Európai futballkörkép IV.: minimalisták és partizánok a szomszédban

HEGYI TAMÁSHEGYI TAMÁS
Vágólapra másolva!
2011.06.03. 15:30
null
Szabics (jobbra) és csapattársai önfeledten ünnepelték a bajnoki címet (Fotó: Action Images)
Címkék
Kontinentális labdarúgó-körképünk negyedik, utolsó részében a hazánkkal szomszédos országok bajnokságait tekintjük át. Ausztriában harmadszor ült fel a trónra a Sturm, Szlovákiában a Slovan kiénekelte a sajtot a Zilina szájából, Ukrajnában mindkét fronton a Sahtar diadalmaskodott, Romániában az első élvonalbeli bajnoki címét szerezte az Otelul, Szerbiában továbbra is a Partizan uralkodik, Horvátországban jól működött a Dinamo-retesz, Szlovéniában pedig visszavette a 2009–2010-ben elvesztett koronáját a Maribor.

 

AUSZTRIA

A többi szomszédos bajnokságéval szemben az osztrák élvonal, a T-Mobile Bundesliga küzdelmei igencsak kiegyensúlyozottak voltak a 2010–2011-es szezonban. Végig többszereplős harc dúlt a bajnoki címért, melynek végén az SK Sturm Graz ünnepelhetett. A fekete-fehérek 1998 és 1999 után harmadszor foglalták el a trónt Ausztriában.

A csapat tagja volt a magyar támadó, Szabics Imre is, akinek olyannyira sikerült kiemelkedőt nyújtania a szezonban, hogy öt év után újfent meghívták a magyar válogatottba. A Sturmba 2010 nyarán hét év után visszatérő, abban először 1999 és 2003 között futballozó Szabics első rangú kettőst alkotott Roman Kienasttal – a szakemberek és a játékosok egybehangzó állítása szerint ők voltak a grazi diadal fő letéteményesei. A 19 gólos Kienast elsősorban a kapu előterében serénykedett, Szabics inkább támadótársa mögött, a második hullámban, számos jó átadással, gólpasszal aládolgozva.

A Sturm sokáig kitartóan üldözte a Riedet, aztán amikor kellett, előzött, majd visszaelőzte a már őt megtámadó, a bajnoki hadjárat vége felé több fordulón át is listavezető Austria Wient. Ennek köszönheti, hogy a második selejtezőkörben kapcsolódhat be a BL 2011–2012-es kiírásába.

A látvány- és élsportba euró- és dollármilliókat ölő Dietrich Mateschitz osztrák patronáltja, a Red Bull Salzburg nem tudta megvédeni 2010-ben nehezen megszerzett bajnoki címét, amelyet ugyanolyan nagy csatában vesztett el. A kudarc okait keresve mindenképpen meg kell említenünk azt, hogy a salzburgiaktól az idény előtt jó néhány labdarúgó távozott, köztük Marc Janko is, aki öt idény alatt több mint 80 gólt ért el a tétmeccseken. A Salzburg a második selejtezőkörben kapcsolódik be az Európa-liga 2011–2012-es kiírásába.

Az „évad legcsalódottabb csapata" címen nyugodtan osztozhat a Salzburggal az Austria Wien, amely szintén nem nyert semmit – a 21 találatos Roland Linz gólkirályi titulusán kívül. A bécsiek az utolsó pillanatig versenyben voltak az aranyéremért, de a 36. körben hazai pályán elbuktak a Salzburggal szemben, ráadásul a Sturm is nyert az Innsbruck ellen. Az Austria a második körben kapcsolódik be az Európa-liga selejtezőjébe.

Az őszi első, de végül csak negyedik helyen végző Ried a kupa megnyerésével (a döntőben 2–0 az Austria Lustenau ellen) mentette meg szezonját. Érdekes, hogy a riediek a tavaszi idényben (4) kevesebbszer kaptak ki, mint a bajnokság első felében (6), a tavasszal mégis kevesebb pontot gyűjtöttek, mint az ősszel (24-et a 34-gyel szemben). A miértre roppant egyszerű a válasz: az SV a bajnokság második félidejében „rákapott" a döntetlenekre, kilencszer vonult le a pályáról egy ponttal...

