Jürgen, itt 1985! 29 éve nem állt ilyen pocsékul a Dortmund

2014.12.01. 11:07
Ismét vert seregként jött le a pályáról a Dortmund (Fotó: Reuters)
Csak a szokásos – sóhajthatnak fel a Borussia Dortmund drukkerei. Több lehetőség, több lövés, több szöglet, ámde már megint kevesebb gól: a BVB vasárnap az Eintracht Frankfurttól szenvedett 2–0-s vereséget, és ezzel tizenhárom forduló után tizenegy ponttal sereghajtó a Bundesligában. Huszonkilenc éve nem láttunk ilyet a bajnokság ilyen késői szakaszában – 11 érdekesség a dortmundiak vesszőfutása mellé.

1. A Borussia Dortmund hivatalos honlapjának történészei szerint az 1985–86-os német bajnokságban fordult elő legutóbb, hogy a BVB sereghajtó volt a Bundesligában a bajnokság ilyen késői szakaszában (nem az 1–2. forduló után). A Dortmund mostani keretéből csak Roman Weidenfeller, Lukasz Piszczek, Sebastian Kehl és Oliver Kirch élt ekkor.

2. 1985. november elsején a Borussia Dortmund egy másik Borussiától, a Mönchengladbachtól kapott ki hazai pályán 3–2-re, a forduló egy nappal később zárult – a BVB mindössze 8 ponttal (2 győzelem, 4 döntetlen, 7 vereség) állt utolsó helyen a 13. kör után. A klub Bundesliga-történetében 13 forduló után csak ez rosszabb mérleg a mostaninál.

3.Az 1985–86-os idény végén a Dortmund osztályozót játszott a kiesés elkerüléséért a Fortuna Kölnnel. Kölnben 2–0-ra győzött a Fortuna, amely a 90. percig 2–1-es vereségre (de feljutásra) állt Dortmundban. Jürgen „Kobra” Wegmann húsz másodperccel a lefújás előtt szerezte meg a harmadik BVB-gólt, és mivel az osztályozón nem számítottak az idegenben lőtt gólok, ezzel meg is mentette csapata élvonalbeli tagságát. Harmadik mérkőzésre került sor semleges pályán, Düsseldorfban – a Dortmund ezt 8–0-ra nyerte meg. Tettéért Wegmann csillagot kapott a dortmundi futball Walk of Fame-en.

4.Az 1985–86-os bajnokságot úgy nyerte meg a Bayern München, hogy a harmincnégy fordulóból csupán egyszer állt a tabella élén. Az utolsó végén… A harmincnégyből harmincegy fordulón át vezető Werder Bremen az előző fordulóban már megnyerhette volna a bajnokságot, ám Michael Kutzop 0–0-nál kihagyott egy tizenegyest a 88. percben a Bayern ellen – aztán a brémai csapat az utolsó körben kikapott 2–1-re a Stuttgarttól, míg a Bayern 6–0-ra lemosta a Mönchengladbachot, így előzött. Az említett tizenegyes volt az egyetlen a negyvenből, amelyet Kutzop elrontott Bundesliga-karrierje során… Ez a mai napig az egyetlen eset a Bundesliga történetében, amikor olyan csapat lett a bajnok, amely az utolsó fordulóig egyszer sem vezette a tabellát.

Jürgen, kopogtat 1985! (Fotó: TuS Ergenzingen)

5.Jürgen Klopp, a Dortmund vezetőedzője ekkoriban még a TuS Ergenzingen ifjúsági játékosa volt, csak az 1986–87-es szezonban mutatkozott be felnőttbajnoki mérkőzésen.

6. Az akkori és a mostani utolsó helyet Michael Zorc személye köti össze: az egykori kitűnő középpályás az 1985–86-os szezonban 34 mérkőzésen szerzett 10 góljával segítette a Dortmundot a bennmaradás elérésében, most pedig sportigazgatóként tevékenykedik. Zorc a Frankfurt elleni mérkőzés után elmondta: teljes a vezetőség bizalma Jürgen Kloppban, az edző pedig jelezte, esze ágában sincs lemondania.

7. A mostani a Dortmund nyolcadik veresége volt a szezonban, a klubtörténetben még sosem szenvedett el a csapat ennyi vereséget tizenhárom forduló alatt.

8.A legutóbbi négy szezonban az egész bajnokság során nem szenvedett el nyolc vereséget a Dortmund. A 2009–10-es idényben 16–9–9-es mérleggel végzett az ötödik helyen.

A vezetőedző magányossága: Doll a Schalkétól
elszenvedett 4–1-es vereség után (Fotó: Reuters)
A vezetőedző magányossága: Doll a Schalkétól elszenvedett 4–1-es vereség után (Fotó: Reuters)

9. A 13. fordulót követően patinásabb már alig lehetne a Bundesliga alsóháza: az osztályozós (16.) helyen szerénykedő VfB Stuttgart, a 17. Hamburger SV és a 18. Dortmund egyaránt alapító tagja a német topbajnokságnak. A három csapat együttvéve tizenegy (Dortmund 5, HSV és Stuttgart 3-3) Bundesliga-elsőséggel és tizenkilenc (Dortmund 8, HSV 6, Stuttgart 5) bajnoki címmel büszkélkedhet. A német Bild hivatalos Facebook-oldalán a (vasár)nap trollkodását mutatta be: a tabella alsóházát mutató képükhöz csak annyit fűztek hozzá, hogy már előre örülnek minden idők legerősebb Bundesliga 2.-mezőnyének…

10. Elképesztően sűrű a Bundesliga mezőnye, a sereghajtó Dortmundot csupán tíz pont választja el a negyedik, már BL-selejtezőt érő pozíciótól, amelyen jelenleg az Augsburg állomásozik.

11.A Dortmund legutóbb a 2007–08-as Bundesliga 2. fordulója után volt sereghajtó, miután a Duisburg elleni pocsék idénykezdetet (1–3) megfejelte egy nagy zakóval a Schalke elleni presztízsmeccsen (1–4). A BVB szakvezetője ekkor a Ferencváros jelenlegi trénere, Thomas Doll volt, aki a szezon végén távozott posztjáról, mivel a csapat csak a 13. helyen végzett (igaz, kupadöntőt is játszott, így kvalifikálta magát az európai kupaporondra).