A románok sokkal inkább játékban vannak, mint a mieink

2013.03.18. 08:51
Az idén a francia élvonalban már három gólt jegyző Adrian Mutu (jobbra) is tagja a román keretnek (Fotó: Action Images)
A múlt héten már megnéztük, mennyire vannak játékban a magyar labdarúgó-válogatott tagjai, most – a tegnapi kerethirdetést követően – utánanéztünk, hogyan állnak ilyen téren pénteki vb-selejtezős ellenfeleink, a románok. A válasz röviden: sokkal jobban.

ALIG KAPNAK GÓLT A ROMÁN KAPUSOK

NÁLUNK A HÉTVÉGÉN CSAK NÉGYEN JÁTSZOTTAK TELJES MECCSET

Egymás után érkeztek meg a magyar válogatott játékosai vasárnap Telkibe, ahol a hét utolsó napján este nyolckor vacsorával kezdődött meg a felkészülés a románok és a törökök elleni világbajnoki selejtezőre. Elsősorban az itthon futballozók érkeztek meg a főhadiszállásra, hiszen a légiósok egy része még bajnoki meccsen volt érdekelve. A hazai bajnokságban szereplők számára többnyire pihenéssel telt a hétvége, hiszen elmaradt a forduló, ám a légiósok közül sem mindenki kapott teljes meccsterhelést.

Mindössze az orosz Dinamo Moszkvában szereplő Dzsudzsák Balázs, a norvég Brann Bergenben játszó Korcsmár Zsolt, a svájci Sionban futballozó Vanczák Vilmos és a német másodosztályú 1860 München kapusa, Király Gábor tölthetett kilencven percet a pályán csapatában. A Mainzban érdekelt Szalai Ádám csak majdnem volt ott a lefújásnál, mert a 84. percben lecserélték. Szabics Imre még kevesebbet játszott – a 80. percben állt be az osztrák Sturm Grazba –, ám ő az első labdaérintéséből gólt szerzett, vagyis neki a kicsi is elég volt. Persze a gól nem mindig elég: hiába talált be Hajnal Tamás csütörtökön a VfB Stuttgart Európa-liga-mérkőzésén, a középpályás csak a kispadon kapott helyet a vasárnapi bajnokin – és ott is töltötte az egész meccsidőt.

A legrosszabb hírek Varga Józseffel kapcsolatban érkeztek. A Bundesliga 1.-ben utolsó helyen álló Greuther Fürth játékosa sérülés miatt nem volt a keret tagja a hétvégén (bevérzett a vádlija).

Hétfőn már elkezdődik a felkészülés nehezebb része, délelőtt tízkor edzést is vezényel a keretnek Egervári Sándor szövetségi kapitány.

A románok eddigi négy vb-selejtezőjén három kapus is szerephez jutott, közülük a legrutinosabb, Bogdan Lobont nincs a Budapestre utazó keretben. A másik kettő közül Costel Pantilimon a Manchester Cityben csak második számú kapusnak számít, bajnokin a 2013-as naptári évben még nem is lépett pályára – igaz, a kupamérkőzéseken rendre neki szavaz bizalmat Roberto Mancini –, Ciprian Tatarusanu nélkül viszont elképzelhetetlen a Steaua Bucuresti összeállítása. A 27 éves kapus védett a románok őszi törökországi vb-selejtezőjén (0–1), és az isztambuli mérkőzéshez hasonlóan 2013-ban nem kapott gólt hazai pályán az Ajax és a Chelsea elleni Európa-liga-találkozón sem, valamint négy idei bajnokiján háromszor húzta le a rolót. A hazánkba látogató harmadik román kapus, Silviu Lung jobb idei statisztikával nem rendelkezhetne, hiszen hazája bajnokságának eddig megrendezett négy tavaszi fordulójában még nem kapott gólt, pedig végig a pályán volt.

A VÉDŐK KÖZÜL CSAK TAMAS NEM JÁTSZIK

Gabriel Tamas január 1. óta nem játszott bajnokin a West Bromwich Albionban, rajta kívül azonban a román keretben található védők mind alapembernek számítanak klubjukban. Stefan Radu a Lazio bal oldalán biztos pont, a válogatottban azonban ezt nem mondhatja el magáról, ebben a selejtezősorozatban még nem játszott. Victor Piturcának ugyanis rendelkezésére áll egy másik remek balhátvéd Razvan Rat személyében, aki ugyan csak két bajnokin jutott szóhoz a Sahtar Doneckben – az ukrán élvonal küzdelmei is nemrég indultak csak újra –, ám a lábaiban van már két BL-nyolcaddöntős mérkőzés is a Dortmund ellen.