A valaha szebb napokat látott, az utóbbi húsz esztendőben azonban csak háromszor bajnok Rapid az ötödik helyen végzett a tabellán, vagyis nem tudott jegyet váltani az Európába tartó expresszre. A zöld-fehérek legfőképpen nem a játékukkal, hanem néhány magából kikelő fanatikusuk által hívták fel magukra a figyelmet: azzal, hogy a május 22-ei bécsi derbi 26 percnyi játék után említettek pályára tódulása miatt félbeszakadt.

A hatodik Wacker Innsbruck, a hetedik Wiener Neustadt és a nyolcadik Kapfenberg hozta a kötelezőt: csont nélkül sikerült kiharcolniuk a bennmaradást.

A kilencedik Mattersburg vélhetően előkelőbb helyezésre számított, miután a nagymartoniak az utóbbi években kétszer is kijutottak a nemzetközi porondra, és a 2009–2010-es évadot is még a hatodik pozícióban zárták. A kiesés elkerüléséért vívott harcot legalább simán abszolválták a mostani idényben, 12 pontot verve a sereghajtó LASK-ra.

Revideálva nézetünket, az „évad legcsalódottabb csapata" címet akár odaadhatjuk az utolsó és ezzel az első osztálytól búcsúzó LASK-nak is. A linziek hiába tudták soraikban például a kétszeres osztrák gólkirály, egykori német válogatott Alexander Zicklert – az öreg alig játszott, és csak egy gólig jutott... –, a tavasszal esélyük sem volt a bennmaradásra, pedig a 2009–2010-es idényben és az azt megelőzőben is még a hetedikek voltak, a 2007–2008-asban meg hatodikok. Mielőtt a gárda 2007-ben ismét felkerült az élvonalba, hat esztendeig senyvedett a másodosztályban. Vajon mennyi időt fog most ott tölteni?

MAGYAROK AUSZTRIÁBAN

Ha góljai számát vesszük alapul, Szabics Imre a második legjobb osztrák idényén van túl, ám ha a csapatával elért eredményt, akkor a legjobbon. Mi több, pályafutása legjobb idényén, korábban ugyanis nem volt bajnok, sem Magyarországon, sem Ausztriában, sem Németországban.

Egyéni statisztikáinál maradva: Szabics alapembere volt a bajnokcsapatnak, 2745 játékpercével az ötödik legfoglalkoztatottabb grazinak számított a bajnokságban; 33 meccsen lépett pályára, 32-szer kezdőként. Kilenc góljával – Samir Muratoviccsal holtversenyben – a második helyen végzett a házi góllövőlistán (csak 2002–2003-ban szerzett több gólt az osztrák Bundesligában, 11-et). Négyszer kapott sárgát az évadban.

Bodnár László mindössze nyolc meccs és 553 perc erejéig játszott a második Red Bull Salzburgban, igaz, csak decemberben lett (újra) a klub tagja. A védő két sárga lappal „színesítette” idényét.

A harmadik helyezett Austria Wien kapuját háromszor őrizte a bajnokságban Sáfár Szabolcs. A hálóőr a hajrában jutott szóhoz a lila-fehéreknél, a 32., a 33. és a 34. fordulóban védett összesen 270 percen keresztül; egy gólt kapva 7 ponthoz segítette csapatát. Sáfár 1997 óta 13 élvonalbeli idényt húzott le Ausztriában, s túljutott a 300. Bundesliga-bajnokiján is! Nem csupán tiszteletbeli osztrák már azóta, hogy megkapta az ottani állampolgárságot.

Nem tudta megismételni a 2009–2010-es szezonját Waltner Róbert a Mattersburgban. Az egykori zalaegerszegi gólzsák egy éve még 14-szer volt eredményes, míg a mögöttünk hagyott évadban már csak négy gólra futotta erejéből. Góljait legalább a fontos pillanatokra tartogatta: a LASK (1–0) és az Austria (1–0) ellen győztes találatot jegyzett, a Sturm (1–1) ellen egyenlítőt – ez öttel több pontot hozott a konyhára. Keveset játszott, 24 bajnokin 14-szer csereként lépett pályára, 1000 játékperc sem jutott neki. Ötször részesült sárga lapos figyelmeztetésben.

