Az Atlético 10 év után először verte meg bajnokin a Barcelonát

2020.11.21. 20:50
Sokba került Ter Stegen hibája (Fotó: AFP)
Rangadót nyert az Atlético Madrid: a „matracosok” Marc-André ter Stegen súlyos hibájának is köszönhetően 1–0-ra legyőzték a Barcelonát a La Liga 10. fordulójában. A vendégeknél Gerard Piqué súlyosnak tűnő sérülést szenvedett, de Sergi Roberto is idő előtt fejezte be a találkozót.

ATLÉTICO:
Oblak – Trippier, Szavics, Giménez, Hermoso, Carrasco (Felipe, 90+1.) – M. Llorente (D. Costa, 73.), Koke, Saúl – Á. Correa (Kondogbia, 84.), J. Félix (Lemar, 84.). Vezetőedző: Diego Simeone
BARCELONA:
Ter Stegen – S. Roberto, Piqué (Dest, 62.), Lenglet, Alba – Pjanic (Braithwaite, 83.), De Jong – O. Dembélé, Messi, Pedri (Coutinho, 57.) – Griezmann (Trincao, 83.). Vezetőedző: Ronald Koeman
Gólszerző: Carrasco (45+3.)

Nem kellett sokat várni a válogatott szünet utáni első rangadóra a La Ligában: szombat este az Atlético Madrid a Barcelonát fogadta a Wanda Metropolitanóban. A hazaiaknál Luis Suárez a koronavírus-fertőzése miatt nem léphetett pályára volt csapata ellen, és Lucas Torreira is hasonló okok miatt hiányzott, de a Barcelona is nélkülözte Ansu Fatit és Sergio Busquetst.

csapatok magas fordulatszámon kezdték a találkozót, az első öt perc végére mindkét kapu előtt láthattunk egy-egy veszélyes helyzetet. Elsősorban jobb oldalakon tevékenykedő Marcos Llorente és Ousmane Dembélé aktivizálta magát, azonban az idő előrehaladtával egyre kevesebb lehetőséget láthattunk, a játék elsősorban a mezőnyben folyt, csak ritkán jutottak el helyzetig a felek.

Majd amikor már szinte mindenki nyugtázta a gól nélküli első félidőt, két barcelonai hiba segítségével vezetést szerzett az Atlético: Piqué még az ellenfél térfelén rosszul vette át a labdát, Ángel Correa a megszerzett labdával indította Yannick Carrascót, aki elvitte a kapujától 40 méterre szerelni próbáló Marc-André ter Stegen mellett a labdát, majd balról, jobbal, kb. 30 méterről az üres kapuba lőtt – 1–0.

A legstabilabb pont hibája után leforrázva mehetett az öltözőbe a Barcelona, ráadásul tudhatta, hogy a fővárosiak ellen hátrányból játszani minden, csak nem könnyű. Ám a szokásos behátrálás helyett a szünet után is kezdeményező játékkal lépett fel a hazai csapat, amivel nem igazán tudott mit kezdeni Ronald Koeman alakulata.

És ha ez nem lett volna elég, a vendégek még Gerard Piquét is elveszítették – Ángel Correa Jordi Alba szerelési kísérletének következményeként ráesett a rutinos védő jobb térdére, amely rendellenes szögben meghajlott. A 33 éves játékos alig bírt lebotorkálni a pályáról, vélhetően hosszú időre a partvonalon túlra kényszerül. A végjátékban Sergi Roberto is idő előtt hagyta el a pályát, ő vélhetően izomsérülést szenvedett.

Koeman bedobta a sérüléséből visszatérő Coutinhót, ám sem ő, sem a kezdőjátékosok, sem a később pályára küldött Francisco Trincao, Martin Braithwaite kettős sem tudott mit kezdeni az Atlético Madrid biztos védekezésével.

A „matracosok” megérdemelt győzelmével több negatív széria is megtört: szinte hihetetlen, de Diego Simeone vezetésével először verték meg bajnoki mérkőzésen a Barcelonát, tízéves, húszmeccses sorozatnak vetve ezzel véget. A hazaiak ezzel pontszámban beérték a Real Sociedadot a tabella élén, míg a Wanda Metropolitanóban először veszítő katalánok nemcsak a sérültek, de az egyre inkább elmaradó eredmények miatt is aggódhatnak – jelenleg a tizedik helyen állnak.

