Győzelemmel debütált a Márton, Lőrincz kettős

2013.03.01. 16:50
A pécsiek nem engedték lendületbe jönni a vendégeket (Fotó: Czerkl Gábor)
A labdarúgó NB I 2012–2013-as szezonja három hónapos szünet után a Pécsi MFC–MTK találkozóval folytatódott. A mérkőzés végeredménye a remek iramú, élvezetes első félidőben kialakult: 2–1-es győzelemmel debütált a pécsi kispadon a Márton Gábor, Lőrincz Emil kettős, vereséggel lett minden idők legidősebb élvonalbeli edzője Garami József.

A MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉT ITT OLVASHATJA EL!

Mondjuk meg őszintén, úgy nézünk a magyar futballra, mint jólelkű atya égetni való kölykére: sok-sok fájdalmat okozott már nekünk – de mégis, lelkünk minden remegésével szeretjük, és hiányzik, ha pár napig nem látjuk.

Az első 2013-as NB I-es bajnoki ráadásul nem akármilyen érdekességekkel szolgált: a hazaiak szakmai stábja, Lőrincz Emil vezetőedző és Márton Gábor edző ezer szállal kötődik az ellenfél mesteréhez, Garami Józsefhez. Lőrincz ráadásul több mint egy évtizedig szolgálta játékosként az MTK-t.

Garami miatt a kezdő sípszó egy rekorddöntésre is jelet ad, hiszen a szakember Pécsen lett minden idők legidősebb élvonalbeli edzője, 73 éves és 204 naposan – éppen ott, ahol „ezer évet" dolgozott.

A pécsi szakemberek elővették az ilyenkor szokásos seprűt, a kezdőbe három újonnan érkezett játékost neveztek (Balogh Béla, Lázár Pál, Simon Attila), de a legutóbbi, még tavalyi bajnokin szereplők közül csak négyen kaptak most is lehetőséget; Garamit pedig a korelnökségnél sokkal jobban foglalkoztatta, kivel pótolja a kidőlt Csiki Norbert, Vadnai Dániel kettőst.

A kezdés előtt Garami szerényen megbújt a kispad mellett, szürke ballonkabátjában, mint az NB I Columbója, de itt is megtalálta őt egykori kedvenc futballistája, Turi Zsolt, és köszöntötte őt a PMFC képviseletében.

A mérkőzés sem akárhogyan kezdődött, jó iramban és bombagóllal: a 8. percben Zoran Zeljkovic 25 méterről óriási gólt ragasztott (egy Nagy Olivér által műeséssel kiharcolt) szabadrúgásból az MTK kapujának bal felső sarkába. 1–0.

Lendületben maradt a „Munkás”, perceken belül két újabb gólt szerezhettek volna a motiváltan, támadó szellemben futballozó hazaiak, majd az első jó MTK-támadás végén Ladányi Tibor perdített centiméterekkel a bal sarok mellé 12-ről.

A 25. percben újabb lépést tett „hazai pálya-fóbiája” (2012 márciusa óta egy bajnokit nyert otthonában) legyőzéséért a Pécs: bal oldali szöglet után Miroszlav Grumics perdítette a labdát combjával a kapuba két lépésről. 2–0.

Ünnep ide vagy oda, ezért a gólért a kapus és a védők megkapják majd a magukét Garamitól...

Hogy mégis kissé jobb kedvre derüljön az MTK mestere (miután Grumics ziccert hibázott), a 36. percben Ladányi Tibor egy jól eltalált lövéssel szépített. 2–1.

A szimmetria kedvéért, akár csak Grumics, gólja után két perccel Ladányi is duplázhatott volna, de addig vacakolt a lövéssel, hogy Horváth Adrián menteni tudott előle.

A szünet után a fővárosiak jöttek ki „mérgesebben” az öltözőből, Vass Patrik egy kisebb, Rafa Wolfe pedig egy nagyobb helyzetet hagyott ki az újrakezdést követően – Kanta József pedig megúszott egy kiállítást, mert durván odalépett ellenfelének egy sárga lappal a háta mögött.

A pécsi kispad is érezte, nem pörög csapata, és gyorsan reagált: Simon helyett az immáron jogi doktor Horváth Zsoltot küldte be a pályára (egykori edzője szintén csatárposzton változtatott először: Vasst a tehetséges Bese Barnabás váltotta). A hazaiaknál is beállt egy ifjú tehetség, a Turi-örökösként emlegetett Márkvárt Dávid, majd az NB II Nyugati-csoportjának góllövőlistáját jelenleg is vezető, a télen érkezett Koller Krisztián váltotta Horváth Adriánt a középpálya közepén.

A mérkőzés azonban csak nem akart felpörögni a korábbi szintre: az MTK-fölény igazi gólhelyzetben nem mutatkozott meg, az elszórt hazai támadások pedig még kevesebb veszélyt hordoztak magukban. A hajrá felé közeledve Bese, majd Tischler lőhetett az ötös elől, de előbb Dibusz Dénes zárta mesterien a szöget, majd lepördült a labda a támadó lábáról (akit nem sokra rá Balajti Ádám váltott). Az utolsó percekre állandósult a vendégfölény, a hazaiak kontrára játszottak, főként dr. Horváth oldalán, a balon.

Az eredmény azonban nem változott: az új edzők győzelemmel debütáltak Pécsen, kikapott a tabella második helyén álló MTK.