Márkus Gábor a másodosztályt a hetedik helyen befejező FC Lustenau 07-ben szerepelt; a klub nem tévesztendő össze az ugyancsak Erste Liga-beli, Osztrák Kupa-finalista SC Austria Lustenauval. A támadó – aki a télen került Lustenauba kölcsönbe az Austriából, ahol nem játszott – 12 meccsen lépett pályára (nyolcszor lecserélték), és egy gólt szerzett.

Az Erste Liga nyolcadik helyén végző TSV Hartbergben rúgta a labdát Kelbert Roland, aki nyolc bevetésén nem ért el statisztikailag értékelhető teljesítményt.

A Regionalliga (III. osztály) magyar idegenlégiósai voltak 2010–2011-ben: Pusztai Olivér (Austria Klagenfurt), Bagoly Gábor (Neusiedl), Fülöp Zoltán (Amstetten), Hegedűs Ferenc (Ostbahn XI).

 

HORVÁTORSZÁG

Húszból 13 – impozáns bajnoki mérleg Dinamo módra. Bővebben: a Horvátországban 1992 óta kiosztott 20 első osztályú bajnoki címből az NK Dinamo (2000 februárjáig Croatia) Zagreb 13-at zsebelt be, és csak hetet engedett át vetélytársainak, hatot legnagyobb ellenlábasának, a Hajduknak, egyet meg az NK Zagrebnek. A II. világháború utáni boldogult jugoszláv időkben a legnagyobb horvát riválisok között épp fordított volt a „leosztás": a splitiek (7) gyűjtögették szorgalmasabban a bajnoki aranyakat, nem a zágrábiak (4).

A kocka azonban, mint a bevezetőből kitetszik, alaposan megfordult a horvátok önállósodása óta. A Dinamo főleg az utóbbi időben van hatalmas fölényben: 2010–2011-es bajnoki címe már a hatodik volt egyhuzamban! A szezonban mindössze kétszer alulmaradó (1–2 a Rijeka, 1–2 a kieső Istra 1961 ellen) „kékek" már április 23-án, négy fordulóval a bajnokság vége előtt biztossá tették elsőségüket, s végül 17 pontot vertek a második helyezett Hajdukra.

Vahid Halilhodzic legénységének védelme egészen fantasztikusan működött, csupán 12-szer kapitulált úgy, hogy közben 21-szer gólt sem kapott – 30 bajnokin. Megjegyzendő, a csapat a góllövést sem vitte túlzásba, legeredményesebb játékosa – a brazil Sammir – például csak 10 találatig jutott, s a fővárosi tizenegy tíz alkalommal is egy gólt szerezve kaparintotta meg a három pontot. „Minimálprogram" a javából...

A hátsó „minimalisták" közül az argentin defenzív triót kell elsősorban kiemelnünk: a 22 éves balhátvédet, Luis Ibánezt, a 24 éves védekező középpályást, Adrián Calellót, és a tapasztalt, 33 esztendős védőt, Leandro Cufrét (utóbbi arról híresült el, hogy a 2006-os vb-n piros lapot kapott a tizenegyespárbajba torkolló Németország–Argentína negyeddöntő lefújása után, amiért a kirobbant balhéban megrúgta Per Mertesackert). Összeszokott triumvirátus az övék, mindhárom argentin legalább 2009 óta tagja az együttesnek.

A BL-selejtezőbe besorolást kapó Dinamón kívül a már említett Hajduk, a harmadik helyezett RNK Split és a kupadöntőben a bajnok ellen 2–8-as összesítéssel alulmaradó – amúgy a tabellán 11. – Varazdin indulhat az európai kupákban, utóbbiak természetesen az El-ben.