ESEMÉNYEK

95. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

95. perc:
Trincao jobbról cselezi be magát a tizenhatoson belülre, de túlzásba esik, így elveszik tőle a labdát.

94. perc:
Messi ront neki egyedül a hazai védelemnek, buktatják, szabadrúgás.

91. perc:
Carrasco helyén Felipe a hazaiaknál a folytatásban. Sergi Roberto valóban megsérül, lemegy a pályáról, nem is jön senki a helyére.

89. perc: MÁZLIJA SINCS A BARCÁNAK!
Sergi Roberto lő kb. 25 méterről, megpattan a labda Giménezen, Oblak már verve, de ez sincs bent! Ráadásul Roberto még húzza is a lábát a lövés után.

87. perc:
Trincao hozza magát jó helyzetbe, ám ballábas, kb. 22 méteres lövése messzire elkerüli a kaput.

86. perc: CARRASCO!
Hazai szöglet után remek labdaátvétellel hozza magát helyzetbe a tizenhatos vonalánál, ám a lövése nagyon pontatlan.

84. perc:
cserélnek a hazaiak is, Joao Félix és Correa megy le, Lemar és Kondogbia érkezik.

83. perc:
Griezmann és Pjanic megy le a Barcánál, Trincao és Braithwaite érkezik a pályára. Koeman mindent bevet.

82. perc: OBLAK!
Fontos védés a szlovéntől, Messi jobb oldali beadása után Griezmann fejel középen, de a kapus elvetődve hárít.

81. perc:
Messi szabadrúgása Giménez fején változtat irányt, szabadrúgásból szöglet.

80. perc:
kis kakaskodás is kialakul a szabadrúgás előtt, Giménez is kap egy sárga lapot.

79. perc:
Messi kap egyet a tizenhatos előterében Szavicstól, sárga lap.

76. perc: nincs meg az átütőerő most a Barcelonában, de még van kb. 15 perce a vendégeknek az egyenlítésre.

74. perc: MESSI!
Egy pillanatra feledkeznek el róla a védők, máris lőhet, de a blokkról levágódik a kb. 17 méteres kísérlete.

73. perc: Llorente megtette a magáét, Diego Costa jön a helyére.

72. perc:
Trippier most a beadás mellett dönt, Joao Félixnek azonban magas a labdája. Carrasco még begyűjti a túloldalon, egy csel után lő, de nem találja el a kaput.

70. perc: Llorente kap remek labdát Trippiertől, érkezne is a beadás jobbról – szöglet.

67. perc:
Pjanic próbálkozik meg egy huszonöt pluszos lövéssel, nem is rossz a kísérlet, de közvetlen gólveszélyt nem jelent.

65. perc: a Barca támadásának végén Pjanic teszi ki a labdát jobbra Dembélének, a francia ballal egyből lő 16-ről, de nem találja el a rövid alsó sarkot.

62. perc: jön is a csere, Dest váltja Piquét. Az amerikai védő szerepel a jobb oldalon, Roberto megy a középpályára, De Jong érkezik a védelem tengelyébe.

60. perc:
Piquét ápolják, de ebből aligha lesz folytatás. Dest melegít, De Jong mehet vissza a védelembe, Sergi Roberto a középpályára.

59. perc: AGGÓDHATNAK A VENDÉGEK!
Piqué marad a földön saját tizenhatosának előterében, a térdét fogja. Az ismétlés elárulja, miért: Correa ráesik a térdére, amely rendellenes szögben visszahajlik. Nem kellemes látvány, maradjunk ennyiben.

57. perc: OBLAK!
Messi balról érkező jobblábas átadása után Lenglet zavartalanul fejelhet öt méterről, de nem helyezi, így a szlovén kapus simán véd!

57. perc:
Pedrinek ennyi volt a mai mérkőzés, jön a sérülésből visszatérő Coutinho.

56. perc: EGY-EGY LEHETŐSÉG.
Lenglet fejesét védi Oblak, ám néhány másodperccel később már Ter Stegennek kell felszednie a labdát Joao Félix elől.

55. perc:
rohan a Barca, Pedri passza után Alba ad középre. Trippier nem engedi – szöglet.

