Cseh László új világcsúccsal aranyérmes férfi 200 méter vegyesen

2007.12.13. 17:55
Cseh László 1:59,99 perces új világrekorddal nyerte a 200 méteres vegyes úszás döntőjét a debreceni rövid pályás Európa-bajnokságon. A nagymedencés világ- és négyszeres Európa-bajnok klasszis a magyar küldöttség első aranyérmét szerezte, és a kontinensviadal második világcsúcsát érte el. A magyarok további egy ezüst- és két bronzérmet szereztek az első napon.
Cseh László fantasztikusan kezdett Debrecenben
REUTERS/Balogh László

CSEH LÁSZLÓ NYILATKOZATA

„Nagyon meg akartam dönteni a világcsúcsot. Két napja egy borítékba zárt papíron rögzítettem, hogy milyen eredményt várok magamtól, és a levelet odaadtam Gyárfás Tamásnak, az úszószövetség elnökének.”
„Tökéletesen bevált a jóslatom! Vagyis hajszálra pontosan eltaláltam a világcsúcsot érő eredményemet.”
„Ez az én ajándékom a most százesztendős magyar szövetségnek.”
A 22 éves Cseh László favoritként rajtolt 200 vegyesen, és végig a világcsúcs-részidőn belül úszott.

Méterekkel húzott el vetélytársaitól, és egyedül a brazil Thiago Pereira november 18-án Berlinben úszott világrekordja volt az ellenfele.

Az utolsó 25 méteren a Kőbánya SC versenyzője még rá tudott tenni egy lapáttal, és végül 15 század másodperccel jobb időt ért el minden idők legjobbjánál.

Cseh László ezzel visszahódította a világcsúcsot, hiszen 2005-ben Triesztben 1:53,46 perces idővel állított fel új abszolút időt. Ezt aztán az amerikai Ryan Lochte, majd Pereira megdöntötte, de most újra visszakerült az olimpiai bronzérmes magyar kiválósághoz.

A halászteleki világklasszis ezzel egyben másodszor is megvédte 2005-ben Triesztben és 2006-ban Helsinkiben megszerzett címét 200 vegyesen.

A debredeni kontinensviadalon Cseh Lászlót megelőzően a lengyel Ottylia Jedrzejczak állított fel új világrekordot női 200 pillangón.

Korábban a mieink egy ezüst- és két bronzérmet szereztek. A második helyet Kovács Emese szerezte női 200 pillangón, abban a számban, ahol Jedrzejczak világcsúcsot ért el. Férfi 400 gyorson Kis Gergő végzett a harmadik helyen, míg női 200 vegyesen Verrasztó Evelyn állhatott fel a dobogó alsó fokára.

Gyurta Dániel új egyéni csúccsal is csak a 13. helyen végzett a férfi 100 méteres mellúszás középdöntőjének összesített rangsorában.

A férfi 50 méteres gyorsúszásban Takács Krisztián és Szergej Feszikov között úgynevezett „szétúszást” kellett rendezni a nyolcadik döntős helyért. A magyar fiú négy századdal lassabb volt orosz riválisánál, így nélküle rendezik meg a finálét.