A 49ers védelme tündökölt Big Benék ellen

2011.12.20. 06:47
Ben Roethlisbergert háromszor vitték le a földre a védők (Fotó: Action Images)
A tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) 15. fordulójának hétfő esti rangadóját két áramkimaradás is hátráltatta, a parádés védelmek csatáján végül a sérülten játszó Ben Roethlisberger négy labdavesztése (3 interception, 1 fumble) döntőnek bizonyult.

A Super Bowl-éra három legeredményesebb csapatából kettő képviselte magát az összecsapáson (a Pittsburgh Steelers 6 végső sikerrel listavezető, a San Francisco 49ers és a Dallas Cowboys 5-5 győzelemmel a második holtversenyben), ráadásul mindössze a negyedik alkalom, hogy két, legalább 10 győzelmet arató (mindketten 10–3-mal álltak), legalább 75 százalékos mérleggel álló együttes feszült egymásnak a hétfő esti rangadón – korábban is mindig a 49ers volt az egyik résztvevő, és meg is nyerte mindegyik fellépését!

További érdekesség, hogy a legkevesebb pontot kapó (14 átlagban) és legkevesebb futott yardot engedő (70.5) védelem (49ers) és a legkevesebb passzolt (179.1)és összyardot (276.1) elszenvedő, második legkevesebb pontot engedélyező (15.2) hátsóegység (Steelers) is képviseltette magát.

Nem indult túl könnyen a mérkőzés, egy 30 perces közjátékot követően sikerült ismét fénybe borítani a teljesen elsötétedő stadiont – elment ugyanis az áram.

Miután végre rendeződött a helyzet, a vendégek támadhattak először, ahogyan várható volt, az előző fordulóban bokaficammal játszó Ben Roethlisberger vállalni tudta a játékot, szemben a túl oldal egyik legjobb védőjével, Patrick Willisszel, aki ezúttal nem tudott pályára lépni – igaz, Larry Grant nagyszerűen pótolta őt a linebackersorban.

A vendégek egy 36 yardos Mike Wallace-elkapással bekezdtek, de Big Ben következő Wallace-nak szánt dobását Carlos Rogers kaparintotta meg (interception).

SZAVAZÁS

Ön szerint melyik csapat nyeri meg az NFL 2011-es szezonját?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A már a találkozó előtt több mint 1000 yarddal álló Frank Gore futásaival és Alex Smith passzaival 7 perc alatt a 2 yardos vonalig jutottak a hazaiak, innen azonban már csak hátrafelé volt út, végül David Akers 22 yardos mezőnygóljával 3–0-s vezetésre tettek szert.

A túl oldalon előbb Wallace-t dobta túl Big Ben, ha kicsit rövidebb, simán óriási touchdown lehetett volna, majd Brown kezéből pattant ki a labda, mielőtt Heath Millernek szánt labdáját Dashon Goldson kaparintotta meg – Rogershez hasonlóan 6. interceptionjét szerezte a safety.

Michael Crabtree harmadik elkapása után már mezőnygóltávolságba ért a San Francisco, és egy nagyszerű Vernon Davis játék után Alex Smithnek már csak a teljesen elszakadó Crabtree-hez kellett volna ívelnie, de csúnyán túl dobta, így a touchdown helyett csak újabb mezőnygólig jutott a 49ers (6–0).

A kezdőrúgás után megint elment az áram, újabb negyedóra állás után folytathatták a játékot, és bár 2. és 25-re Aldon Smith sackelte Roethliesbergert, egy buta hiba után első kísérlethez jutottak a vendégek, de a félpályánál végül megálljt parancsoltak a védők (Grant parádés mozdulattal ért el kis híján interceptiont).

Az első félidő végi, fordulás utáni puntháborúból a harmadik negyed közepén a vendégek jöttek ki jobban, és Shaun Suisham 51 yardos mezőnygóljával szépítettek (6–3), ám a túl oldalon Vernon Davis 31 yardos elkapása után egy büntetés sem gátolta meg a lendületet, és Crabtree 9, majd Kendall Hunter 27 és Davis 21 yardos elkapásával az egyyardoshoz értek a San Franciscó-iak (az ismétlés alapján sem lehetett biztosan megmondani, hogy kilépett-e pár millimétert a tight end, vagy sem), végül pedig utóbbi egy nagyszerű futójátéknak álcázott passzjáték végén (play action fake) touchdownt szerzett (13–3).

Big Ben hősiesen küzdve újra mezőnygóltávolságig vezette csapatát (köszönhetően Jerricho Cotchery 36 yardos elkapásának is), Suisham azonban 48 yardól ezúttal mellé lőtt.

A Nemzeti Sport Online szakmai
együttműködő                     partnere a Bowl.hu
A Nemzeti Sport Online szakmai együttműködő partnere a Bowl.hu

A 49ers az ajándék lehetőséggel nem tudott élni, de Aldon Smith sackje, majd kierőszakolt labdaszerzése (fumble) után csapattársa, Justin Smith szerezte meg a tojást a pittsburghi 18-ason. Bár a védők megállították a támadást, David Akers 28 yardos mezőnygólja közben Lawrence Timmons mászta meg szabálytalanul a támadófalat, így újabb első kísérlettel jöhettek Alex Smithék, amelyből Gore futott 5 yardos touchdownt (20–3).

Az újabb vendég támadássorozatban Aldon Smith két újabb alkalommal sackelte Roethlisbergert, a Steelers azonban így is tudott haladni, míg nem Big Ben passzát a célterületen Tarell Brown kaparintotta meg (interception). A mérkőzés során ez már a 4. hazai labdaszerzés volt, eladás nélkül, így már +25-ös turnover-mutatóval büszkélkedhet a 49ers, az összecsapást megelőzően 21-gyel is simán ligaelső volt ebben a tekintetben.

Az utolsó percekben újabb pont már nem esett, egy újabb rekordot azonban feljegyezhettünk, még a legelső, 1920-as bajnokságban fordult elő utoljára, hogy egy csapat az első 13 mérkőzésén (igaz, akkor összesen ennyi találkozót játszottak a szezonban) nem engedett futott touchdownt, ezzel a találkozóval azonban a San Francisco már a 14. ilyen mérkőzését hozta le az idény „elején”, amellyel átadták a múltnak a Decatur Staleys csúcsát.