54. perc:
Piqué fejeli ki Correa szögletét.

51. perc:
Dembélé kapja a labdát lesen Messitől.

50. perc: ezúttal Trippier kap kiváló labdát a jobb oldalon, Correát keresi, de Lenglet fedezi a labdát Ter Stegennek.

49. perc:
Llorente játszaná meg Correát a jobb oldalon, de Alba közbelép.

46. perc:
Joao Félix kavargat a bal oldalon, Dembélét átveri, de a francia utoléri, és szögletre ment.

46. perc: CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

45+3. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

45+3. perc: VEZET AZ ATLÉTICO! HOVA JÖN TER STEGEN?! Több sebből is vérzik ez a Barca-védekezés, de a végzetes hibát Ter Stegen indokolatlan kijövetele hozza el: a német a kapujától kb. 40 méterre próbál menteni Carrasco elől, ez nem sikerül, Carrasco meg jobbal 30 méterről, balról az üres kapuba lő! 1–0!

45+1. perc:
Dembélé visszatért, de továbbra is fogja a vállát, nem kizárt, hogy ebből mégis csere lesz a szünetben.

45. perc:
három perc lesz a hosszabbítás.

44. perc:
Dembélé a vállát fájlalja az eset után, jön is az ápolás. A visszajátszás alapján Carrasco térdével találkozhatott esés közben, de a jelek szerint tudja folytatni.

43. perc: Carrasco kap labdát a bal oldalon, Dembélé a rossz labdaátvétel miatt könnyen előnyösebb helyzetbe kerül. Fedezi a labdát a francia, Carrasco lerántja, szabadrúgás kifelé.

41. perc: MESSI!
Alba Trippiert „bebőrözve” ad remek labdát az argentinnak, aki kissé kisodródott helyzetből ballal lő, Oblak véd!

39. perc:
Carrasco kap remek kiugratást a bal oldalon, viszi is tovább a támadást, de emelkedik a zászló – les.

38. perc:
De Jong okos passzal indítja Albát a bal oldalon, de a centerezés két Barca-játékos közé érkezik, így a hazaiak kivágják.

35. perc:
De Jong segítség nélkül próbálja kihozni a labdát, nem jár sikerrel. Saúl a megszerzett labdát ellövi, de métereket téved.

34. perc:
a megakasztott Atléti-támadás után kontrát indítana a Barca, de Griezmann lesen kapja a labdát.

32. perc:
Messi balról íveli középre a Barca szabadrúgását, állják a sarat a hazai védők.

31. perc:
megáll a játék, a játékvezető kijön a partvonalhoz, a digitális kommunikációs eszközzel lehet valami probléma.

30. perc:
Koke szorongatja meg az utolsó emberként labdát birtokló Piquét, de megoldja a helyzetet a Barca hármasa.

27. perc:
Messi elcsúszik Sergi Roberto passzánál, így az Atlético könnyen megszerzi a labdát.

26. perc: Carrasco rúg oda hátulról Sergi Robertónak, ez is sárga lap.

25. perc:
agresszív letámadás a sarokban az Atléticótól, szenved is vele a Barca, de Pjanic és Piqué vezetésével megoldják a vendégek.

22. perc:
barcelonai szöglet Pjanic előadásában, de a hazaiak simán kifejelik a labdát.

20. perc:
Saúl beadása is pontatlan, ő is Trippiert keresi. Ter Stegen lehúzza.

18. perc:
Carrasco tenné be a labdát a Barca-védők mögé Trippiernek, de nagyon mély az átadása, Barca-kirúgás jöhet.

17. perc: Saúl fájlalja a lábát, Pjanic lép rá véletlenül hátulról. Az Atléticóé a labda.

15. perc: MEGINT A BARCA TÁMAD.
Dembélé lépéselőnyben kap mélységi labdát a jobb szélen, középre passzol Griezmann-nak, de a védelem szögletre ment.

14. perc: MESSI!
Dembélé jobbról érkező beadása a bal oldalon köt ki, a visszagurított labdát Messi ívelné át finoman a bal felsőbe, de nem találja el a kaput!

12. perc: KAPUFA!
Szép Trippier, Correa összjáték után Llorente hagyja maga mögött Pedrit, a tizenhatoson belülre érve kapja is a labdát, ám lövése a keresztlécen csattan!

