Aaron Peirsol világcsúcsa – először 53 másodperc alatt 100 háton

2007.03.27. 12:44
Hatalmas küzdelemben a férfi hátúszás koronázott királya, Aaron Peirsol győzött 100 háton a 12. FINA-világbajnokságon – új világcsúccsal. A rekord megszületését kétségtelenül a nagyszerű ellenfelek – a honfitárs Ryan Lochte és a brit Liam Tancock – tették lehetővé, akik közül az európai úszó lett a második, megszerezve az Egyesült Királyság második érmét úszásban ezen a vb-n. Az amerikaiak kedden ötből négy döntőt megnyertek.
Aaron Peirsol (fölül) ismét bebizonyította, hogy hátúszásban gyakorlatilag nem lehet megverni
Reuters
Reuters

Peirsol parádés reakcióidővel rajtolt, 61 századmásodperc alatt „konvertálta” mozdulattá az észlelést.

Az első ötvenen viszont az 5-ös pályán úszó brit klasszis, Liam Tancock rendkívül erőteljesen húzott, és féltávnál 25,68-cal, világcsúcs-részidővel fordult az első helyen.

Másodikként Peirsol honfitársa, a középdöntőben a legjobb időt elérő Ryan Lochte rúgta meg a falat, és csak aztán következett a címvédő, olimpiai bajnok, világcsúcstartó.

Peirsol az utolsó 25 méteren valami elképesztő hajrát vágott ki, és miközben Tancock és Lochte hozzá képest már nem tudott javítani, megnyerte a futamot.

Az eredménye hatalmas világcsúcs, a régi rekordot 19 századdal javította meg. Peirsol az első a sportág történetében, aki 100 háton 53 mp-nél gyorsabb volt.

A régi világcsúcsot 2005. április 2-án Indianapolisban állította fel a 23 éves, kaliforniai születésű, háromszoros olimpiai bajnok klasszis.

Leisel Jones megvédte címét, így az amerikaiak nem nyertek meg minden döntőt kedden
Reuters

A 200 méteres női gyorsúszás középdöntőjében némi megdöbbenésre megszületett a nap negyedik világcsúcsa: az olasz Federica Pellegrini 1:56,47 perccel adta át az enyészetnek a német Franziska van Almsick 2002-ben úszott eredményét.

Férfi 200 pillangón a címvédő, világcsúcstartó Michael Phelps „természetesen a legjobb idővel jutott be a szerdai döntőbe, megelőzve a kínai Vu Penget és a japán Rjuicsi Sibatát.

A nap utolsó döntőjében megszakadt az amerikaiak győzelmi sorozata, 100 mellen ugyanis a címvédő és világcsúcstartó, ausztrál Leisel Jones végig jól tartotta a mellette úszó amerikai Tara Kirköt, és végül új vb-csúccsal nyert. Kirk a 2005-ös bronzérme után egy fokkal feljebb léphetett a dobogón. A harmadik helyen beért ukrán Anna Hlistunova beállította az Eúrópa-csúcsot.