Bundesliga: nagy skalp került a Dárdai-gyűjteménybe

2015.12.05. 17:25
Darida ünnepli a Hertha első gólját (Fotó: Reuters)
Dárdai Pál csapata, a Hertha BSC hazai pályán 2–1-re legyőzte a Bayer Leverkusent a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 15. fordulójának szombati játéknapján. A berlini együttes a 17. perctől emberelőnyben játszott. A forduló másik fontos eseménye: a Borussia Mönchengladbach 3–1-re legyőzte az eddig veretlen listavezetőt, a Bayern Münchent.

HERTHA–BAYER LEVERKUSEN 2–1

Dárdai Pál csapata számára remekül kezdődött a mérkőzés: a 7. percben Vladimír Darida közeli lövéssel megszerezte a vezetést (1–0), a 17. percben pedig megfogyatkozott az ellenfél – Sebastian Boenisch egyből pirosat kapott egy szabálytalanságért a kissé talán túl szigorú Robert Hartmann játékvezetőtől.

Hiába azonban a kedvezőre forduló képlet, még a szünet előtt egyenlített a Leverkusen: a leshatárról kilépő Javier „Chicharito” Hernández lőtt a hazai kapuba a 29. percben, ismét nyomatékosítván, hogy kiváló formában van (1–1). (A mexikóinak ez volt a 11. gólja a legutóbbi nyolc mérkőzésén.)

A szünetig hátralévő időben többet kezdeményezett a vendégcsapat, akár fordíthatott is volna, a második félidőre aztán Dárdai összerántotta a legénységét, és a 60. percben góllá érett az emberelőny: Marvin Plattenhardt szögletéből John Anthony Brooks fejelt a kapuba, eldöntve ezzel a mérkőzést. Ez volt a HBSC első gólja ebben a szezonban, amely sarokrúgást követően esett (2–1).

ÍGY LÁTTA DÁRDAI, SCHMIDT ÉS VÖLLER

„Változtattunk a taktikánkon, agresszív védekezéssel párosuló támadó felfogású futballal akartuk meglepni a Leverkusent – összegzi a Bundesliga hivatalos honlapja Dárdai Pál értékelését. – Sikerült is kiharcolnunk a kiállítást, csakhogy ez nem az ellenfelünket zavarta össze, hanem minket. A játékosaim valószínűleg úgy vélték, (emberelőnyben) elég lesz az egygólos előnyt őrizni, de hát így nem szabad gondolkodni. A második félidőben aztán okosan futballoztunk, amivel nagyon széppé varázsoltuk ezt a napot!”

„A Hertha megérdemelte a győzelmet – mondta Roger Schmidt, a Leverkusen szakvezetője. – Tudtuk, hogy a berliniek általában nagyon fegyelmezetten játszanak, ehhez képest az elején mégsem figyeltünk eléggé. Az első gyors támadásuknál aztán emberhátrányba is kerültünk, de meg kell mondanom, szerintem az a szabálytalanság nem ért piros lapot.”

„Nem lehetünk elégedettek a játékunkkal, roppant bosszantó, hogy ismét gólt kaptunk rögzített helyzetből. A magas labdákkal szemben nagyon rosszul védekezünk, ezen elment megint egy meccs” – tette hozzá Rudi Völler, a leverkuseniek sportigazgatója.

A berliniek a folytatásban kézben tartották az irányítást, és a legutóbbi hat hazai bajnokijuk közül az ötödiket is megnyerték. A Hertha nyolc sikertelen próbálkozást (négy döntetlent, majd négy vereséget) követően múlta felül újra a Leverkusent.

MÖNCHENGLADBACH–BAYERN MÜNCHEN 3–1

A szombati volt Josep Guardiola 131. hivatalos mérkőzése a Bayern München vezetőedzőjeként, és csupán másodszor fordult elő, hogy a katalán tréner nem változtatott a kezdőcsapaton az előző meccshez képest. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a sérüléséből felépülő Franck Ribéry sem került be a kezdőbe, a kispadon várta, hogy 269 nap után újra pályára léphessen.

