Az évezred mérkőzése

CH. GÁLL ANDRÁS, MIHÁLYI ANDRÁS, MÓCZÁN ZOLTÁNCH. GÁLL ANDRÁS, MIHÁLYI ANDRÁS, MÓCZÁN ZOLTÁN
2007.01.08. 01:04
A magyar női kosárlabdázás történetének eddigi talán legjobb mérkőzésén az MKB-Euroleasing Sopron legyőzte a MiZo Pécset
Cserny Réka ezúttal is jól játszott, 16 pontot dobott, és lepattanózásban is remekelt
Laufer Péter

A mai magyar kosárlabdasport állapotait adekvát módon jellemző intermezzóval kezdődött a rangadó: Zsíros Tibor a mérkőzés ellenőre nem járult hozzá, hogy a Pécs három, ebben a szezonban igazolt játékosa, Krivacsevics Tijána, Simone Edwards és Ivana Dojcsinovics pályára lépjen – játékengedély hiánya miatt. Németh László, az MKOSZ elnöke közbeavatkozott, s mivel Zsíros nem volt hajlandó beadni a derekát, eltessékelte a zsűriasztaltól, és bizonyos Várhalmi Zsoltot (Pécsről) ültette a helyére botcsinálta komisszárként.

A dicstelen jelenet a hazaiakat viselte meg, ugyanis úgy kezdtek, ahogyan a Lauber Dezső Sportcsarnokban talán még sohasem. Három perc ötvenegy másodpercen keresztül csak a Sopron szerzett pontot (0–15), Iványi Dalma alighanem élete legindiszponáltabb játékát nyújtotta, ugyanakkor a vendégek szárnyaltak. A téli szünetben hat kilót fogyott, s ezért légies könnyedséggel mozgó Ivana Matovics centeriskolát adott az őt hasztalan szerelni próbáló pécsi magas embereknek – egy félidő alatt 17 pontig jutott 7/9-es mezőnymutatóval –, a Mecsekaljáról eligazoló Albena Branzova maga volt a megtestesült profizmus, de a legmeglepőbb az volt, hogy Németh Bernadett – ekkor – simán megnyerte az Iványival vívott külön párharcot.

Persze aki azt hitte, hogy a Pécs harc nélkül adja meg magát, még sohasem járt ebben az arénában. Vickie Johnson triplája nyitotta a harmadik negyedet, s adta meg egyszersmind a jelet a hazai roham beindítására. Egy ideig állóháború dúlt, majd a magára találó Iványi, no meg Fegyverneky Zsófia és az addig nem sokat mutató Béres Tímea kosaraival percről percre zsugorodott a második negyedben még húszpontos soproni előny. A játékrész végén már látótávolságon belül volt a Pécs (55–61), az utolsó etapban pedig a hazai fanatikusok őrjöngésig fokozódó hangzavarától kísérve Béres duplájával előbb kiegyenlített (64–64), majd a szenzációsan kosarazó, a játékhiánynak jeleit sem mutató jamaicai Edwards vezérletével, dupláival és értékesített büntetőivel ötpontos előnybe került a tízszeres bajnok! (35. p: 71–66)

De az élet, a nagy forgatókönyvíró tartogatott még váratlan fordulatot. A mezőny legjobbja, Matovics visszavette a vezetést a vendégeknek, mégis Iványi nyerhette volna meg a meccset a Pécsnek, ha 39 másodperccel a vége előtt értékesíti mindkét büntetőjét, de jött a hosszabbítás.

A Sopron szerb centere a ráadásban is egyeduralkodó volt a palánkok alatt, összesen 34 pontot dobott, de Iványi a második hoszszabbítást is kiharcolta két jó szabaddobásával. (90–90). Ebben Károlyi triplájával és duplájával a Sopron látszott nyerőnek öt másodperccel a vége előtt (96–98), ám Edwards – aki már alig állt a lábán – előbb kiegyenlített, de a ráadásbüntetőt már kihagyta, s harmadszor is túlórázhattak a csapatok. Az eredményjelző ezt már nem bírta, felmondta a szolgálatot, jóformán mindenki kipontozódott, ám Olekszandra Gorbunova a dudaszó pillanatában bepöckölte a győztes kosarat.

Három év után nyert Pécsett a Sopron.

Mestermérleg
Rátgéber László, a Pécs vezetőedzője: - Nagyon kihatott ránk a mérkőzés előtti huzavona, de gratulálok csapatomnak, hogy nagyon mélyről is fel tudtunk állni. Sok volt a tizenöt pontos hátrány.
Székely Norbert, a Sopron vezetőedzője: - Ma Magyarországon, Európában, de a világon is – férfi és női vonalon egyaránt – ez a kosárlabda. Hihetetlen izgalmak voltak.