Totti kettőt villant, a Roma nyerte a derbit

2011.03.13. 17:21
Philippe Mexes (jobbra) köszönti Francesco Tottit az első gólja után (Fotó: Reuters)
Francesco Totti távoli lövésével és büntetőjével a Roma 2–0-ra legyőzte a Laziót az olasz élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Serie A) vasárnap délutáni fővárosi derbijén. A Sampdoria hosszú időn át emberhátrányban játszva szenvedett vereséget a Cataniától, Laczkó Zsolt és Koman Vladimir egyaránt játéklehetőséghez jutott a genovai csapatban.

A Lazio a harmadik hely átvétele reményében futott ki a fővárosi derbire, a Roma játékosai pedig azzal a céllal, hogy ötpontos hátrányukat kettőre mérsékeljék ősi riválisukkal szemben.

Egy-egy távoli lövés jelezte a felek harci kedvét: a 4. percben Matuzalem bal alsó sarokra tartó lövését Doni vetődve védte, odaát válaszul David Pizarro bombázott 24 méterről, labdája a lécről vágódott vissza.

A játékrész hátralévő részében férfias belépőkkel és hangos reklamálásokkal tarkított mezőnyjáték dominált – a keménykedés ekkor még ízléshatáron belül maradt, csak háromszor villant a sárga lap.

A 33. percben Hernanes 18 méterről, a 16-os bal oldali vonalától laposan a kapu előtt keresztbe lőtt labdája jelentette a következő gólveszélyt. A hajrára felpörögtek az események, és a Roma kis híján megszerezte a vezetést is: Totti, Menez összjáték után a francia jobbról középre játszott, Juan lőtt, Ledesma belevetődött a labda útjába.

A második félidőben jó ideig a Lazio tűnt kezdeményezőbbnek, igazán nagy gólszerzési lehetősége azonban a 66. percig nem volt – akkor Hernanes beadását követően Floccari alig fejelt a bal kapufa mellé.

A 70. percben aztán megszerezte a vezetést a Roma. Totti legurított szabadrúgásból 22 méterről jobbal lőtt, nagy sebességgel érkező félmagas labdája áthatolt az elé vetődő védőkön, és Muslera hóna alatt becsúszott a hálóba (a televíziós felvételek tanúsága szerint a lövés előtt a „farkasok" szurkolói lézerfénnyel nehezítették az uruguayi kapus dolgát). 1–0

A következő jelenet egyik főszereplője is Totti volt – a római játékmester éppen csak megúszta Matuzalem merényletkísérletét; a brazil megpróbálta megtaposni a földre kerülő Tottit, a stoplik alig kerülték el a római játékmester arcát.

S hogy ne csak a kakaskodások domináljanak a hátralévő időben – a bordó-sárgák időhúzását nehezen tűrő Lazio-játékosok közül Radu a 88. percben piros lapot kapott –, arról Totti gondoskodott: a 93. percben ő értékesítette a Simplicio által kiharcolt büntetőt. 2–0

A büntető körüli heves reklamálás során Ledesma is megkapta a piros lapot, így a Lazio kilenc emberrel fejezte be a derbit.

Bár a tabellán a Lazio áll előrébb, ezen a délutánon ez nem számít – pláne, hogy a Roma sorozatban ötödször győzte le a fővárosi ütközetben.

ROMA–LAZIO 2–0

CATANIA–SAMPDORIA 1–0

Tissone kiállítása miatt a Sampdoria már a 23. percben emberhátrányba került, és nem is tudta kihúzni a gól nélküli eredményt: a hajrában Llama a hazaiaknak három pontot érő gólt szerzett. Laczkó Zsolt először volt tagja a genovai csapat kezdő tizenegyének (egy rossz szerelési kísérlet után a 23. percben sárga lapot kapott), a 63. percben őt váltotta Koman Vladimir.

CAGLIARI–UDINESE 0–4

Sokáig nem született gól, aztán a vendégek 12 perc leforgása alatt négyszer is a kapuba találtak. A villám gólparádé egyik hőse a góllövőlistát vezető, kétszer a kapuba találó Antonio Di Natale és a nagyszerű gólja után a következő kettőt előkészítő Alexis Sánchez volt. Az Udinese sorozatban az ötödik idegenbeli bajnoki meccsét nyerte meg, ezeken átlag négy gólt szerzett – nem véletlen, hogy felrakétázott a harmadik helyre.

LECCE–BOLOGNA 0–1

A 33. percben eredményes Gastón Ramírez nevéhez fűződött a délutáni program első gólja, ami végül győzelmet ért a Bolognának. A két csapat legutóbbi hat bajnokiján egyszer sem nyert a Lecce.

GENOA–PALERMO 1–0

A Genoa ellen sem szakadt meg a Palermo rossz sorozata: az immár négy forduló óta gólképtelen szicíliai csapatnak ez volt sorozatban az ötödik veresége.

CHIEVO–FIORENTINA 0–1

Bár több mint tízszer találkoztak, kilenc éve nem játszott egymással döntetlent a két csapat – a hagyomány folytatódott. A Juan Vargas góljával diadalmaskodó Fiorentina négy forduló óta őrzi a veretlenségét.

1. Milan 29 18 8 3 51–21 30 62
2. Internazionale 29 17 6 6 55–32 23 57
3. Udinese 29 16 5 8 54–30 24 53
4. Napoli 28 16 5 7 41–25 16 53
5. Lazio 29 15 6 8 35–25 10 51
6. Roma 29 14 7 8 45–39 6 49
7. Juventus 29 11 9 9 43–37 6 42
8. Fiorentina 29 10 10 9 33–29 4 40