Nigéria fölényes diadallal döntős az Afrika-kupán

2013.02.06. 18:02
Ideye Brown, a Dinamo Kijev támadója is góllal vette ki a részét a nigériai győzelemből (Fotó: Reuters)
Nigéria válogatottja 4–1-re legyőzte Malit a labdarúgó Afrikai Nemzetek Kupája szerdai első elődöntőjében, és bejutott a Dél-afrikai Köztársaságban zajló torna vasárnapi döntőjébe. Nigéria 2000 után játszhat ismét döntőt a kontinensbajnokságon.

Mintegy huszonöt percet szántak a csapatok az úgynevezett tapogatózásra, s bár Mali labdarúgói szívük szerint talán folytatták volna az óvatoskodást, Nigéria sebességet váltott, és pillanatok alatt eldöntötte a mérkőzést.

A 25. percben Victor Moses kapott indítást a jobb oldalon, kétszer is megforgatta a lomha Adama Tambourát, majd beadott, és a belső védők csak nézték, amint a berobbanó Elderson Echiejile a földfelszín közelében érkező labdát akrobatikus mozdulattal a hálóba fejeli. 1–0

Öt perc elteltével ismét a mali védelem bal oldala bizonyult szellősnek. Moses ismerte fel a lehetőséget, harcba dobta Emmanuel Emenikét, akinek beadását követően Ideye Brown terelte szép mozdulattal a labdát a kapuba. 2–0

Malit sokkolta a gyorsan kapott két gól, és bár a 33. percben Mamadou Samassa kapus meghiúsította Ogenyi Onazi átemelési kísérletét, hamarosan tovább nőtt a különbség. Egy perccel a szünet előtt Emmanuel Emenike végzett el szabadrúgást 25 méterről, jobblábas lapos lövése nyomán a labda megpattant a sorfalban álló Momo Sissoko lábán, és a másik irányba mozduló kapus kétségbeesett tekintetétől kísérve a bal alsó sarokba gurult. 3–0

A mali válogatott erőtlen próbálkozásaival telt el a második játékrész első negyedórája, aztán a csodában reménykedő kevesek megkapták a kegyelemdöfést. A 60. percben jobb oldali ellencsapás során Ambrose ugratta ki a csereként beálló Ahmed Musát, aki a kapus lába között a hálóba lőtt. 4–0

Magabiztos vezetése birtokában Nigéria kiengedett, amit Mali kihasznált. A 72. percben a csatár Mamadou Samassa lövését még védte Enyeama, ám a 74. percben Cheick Diabaté bal oldali cselsorozata után Cheick Diarra már a hálóba lőtte a visszatett labdát. A szépítő találat révén a meccs az idei torna gólokban leggazdagabb mérkőzése lett. 4–1

A kontinensbajnokságot eddig két alkalommal (1980, 1994) megnyerő nigériai válogatott 2000 óta először jutott be a döntőbe. A „szuper sasok” az azóta befejezett hat tornából négyen elődöntőt játszottak, de rendre elveszítették.

Az esti elődöntőben Burkina Faso és Ghána legjobbjai vívnak meg a finálé másik helyéért. A két elődöntő vesztese szombaton játszik a bronzéremért.

AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA, DÉL-AFRIKAI KÖZTÁRSASÁG
ELŐDÖNTŐ
NIGÉRIA–MALI 4–1 (3–0)

Durban. V: Gassama (gambiai)
NIGÉRIA: Enyeama – Elderson, Omeruo, Oboabona, Ambrose (Yobo, 81.) – Mba, Onazi, Mikel, Moses (Musa, 52.) – Ideye Brown (Uzoenyi, 72.), Emenike
MALI: Mam. Samassa – F. Diawara, Tamboura, Mah. N'Diaye, Wague – Mo. Sissoko (C. Diabaté, 56.), Mah. Traoré (S. Sow, 66.), K. Traoré, Sey. Keita – M. Maiga (Ch. Diarra, 46.), Mah. Samassa
Gólszerző: Elderson (25.), I. Brown (30.), Emenike (44.), Musa (60.), ill. Ch. Diarra (77.)