Bundesliga: Haaland 1–3-nál állt be – a többi történelem

K. Zs.K. Zs.
2020.01.18. 17:26
Erling Haaland így lőtte az első gólját (Fotó: AFP)
Eddig Erling Haaland a főszereplője a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 18. fordulójának: amikor a télen szerződtetett norvég pályára lépett szombat délután, a Dortmund még 1–3-ra állt Augsburgban – a vége 5–3 lett a Borussia javára. Haaland három gólt szerzett...

A Dortmund csupán egy pontot szerzett az utolsó két tavalyi fordulóban, és az augsburgi meccs második félidejének elején nagyon úgy nézett ki, hogy a rossz tendencia folytatódik: Marco Richter remek távoli lövése és Florian Niederlechner második gólja után a hazaiak már 3–1-re vezettek.

Lucien Favre-nak valamit/valakit elő kellett húznia a tartalékból, és azt tette, amit/akit a legtöbb Borussia-drukker várt tőle: az 56. percben beállította Erling Haalandot – a télen Salzburgból szerződtetett norvég csodatini pedig – aki az őszi szezonban 22 tétmérkőzésen 28 gólt szerzett –, mint a mesében, szinte azonnal szépített (3–2).

Hogy ez a fejlemény új korszakot nyitott-e a Dortmund történetében, a jövő zenéje, de hogy a találkozó forgatókönyvét alapvetően átírta, az már bizonyított tény. Két perccel később ugyanis az új erőre kapó BVB a remek ütemben kiugró, elegáns labdalevételt követően betaláló Jadon Sancho révén egyenlített (3–3), és újabb tíz perc elteltével már a Dortmund vezetett: egy ellencsapás végén Thorgan Hazard a kapust is kicselezte, önzetlenül középre passzolt Haalandnak, akinek nem volt nehéz dolga az üres kapuba továbbítani (3–4).

S aki azt gondolta, hogy a történet így kerek, melléfogott: egy újabb gyors akció végén ugyanis a jobb oldalon kiugró Haaland rúgott még egyet, biztossá téve csapata sírból visszahozott győzelmét (3–5).

Egy kis stat: Erling Haaland az első három Bundesliga-lövéséből gólt szerzett – ugyanezt megtette ősszel a Salzburg színeiben a Bajnokok Ligájában is, a Genk ellen –, és a németországi karrierjét szintén a Dortmundban kezdő Pierre-Emerick Aubameyang (2013. augusztus) óta az első futballista lett, aki három gólt szerez az első német élvonalbeli meccsén. (Gracenote)

A TÖBBI MÉRKŐZÉSEN TÖRTÉNT

• Szalai Ádám (Mainz) és Sallai Roland (Freiburg) egymás ellen léphetett volna pályára, de mindketten a kispadon kezdtek, és végül csak Szalai jutott játéklehetőséghez: a 73. percben, 0–2-nél küldte pályára az edzője – csapata a hajrában szépített, azonban a három pont Sallaiéké lett. A Mainz egymás után másodszor kapott ki, a hármas nyeretlenségi szériáját lezáró Freiburg pedig olyat tett, ami a korábbi tíz próbálkozása során nem sikerült: idegenben fektette két vállra az élvonalban a Mainzot.

• A Köln folytatta szárnyalását, Jhon Córdoba duplájára építve sorozatban a negyedik győzelmét könyvelte el a Bundesligában – a kárvallott a későn ébredő Wolfsburg volt –, és kezd távolodni a kiesőzónától.

• Fontos három ponthoz jutott a Werder Bremen is, amely egy öngóllal nyert egyik közvetlen vetélytársa, a Düsseldorf otthonában. A viharos végjáték egy piros lapot is hozott a brémaiaknak, de alighanem ezt a veszteséget „lenyelik” cserébe azért, hogy négy vereség után végre győztek.

• November eleje óta hét fordulón át nem sikerült győznie a Frankfurtnak (hat vereség, egy döntetlen), ám a Hoffenheim otthonában megtört a rossz széria: bár Bas Dost vezető gólját a hazaiak még megválaszolták, az amerikai Timothy Chandler fejese meghozta az áhított három pontot a vendégeknek.

• A szombat esti mérkőzés szünetében még a vendég Union Berlin vezetett, de a szünet után gyorsan fordított az éllovas Leipzig, és Timo Werner duplájára alapozva 3–1-re győzött. A lipcseiek felállítottak egy új ligarekordot is. Részletek itt!

NÉMET BUNDESLIGA
18. FORDULÓ, szombati mérkőzések
Augsburg–Borussia Dortmund 3–5
(Niederlechner 34., 55., Richter 46., ill. Brandt 49., Haaland 59., 71., 79., Sancho 61.)
Fortuna Düsseldorf–Werder Bremen 0–1 (Kastenmeier 67. – öngól)
Hoffenheim–Eintracht Frankfurt 1–2 (Sztafilidisz 48., ill. Dost 18., Chandler 62.)
1. FC Köln–Wolfsburg 3–1 (J. Córdoba 22., 45+2., Hector 62., ill. Steffen 66.)
Mainz–Freiburg 1–2 (Mateta 82., ill. Kvon Csang Hun 28., Petersen 41.)
RB Leipzig–Union Berlin 3–1 (Ti. Werner 51., 83., Sabitzer 57., ill. Bülter 10.)