A visszatérés nagy pillanata a 75. percben el is érkezett, s a francia szép összjáték után lőtt is egy gólt – csakhogy akkor már 3–0-ra vezetett a Gladbach…

Az első félidőben jóval többet támadott a Bayern, Kingsley Comannak kapufája is volt, a fordulás után azonban fordult a kocka is: az 54. percben Oscar Wendt szép gólt lőtt a hosszúba (1–0), és negyedóra leforgása alatt követte példáját a lesre játszó védők között jól helyezkedő Lars Stindl (2–0), valamint egy kontra végén Fabian Johnson (3–0) is.

Ribéry szépített tehát a hajrában (3–1), de újabb gólra nem futotta a Bayernnek – a bajor csapat először szenvedett vereséget ebben a bajnoki szezonban. A tabellát így is fölényesen vezeti.

Egy érdekes statisztika: amióta André Schubert a Gladbach vezetőedzője – a váltás az 5. fordulót követően, öt vereség után történt –, csapata több pontot (26) és több gólt (29) szerzett, mint a bajnokságot vezető Bayern (25, 28)!

HAMBURG–MAINZ 1–3

A hamburgi Stieber Zoltán a cserepadon ülte végig a meccset, amelyen a Mainz korán vezetést szerzett Jairo akrobatikus góljával, majd növelte is az előnyét. A vendégek ama ritka mérkőzéseik egyikét játszották, amelyen sem Junusz Malli, sem Muto Josinori nem talált a kapuba. Az immár öt forduló óta veretlen Mainz megelőző 18 góljából 15 kettejük nevéhez fűződött.

INGOLSTADT–HOFFENHEIM 1–1

A Hoffenheim nem nevezte Szalai Ádámot az Ingolstadt elleni találkozóra, melyen a hazaiak majdnem a lefújásig vezettek – a csereként beálló Mark Uth a 96. percben mentett pontot a vendégeknek.

KÖLN–AUGSBURG 0–1

Négyfordulónyi veretlensége úszott el a Kölnnek a második félidő derekán: előbb az Augsburg kapusa, Marwin Hitz kivédte Anthony Modeste tizenegyesét, majd nem sokkal később, a 64.. percben odaát Raúl Bobadilla bevarrt egy szabadrúgást. A sokáig sereghajtó Augsburg eredményesen „menekül”, a legutóbbi három fordulóban hét pontot gyűjtött.

WOLFSBURG–DORTMUND 1–2

Az esti rangadón a Dortmund 2–1-re győzött Wolfsburgban, és ezzel véget vetett a Bundesliga leghosszabb élő hazai veretlenségi sorozatának. A zöld-fehér csapat 2014 márciusától, 29 bajnoki mérkőzésen át őrizte hazai veretlenségét. Akkori legyőzője a Bayern München volt (1–6) – mellesleg a bajorok nemrégiben kupameccsen is győztek Wolfsburgban.

A szombati rangadó végjátéka drámaian alakult! A dortmundi Marco Reus első félidei gólját (0–1) ugyanis Ricardo Rodriguez a 91. percben megválaszolta, értékesítve a tizenegyest, amelyet a két védő közé bezuhanó André Schürrle harcolt ki nagy-nagy rutinnal (1–1)..

Mégis életben marad a nagy sorozat? Nem!

Maradt még idő a ráadásból, és a 93. percben Kagava Sindzsi büntetett: a csereként beálló japánt teljesen üresen felejtették a hazaiak a kapu előtt, és ő Henrih Mhitarjan kapásból középre tett labdájából a hálóba lőtt (1–2).

A győzelemmel a Dortmund megerősítette második helyét a Bayern mögött, és faragott is valamennyit a hátrányából – egyben tíz ponttal elhúzott a rivális Wolfsburgtól.

NÉMETORSZÁG, BUNDESLIGA
15. FORDULÓ

Mönchengladbach–Bayern München 3–1 (Wendt 54., Stindl 66., F. Johnson 68., ill. Ribéry 81)
Hertha–Bayer Leverkusen 2–1 (Darida 7., Brooks 60., ill. J. Hernández 29.)
Hamburg–Mainz 1–3 (Djourou 90., ill. Jairo 16., 51., Clemens 76.)
Köln–Augsburg 0–1 (Bobadilla 64.)
Ingolstadt–Hoffenheim 1–1 (Roger 66., ill. Uth 96.)
Wolfsburg–Borussia Dortmund 1–2 (R. Rodriguez 91. – 11-esből, ill. Reus 32., Kagava 93.)