Ma éjjel gazdára lelnek az NFL leendő sztárjai

Vágólapra másolva!
2011.04.28. 17:16
null
Tavaly Sam Bradfordot (jobbra) választották ki elsőként a drafton. Az idén vajon kit fognak? (Fotó: Action Images)
Címkék
Magyar idő szerinti péntek hajnali 2 órakor kezdetét veszi a tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) 2011-es játékosbörzéje (draft). A 7 körös eseményen választhatják ki a csapatok a jövő szupersztárjait, akik hosszú évekre megoldják a franchise helyzetét. A háromnapos drafton ma éjjel az 1. kört, pénteken a 2-3. kört, szombaton pedig a 4-7. kört rendezik meg.

 

Hol zajlik majd a ceremónia?

New Yorkban, a Radio City Music Hall épületében. Hagyományosan ez a helyszín, ezért általában túlsúlyban vannak a Jets drukkerek a helyszínen, akiknek az azonnal reakciójáról már számos legendássá vált videó készült.

A Nemzeti Sport Online szakmai 
együttműködő partnere a Bowl.hu
A Nemzeti Sport Online szakmai együttműködő partnere a Bowl.hu

A csapatok vezetői, edzői az úgynevezett „war room"-ban töltik az időt, húzgálják ki saját kívánságlistájukról a gazdára találó játékosokat, majd ha sorra kerülnek, akkor abban a körtől függően 5-10 percben véglegesítik a választottjukat, telefonon közlik, az NFL elnöke, Roger Goodell pedig a pódiumra sétál és felolvassa. Ha a delikvens ott van a helyszínen, akkor mez és sapkaátadás illetve fotózkodás is indul, de ekkor már egy másik csapat órája jár.

Idén ez annyiban változik, hogy a 2. körben a csapatok 1-1 legendás játékosa jelenti majd be az aktuális választottat.

Melyik külföldi szakszavakkal ajánlatos tisztában lenni?

bust: Sokra tartott, de be nem váló játékos. Röviden melléfogás. Példa: JaMarcus Russell, 2007, 1/1

reach: Túl korai kiválasztás. Akkor szokás használni ezt a szót, ha olyan játékosra esik egy csapat választása, akit körökkel később, de minimum 15-20 húzással később is el lehetett volna vinni. Iskolapélda: Tyson Alualu, 2010, Jaguars, 1/10.

sleeper: Olyan játékos, akinek egy bizonyos kockázati tényezője miatt sokkal kisebb a draft értéke, mint azt a tudása alapján várnánk. Ez lehet sérülékenységtől kezdve, rutintalanságon át akár jellembeli probléma is, de ha ezt ki tudja küszöbölni a profik között, akkor nagy fogás lehet. Például LeGarrette Blount, 2010-ben ki nem választott running back.

steal: Olyan játékos, akit korai választottnak várunk, mégis indokolatlanul sokára talál gazdára. A szó szerinti fordításból értendő „lopás" azt jelzi, hogy egy 1. körösnek hitt tehetséget a 2. kör végén megcsípni, szinte már ingyen van. Például Aaron Hernandez, 2010, 4/113, Patriots.

workout warrior: Magyarul edzésmenő. Gyakran használt frázis az ilyen játékosokra, hogy „jobb sportoló, mint focista". A konditeremben szerzett rekord eredmények ritkán párosulnak a pályán is csillogással. Például: Allen Bailey idén.

mauler: Olyan (általában támadó) falember, akinek a képzettsége elmarad az optimálistól, de a puszta, nyers erejére építve eredményes tud lenni. Például: Deuce Lutui, Arizona Cardinals OG.

tweener: Olyan játékos, akinek nincs igazi posztja az NFL-ben, inkább kettő közti átmenet. Gyakori tweener típus a CB/S, SS/LB, DE/OLB, TE/WR. Fontos, hogy a tweener nem a sokoldalú játékosok jelzője, hiszen az több poszton is jól bevethető, míg a tweener gyakorlatilag semelyiken. Például: Nic Harris, 2009, 5/147.

Hány játékos lel majd gazdára?

Hét kör lesz 32 csapattal, ez 224, plusz 32 extra választási jog, úgynevezett „kompenzációs jog", a 3. és a 7. végén elszórva, attól függően, hogy az egyes csapatoktól hány lejáró szerződésű játékos távozott előző nyáron. A 7. körben a Dallas és a Chicago nem választ, ugyanis ők ezt a lehetőséget már felhasználták a tavalyi „supplemental drafton", ahová az eredeti draft jelentkezési határidőt lekéső, de a továbbiakban iskolába járni nem akaró/nem tudó játékosok vesznek részt. A két szerencsés Josh Brent és Harvey Unga volt tavaly.


