Kosárünnep Sopronban! Magyar csapat az Euroliga döntőjében!

MOLNÁR KRISZTIÁN (Sopron)MOLNÁR KRISZTIÁN (Sopron)
2018.04.20. 19:52
Akcióban Fegyverneky Zsófia, a soproniak játékmestere (Fotó: Földi Imre)
A női kosárlabda Euroliga soproni final fourjának elődöntőjében a Sopron Basket óriási meccsen 68–65-re megverte a török Yakin Dogu Üniversitesit, ezzel bejutott a sorozat vasárnapi döntőjébe.

A soproni final four első elődöntőjében a Jekatyerinburg káprázatos szurkolás mellett megverte a címvédő Dinamo Kurszkot, ezzel továbblépett a vasárnapi döntőbe. A fináléra pályázott a sokak által lebecsült Sopron is, amely ha már 2009 után ismét négyes döntőbe jutott, rögtön meg is rendezte azt.

A hazai szurkolók már a játékosok bemutatása közben – mintegy üzenve az orosz drukkereknek – nagy biztatásban részesítették a magyar csapatot. Kellett is a támogatás, a története első Euroliga-szezonjában rögtön négybe kerülő Yakin Dogu olyan sztárokat vonultatott fel, mint a sorozat pontkirálya, Kayla McBride, a legtöbb gólpasszt kiosztó, korábbi magyar válogatott Courtney Vandersloot, vagy a legtöbb lepattanóval büszkélkedő Sandrine Gruda.

Nos, a soproni lányok nem ijedtek meg a nagy nevektől, nekirontottak a török együttesnek. Az első hazai pontokat ki más, mint a csapatkapitány, Fegyverneky Zsófia szerezte, akihez sorra csatlakoztak a társai: Jelena Milovanovics és Tina Jovanovics is gyorsan feliratkozott a pontszerzők közé, majd beállt Ángela Salvadores, aki egészen ihletett formában kosárlabdázott.

A jó támadójátékot kőkemény védekezéssel tolta meg a Sopron, az első negyedben csupán 12 pontot kapott. A folytatásban is tettek érte a hazaiak, hogy legyen mit ünnepelniük a magyar szurkolóknak – Yvonne Turner a szokásának megfelelően szlalomozott a védők között, míg Alekszandra Crvendakics elképesztő mezőnymunkával és fontos triplákkal vétette észre magát.

A fordulást követően is szenzációsan folytatódott a meccs, a Sopron a 26. percben már 51–32-re vezetett, a törökök teljesen szétestek ebben a periódusban.

Pontszegényen kezdődött a záró játékrész, majd a vendégek találtak magukra hamarabb. Vandersloot belelendült a játékba, Hollingsworth rendre kihasználta a magasságát és McBride is megmutatta, hogy miért ő a legponterősebb játékos a mezőnyben. A Yakin Dogu percek alatt felzárkózott, sőt, két perccel a vége előtt a vezetést is átvette (62–63).

Úgy tűnt, szomorúan alakul a vége, az utolsó percben azonban Turner megrázta magát, dobott egy ziccert, később Vandersloot egalizált egy büntetővel. Rossz támadások után az utolsó másodpercekben a Sopron vezethetett akciót, a labdát Milovanovics kapta, aki gyönyörű ívű triplával megadta a végső kegyelemdöfést a vendégeknek (68–65). A közönség még percekkel a lefújás után is a csarnokban táncolt és a tv-nek nyilatkozó játékosokat éltette – ez igazi kosárünnep volt Sopronban!

A mérkőzés összefoglalója

„Ez a csapat mindennap úgy dolgozott, mint az állat, és amikor ma délelőtt edzettünk, azt mondtam a játékosaimnak, hogy benn leszünk a döntőben. Egyszerűen megérdemlik ezt” – mondta Roberto Íniguez, a Sopron spanyol edzője, hozzátéve, egy pillanatra sem bizonytalanodott el, amikor látta, hogy Milovanovicsnak kell eldobnia a sorsdöntő kosarat.

„Kézproblémákkal küszködött, kevesebbet vállalt ma a szokásosnál, ám biztos voltam benne, hogy bedobja. Ő klasszis játékos, és ezt most is bizonyította.”

A nap hőse, Milovanovics dühös volt, amiért visszaengedték az ellenfelet a meccsbe: „Ráadásul nekem sem ment annyira a játék. Nem szeretem, amikor rám jön ki egy utolsó másodperces dobás, de természetesen el kellett vállalnom. A válogatottal voltam Európa-bajnok, játszottam Euroliga-döntőt, azonban a mai életem legboldogabb napja” – közölte a szerb légiós.

