Andreas Kofler, Steven Nyman és az időjárás nyertek

2012.12.15. 23:02
Steven Nyman kaotikus versenyt nyert meg (Fotó: Action Images)
Kaotikus alpesi viszonyok, amerikai győzelemmel és törölt női versennyel. Síugrásban az elképzelhető legkisebb különbség döntött. A sílövészetet, a sífutást és z északi összetettet a skandináv sportolók uralták, ez persze nem meglepő. Összefoglaló a szombati téli vk-versenyekről.

Alpesi sí – Nyman és az időjárás győzött, holland a tízben

A hölgyeknek nem volt szerencséjük az időjárással. Nagyon nem. A szervezők törölték a szombatra kiírt szuper-óriásműlesikló világkupafutamot Val d'Isere-ben, mert a franciaországi verseny helyszínén az elképesztő hózápor lehetetlenné tette a biztonságos versenyzést.

A férfiak sokáig hasonló problémával néztek szembe Val Gardenában, de ők valamivel szerencsésebbnek bizonyultak, a lesiklást végül úgy ahogy meg tudták rendezni. Óriási meglepetésekkel…

Eredetileg 12.15-re írták ki a hivatalos kezdést, ám a sűrű hóesés miatt ezt nem lehetett tartani. Egy rövid időre az is felvetődött, hogy alacsonyabb szintre viszik a rajtot, és hogy kétfutamos (!) versenyt rendeznek, de végül minden maradt a régiben.

A zápor később abbamaradt, és verseny kezdetét vette, ám alig ért le tíz síelő, amikor köd lepte el a pályát, ezért a viadalt félbe kellett szakítani.

Nem sokkal két óra után a versenybírók zöld utat adtak, immáron véglegesen. Enyhén szólva szokatlan végeredmény született. Az esélyesek közül többen ott voltak az élmezőnyben (a kanadai Erik Guay 3., a norvég Kjetil Jansrud 4., honfitársa, Aksel Lund Svindal 5. lett), ám az élen a 39-es rajtszámmal induló Steven Nyman végzett. Az amerikai már nyert világkupaversenyt pályafutása során, ráadásul éppen a lesikló szakágban és pont Val Gardenában, de annak már hat éve, azóta csak háromszor végzett az első tízben.

A második helyezett – és ez még nagyobb bravúr– Rok Perko lett. A szlovén korábban már többször végzett pontszerző helyen a vk-sorozatban, ám a tíz közé még egyszer sem jutott be, nem hogy dobogóra álljon. Perko 35-ös számmal rajtolt.

A változó körülményekre jellemző, hogy még 52-es számmal is be lehetett jutni a legjobbak közé, az olasz Werner Heel 6. lett, a holland (!) Marvin van Heek pedig 53-assal a 8. pozíciót kaparintotta meg.

ALPESISÍ-VK, VAL GARDENA (OLASZORSZÁG)
Férfi lesiklás
1. Steven Nyman (amerikai)
1:28.82
2. Rok Perko (szlovén) +0.19
3. Erik Guay (kanadai) +0.24
A szakági vk állása (még 6 verseny van hátra)
1. Aksel Lund Svindal (norvég)
225 pont
2. Kjetul Jansrud (norvég)
139
3. Erik Guay
116
Az összetett vk állása (még 25 verseny van hátra)
1. Aksel Lund Svindal 585 pont
2. Ted Ligety (amerikai)
408
3. Marcel Hirscher (osztrák)380

Síugrás – Kofler tizedes

Nem mindennapi különbséggel nyerte meg az engelbergi síugró-vk-versenyt Andreas Kofler. Az osztrák a lehető legkisebb, egy tizednyi differenciával szerezte meg a győzelmet a lengyel Kamil Stoch előtt.

Kofler győzelmének érdekessége (az egy tized mellett), hogy az első sorozatban az osztrák csak a kilencedik helyen végzett. Második kísérletére azonban parádézott, 136.5 méteres „szökkenésével” mindenkinél jobbnak bizonyult, olyannyira, hogy végül még az élen álló Stochot is meg tudta előzni.

SÍUGRÁS, VK-VERSENY, ENGELBERG (SVÁJC)
Nagysánc (méret: 137 méter)
1. Andreas Kofler (osztrák) 272.6 pont (131, 136.5)
2. Kamil Stoch (lengyel) 272.5 (132.5, 134)
3. Gregor Schlierenzauer (osztrák) 268.1 (134, 132)
Az összetett vk állása (még 22 verseny van hátra)
1. Severin Freund (német) 390 pont
2. Gregor Schlierenzauer 348
3. Andreas Kofler 316

Sílövészet – üldözési mánia

A férfiaknál Jakov Fak nyerte meg a 10 kilométeres sprintversenyt csütörtökön, így ö indulhatott elsőként a szombati üldözéses viadalon. Mindazonáltal előnye nem volt nagy, csupán egyetlen másodperc a norvég Emil Hegle Svendsen előtt.

A szlovén egyáltalán nem lőtt jól, már a második lövészet során tetemes hátrányba került, hiszen a két fekvőnél összesen négyszer hibázott, vagyis 4x150 méterrel többet kellett futnia. A harmadik, immár álló lövészetnél további két hibát követett el (még 300 méter plusz), így végül csak a 22. helyen ért célba.

Svendsen győzött, bár a második helyen beérő, a norvéghoz képest 37 másodperces hátránnyal induló Ondrej Moravec a végén négy másodpercre megközelítette. A cseh egészen kiválóan futott, Svendsenhez hasonlóan csak egyszer hibázott a 20 lövésből.

A francia Martin Fourcade az utolsó lövészetig hibátlanul célzott, ekkor azonban kétszer is eltévesztette a célt, így nem nyerhetett, maradt számára a harmadik pozíció.

A nőknél Miriam Gössner győzelmével ért véget Pokljukában a női sílövők üldözéses világkupaversenye. A német sportolónő kifejezetten rosszul lőtt, hiszen ötször is eltévesztette a célt a 20 kísérlet során, ám futóteljesítménye szenzációs volt, csakis ennek köszönheti, hogy ő ért elsőként a célba.

SÍLÖVÉSZET, VK-VERSENY, POKLJUKA (SZLOVÉNIA)
Férfi üldözéses (12.5 km)
1. Emil Hegle Svendsen (norvég) 32:49.2 (1 büntetőkör)
2. Ondrej Moravec (cseh) +3.8 (1)
3. Martin Fourcade (francia) +17.4 (2)
A szakági vk állása (még 5 verseny van hátra)
1. Martin Fourcade 156 pont
2. Emil Hegle Svendsen 127
3. Andreas Birnbacher (német) 122
Az összetett vk állása (még 19 verseny van hátra)
1. Martin Fourcade 349 pont
2. Emil Hegle Svendsen 269
3. Jevgenyij Usztjugov (orosz) 250

Női üldözéses (10 km)
1. Miriam Gössner (német) 31:47.8 (5 büntetőkör)
2. Gabriela Soukalová (cseh) +0.7 (0)
3. Marie Dorin Habert (francia) 26.5 (1)

Sífutás – skandináv uralom Kanadában

A férfiaknál svéd, a nőknél norvég győzelem született a kanadai Cannore-ban a sífutók sprinttávú világkupaversenyén. Az urak vetélkedésében Emil Jönsson csak négy tizeddel előzte meg a norvég Anders Glöersent, míg a hölgyek viadalán Maiken Caspersen Falla hat tizeddel bizonyult gyorsabbnak az amerikai Kikkan Randallnál.