10. perc:
Llorente már a túloldalon támad, beadása után Roberto rúgja ki a labdát szögletre.

10. perc:
Messi ível középre, Giménez fejjel tisztáz.

9. perc: Kokéé a meccs első sárgája, miután lerántja a jobb oldalon megiramodó Dembélét. A tizenhatos sarkától néhány méterre rúghat szabadrúgást a Barca.

8. perc: Carrasco hozza ki a labdát négy Barca-játékos közül, majd a vendégek térfelére átérve Joao Félix harcol ki szabadrúgást.

6. perc:
Koke szögletére Szavics érkezik, de Ter Stegen elüti előle a labdát.

5. perc: NAGY SANSZ A MÁSIK OLDALON!
Carrasco ezúttal előkészít, balról Saúl elé gurítja a labdát, aki kb. 20 méterről, kissé balról, ballal kapura lő. Nem is rossz a kísérlet, de Ter Stegen vetődve szögletre tolja.

3. perc: AZ ELSŐ HELYZET!
Sergi Roberto Dembélének passzol, a francia a jobb oldalon lehagyja Carrascót. A félmagas középre adásra Griezmann bevetődve érkezik, kapu fölé megy a labda!

1. perc:
egyből egy kisebb hiba Piquétől, de gyorsan korrigálnak a vendégek.

1. perc: KEZDÜNK! A sárga-piros mezes Barcelona indítja útjára a labdát, az Atlético szokásos piros-fehér csíkos mezében és kék nadrágban lép pályára.

ELŐZMÉNYEK

Habár a La Liga-tabella harmadik és nyolcadik helyezettjének mérkőzése nem mindig számít kiemelt rangadónak, most mégis ez a helyzet. Az Atlético helyezését illetően nincs semmi különlegesség, de az, hogy a Barcelona nyolcadik, minden, csak nem megszokott – igaz, mindkét gárda csak hét-hét mérkőzésig jutott el eddig a bajnokságban kilenc kör alatt.

Kis statisztikai kitekintés: az Atlético Madrid 2010 februárja óta nem tudta legyőzni a bajnokságban a Barcelonát, ez immár húszmeccses sorozatot jelent. Ebből tizennégyszer kikaptak a „matracosok”, és hat döntetlen született. Egy másik széria is van, amit meg kíván ma törni az Atléti: a katalán gárda még egyszer sem kapott ki a 2017-ben átadott Wanda Metropolitanóban – két döntetlen és egy győzelem a Barca mérlege.

Legutóbb júniusban csapott össze egymással a két társaság, akkor 2–2-es döntetlen lett a vége. Januárban a Szuperkupában az Atlético legyőzte a Barcelonát, a BL-ben 2016-ban a ma már barcelonai Antoine Griezmann duplájával nyert az Atléti.

Apropó, Griezmann! Ő és Luis Suárez is volt klubja ellen szerepelhetne ma, így mindketten különleges érzésekkel készülhettek a mai találkozóra. De csak az egyikük léphet pályára: a Barcelonából szeptemberben távozó uruguayi csatár megfertőződött a koronavírussal, így kihagyja a mai találkozót. Rajta kívül Lucas Torreira hasonló okokból, Héctor Herrera combsérülés, míg Sime Vrsaljko térdproblémák miatt marad le a meccsről. A Barcelonánál Ansu Fati, Sergio Busquets, Samuel Umtiti és Ronald Araújo is maródi. A barcelonaiak Philippe Coutinho sérülésből való visszatérésének örülhetnek – a kezdőben még nem, de a kispadon helyet kapott a brazil.

Természetesen Lionel Messi nevéhez is fűződik egy-két érdekes statisztika a mérkőzés előtt: a vendégek csapatkapitánya a 800. mérkőzésére készül Barcelona-mezben, és az Atlético az egyik kedvenc ellenfele: 41 meccsen 32 találattal szomorította a „matracosokat”.

Habár a válogatott szünet után aktuális formáról aligha érdemes beszélni, azért jegyezzük meg, hogy hazaiak legutóbbi öt, a vendégek legutóbbi négy meccsükön nem találtak legyőzőre minden sorozatot figyelembe véve.