Az RNK története olyan, mint egy tündérmese. A 99 évvel ezelőtt alapított kis spliti klub 2008-ban a negyedosztályban, 2009-ben a harmadosztályban, újabb egy évre rá pedig a másodosztályban szerzett bajnoki címet, míg 2011-ben – két kivételtől eltekintve csupa hazai vagy boszniai horvát labdarúgóval a soraiban – kivívta a jogot arra, hogy kilépjen a nemzetközi porondra. Oda, ahol annak előtte egyszer sem járt.

ROMÁNIA

A Liga I küzdelmeinek befejezése után tíz nappal a feje tetejére állt a román élvonal tabellája. Az utolsó nem esett ki, a második helyezett igen, továbbá a 14. helyezett is, mindkettő egyenesen a harmadik ligába, kipottyantak még a 15., 16., 17. helyen végzők is, ők normálisan a Liga II-be. Történt mindez azért, mert a Román Labdarúgó-szövetség licencadó bizottsága adósságai miatt nem adott klublicencet az – ezüstérmes – FC Timisoarának és a – 14. helyen záró – Gloria Bistritának.

A módosított tabellán a temesváriak kizárása miatt így az élboly és a középmezőny tagjai (a 13. Pandurii-ig bezárólag) egy helyet előreléptek. A temesváriak BL-kvótáját az eredetileg bronzérmes Vaslui kapta meg, amelynek El-szereplési jogát a hetedik Gaz Metan Medias „örökölte", a három bukaresti nagyágyú, a pályán elért eredmények alapján negyedik Rapid, az ötödik (nem mellesleg kupagyőztes) Steaua és a hatodik Dinamo eleve Európa-kupa-indulónak számított.

A zöldasztal után a zöld gyepen történtekről! A bajnoki cím vitathatatlanul megérdemelten került az Otelul Galati-hoz, amely 47 éves fennállása során első ízben lett az élvonal legjobbja. A csapat a 34 fordulóból 24-et az élen töltött, további hat fordulót zárt dobogósként, és sohasem állt hátrább az ötödik pozíciónál. Mi ez, ha nem egyenletes teljesítmény? A hajrában arra is volt ereje, hogy visszaverje a 26., a 29. és a 30. fordulóban is élre álló Timisoara támadását.

Igaz, hogy az Otelul hat vereséget jegyzőkönyvezett, ami nem mondható kevésnek – főleg a temesváriak két „nullázásával" szemben –, ám 21 győzelme messze kimagaslott a mezőnyből. Hogy akár egy gól elég lehet a sikerhez, azt a galaciak bizonyították ékesen: nem kevesebb mint kilenc meccset nyertek meg 1–0-ra.

Szakvezetőjük a román válogatottsági csúcstartó, egykori 134-szeres válogatott Dorinel Munteanu, aki a bajnoki címmel első jelentős sikerét érte el edzői pályafutása során. Az Otelulnak magyar nemzetiségű játékosa is van, úgy hívják, Borbély Csaba. Az 1980-as születésű támadó 2010 júniusában igazolt a Galati-hoz, s 8 meccsen 1 gólt szerzett a bajnokságban.


SZERBIA

Az FK Partizan sorozatban negyedszer lett bajnok Szerbiában, ezzel 23 első osztályú bajnoki címet számlál már, ami csak kettővel kevesebb, mint az ősi rivális és örökranglista-éllovas Crvena zvezda össztermése. A 2010–2011-es kiírás különpárharca az utolsó előtti fordulóban dőlt el – a fekete-fehéreknek elég volt egy döntetlen is az ünnepléshez.

A Szerb Kupában fináléja nem hozott örökrangadót, a Partizan ugyanis az elődöntőben kiverte a „vörös csillagosokat", így a Vojvodinával került szembe a sorozat utolsó meccsén, amely a 83. percben a belgrádiak 2–1-es vezetésénél félbeszakadt, mivel az újvidékiek a bíró ítéletét vitatva levonultak a pályáról. A Vojvodinát csak a döntő 3–0-s elvesztésével sújtotta a szerb szövetség, azzal nem, hogy elvegye tőle az Európa-kupában való indulás jogát. Az újvidéki alakulaton kívül még a bajnoki táblázaton őt közrefogó két csapat, a második Cz és a negyedik Rad rajtolhat az El következő idényében.

A sereghajtó Csukaricski (a másik kieső az Indjija volt) teljesítménye megér egy külön bekezdést is. A belgrádi egylet nyeretlenül zárt a Jelen Szuperligában, mindössze tízszer talált a kapuba, amivel „kemény" 5 pontot sikerült összekaparnia. A wikipedia szerint egyébként a Csukaricski utánpótlás-nevelő akadémiája az egyik legsikeresebb Szerbiában...

SZLOVÁKIA

A 2010–2011-es évad a nagy visszatérések éve volt Szlovákiában: Filip Sebo ötéves bolyongás után tért vissza hazájába 2010 kora őszén, s ha már így tett, az idény végén gólkirállyá koronáztatta magát (csakúgy, mint 2005-ben az Artmedia játékosaként), s nem elhanyagolható módon bajnoki címhez segítette az SK Slovan Bratislavát – amely 2009 után újfent első lett a Corgon ligában. A pozsonyiak a 2000-es évek csapatát, az új évezred első tíz évében öt bajnoki címet szerző MSK Zilinát taszították le a trónról, a zsolnaiak ráadásul a kupadöntőt is elveszítették a Slovannal szemben (3–3 után tizenegyesekkel).

Nagy visszatérés volt az is, ahogyan a Slovan visszajött a „meccsbe", a bajnoki címért zajló ütközetbe, a Zilina ugyanis már 12 ponttal vezetett az őszi idényt követően, de mégsem tudta megtartani az első helyét. „Csodát tettünk, kisebbfajta csodát" – foglalta össze Karel Jarolím, a Slovan mestere tömören a 2010–2011-es évadot, amelyben a pozsonyi kék-fehérek mindössze két pontot hullajtottak el a tavasszal.

A bajnoki címet végül hétpontos előnnyel megszerző fővárosi együttesben három magyar nemzetiségű labdarúgó tűnt fel. Szarka Ákos, aki 2011-ben mutatkozott be a szlovák U21-es válogatottban, hat bajnokin jutott szóhoz, gólt nem szerzett. A csatár néhány éve még egy Dunaszerdahelyhez közeli kisközség, Kisudvarnok ifjúsági csapatával írt történelmet, óriási fölénnyel hódítva el vele a dunaszerdahelyi járás ifibajnoki címét. Ugyancsak csallóközi, dunaszerdahelyi születésű a szezon előtt a Petrzalkából érkező középpályás, Kiss Filip, aki 29 mérkőzésen hatszor volt eredményes; ő is U21-es válogatott. Csak fél idény erejéig szerepelt a Slovanban a hátvédsor oszlopának számító, Magyarországon is ismert védő, a dél-afrikai vb-t megjáró Saláta Kornél. A felvidékiGaramkövesdenszületett futballista 2011 januárjában hagyta el Pozsonyt, és az orosz FK Rosztovot választotta új kenyéradójának.

A bajnokság meglepetéscsapata a második helyen befutó FK Senica volt. A szeniceiek két évvel ezelőtt még a negyedosztályban szerepeltek, ám 2009 nyarán egyesültek az Inter Bratislavával, és azóta élvonalbeliek. Úgy fest, Stanislav Griga megtalálta a módját, hogyan kell kettőből egy (jó) csapatot összerakni. Negatív meglepetésként a téli szünetben még első Zilina visszaesését említhetjük – a zsolnaiak 14 ponttal maradtak le a Slovantól, és a harmadik helyen fejezték be a pontvadászatot.

Az európai kupaindulók: Slovan (BL, 2. selejtezőkör), Senica (El, 3. selejtezőkör), Zilina (El, 2. sk), Spartak Trnava (El, 1. sk). Kiesett a Dubnica, feljutott a Trencín.

SZLOVÉNIA

A kis alpesi országban visszafoglalta a trónt az NK Maribor, amely egy éve a második helyen végzett címvédőként. Könnyen lehet, ez lesz a klub második aranykorszaka – az első 1996 és 2003 közé esett, amikor egyhuzamban hétszer nyertek bajnokságot a mariboriak. A bajnoki ezüstérmes Domzale a kupában talált magának vigaszt: a fináléban 4–3-ra legyőzte az újdonsült ligaelsőt. A második selejtezőkörben bekapcsolódó domzaleiek mellett még két együttes indulhat az Európa-ligában, de mind a tabella harmadik helyén végző Kopernek, mind a negyedik Olimpijának már az első selejtezőkörben startvonalra kell állnia.

UKRAJNA

Mintha nem is létezne más csapat Ukrajnában, csak ez a kettő: a Sahtar és a Dinamo – vagy a Dinamo és a Sahtar. Most éppen az előbbi sorrend alakult ki a Premjer-ligában, az idén 75 éves donecki Sahtar végzett az élen, mögötte a kijevi Dinamo ért célba. A bányászok 2001–2002, 2004–2005, 2005–2006, 2007–2008 és 2009–2010 után ünnepelhettek ismét – ez volt a hatodik ukrán bajnoki címük (a Dinamónak 13 van ebből, és ezenkívül egy van még a Tavrija Szimferopolnak; a második helyek tekintetében a Sahtar 10–7-re vezet a Dinamo ellen). Persze nincs mit csodálkoznunk a két egylet honi dominanciáján, elvégre a Sahtar (Rinat Ahmetov) és a Dinamo (Igor Szurkisz) élén is tehetős, befolyásos üzletember áll már évek óta.

Tulajdonképpen már a 8. forduló után végeredményt lehetett volna hirdetni a Premjer-ligában – az első két helyen legalábbis –, attól kezdve ugyanis a Sahtar és a Dinamo el sem mozdult a megszerzett pozíciójából. Sőt a doneckiek már két fordulóval korábban átvették a vezetést a tabellán, addig a Vorszkla (1. forduló) és a Dnipro (2–5.) állt az élen. Vagyis a Dinamo Kijev egy pillanatig sem vezette a 16 tagú mezőnyt!

Amelytől a PFK Szevasztopol és a Metalurh Zaporizzsja vett érzékeny búcsút az idény végén, a helyükre pedig csak az Alekszandrija érkezett egyelőre. A két BL-helyen túl négy El-es kvóta jár az ukránoknak a 2011–2012-es szezonra, ezeken a 3–6. helyezett csapatok osztoznak: a Metaliszt, a Dnipro, a Karpati és a Vorszkla. A hatodik poltavaiak azért vihették el a negyedik Európa-ligás kvótát, mert az Ukrán Kupa fináléjába a két BL-induló, a Sahtar és a Dinamo jutott be – a Doneck ez a sorozatot is megnyerte (2–0).

Egy mondat a 10. helyen végző Obolonyról: a csont nélkül bent maradó kijeviek a lehetséges 12 pontból tízet zsebeltek be a Sahtar és a Dinamo ellenében, és első csapatként nyertek a 2009 szeptemberében átadott ultramodern donecki Donbasz-Arenában!

A SZOMSZÉDOS ORSZÁGOK BAJNOKAI ÉS KUPAGYŐZTESEI
Ausztria Sturm Graz Ried
Horvátország Dinamo Zagreb Dinamo Zagreb
Románia Otelul Galati
Steaua Bucuresti
Szerbia Partizan Beograd Partizan Beograd
Szlovákia Slovan Bratislava
Slovan Bratislava
Szlovénia Maribor Domzale
Ukrajna Sahtar Doneck
Sahtar Doneck
BAJNOKI ARANYÉRMES LÉGIÓSAINK – 2010–2011
Hajnal Tamás* Németország Borussia Dortmund
Köteles László Belgium Genk
Megyeri Balázs Görögország Olympiakosz Pireusz
Németh Krisztián** Görögország Olympiakosz Pireusz
Szabics Imre Ausztria Sturm Graz
Tőzsér Dániel Belgium Genk
*Januártól a VfB Stuttgartban játszik kölcsönben; a BVB-ben nem lépett pályára.
**Januártól az Olympiakosz Voloszban játszik kölcsönben.
Buzsáky Ákos (QPR) az angol, Dárdai Pál (Hertha BSC) a német, Laczkovich Donát (Dukla Praha) a cseh másodosztályban nyert aranyérmet a szezonban.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik