Az FTC-t a kétgólos hátrány sem törte meg a Basel ellen

2013.01.21. 15:54
Böde Dániel a Dinamo Kijev elleni duplája után a Basel kapujába is betalált (Fotó: fcdynamo.kiev.ua, archív)
Nemzetközi felkészülési mérkőzésen a Ferencváros az első félidő végére kétgólos hátrányba került a svájci Basel ellen, de a második játékrészben Vladan Csukics és Böde Dániel találatával kiegyenlített.

Harmadik marbellai felkészülési mérkőzésére készült a Ferencváros, ráadásul nem is akármilyen ellenfelekkel csapott eddig össze, hiszen a Dinamo Kijev és a CFR Cluj is bejutott a Bajnokok Ligája csoportkörébe, és mivel kvartettje harmadik helyén végzett, az Európa-ligában folytathatja nemzetközi szereplését.

A svájci Basel éppen a romániai csapat ellen vérzett el a főtábla kapujában, így az El-be került, ahol a Videotonnal is összecsapott, és végül szintén kiharcolta a 32 közé kerülést.

Így aztán a zöld-fehérek számára kifejezetten biztató, hogy a nem túl tartalékos Dinamo Kijev elleni gyengébb kezdés után Böde Dániel vezérletével végül 3–2-re nyerni tudtak, és a CFR Cluj ellen is csak egy büntetőből esett góllal maradtak alul.

A Ferencváros kezdőcsapata egy helyen tért el a Dinamo Kijev ellenitől, Somália helyén Alempijevics kezdett: Jova – Jovanovic, Besic, Júnior Fell, Bönig – Otten, Csukics – Zseravica, Alempijevics, Jenner – Böde.

Jól is kezdte a mérkőzést a Ferencváros, és bár Otten lövése gondot nem okozott Sommernek, azért jelezte, nem védekezéssel kívánja tölteni a mérkőzést.

Az első negyedóra ráadásul egyértelmű zöld-fehér fölényben telt, főleg a bázeli térfélen folyt a játék, noha igazi helyzetet a magyar csapat sem tudott kialakítani.

Az álmosan és rengeteg hibával kezdő rutinos svájciak a félidő derekától kezdve fokozatosan átvették a kezdeményezést, és Jovának is egyre gyakrabban kellett közbeavatkoznia – amikor meg nem sikerült neki, akkor szabálytalanság miatt annullálódott a svájciak gólja.

A játékrész hajráját megnyomta a Basel, és a 44. percben büntetőt végezhetett el, miután Stocker műesését „megette" a dél-koreai játékvezető. Streller tizenegyesét és a kipattanó utáni duplázását ugyan nagy bravúrral védte Jova, de a harmadik kísérletet már nem, így el-Nenni góljával megszerezte a vezetést a svájci együttes (0–1).

Sőt! A kapott gól utáni sokkot újabb követte, David Degen kapott labdát a 16-oson jobb oldalánál, és az ötös sarkáról átemelte a kifutó kapust (0–2).

A második félidő elején Streller elől kellett mentenie a ferencvárosi védelemnek, majd Jova fogott meg egy gyengécske átemelési kísérletet, a kezdeti svájci fölény azonban gyorsan a múlté lett, és a zöld-fehérek átvették a kezdeményezést.

A szünetben beálló Somália megindulásai rendre veszélyt jelentettek, és Csukics kapáslövése, valamint Böde közeli fejese után sem sokon múlott a szépítés.

Alempijevics lehetősége után a 67. percben következett be az újabb fordulat, Csukics és Dragovic kakaskodása után mindkét játékos sárgát kapott, csak utóbbinak pár perccel korábbról már volt egy, így nem folytathatta a játékot, de - felkészülési meccsről lévén szó - nem kerültek emberhátrányba a svájciak, Arlind Ajeti beállt Dragovic helyére.

Ezt követően szinte egyből szépített is a Ferencváros: Somália újabb megindulása utáni centerezésére Csukics érkezett nagyszerű ütemben, egyből kilőve a bal felső sarkot (1–2).

A gól után nem állandósult a ferencvárosi fölény, sőt, Alexander Frei távoli bombája nyomán a labda nem sokkal szállt el a léc felett. A svájciak sokáig tartották magukat, helyzeteket is kialakítottak, de a zöld-fehérek sem adták fel, előbb Böde elől kellett kivetődve mentenie a csereként beálló Salvinak, majd Jenner lehetőségeinél is helyén volt a cserekapus.

A 86. percben megszületett az egyenlítő gól, Jenner szögletét Böde fejelte a jobb sarok irányába, Salvi pedig olyan szerencsétlenül ért bele, hogy a labda a bal sarokban kötött ki (2–2).

A zöld-fehérek előtt még Perics révén esély nyílt a győztes gól megszerzésére is, a csatár távoli próbálkozása azonban nem talált kaput, ezzel a Ferencváros kétgólos hátrányból ikszelt a Basellel.

A Football Impact nemzetközi felkészülési torna második fordulójában este a Steaua Bucuresti 2–0-ra legyőzte a Dinamo Kijevet, így a Ferencvároshoz hasonlóan négy ponttal áll.

A két csapat szerdán egymás ellen csap össze, amelyik nyer, az végez az élen, döntetlen esetében viszont még a Basel is befuthat nevető harmadikként.

1. A bázeliek kezdték a mérkőzést.
3. Otten megpattanó lövése nem okozott gondot Sommernek.
6. A mérkőzés első szögletét a Ferencváros végezhette el. Jenner centikkel a léc fölé, a hálóra tekert.
13. Egy távoli Jenner-szabadrúgás után öklözött Sommer a mezőnybe.
17. Sok a pontatlanság, Jovának még nem kellett védést bemutatnia.
19. Egy beívelt labdát Jova senkitől nem zavartatva húzott le.
Egy kósza Scheisse száll a szélben...
20. Éledezik a Basel, de lesről sem tudtak betalálni a svájciak.
27. Veszélyesen hazaadott labda után Jovának kellett tisztáznia. Egy zajmikrofon bánta.
30. Böniget kellett ápolni, de talán tudja folytatni.
32. Pak Dzsu Ho beadása után a Ferencváros kapujába került ugyan a labda, de David Degen szabálytalankodott középen, így kifelé szabadrúgás.
36. Most már egyértelműen a Basel van fölényben, Jova aláfut a bal oldali beadásnak, de Júnior Fell a gólvonal elől kifejeli a labdát. A sarokrúgás után végül a kapus kezébe hullott a labda.
37. A mérkőzés eddigi legnagyobb helyzete Hali előtt adódott, de 10 méterről néggyel a jobb alsó mellé lőtt.
39. Pak Dzsu Ho bal oldali beadása után Streller mellé bólintott.
40. Csere a Ferencvárosnál, Bönig nem bírja folytatni, Sváb érkezik a helyére.
43. Ismét büntető a Ferencváros ellen, a harmadik mérkőzésen a harmadik. Besic akasztotta Stockert.
44.Jova kivédte Streller tizenegyesét és az ismétlését is...

44. ...de a harmadik próbálkozást már nem, el-Nenni 8 méterről a kapuba lőtt. 0–1

45+1. Már kettő... David Degen nagyszerű labdát kapott a jobb oldalon, majd szépen emelt át az ötös jobb sarkáról Jova felett. 0–2
45+1.Véget ért az első félidő.
46. Folytatódik a mérkőzés.
46. Egy csere a Ferencvárosnál, Zseravica helyére Somália állt be.
48. Streller elől sikerült az utolsó pillanatban szögletre menteni.
48. A szünetben beálló F. Frei sarokrúgása után nincs helyzet.
52. Streller ívelése csemege volt Jovának.
A visszajátszásokból úgy tűnt, hogy a büntető előtt nem volt kontaktus a két játékos között, de ez már a múlté.
56. Somália került helyzetbe, de nem tudott szépíteni. Dragovicé a mérkőzés első sárgája.
57. A sarokrúgás után Somália lövését blokkolták, majd szabálytalankodtak vele szemben a 16-os jobb oldalánál.
58. Jenner beadása teljesen veszélytelen volt.
58. Csukics 17 méteres kapáslövése a jobb alsó mellé szállt.
63. Jenner bal oldali beadására Böde érkezett, 5 méterről azonban a jobb felső fölé bólintott.
65. Jenner beadása után a hosszún érkező Alempijevics kapáslövését blokkolták a védők.
67. Kisebb csetepaté alakult ki, Dragovic megkapta második sárgáját is – az esetnél Csukics is besárgult.

70. Három percnyi közjáték után csak folytatódik végre a játék, hármat is cseréltek a bázeliek közben. A kiállított Dragovic helyett beállt Ajeti (mivel felkészülési tornáról van szó, a csapatok megegyezése értelmében nincs emberhátrány).

72. Szépített a Ferencváros! Somália indult meg a jobb szélen, középre adására Csukics érkezett, és hat méterről a bal felsőbe bombázott. 1–2
79. Frei ágyúzott 24 méterről kevéssel a léc fölé.
81. Bázeli szöglet után nincs helyzet.
82. Sommer kaparintotta meg Böde elől nagy helyzetben a labdát.
83. Ismét szögletre ment a ferencvárosi védelem, de az újabb sarokrúgást sem követi helyzet.
84. Blokkolt lövés ott, lecsúszó Jenner-beadás itt, a kapus leért a labdára.
85. Somália beadása után Jenner kapáslövését védte a kapus.
85. Jovanovic és Csukics helyén Perics és Orosz folytatta.
86. Egyenlített a Ferencváros! Jenner szögletét Böde fejelte be – Salvi csak hozzáérni tudott a labdához. 2–2
87. Perics 16 méteres lövése kevéssel kerülte el a jobb alsót.
90. Letelt a rendes játékidő.
91. Perics szép akciója után Jenner adott be a jobb oldalról, de a védők tisztázni tudtak.
93. Véget ért a mérkőzés.

NEMZETKÖZI FELKÉSZÜLÉSI TORNA
FERENCVÁROSBASEL 22 (02)
Marbella. Vezette: Kim Jong Hyeok (dél-koreai)
FERENCVÁROS: Jova – Jovanovic (Perics, 85.), Besic, Junior Fell, Bönig (Sváb, 40.) – Otten, Csukics (Orosz, 85.) – Jenner, Zseravica (Somalia, 46.), Alempijevics – Böde.
BASEL: Sommer (Salvi, 46.) – P, Degen (Steinhöfer, 68.), Schär (Sauro, 68.), Dragovic (Ajeti, 68.), Park (Vuleta, 79.) – El Nenny (Cabral, 46.), Serey Die (Diaz, 68.), David Degen (Bobadilla 46.), Stocker (Adili, 68.) – Streller, Szalah (F. Frei, 46.).
Kilállítva: Dragovic (67.)
G.: Csukics (72.), Böde (85.) ill. el-Nenni (44.), D. Degen (45.)
Felkészülés kezdete: január 3.
Tervezett edzőtábor: január 15–24. Spanyolország (Marbella); február 8–15. Törökország (Belek)
TERVEZETT FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEK
Január 12., 11.00 (Népliget)
Ferencváros–Paks II 4–0 (Böde 26., Júnior Fell 45., Batik 55., 74.)
Január 18., 16.00 Ferencváros–Dinamo Kijev (ukrán) 3–2 (Otten 32., Böde 56., 78., ill. Huszjev 7. – tizenegyesből, Kravec 47.)
Január 19., 16.30
Ferencváros–CFR Cluj (romániai) 0–1 (Cadu 73. – 11-esből)
Január 21., 16.00, Tv: Sport1 Ferencváros–Basel (svájci) 2–2 (Csukics 72., Böde 86., ill. el-Nenni 44., D. Degen 45+1.)
Január 23., 19.30, Tv: Sport1 Ferencváros–Steaua Bucuresti (román)