Idén rekordnak számító, 56 olyan játékos jelentkezett be, aki még jövőre is járhatott volna egyetemre, de a tanácsadó testület szerint már idén gazdára találhatnak. Évről-évre előfordul 1-2 mellélövés, gyaníthatóan lesz idén is néhány fiatal, aki megbánja, hogy profinak állt idejekorán.

Mely csapatokból jönnek a legtöbben a profik közé?

Adja magát, hogy a 2011-es egyetemi bajnok Auburn Tigers a megoldás, de nem. A tigrisek sem panaszkodhatnak, hiszen Cam Newton (QB), Darvin Adams (WR), Mario Fannin (RB), Lee Ziemba (OT), Nick Fairley (DT), és Josh Bynes (MLB) szinte biztosan gazdára talál, de Ryan Pugh (OC), Zac Etheridge (SS) és Zach Clayton (DT) is okkal reménykedik.

A North Carolina Tar Heels-ből a kezdőcsapat fele készül a játékos börzére. A támadók közül csak Greg Little (WR) helye biztos, TJ Yates (QB), Johnny White (RB) és Zach Pianalto (TE) csak 7. körösnek tűnik számukra jó esetben. A védelemből viszont ott lesz a két eltiltott szupersztár a falból, Marvin Austin és Robert Quinn, a linebackerek közül Quan Sturdivant és Bruce Carter, míg a secondary-ből hárman is, Da'Norris Searcy, Deunta Williams és Kendric Burney.

Unikumnak számít a Texas és a Miami, hiszen tőlük még a harmadik számú CB-kre is van kereslet. A Hosszúszarvúaknál Aaron Williams és Curtis Brown árnyékában Chykie Brown kevés rivaldafényt kap, míg a Hurrikánoknál az első körbe várt Brandon Harris, és a felmérők leggyorsabb játékosa, DeMarcus van Dyke mögött ott van Ryan Hill is.

Az első kört az Alabama nyerheti az iskolák közül, Marcell Dareus és Julio Jones standard top10-es tehetség, míg Mark Ingram helyét nehéz belőni a minimális RB hiány miatt, de Heisman-trófeával a vitrinjében szenzáció lenne, ha nem lelne gazdára már első nap.

Melyik poszton a legjobb idén a kínálat?

SZAVAZÁS

Ön szerint ki a 2011-es draft class legjobb játékosa?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Védelmi sémától függően a pass rushereké idén a terep. Ha az egyetemen használt 4-3-as DE posztból kívánunk szemezgetni, akkor Robert Quinn (UNC), Da'Quan Bowers (Clemson), Aldon Smith (Missouri), Ryan Kerrigan (Purdue), Justin Houston (Georgia), Von Miller (Texas A&M), Adrian Clayborn (Iowa), Cameron Heyward (Ohio State), JJ Watt (Wisconsin) is ezen nevek között van, de egyes elképzelések szerint Brooks Reed (Arizona) is megcsípheti az 1/32-es húzás környékét. Fényes a helyzet tehát az első körben, de később aztán kifogynak a DE-k, ha az egész draftot vesszük figyelembe, akkor inkább a WR, a RB, esetleg a CB poszt az, ahol nem kell sietni a menedzsereknek a draftolással, mert még a középső és a hátsó körök is tartogatnak sokra tartott játékosokat.

Lehet-e játékosokat cserélni?

Alapesetben igen, de a jelenlegi, kollektív szerződés nélküli időkben nem. A draftjogokat viszont korlátlanul fel lehet használni az üzletekben, így ha egy adott csapat például a huszonvalahányadik helyről be akar menni a top10-be, megteheti, ha megadja az árát. A cserékbe jövő évi, és későbbi draft jogokat is be lehet vonni. A kivétel a kompenzációs draftjogokat érinti, azokat csak az eredeti gazdája használhatja fel.

Kötelező aláírnia az újoncnak a csapathoz, amely kiválasztotta?

Nem az, de egyáltalán nem jellemző, hogy az újoncok lázadozzanak. A fiatalokat elsősorban a pénz motiválja, nem pedig a siker, aztán amint halad előrefelé a pályafutások, ez gyakran megfordul. Olykor előfordul, hogy 1-1 egyetemi sztár megteheti, hogy nemet mond. 1983-ban a Stanfordról érkező irányító, John Elway a Coltsba igazolás lehetőségét vetette el, és helyezte kilátásba, hogy ha nem cserélik el az 1/1-es draftcetlit, akkor őt maximum a baseball pályákon fogják látni. Sikerült a Denvert bevonni az üzletbe, Elway 15 évet töltött el a Broncosnál, és két Super Bowllal zárta karrierjét. Ma ő az egyik döntéshozója a klubnak, és olyan meglepő nyilatkozatokkal borzolja a kedélyeket, mint hogy elégedetlen Tim Tebow-val, a következő 10 év megjövendölt legnagyobb sztárjával.