A rutinos Dorin Goianahogy azt a vele készített interjúban az NSO-nak is elmondta – sérülése után visszaszerezte helyét az olasz másodosztályban szereplő Speziában, a steauás Florin Gardos az Ajax elleni párharcban 210 percet nyomott le, csapattársa, Vlad Chiriches pedig végigjátszotta a bukarestiek Chelsea elleni találkozóit is az El-ben, így játékhiányra ők sem panaszkodhatnak.

A Dinamo Bucuresti két hátsó embere, Srgian Luchin és Dragos Grigore egyaránt három tétmérkőzésnek volt résztvevője ebben az évben.

HÁROM-NÉGY EURÓPA-LIGA-MÉRKŐZÉS (IS) A KÖZÉPPÁLYÁSOK TÖBBSÉGÉNEK LÁBAIBAN

A középpályásoknál Steaua-fölényt tapasztalhatunk, a fővárosi csapat játékosai (Mihai Pintilii, Alexandru Bourceanu, Adrian Popa, Alexandru Chipciu, Cristian Tanase) az Ajax és a Chelsea elleni párharcokban főszerepet játszottak, az utóbbi bajnokikon pedig éppen az európai kupaporondon való helytállás miatt kaptak olykor pihenőt. A steauások közül ki kell emelni a kiugróan jó formában lévő Pintiliit, aki négy bajnokin már három gólnál jár 2013-ban. A három idegenlégiós közül Alexandru Maxim egyelőre a Stuttgartban éppúgy csupán perceket kapott, ahogy a válogatottban, Costin Lazart viszont a PAOK-ban 9, Gabriel Torjét pedig a Granadában 11 bajnokin vetette be edzője, ők tehát játékban vannak.

KESERÜ A LEGEREDMÉNYESEBB ROMÁN CSATÁR

SZAVAZÁS

Pénteken vívja a magyar labdarúgó-válogatott a románok elleni világbajnoki selejtezőt: ön szerint milyen eredmény születik a továbbjutás szempontjából sorsdöntőnek is nevezhető mérkőzésen?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Ez utóbbi megállapítás igaz a román támadókra is. Keleti szomszédunk legjobb formában lévő csatára Claudiu Keserü, aki a francia második ligában 2013-ban tíz meccsen hétszer volt eredményes. A sokat megért Adrian Mutu szintén Franciaországban kergeti mostanság a labdát, és bár egy hónapot kihagyott sérülés miatt, ezt az időszakot leszámítva kezdőként lépett pályára az élvonalbeli Ajaccio valamennyi idei bajnokiján, és csak kétszer cserélték le, akkor is a hajrában. Három gólja nem árulkodik kirobbanó formáról, bár a nem túl acélos Ajaccióban nem is olyan rossz teljesítmény ez.

Törökországban már januárban folytatódtak a Süper Lig küzdelmei, ennek köszönhetően Bogdan Stancu lábaiban már van hat idei mérkőzés, gólból kettőt jegyzett (egyet éppen tegnap, tizenegyesből). A román első osztály góllövőlistáját vezető Raul Rusescu a nemzeti csapatban eddig csak egyszer lépett pályára, ám a Steauában alapember, így a játékhiány az esetében sem okoz gondot, a Chelsea ellen hazai pályán pedig győztes gólt szerzett, igaz, tizenegyesből. Nem hiányzik Piturca keretéből a Törökország elleni idegenbeli selejtezőn győztes gólt szerző Gheorghe Grozav sem, aki két idei bajnokiján egyszer köszönt be az ellenfélnek.

Összegzésként tehát elmondható, hogy a román játékosok többsége rendszeresen szerepel klubjában, a Steaua Bucuresti Európa-liga-szereplése miatt pedig az otthon játszók is jóval több mérkőzésen vettek részt, mint a magyar NB I-ben futballozó válogatottjaink.

A ROMÁN KERET TAGJAI A 2013-BAN JÁTSZOTT BAJNOKI MÉRKŐZÉSEK ALAPJÁN
KAPUSOK
Costel Pantilimon (Manchester City) 0 meccs 0 perc 0 kapott gól 0 meccs gól nélkül