A csapatkapitány Fegyverneky annyit mondott, hogy ez a final four más, mint amelyekben eddig szerepelt. „Csodálatos érzés, minden más most, hiszen döntőben vagyunk!” – kiáltotta boldogan.

A történelem során először játszhat magyar csapat a női kosárlabda legrangosabb európai kupasorozata, az Euroliga döntőjében – a Sopron 2009-ben és a Pécs 2005-ben negyedik, továbbá a Pécs 2001-ben és 2004-ben harmadik lett a final fourban –, ráadásul mindezt saját közönsége előtt teheti meg az orosz Jekatyerinburg ellen, vasárnap 20 órakor.

A társak a győztes kosarat szerző Jelena Milovanovicsot (32) köszöntik (Fotó: Földi Imre)

NŐIKOSÁRLABDAEUROLIGA, NÉGYES DÖNTŐ, SOPRON
ELŐDÖNTŐ

SOPRON BASKET
–YAKIN DOGU ÜNIVERSITESI (török) 68–65 (19–12, 21–18, 16–16, 12–19)
Sopron, 2800
néző. V: Juras (szerb), Calatrava (spanyol), Rosso (francia)
SOPRON: FEGYVERNEKY 10/6, TURNER 19/6, CRVENDAKICS 10/6, MILOVANOVICS 9/3, Jovanovics 2. Csere: Page 2, SALVADORES 16/3, Dubei. Edző: Roberto Íniguez
YAKIN DOGU: VANDERSLOOT 15/3, Eldebrink 7/6, McBride 12/3, LAVENDER 10, Gruda 3. Csere: Turgut 4/3, Caglar 3, HOLLINGSWORTH 11. Edző: Zafer Kalaycioglu
Az eredmény alakulása. 3. p.: 2–7. 6. p.: 13–7. 8. p.: 17–9. 11. p.: 21–12. 13. p.: 21–17. 15. p.: 30–17. 17. p.: 36–22. 24. p.: 42–32. 26. p.: 51–32. 28. p.: 51–38. 29. p.: 54–38. 33. p.: 61–48. 38. p.: 61–62. 40. p.: 65–65
Kipontozódott:
Page (38. p.), Hollingsworth (38. p.)
Roberto Íniguez:
– Amit most érzek, az hatalmas boldogság a játékosaim miatt. Fantasztikus munkát végeztek. A végén fáradtunk, mi igazából csak hat-hét embert forgattunk, és problémáink voltak a lepattanók megszerzésével, ez jelentette számunkra a legnagyobb gondot ezen a mérkőzésen. Ez az ötödik döntőm, de olyan, mintha az első lenne.
Zafer Kalaycioglu:
– A Sopron készen állt rá, hogy harcoljon, tette, amit tennie kellett. Túl sok büntetőt hibáztunk el, ez volt a kulcs. Sok szerencsét a hazaiaknak a döntőben!

UGMK JEKATYERINBURG (orosz)–DINAMO KURSZK (orosz) 84–77 (23–21, 19–22, 27–16, 15–18)
Sopron, 2500
néző. V: Caruha (görög), Horozov (bolgár), Kozlovskis (lett)
JEKATYERINBURG: TOLIVER 15/9, MOORE 28/15, Torrens 3, MEESSEMAN 19, GRINER 19. Csere: Artyesina, Beglova, Sanders, Beljakova, Baric. Edző: Miguel Méndez
KURSZK: Cruz 2, Zsegyik 8/6, PETROVICS 18, Ogwumike 13/3, CIAK 6. Csere: Vidmer, MCCOUGHTRY 26/3, Vagyejeva 4, Levcsenko, Logunova. Edző: Lucas Mondelo
Az eredmény alakulása. 4. perc: 10–4. 6. p.: 10–10. 12. p.: 28–23. 15. p.: 30–34. 18. p.: 32–41. 20. p.: 39–41. 25. p.: 55–47. 29. p.: 68–55. 33. p.: 70–64. 38. p.: 82–72. 40. p.: 82–77
Miguel Méndez:
– Kemény csata volt, sosem könnyű győzni ilyen nagy téttel bíró mérkőzésen. Nem kezdtünk jól, túlságosan idegesek voltunk és szellősen védekeztünk. A második félidőben megmutattuk, mit tudunk, igazi csapatként játszottunk és szigorítottunk a védekezésünkön. Boldog vagyok, fontos volt, hogy döntőbe jussunk, és igyekszünk jól teljesíteni vasárnap is.
Lucas Mondelo: – Nagyon büszke vagyok a csapatomra és elégedett a játékkal a vereség ellenére. Szélesebb rotációs lehetősége volt a Jekatyerinburgnak, Anna Cruz sérülten lépett pályára, míg Epiphanny Prince nem is szerepelhetett. A sok beszedett hárompontos megnehezítette a dolgunkat, Maya Moore fantasztikusan kosárlabdázott, ráadásul ellenfelünk jelentős támogatást kapott a szurkolóitól is. Mindezek dacára nagyon szoros volt a meccs, ám megérdemelte a sikert ellenfelünk.

Április 22., vasárnap
A harmadik helyért
17.00:
Dinamo Kurszk–Yakin Dogu Üniversitesi (Tv: M4 Sport)
Döntő
20.00:
SOPRON BASKET–UGMK Jekatyerinburg (Tv: M4 Sport)

Köszönjük a figyelmet!

4. NEGYED

VÉGE! GYŐZÖTT A SOPRON! DÖNTŐBEN A MAGYAR CSAPAT!

NEM TUDTA BEDOBNI A LABDÁT A YAKIN DOGU!
JÓÓÓÓÓÓÓ! MILOVANOVICS-TRIPLA! Török időkérés, 1.2 másodpercük lesz. 68–65
Faultot fújtak Turnerre, Vandersloot egy ponttal büntette. 65–65
10. perc: TURNER!!!! Erőszakosan tört be és dobott kosarat.
1 perc 17 van hátra a meccsből.

9. perc: végre egy rossz török támadás. Nem követte magyar kosár. Később McBride talált be. Hazai időkérés. 63–64
8. perc:
Turner dobása lejött, a vezetésért támad a Yakin Dogu. Page kipontozódott, Hollingsworth mindkét büntetőjét bedobta. (61–62) Másodpercekkel később a török-amerikai is kipontozódott. Már egy másik szituációban Turner harcolt ki két dobást. Mindkettőt bedobta a soproni irányító. 63–62
7. perc: Vandersloot szlalomozott be és dobott ziccert. (61–58) McBride is végigért. 61–60
6. perc: rossz soproni támadás után megint Hollingsworth. (61–56) Most dobásig sem jutott a hazai gárda, megjött a török szurkolók hangja.
5. perc: Vandersloot egy alapvonali bedobás után szerzett kosarat. Négy vendég pontra időkéréssel válaszolt Íniguez. (61–52) Labdát szerzett a Yakin Dogu, majd megint megtalálták Hollingsworth-öt a palánk alatt. 61–54
4. perc: szépen játszottak a törökök, Hollingsworth kisemberrel maradt, ki is használta. 61–50
3. perc: TURNER! Újabb magyar hármas. Vendég időkérés. (61–48) Aligha ezt beszélték meg, Gruda ellépte.
2. perc: Salvadores épphogy beállt, gyorsan jelezte is a törököknek, hogy újra számolni kell vele. (58–46) Caglarra nem ért ki egy védő sem. 58–48
1. perc: Milovanovics és Fegyverneky dobása is lejött.A másik oldalon jól védekezett a Sopron.

