Pakson tört meg az átok, megvan az első idegenbeli DVTK-siker

SOMOGYI ZSOLTSOMOGYI ZSOLT
2018.12.15. 16:50
A diósgyőri Branko Mihajlovics meglódul a labdával (Fotó: Makovics Kornél)
A labdarúgó NB I 18. fordulójában a Paksi FC hazai pályán 2–1-re kikapott az első félidőben tizenegyest is hibázó Diósgyőri VTK-tól, amely a 2018–2019-es szezonban az első idegenbeli győzelmét aratta.

LABDARÚGÓ NB I
18. FORDULÓ

Paks–Diósgyőri VTK 1–2 (Papp K. 17., ill. Tajti 15., Hasani 63.)
Paks, Városi Stadion, 250 néző. Vezette: Németh Ádám

ONLINE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Mínusz kettő Celsius-fok. Nem sok embert lepett meg, hogy karácsony előtt csaknem egy héttel fogvacogtató hideg van, de szó sincs arról, hogy panaszkodva kérdeznénk: miért kell ilyen hidegben még meccset rendezni? Az ugyanis igaz, hogy az egyre jobb minőségű pályákat ilyen zimankóban is játékra alkalmassá lehet tenni, ám arról sosem esik szó, hogy milyen idő van a nézőtéren. Márpedig sokat lehet hallani arról, hogy a szurkolókat vissza kell csalogatni a stadionokba, ilyen hidegben azonban mindenki meggondolja, kimenjen-e fagyoskodni a stadionba, főleg, ha a televízió közvetíti a mérkőzést.

Így tehát a tudósítás első dicsérete a nézőknek jár, akik a helyszínen akarták megnézni a mérkőzést. Ráadásul tudjuk, hogy Miskolc kimondottan messze van Pakstól, mégis akadtak, akiket nem érdekelt a hideg idő, a csúszós út, a nagy távolság, a didergés: negyvenkilencen utaztak keresztül az országon, hogy futballmeccset nézzenek.

Talán emiatt, talán másért, a játékosok mindent megtettek, hogy kiszolgálják a nézőket. Alig kezdődött el a mérkőzés, máris mindkét csapat gólt szerzett. Először Tajti Mátyás fejelt a hazai kapuba, és ez több szempontból is dicséretes teljesítmény. Egyrészt a fiatal középpályás eddig nem tűnt gólveszélyesnek, ráadásul a fejjátéka sem volt átlag feletti, ám most kihasználva az alkalmat, nagyszerű ütemben érkezett a beadásra, és határozott, szép mozdulattal fejelte a labdát a kapu bal sarkába. 0–1

A diósgyőriek öröme nem tartott sokáig: két perc sem telt el, amikor az első borsodi kapu elé ívelt labdát a kapuba küldték a házigazdák. Papp Kristóf a zöld-fehérek fedezetsorának meghatározó alakja használta ki az alkalmat, és Tajtihoz hasonlóan szép fejes gólt szerzett. 1–1

Gyors gólváltás a mérkőzés elején

A játékosok tovább folytatták a rohanást, és kisvártatva újabb nagy helyzetet jegyezhettünk fel. Tizenegyeshez jutott a Diósgyőr, bár a nézőtérről sem lehetett igazán megfejteni, hogy Fejes András csakugyan szabálytalan volt-e, vagy a labdát pöckölte el, ám Németh Ádám a büntetőpontra mutatott (már ha a havas pályán látta azt…). Azon nem lepődtünk meg, hogy Csertői Aurél szabályosnak látta saját játékosának megmozdulását, az talán váratlan volt, hogy a tiltakozást Németh Ádám cseppet sem tolerálta, és elküldte a kispadról a paksiak vezetőedzőjét. Aki már a tribünről látta, hogy Rácz Gergő gyors vetődéssel, látványos mozdulattal kiszedte Branko Mihajlovics félmagasan kapura küldött labdáját, s vastapsra ragadtatta a hazai nézőket.

A kimaradt tizenegyes

A szünetig maradt az 1–1-es döntetlen, igazán nagy helyzet már nem volt, de a tempóra, valamint a játékosok elszántságára a folytatásban sem lehetett panasz. A DVTK az elmúlt időszakban látott stratégiáját követte: a labda birtokában három védővel, öt középpályással és két támadóval próbált akciót kezdeményezni, ha elvesztette azt, azonnal 5–3–2-es felállásra váltott.

Alig kezdődött el a második félidő, a Diósgyőr máris cserélt, adva van a kérdés, mi történhetett, ami miatt le kellett hívni a pályáról a gólszerző Tajti Mátyást. Aztán Papp Kristóf is lekocogott a pályáról – mint később kiderült, így sem maradtunk gólszerzők nélkül. Az őszi szezon egyik, ha nem a legjobb diósgyőri játékosa,Florent Hasani egészen messziről vállalkozott lövésre, és bár életerős kísérletnek tűnt, védhetetlennek semmiképp sem nevezhettük. Csakhogy Rácz Gergő (aki a tizenegyes hárításával esélyes volt arra, hogy a meccs embere legyen) rosszul helyezkedett, hátrafelé lépett, miközben megpróbált védeni, ezért a kezéről a kapuba perdült a labda, s újra vezetett a DVTK.1–2

Hasani gólja, Rácz potyája

Ezt követően a Paks rohamozni próbált, de a Diósgyőr szervezetten védekezve őrizte az előnyét. Főként a vendégek középpályás sora tűnt stabilnak, így inkább a mezőnyben folyt a küzdelem, és nem annyira a DVTK kapuja előtt, mint ahogy azt a házigazdák szerették volna. Az eredmény már nem változott, a bajnokságot katasztrofálisan kezdő Diósgyőr némileg megnyugodva, bravúros idegenbeli győzelemmel mehet a téli szünetre, míg a Paksnál megoldást kell találni arra, mi okozta az utóbbi hetekben látott mérsékelt teljesítményt.