Dzsudzsák góllal segítette trónra az alkmaariakat: bajnok az AZ!

2009.04.19. 18:39
Szombat este még „kiszúrt” a bajnoki örömünnepre készülő alkmaariakkal a Vitesse, de egy nappal később már „nem volt menekvés”: az Ajaxnak a PSV otthonában elszenvedett vereségével története második aranyérmét gyűjtötte be az AZ. Az amszterdamiak esélyeit fantasztikus játékkal tette semmivé a PSV, amelyben Dzsudzsák Balázs gólt lőtt és két gólpasszt adott.
1981 után másodszor ünnepelhetnek bajnokságot az AZ drukkerei

VERMES EGY FÉLIDŐT KAPOTT

Vermes Krisztián egy félidőt játszott a Volendam–Sparta mérkőzésen, amelyen csapata, a vendég rotterdami gárda sima, 3–0-s vereséget szenvedett.
Nem kellett leszedniük a zászlókat az Alkmaar városát fellobogózó drukkereknek: bár az AZ elbukott szombat este a Vitesse ellen (1–2), a PSV Ajax elleni győzelmének köszönhetően vasárnap kezdődhetett az ünnep a csapat háza táján.

A PSV végtelenül simán verte meg az Ajaxot, amely így lemondhatott (egyébként sem túl intenzív…) bajnoki álmairól. Az eindhoveniek a 22. percben Edison Méndez találatával szereztek vezetést Dzsudzsák Balázs gólpassza után, majd a 40. percig még bepakoltak kettőt, Ibrahim Afellay és Nordin Amrabat révén.

2008–09 ÉLVONALBELI EURÓPAI BAJNOKAI

• Görögország: Olympiakosz
  • Hollandia: AZ Alkmaar
A szünetig még szépítettek az amszterdamiak (Luís Suárez talált be), de erre a napra nem sok sikerélmény jutott nekik... Jason Culina is lőtt egy gólt, majd jött Dzsudzsák, aki a 65. percben talált be szabadrúgásból. Szulejmani még szépített, ám a magyar szélső újabb gólpassza után Bakkal belőtte a hatodikat, így a PSV simán nyert, tálcán nyújtva át a címet utódjának.

DZSUDZSÁK GÓLJA

AKIK MEGTÖRTÉK 1956 ÓTA A NAGY HÁRMAS URALMÁT

D.O.S. (az FC Utrecht jogelődje) 1957–58
Sparta Rotterdam 1958–59
D.W.S. 1963–64
AZ Alkmaar 1980–81, 2008–09
Az AZ az Eredivisie 1956-os bevezetése után mindössze negyedik csapatként tudta megtörni az Ajax, PSV, Feyenoord nagy hármas uralmát, mégpedig 1980–1981-ben. A trió ezt leszámítva vaskézzel tartotta kezében a hatalmat (1965 óta az előbb említett eset kivételével minden elsőséget begyűjtött), bár az alkmaariak már 2007-ben is nagyon közel voltak az aranyhoz. Akkor, tavalyelőtt az AZ-nek csak le kellett volna győznie az Excelsiort a bajnoki címhez, de kikapott, így a PSV lett az aranyérmes.

Most viszont a PSV szezon eleji és a Feyenoord végig meglévő gyengélkedése miatt már nem volt ellenfele a Louis van Gaal által remekül összerakott csapatnak: az Ajax és a Twente jobbára végig csak az AZ hátát nézte. És lehet, hogy a siker kulcsa a tréner egy taktikai váltása volt…

„Az idény elején kétszer is kikaptunk, és a játékosok elcsüggedtek. Először nem értettek egyet a döntésemmel, de 4–4–2-ről a 4–4–1–1-es taktikai rendszerre váltottam, és ez stabilitást hozott, az eredmények pedig elkezdtek jönni” – magyarázta Van Gaal egy interjúban az évad eleji váltást.