3. NEGYED

10. perc: Vandersloot kezd belelendülni, triplát dobott. (54–43) Turnert sem kell félteni, épp az ellenfél irányítója eszén járt túl. A harmadik negyedet Cakir hármasa zárta le. 56–46
9. perc: Salvdaores felhúzta magát, úgy vezette le, hogy dobott egy faultos ziccert. A büntető is jó. (54–38) A törökök sorra büntetőzhetnek, most ráadásul Page-nek még egy technikait is kiosztottak a játékvezetők. Caglar és Vandersloot is egy-egy pontot szerzett (54–40), a támadást elhibázták. Zúg a hajrá, Sopron!
8. perc: Lavender távolija közben nem történt fault. (51–37) Salvadoresre ráugrott két török, mégis a soproni lányé a személyi, már a negyedik neki a meccsen. Hollingsworth kettőből egy büntetőt értékesített. 51–38
7. perc: Hollingsworth kosara után labdát szereztek a vendégek, Cakir kiharcolt két büntetőt, de csak az egyiket dobta be. (51–35) Milovanovics hiába vágott be egy triplát, közben támadófaultot fújtak Jovanovicsra.
6. perc: nem használt a pauza, – két rossz támadás, török oldalon. Nem úgy a Sopronnál, Crvendakics újabb triplát értékesített. 51–32
Nem szállt el a hangulat, az orosz tánccsoport magyar zászlókkal, magyar népviseletben szórakoztatta a közönséget, amely rendkívül hálás volt a látottakért.
5. perc:
továbbra is akadozik a török támadójáték, nem véletlenül. A Sopron kiválóan védekezik. FANTASZTIKUS! A támadóidő lejárta előtt Fegyverneky szemrebbenés nélkül bedobott egy hármast! Török időkérés. 48–32
4. perc: Lavender büntette meg, hogy senki nem szedett pattanót. A másik oldalon Turner vágott be egy triplát. 45–32
3. perc: mindkét oldalon hibádzik egyelőre a támadójáték. Végre kosát, Page dobott be egy középtávolit. 42–30
2. perc: Crvendakics óriási támadópattanót szedett, ám ebből sem lett kosár.
1. perc:
jó soproni védekezéssel kezdődött a második félidő.

A magyar csapat az első félidőben remekül védekezett és lendületes támadásokat vezetett, az összes kisebb hullámvölgyét hosszabb ideig tartó jó játékkal kompenzálta. Salvadores 11 ponttal segítette a hazaiakat, de kiválóan játszott a 7 pontos Fegyverneky, a szintén hét egységig jutó Turner és a hét pontja mellé 7 lepattanót is összeszorgoskodó Crvendakics. A vendégeknél McBride (8 pont) és Eldebrink (7 pont) volt a legeredményesebb, Lavender 6 pont mellett 8 pattanót kapott le.

A hangulatra nem lehetett panasz Sopronban (Fotó: Földi Imre)

2. NEGYED

10. perc: időt kért a Sopron, 14 másodperce lesz támadni, a félidőből 24 másodperc van hátra. Page átdobta a gyűrűt, a saját palánkja alatt labdát szerzett Turner és végig is szánkázott a pályán – a félidőt az ő kettese zárta le. 40–30
9. perc:
labdát szerzett Vandersloot, Salvadores sportszerűtlen faultot érően állította meg. Mindkét büntetőt a helyére küldte a magyar-amerikai irányító, ám a következő támadást kivédekezte a Sopron. 38–30
8. perc: Crvendakics dobása lejött, de visszaszedte a saját labdáját, ám Turner is hibázott. A másik oldalon Vandersloot tört be szépen két pontért. 38–28
7. perc: ez fájt. McBride hármasa közben Crvendakicsra fújtak faultot. A büntetőt is értékesítette az amerikai. (36–26) Eldebrink harcolt ki faultot, de egyiket sem dobta be.
6. perc: McBride kosarával hosszú idő után volt eredményes a Yakin Dogu, a másik oldalon Crvendakics triplázott. Nem állt meg a ponttermés, Eldebrink hármasára Turner válaszolt egy bámulatos 2+1-es akcióval. 36–22
5. perc: Fegyverneky
volt megállíthatatlan, Vandersloot szorításában ziccerezett. (30–17) Kicsivel később a magyar kapitány maradt a földön. A szurkolók ütemes „Zsófi” kiáltásokkal biztatták a levonuló Fegyvernekyt.
4. perc: SALVADORES-TRIPLA! Az ellentámadás közben pedig végre egy török fault. Időt kér a Yakin Dogu. 28–17
3. perc: Milovanovicsnál nagyon leragadt a labda, majd remek gólpasszt adott a belépő Salvadoresnek. Másodpercekkel később a szerb is gyönyörű labdát kapott Turnertől. 25–17
2. perc: nehéz megtartani a törökök magasembereit, Lavenderen ráadásul nagyon rossz ütemben ütött faultot Salvadores. A büntetővel együtt 3 pontot szerzett az amerikai. Soproni időkérés. 21–17
1. perc: folytatódik a meccs. Nem is akárhogyan, Salvadores tört be ügyesen és dobott be egy újabb ziccert a védője szorításában. (21–12) Megint soproni fault, Grudának hiába gyűlik meg a baja a büntetőkkel, Lavender visszaszedte a lepattanót és betalált. 21–14

Csodás a hangulat Sopronban, van is miért, a hazai gárda remekül játszik, lendületes indításokkal és kemény védekezéssel 19–12-re vezet.

1. NEGYED

10. perc: Gruda szelídített meg egy labdát a palánk alatt és szerzett újabb kosarat. A másik oldalon Fegyverneky remek passzából Salvadores dobott ziccert. (19–12) Crvendakics hibázott el egy triplát az utolsó másodpercben.
9. perc: Grudát faultolta Page. Két büntetőt dobhatott a francia, de ezúttal is csak az egyik ment be. 17–10
8. perc: Turner káprázatosan tört be két pontért. Török hiba után Page-et állították meg faultgyanúsan. (15–9) Salvadores dobott ziccert. Lendületesen játszik a magyar csapat. 17–9
7. perc:
ugyan a Sopron is szed támadópattanókat, a védő oldalon meggyűlik a baja a törökök magasembereivel. Most Lavendert, csak faulttal lehetett megállítani, egy büntetőt dobott be. 13–9
6. perc: már úgy tűnt, a Sopron nem tudja befejezni a támadást kosárral, de Crvendakics harcosan labdát szerzett és dobot egy ziccert. Előtte Jovanovics szerzett támadólepattanókat. (13–7) Eldebrink büntetőzhetett, csak az elsőt dobta be, a második után visszaszedték a lepattanót, de Vandersloot homályt dobott. 13–8
5. perc: EZ IGEN! Fegyverneky maradt üresen és vágott be egy hármast. Jön a török időkérés. 11–7
4. perc:
kezd összeállni a magyar védekezés, előbb egy rossz török dobás után Jovanovics pozíciózott szépen Grudán, majd Turner szerzett labdáját követően Milovanovics fejezte be a lerohanást. 8–7
3. perc: Crvendakics rossz távolija után McBride is beköszönt egy kettessel. Jovanovics szerzett vissza egy labdát a vendégek palánkjánál és szerzett kosarat. 4–7
2. perc: Fegverneky
egy rá jellemző tempódobással szerezte meg az első magyar pontokat.
(2–2) Szép játék után Eldebrink szórt be egy hármast. 2–5
1. perc: a törökök hozták el a feldobást, Vandersloot könnyű ziccert dobott. A másik oldalon Turner triplája lejött. 0–2
Elkezdődött a mérkőzés! Hajrá, Sopron!

Megvolt a csapatok bemutatása. Kiderült, a török csapat sem egyedül érkezett, nagyjából 20-30 szurkoló kísérte el. Az első hangpróba alapján úgy tűnik, nem fogják leszurkolni a hazai drukkereket.

ELŐZMÉNYEK

Elérkezett a várva várt hétvége, a négy legjobb európai női kosárlabdacsapat megküzd a Euroliga-elsőségért. Ez persze azért hozza lázba a magyar kosárlabdabarátokat, mert a final fourt Sopronban rendezik, a négyes döntőbe 2009 után visszajutó Sopron Basket otthonában.

A szakértők a magyar csapatot tarják a legesélytelenebbnek a négy állva maradt együttes közül, na de arra sem tippeltek sokan, hogy Roberto Íniguez lányai a csoportjuk második helyén végeznek, és a Fenerbahce elleni negyeddöntős párharcba is lesajnáltan érkeztek. Fegyverneky Zsófiáék azonban mit sem törődve az esélyekkel. a második meccsen nagyot fordítva, majd a harmadikon parádés meccset produkálva 2–1-es összesítéssel továbbjutottak.

A török Yakin Dogu nem járt még négyes döntőben, nem is tehette, fennállása első Euroliga-szezonját futja. Nem is akárhogyan. A csoportkört csupán két vereséggel abszolválta, és a Bourges kiejtése sem okozott neki túl nagy gondot.

A magyar csapat legjobb pontszerzője és gólpasszadója az irányító Yvonne Turner (14.2 pont, 4.3 gólpassz), de kiemelkedik Jelena Milovanovics (12.8 pont) és Alekszandra Crvendakics (11.2 pont) is. A törököknél érdemes figyelni többek között a korábbi magyar válogatott, asszisztlistát vezető Courtney Vanderslootra (12.4 pont, 9.3 gólpassz), a pontkirály Kayla McBride-ra (19.2 pont) és a Jantel Lavenderre (14.3 pont, 8.5 lepattanó).

Az első elődöntőn a Jekatyerinburg egy fergeteges hangulatú meccsen 84–77-re megverte a Dinamo Kurszkot, ezzel bejutott a vasárnapi döntőbe.