UEFA Év játékosa: Messi, CR és Suárez a három jelölt

2015.08.12. 16:21
Az Európai Labdarúgó-szövetség háromfősre szűkítette az Év játékosa-díjra jelöltek listáját. Nincs túl nagy meglepetés, a 2014–2015-ös szezon legjobb férfi játékosa a Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Luis Suárez hármasból kerül ki. A nőknél Marozsán Dzsenifer, Célia Sasic vagy Amandine Henry lesz a győztes.

Lionel Messi, Cristiano Ronaldo és Luis Suárez maradt versenyben az UEFA Év játékosa-díjért (Fotó: NSO-montázs)

UEFA ÉV JÁTÉKOSA, A HÁROM JELÖLT

Lionel Messi (argentin, Barcelona), Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid) vagy Luis Suárez (uruguayi, Barcelona) lesz az UEFA Év játékosa a 2014–2015-ös szezonban. Az UEFA ma szűkítette háromfősre a listát, egyben nyilvánosságra hozta a 4–10. helyezetteket. A Juventus-szurkolók számára élmény ránézni erre a listára...

Messi a szóban forgó szezonban, egészen pontosan a novemberi, Sevilla elleni találkozón megdöntötte Telmo Zarra rekordját, aki addig 251 találattal volt minden idők legjobb gólszerzője a spanyol bajnokságban. A Barcelonával Bajnokok Ligáját, bajnokságot és Király-kupát nyert, továbbá a BL gólkirálya lett 10 találattal – holtversenyben Ronaldóval.

MESSI ÖSSZES GÓLJA A TAVALYI ÉVBEN

Cristiano Ronaldo minden sorozatot figyelembe véve 61 góllal zárta klubidényt. A Granada ellen pályafutása során először szerzett öt gólt egy meccsen. A La Ligában volt, hogy három egymást követő találkozón jegyzett mesterhármast.

CRISTIANO RONALDO GÓLJAI

Suárez a BL-nyolcaddöntőben duplázott a Manchester City ellen – ekkor tért vissza először Angliába a Liverpoolból való távozása után. Messivel és Neymarral fantasztikus támadótriót alkot a Barcában.

10. Paul Pogba (francia, Juventus) 5

Az UEFA Év játékosa-díjat az Európai Labdarúgó-szövetség alapította a European Sports Media (ESM) sajtószervezettel karöltve, amelynek a Nemzeti Sport is tagja. Az elismerést minden év augusztusában az az Európában játszó futballista kapja meg, akit az újságírókból álló zsűri a legjobbnak lát az azt megelőző egy esztendő teljesítménye alapján.

A végső nyertest háromkörös szavazással választják meg a kijelölt újságírók. Az első fordulóban minden zsurnaliszta öt jelöltet nevezhetett a díjra, akik közül a tíz legtöbb pontot gyűjtő jutott tovább.

A második körben a tíz jelöltből választották ki a három legjobbat, a döntő szavazásra pedig augusztus 27-én, a Bajnokok Ligája csoportkörének sorsolásakor kerül sor.

2014-ben Cristiano Ronaldo, 2013-ban Franck Ribéry, 2012-ben Andrés Iniesta, 2011-ben pedig Lionel Messi kapta a díjat.

Az UEFA mindegyik tagállama egy újságírót delegál a zsűribe, Magyarországot a Nemzeti Sport munkatársa, az online vezető szerkesztőként dolgozó Hegyi Dániel képviseli.

A női jelöltek

UEFA ÉV NŐI JÁTÉKOSA, A HÁROM JELÖLT

Marozsán Dzsenifer (német, Frankfurt), Célia Sasic (német, Frankfurt) és Amandine Henry (francia, Olympique Lyon)

A magyar származású német válogatott Marozsán megnyerte a Bajnokok Ligáját, a döntőben fantasztikusan játszott. A vb nyolcaddöntőjében gólt szerzett.

MAROZSÁN DZSENIFER REMEKLÉSE

A védekező középpályás Amandine Henry a világbajnokságon megkapta az ezüstlabdát, amit a torna második legjobb játékosának ítélnek oda. A Lyonnal sorozatban nyolcadszor lett bajnok.

A visszavonuló Sasic a világbajnokság gólkirálynője, miután kevesebb játékperc alatt szerzett annyi találatot, mint a szintén hat gólig jutó amerikai Carli Lloyd. Az előző idényben a Bajnokok Ligájában és a Bundesligában sem volt eredményesebb játékos a német támadónál.