Más ez az iksz, mint a szerbek ellen: a pólósok nem tudták legyőzni Ausztráliát

2016.08.08. 17:55
Ausztrália ellen is ikszelt a magyar válogatott (Fotó: Action Images)
A magyar férfi vízilabda-válogatott második olimpiai csoportmérkőzésén 9–9-es döntetlenre végzett Ausztráliával, így két meccs után két iksszel áll.

RIO 2016, OLIMPIA
FÉRFI VÍZILABDA
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
A-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–AUSZTRÁLIA 9–9 (4–3, 2–2, 1–3, 2–1)

Maria Lenk uszoda, 500 néző. V: Gomez (olasz), Margeta (szlovén)
MAGYARORSZÁG: Decker A. – Erdélyi 1, VARGA DÉNES 2, Szivós M. 1, HÁRAI 2, Varga Dániel, Vámos 2. Csere: Decker Á., Kis G., Hosnyánszky, Zalánki, Manhercz K. 1. Szövetségi kapitány: Benedek Tibor
AUSZTRÁLIA: Stanton-French – Younger, Howden, Ford 1, KAYES 1, CAMPBELL 4, Roach 1. Csere: Martin, Swift 1, Cotterill 1, Gilchrist, Emery. Szövetségi kapitány: Elvis Fatovic
Gól – emberelőnyből: 9/5, ill. 10/5
Gól – ötmétereseből: 1/1, ill. –
Kipontozódott: Decker Á. (27. p.), Martin (19. p.)

TOVÁBBI EREDMÉNYEK
Szerbia–Görögország 9–9
(1–2, 0–2, 4–3, 4–2)
Japán–Brazília 8–16 (2–5, 1–3, 4–4, 1–4)

B-CSOPORT
Olaszország–Franciaország 11–8 (4–3, 4–1, 1–2, 2–2)
Egyesült Államok–Spanyolország 9–10 (2–4, 3–1, 2–3, 2–2)
Horvátország–Montenegró 8–7 (2–2, 2–1, 1–2, 3–2)

6. Franciaország 2 2 12–18 –6 0

Az elején a kétszeri ausztrál vezetést tartsuk bemelegítésnek, Vámos Márton mindkétszer egyenlít, a nap perzsel, a lelátó fődögél, a „Ria-ria, Hungáriára" „Aussie, aussie, oi-oi-oi" a válasz. Aztán Hárai Balázs csavar egy olyan centergólt, hogy nem győz hörögni a tömeg, s még a helyszíni szpíker is csak annyit mond, csodálatos. Az auszik 3–3-ra még egyenlítenek, ám az első negyed vége előtt néhány másodperccel megint jön Hárai, és csenget, egy ide.

A mérkőzés képe nem változik nagyban, a két csapat együtt halad, az ausztrálok elpattanó lövései mennek a műugrók medencéjébe. Aztán 5–4-nél a kirobbanó erőben pólózó Hárai beforgatja az őrzőt, büntető, Varga Dénes bevágja, kettő ide, először van ekkora különbség a két csapat között.

Békés csordogálás ez a napsütésben, nagyszünetben 6–5 ide, a szurkolóink együtt táncolnak az ausztrál drukkereket. Csak bele ne aludjunk ebbe.

Nem alszunk, Szivós Márton dob egy bombagólt, Benedek Tibor két kézzel „pumpál" a kispad előtt örömében. Remek találat. Meddig bírják az ausztrálok az üldözést?

Sokáig. Hét hét. Aztán egy egészen parádés ausztrál akció, Joe Kayes, nyolc hétre vezetnek a zöld sapkások. Aztán még egy csavar is kis híján becsúszik, de Decker Attila letartóztatja.

Meleg a meccs, és nem csak az időjárás miatt.

Ausztrál kiállítás, Varga Dénesnek elege lesz, átlövi a falat, iksz. Aztán auszi fór, Decker bal keze kiemelkedik, kiüti a ziccert, üvöltés, a kapus fanatizálja magát és a többieket.

Egyszer megúszunk egy szituációt a zöldek támadásánál, aztán a mi akciónknál is néma csönd a bíróktól, amikor az ausztrál erőszakszervek eltüntetik centerben az élet nyomait. Aztán még ki is küldik Decker Ádámot, mert ideges, és visszacsap. Roach kezéről lecsúszik a labda fórban, mindenki fúj egyet.

Négy perc van hátra, és még mindig iksz.

Magyar fór. A lécen csattan az átlövés. Sóhaj. Ez így tényleg nem lesz jó. Pláne, hogy ausztrál előny jön, de ők sem lövik be. 1:51-gyel a vége előtt aztán végre Erdélyi Balázs betalál egy őrületesen nagy passz után. Ötven másodperccel a vége előtt kapnak labdát, meg egy esélyt. John Cotterill belövi, 9–9.

Egy sanszunk és egy labdánk még van. Időkérés: mit lehet itt kitalálni? Semmit, mert James Stanton-French véd kettőt, majd a végén még kis híján kitör egy verekedés.

Két meccs, két iksz.

De mennyire más ez, mint a szerbek elleni!

„Harcos, kemény mérkőzés volt, az ausztrálok remekül alkalmazták a szoros emberfogást. Nem értünk fel idejében, ezért rövidebbek voltak a támadásaink. Több egyéni teljesítmény kell még, hogy téthelyzetben is tudjunk gólt lőni. Sokkal összetettebb ausztrál csapat volt a mai, mint a tegnapelőtti. Az elmúlt három évben bebizonyosodott, hogy mindig nehéz dolgunk van az ausztrálokkal. Ha ebben a pillanatban nem is örülök, de jó tanulság volt ez a mérkőzés. Tegnapelőtt még örültünk a döntetlennek, ma már nem. Jó kis pofon volt. Kiegyensúlyozott a mezőny, minden meccsen észnél kell lenni, mert egy-egy gól dönt a végén" – mondta az M4 Sportnak Benedek Tibor szövetségi kapitány.

4. NEGYED

8. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK! Fordulatos mérkőzésen ismételten döntetlent játszottunk, nem sikerült kihasználni a szerbek botlását. Folytatás szerdán Görögország ellen.
8. perc:
Varga Dániel középre menő, gyenge lövését oldalra tolja a kapus, sarokdobás Az utolsó másodpercben még messziről kapura húzzuk a labdát, azonban Stanton-Frencht nem tudtuk meglepni.
8. perc: Cotterill belövi, 9–9... Nem igazán jó lövés a bal szélről, Decker hóna alatt azonban becsusszan a kapuba. Benedek időt kér.
8. perc:
Bejátsszuk középre, de kontrát fújnak Kis Gábor ellen.
7. perc:
Miénk a labda, az ausztrálok nem tudnak lövőhelyzetbe kerülni!
7. perc: VEZETÜNK, 9–8!!! Varga Dénes zseniális passzt adott, Erdélyi pedig belövi.
6. perc:
Ilyen nincs, újabb kapufa... Vámos hatalmas lövése a kapufán csattan, de marad nálunk a labda, sőt, emberelőnybe kerülünk.
5: perc:
A túloldalt is kapufa...
5. perc:
Jó indítást követően Varga Dénes találja szembe magát a kapussal, aki nagy bravúrral véd. A sarokdobás után emberelőnybe kerülünk, de nem tudjuk kihasználni, Hosnyánszky lövése a lécen csattan.
4. perc: Kivédekezzük az emberhátrányt.
4. perc: Nem fújnak semmit, Deckert azonban kiállítják, és ki is pontozódik... Ausztrál időkérés.
2. perc: Zalánkit állítják ki, a Kayesnek betett labdát viszont a center Deckerbe lövi, óriási védés!
1. perc: GÓÓÓL!!! Emberelőny, Varga Dénes pedigközépre bombázz a kapus feje fölé.
1. perc:
Középen szabálytalanság, miénk a labda. Varga Dániel lövését védi a kapus,de marad nálunk a labda.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT AZ UTOLSÓ NEGYED! A ráúszást megint az ausztrálok nyerik.

3. NEGYED

8. perc: VÉGE A HARMADIK NEGYEDNEK! Manchercz lövését kitornázza az ausztrál kapus, de marad nálunk a labda.A negyed vége előtt egy másodperccel Varga Dániel vállalkozik lövésre, ami azonban középre tart, könnyedén hárítja az Stanton-French.
7. perc:
Kontrát fújnak ellenünk, az ellentámadásból, majdnem meglepték Deckert, a csavarás azonban lelassult a vízen.
6. perc: Nem tudunk ígéretes helyzetet kialakítani, Erdélyi lövését könnyedén hárítja Stanton-French. Az ellentámadásnál javítunk, Erdélyi blokkol.
6. perc: 7–8, VEZET AUSZTRÁLIA... Elaludtunk hátul, a centerbe bejátszott labdát pedig Kayes belövi.
5
. perc:
A támadóidő lejárta előtt Vámos lő messziről, a labda azonban elkerüli a kaput.
5. perc: 7–7! Kiegészülünk, Campbell azonban hatalmas gólt lő, Decker Attila esélytelen a hárításra.
4. perc:
Kontrát ítélnek, Decker Ádámot pedig kiállítják. Az ausztrálok időt kérnek.
3. perc:
A túloldalt is emberelőny, az első lövést védi a kapus, a másodikat pedig blokkolják.
2. perc: 7–6! Hosnyánszkyt állítják ki,
az ausztrálok megint feljönnek egy gólra.
1. perc: SZÍVÓS!!! Óriási gól, 7–5!

1. perc: ELKEZDŐDÖTT A HARMADIK NEGYED! Harmadszor is az ausztrálok hozzák el a labdát, a távoli lövést azonban kivédjük. A kipattanó az ausztrálokhoz kerül, a támadóidő lejárta előtt ismét ellövik, de Decker véd.

2. NEGYED

8. perc: VÉGE A MÁSODIK NEGYEDNEK! Manchercz távolról még rálövi, a labda azonban elkerüli a kaput. 6–5 nekünk a félidőben.
8. perc: 6–5! A túloldalt is emberelőny, azonban az ausztrálok kihasználják.
8. perc:
Nem sikerül kihasználni a fórt, Zalánki csúnyán fölédurrant.
7. perc:
Újabb ausztrál kiállítás, Benedek időt kér.
6. perc:
Feljavultunk védekezésben, az ausztrálok pedig pontatlanok, gyenge lövéssel zárul a támadásuk.
6. perc: GÓÓÓL, 6–4! Kettő másodperccel a támadóidő lejárta előtt Hárainak sikerül bejátszani, akit lenyomnak, ötméteres! A büntetőt Varga Dénes magabiztosan értékesíti.
5. perc:
Jó a blokk, azonban a labda visszapattan az ausztrálokhoz. A támadóidő lejárta előtt Roach lőtt távolról, a lövés a lécen csattant.
4. perc:
Manhercz
próbálja meg átejteni az ausztrál kapust, aki résen volt. Ausztrál időkérés.
3. perc:
Decker Attila kétszer is nagyot véd, utána viszont emberhátrányba kerülünk. Szerencsére az ausztrálok elszórják a labdát, a kiegészülést követően ismét Decker véd.
3. perc: MANHERCZ, 5–4!
A harmadik emberelőnyt Manchercz zárja le, két lóba után erősen lő a jobb sarokba.
2. perc: MEGINT EGYENLŐ, 4–4! Megint a bal oldalról, ezúttal Swift használja ki az emberelőnyt.
1. perc: Ismét az ausztráloké a labda, de nem tudnak élni a lehetőséggel, akárcsak mi a túloldalon.

1. NEGYED

8. perc: GÓÓÓL, 4–3! Hárai harcolt ki egy kiállítást, a centerbe bejátszott labdát pedig ő maga továbbította a kapuba
8. perc: 3–3! Nem tudtuk kivédekezni, a bal szélre kitett labdát Roach bombázza a hálóba.
7. perc:
Kontra Hárai megmozdulása miatt, akit ki is állítanak.
Az ausztrálok is elhasználják első időkérésüket.
7. perc:
Távoli ausztrál lövés, a kapufa most velünk volt. Benedek időt kér.
7. perc: FORDÍTOTTUNK! Hárai félfordulatból pazar csavar Stanton-French kapujába.
6. perc: ÚJABB VÁMOS GÓL, 2–2! Az első magyar emberelőny végén Vámos ismét óriási gólt szerez.
5. perc: Gyenge lövés, szerencsére az ausztrálok elszórakozzák a kontrát.
4. perc: 2–1 az ausztráloknak! Varga csavarására számít az ausztrál kapus, majd emberelőnybe kerülnek, amit ki is használnak a második gólját jegyző Campbell révén.
3. perc: GÓÓÓL! Hárai szerez labdát, az ellentámadásnál szépen megjárattuk a labdát, majd Vámos hatalmas góllal egyenlít.
2. perc: Varga Dániel lövése a kapufán csattan.
1. perc: VEZETNEK AZ AUSZTRÁLOK! Nagy Viktor nem ér oda a rövid sarokra.
1. perc: Elveszik a labdát az ausztráloktól, az ellentámadásnál azonban szerelik Hárait.
1. perc: A ráúszás után az ausztráloké a labda.

Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat fehér, az ausztrál kék sapkában játszik.

ELŐZMÉNYEK

„Ausztráliát jól ismerjük, tudjuk, mit kell játszanunk, ha sikerül rájuk erőltetni a játékunkat, és csak magunkkal foglalkozni, nem lehet baj” – idézte Manhercz Krisztiánt a Magyar Vízilabda-szövetség (MVLSZ) hivatalos honlapja.

„A két csapat ismeri egymást, én nem mondhatnám, hogy a centerekkel összejáró barátok lennénk, szóval lesz aprítás oda-vissza. Ami nehézzé teheti a csatát, az az, hogy nem lesz olyan vérszomj, mint a szerbek ellen. A győzelmi éhség kisebb mértékben jelentkezik, fontos, hogy ismét remekül kezdjünk, mert ezzel őket sokkal hamarabb el lehet bizonytalanítani, mint a szerbeket” – mondta Decker Ádám.