Legutóbb 2004-ben élhette át a futballtársadalom a draft előtti hisztit. Eli Manningnek a San Diego-i közeg nem volt szimpatikus. Egyrészt a gyenge csapat, másrészt a fénykorát élő LaDainian Tomlinson miatt másodhegedűs szerepkör, így őt New Yorkba cserélték egy olyan csomagért cserébe, ami a jelenlegi franchise QB-t, Philip Rivers-t is tartalmazta.

2009-ben Michael Crabtree azzal fenyegetőzött, hogy ha 1/10-es választottként nem kap több pénzt a 49ers-től, mint az 1/7-es választott, de hozzá képest marginális eredményeket felmutató Darrius Heyward-Bey, akkor nem ír alá és inkább megvárja a 2010-es draftot, hátha ott bőkezűbb gazdára lel.

A nagy szavakat nem követte tett, hiszen a 6 évre szóló, 32 millió dolláros szerződést már hajlandó volt aláírni a Texas Tech volt csillaga, ami pont 8 millióval volt nagyobb ajánlat annál, mint amit egy hónappal korábban akartak neki adni San Franciscóban.

Hányan lesznek jelen személyesen a New York-i rendezvényen?

A folyamatosan duzzadó létszám 2011-re elérte a 25 főt, ez a tavalyi 16-hoz képest rohamos növekedés. Pár év múlva talán a komplett első kör ott lesz személyesen.

Az idei résztvevők listája: Prince Amukamara, CB (Nebraska), Akeem Ayers, LB (UCLA), Adrian Clayborn, DE, (Iowa), Randall Cobb, WR (Kentucky), Marcell Dareus, DT (Alabama), Nick Fairley, DT (Auburn), Blaine Gabbert, QB (Missouri), AJ Green, WR (Georgia), Mark Herlich, LB (Boston College), Mark Ingram, RB (Alabama) Cameron Jordan, DE (California), Julio Jones, WR (Alabama), Ryan Kerrigan, DE (Purdue) Corey Liuget, DT (Illinois), Von Miller, LB (Texas A&M), Rahim Moore, S (UCLA), Cam Newton, QB (Auburn), Patrick Peterson, CB (LSU), Mike Pouncey, G/C (Florida), Aldon Smith, DE (Missouri), Tyron Smith, OT (USC), Phil Taylor, NT (Baylor), Danny Watkins, G, (Baylor), JJ Watt, DE (Wisconsin), Ryan Williams, RB (Virginia Tech).

Egy évvel ezelőtt a Wake Forest cornerbackje, Brandon Ghee csak a 3. kör végén, a 96. választottként lelt gazdára, annak ellenére, hogy a draft első percétől kezdve ott ült Dez Bryanték társaságában.

Kik tűnnek a legkockázatosabb választásnak?

1. Cam Newton, QB, Auburn. Az előző NCAA idény legjobb játékosa, és a bajnokcsapat kapitánya stílusában és fejben is messze van egyelőre az NFL irányító prototípusától, tehát közel sem biztos, hogy olyan fényes karriert fog befutni, mint azt saját maga megjósolta.

2. Aldon Smith, DE, Missouri. Fizikálisan ő a leginkább kiemelkedő játékos a posztján, és a legfiatalabb is. Mindössze 2 évet töltött el az egyetemi futballpályákon, így többet is kell tanulnia a játékról, mint a megszokott.

SZAVAZÁS

Ön szerint ki lesz az 1/1-es?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

3.Tyron Smith, OT, USC. Névrokonához hasonlóan fiatal, akire még sohasem bízták rá az irányító vak oldalának védelmét. Mindenképpen rizikót jelent az, hogy erre majd a legmagasabb szinten lesz először példa, mert az ő posztján rengeteget jelent a rutin, és legkevésbé a támadófal játékosoknál jellemző, hogy diploma nélkül hagyják el az NCAA-t. Fizikai adottságai miatt Smith lesz valószínűleg az első kiválasztott OT, de ez nem egyenlő azzal, hogy ő is a legjobb.

Ki lesz az 1. választott?

Erre még most sem lehet tudni a választ, pedig az elmúlt években rendszerint eléggé leegyszerűsödött a képlet a draft előtti hetekben. Valószínűleg a Carolina nem fogja elcserélni az első választás jogát. Érkezhet hozzájuk akár irányító is (Newton vagy Gabbert), ha Jimmy Clausen felett 1 év után pálcát akarnak törni. Ha segíteni akarnak neki boldogulni, akkor elkapót (Greent vagy Julio Jonest) választják, ha a legnagyobb hiányposztot akarják betömni elsőként, akkor a védőfal közepére keresnek gyógyírt (Dareus vagy Fairley), ha pedig a legkisebb kockázatra mennek rá, akkor az LSU cornerbackje, Patrick Peterson lehet a kiválasztott.

A draftról élő, szöveges tudósítást olvashatnak itt, a Nemzeti Sport Online-on!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik