Berdych megverte Almagrót, Csehország egyenlített

2012.11.16. 19:14
David Ferrer magabiztos sikerével indult a 100. Davis-kupa-finálé (Fotó: Action Images)
A 100. tenisz Davis-kupa prágai fináléjának első mérkőzésén a spanyol David Ferrer három szettben legyőzte a cseh Radek Stepáneket, az esti mérkőzésen azonban Tomás Berdych nagy csatában megverte Nicolás Almagrót, így 1–1-ről következik a folytatás szombaton.

Péntektől vasárnapig Prágában rendezik meg a 100. tenisz Davis-kupa-döntőt, amelyen a cseh válogatott a címvédő spanyol csapattal találkozik. Az első mérkőzésen a világranglista 5. helyén álló David Ferrer háromszettben legyőzte a ranglista-37. Radek Stepáneket.

STEPÁNEK–FERRER

Az összecsapást az O2 Arénában, kemény pályán bonyolítják le, nem véletlenül, hiszen a vendégek 12 éve nem veszítettek el Dk-meccset salakon. A házigazdák – még csehszlovák zászló alatt – 1980-ban aratták eddigi egyetlen diadalukat, míg a spanyolok eddig ötször (2000, 2004, 2008, 2009, 2011) nyerték el a salátástálra emlékeztető trófeát. Három évvel ezelőtt ráadásul éppen a csehek ellen nyertek a spanyolok – igaz, akkor még ott volt Rafael Nadal is…

David Ferrer és Radek Stepánek viszont most is itt van, és mindjárt az első mérkőzésen egymásnak is feszült. A 2009-es döntőben elképesztő fordulatot követően döntő szettben nyert végül a spanyol (1:6, 2:6, 6:4, 6:4, 8:6). No kettejük örökmérlegét tekintve ez annyira nem is meglepő, hiszen ez már a második alkalom volt, hogy Ferrer 0:2-es szettállásról verte meg Stepáneket, emellett pedig egyszer 1:2-ről sikerült ugyanez – a cseh egy negyedik ötszettes mérkőzést, 2:0-s előnyről azért be tudott húzni. A 2009-es Davis-kupabeli sikerrel pedig egyben elindult Ferrer kiváló szériája is, és sorozatban háromszor kerekedett felül mostani ellenfelén, így összesítésben 6–3-ra vezetett a találkozót megelőzően – ráadásul kemény pályán kivétel nélkül ő diadalmaskodott korábban.

A mai felvonást David Ferrer kezdte jobban, saját adogatásait több-kevésbé magabiztosan, de hozta, ráadásul 3:2-es vezetésénél három fogadóesélyhez jutott. A spanyol a második után már indult ünnepelni, miután a cseh vonalbíró outot jelzett, de előbb a főbíró, majd sólyomszem is megcáfolta ezt, Stepánek pedig sorozatban négy pontot szerezve fordított, megnyernie viszont csak valamivel több mint 20 perc, és összesen hét fogadaóesély hárítása után sikerült a játékot (3:3).

Az újabb sikeres adogatójáték után azonban kilencedik bréklabdájához jutott Ferrer, Stepánek pedig egy kettőshibával elbukta a szerváját, így 5:3-as előnyénél a spanyol az első szett megnyeréséért következhetett. 30:0-nél egy teljesen veszettnek tűnő labdából ütött káprázatos nyerőt Ferrer, így három szettlabdához jutott – amelyek közül már az elsővel élt, így 58 perc után 6:3-mal behúzta az első játszmát.

A folytatás egy újabb maratoni játékkal indult, 11 perc után a hatodik bréklabdáját (ez már a 15. volt, cserében Stepáneknek még egy sem volt) értékesítette Ferrer, így sorozatban a negyedik játékot húzta be (0:1). Sőt, a világranglista ötödikjének három újabb lehetősége volt 3:1-es vezetésénél, de a cseh innen is megnyerte adogatását, sőt Ferrer adogatásánál a találkozó során először bréklabdához jutott, mindjárt háromhoz is ráadásul! A másodikkal már élni is tudott, így visszakapaszkodott a szettbe, majd saját adogatása megnyerése után először vezetett egy szetten belül (4:3). Sokáig azonban ez az állapot sem tartott, Ferrer ráadásul visszabrékelt, így 5:4-es előnyénél már ő adogathatott a játszma megnyeréséért – sikerrel, pedig a hazainak 40:15 után még bréklabdája is volt, de a sokadik szettlabdát már kihasználta a spanyol (4:6).

A folytatásban Ferrer ismét elvette a cseh adogatását, és bár Stepáneknek 3:2-nél volt bréklabdája, a spanyol 4:2-es előnyre tett szert. Az újabb sikeres fogadójáték után ráadásul már a mérkőzés megnyeréséért adogathatott a spanyol, de Stepánek vissza tudott brékelni, majd a saját játéka behúzásával 5:4-re zárkózott. Itt azonban már nem volt visszaút, Ferrer kétszer is mérkőzéslabdához jutott, második alkalommal pedig már élt is (4:6).

Ferrer így tehát nyert, ez pedig sorozatban a hetedik győzelme volt egyesben a Davis-kupában a 2010-es negyeddöntőbeli Gaël Monfils elleni vereség óta.

BERDYCH–ALMAGRO

Ez a párharc már inkább a cseheknek állt, hiszen Tomás Berdych a világranglista 6. helyén áll, míg Nicolás Almagro a 11.-en, ráadásul az egymás elleni mérkőzéseket tekintve a cseh játékos 8–3-ra vezetett, idén pedig eddig 4–1-re állt.

A találkozó elején 4:3-ig fej-fej mellett haladtak a felek, akkor azonban Berdych elvette ellenfele adogatójátékát, majd a saját szerváját hozva 6:3-mal behúzta az első szettet.

A csoki sem segített Almagrón

A folytatás már kevésé az ő szája íze szerint alakult, hamar brékhátrányba került, amelyet követően Almagro végig megőrizte előnyét és kiegyenlített (3:6).

A cseh a harmadik szett elején sem állt túl jól, rögvest fogadólabdát kellett hárítania, viszont miután ezt megtette, ő került brékelőnybe, és 5:3-nál a szettért adogathatott. 40:0-nél három játszmalabdához jutott a cseh, és miután már az elsővel élt, közel kerültek a csehek az egyenlítéshez (6:3).

Berdych így örült a győzelmének

Ráadásul a negyedik felvonás elején gyorsan elvette Almagro adogatását, és az első nyolc labdamenetet megnyerve 2:0-ra ellépett. A spanyol azonban visszakapaszkodott innen, kiegyenlített, és 3:3-nál 0:30-at követően is tudta hozni adogatását (3:4).

Egyikük sem hibázott adogatóként, így Berdychnek előbb 4:5-nél, majd 5:6-nál kellett a játszmában maradásért szerválnia, és mivel mindkétszer sikerrel tette, jöhetett a rövidítés (6:6). Idén már a hatodik alkalommal került sor tie-breakre a felek között, ez pedig túl sok jót nem jelentett a spanyolnak, hiszen mind az ötször a cseh örülhetett eddig.

Most azonban Almagro kezdett jobban, két minibrékkel 3–0-ra elhúzott, és ezt az előnyét tartotta is 6–3-ig (itt Berdych hibája kellett, hogy ne jöjjön vissza a játékba), a három szettlabdájából az utolsóval már élni tudott (5–7), így kiegyenlített (6:7).

Jöhetett az ötödik szett, amelyben Berdych kétszer is brékelőnybe került, és bár először, 4:2-nél még ezt elherdálta, 5:3-nál már nem hibázott, így a csehek negyedórával éjfél előtt kiegyenlítettek. Szombaton a párosmérkőzéssel folytatódik a finálé.