Amikor a 20–0-s széria is kevés – Litvániától is kikaptunk!

2015.06.13. 18:55
A társházigazda magyar női kosárlabda-válogatott gyenge első félidő után óriásit javult a Litvánia elleni szombati, soproni csoportmérkőzésen, de hiába a 20–0-s roham és a fordítás, a végére elfogyott az erő, és másodszor is kikapott (66–72), így továbbra is nyeretlenül áll a Romániával közösen rendezett Európa-bajnokságon, és alig maradt esélye a továbbjutásra.

Hiába a feltámadás – kikaptunk a litvánoktól (Fotók: Veres Viktor)

NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
D-CSOPORT, 3. FORDULÓ, SOPRON

LITVÁNIA–MAGYARORSZÁG 72–66 (15–15, 24–8, 13–24, 20–19)
Sopron, Novomatic Aréna, 2100
néző. Vezette: Jokics (montenegrói), Lasuik (kanadai), Tyislenko (ukrán)
LITVÁNIA:
Okockyté 7, NACICKAITÉ 7/3, Linkeviciené 3, Kuktiené 5/3, PETRONYTE 28/3. Csere: Solopova 3/3, Gutkauskaité 9/6, GRIGALAUSKYTÉ 6/3, Siksniuté 4, Visgaudaité. Szövetségi kapitány: Mantas Sernius
MAGYARORSZÁG: Honti 9, Raksányi, QUIGLEY 20/6, Vajda 5/3, Krivacsevics. Csere: Horti 6, Simon Zsó. 2, Czank, Fegyverneky 7, Zele 4, Zsovár 3/3, HATÁR 10. Szövetségi kapitány: Stefan Svitek
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–2. 6. p.: 7–5. 8. p.: 9–12. 13. p.: 19–17. 18. p.: 30–17. 20. p.: 39–23. 22. p.: 44–23. 25. p.: 44–29. 27. p.: 52–33. 32. p.: 52–53. 35. p.: 61–53. 36. p.: 61–57. 39. p.: 68–61.
Kipontozódott: Horti (34. p.), Vajda (34. p.), Zele (40. p.), Linkeviciené (40. p.)

A Svédországtól pénteken kilencpontos vereséget szenvedő magyar válogatott szekerét az első negyedben Quigley Alexandria húzta, aki a mieink első kilenc pontját vállalta magára. A kiegyenlített első játékrész után 15–15 állt a soproni csarnok eredményjelzőjén.

A második negyedet nagyon elszúrták a mieink, csak nyolc pontot értünk el, Quigley megtorpant, a litvánok pedig faképnél hagytak bennünket. Tizenöt–nullás sorozatuk után is a vendégek uralták a meccset, akik magabiztosan kosárlabdázva 39–23-as előnyre tettek szert a nagyszünetre. A palánk alatt sokkal hatékonyabbak voltak a litvánok, míg a mieink támadásban rengeteget hibáztak.

A szünet után fordult a kocka, a mieink „elkezdtek” játszani, bár a lepattanóknál ekkor is a litvánok figyeltek jobban. 52–33-nál a magyar válogatott elkapta a fonalat, és 20–0-s szériát bemutatva megfordította a meccset – amikor átvettük a vezetést, már a záró negyedben jártunk.

Simon Zsófia megsérült a mérkőzésen

Sokáig azonban nem vezettünk, a litvánok két büntetővel ismét előnybe került, a hajrában pedig jobban koncentráltak, mint a mieink, akik fejben elfáradtak a meccs végére. A magyar csapat a második negyedben nyújtott teljesítményét bánhatja igazán, s bár utána fordított, a vereség főképp abban a tíz percben mutatott játéknak a következménye.

A litvánoknál Gintaré Petronyté 28 pontot és 12 lepattanót szedett, amivel toronymagasan a mezőny legjobbjának bizonyult. A mieinknél Quigley húsz ponttal zárt, míg Honti Katalin a kilenc pontja mellett összeszedett hat lepattanót.

A címvédő Spanyolország 82–81-re legyőzte Szlovákiát a „magyar csoport” két, eddig veretlen csapatának rangadóján.

Nagy csatát vívott egymással a két válogatott: az első három negyedben jobbára a szlovákok jártak előrébb Kristi Toliver (22) vezérletével, és bár a negyedik negyedben a spanyolok 7–0-s rohammal elhúztak (69–61), az utolsó perc egypontos szlovák vezetéssel kezdődött (76–77).

Astou Ndour duplával fordított, majd a spanyolok a 20 pontig jutó Alba Torrens büntetőivel meg is őrizték előnyüket – Marta Páleníková utolsó másodpercbeli triplájával északi szomszédaink már csak szorosabbá tudták tenni az állást.

A többi csoport történéseiről ide kattintva olvashat bővebben!

A D-CSOPORT MÁSIK MECCSÉN
Spanyolország–Szlovákia 82–81 (14–20, 20–19, 24–18, 24–24)
Szabadnapos: Svédország

A csoport állása: 1. Szlovákia 5 pont (3 mérk.), 2. Spanyolország 4 (2, 154–139), 3. Litvánia 4 (3, 209–223), 4. Svédország 3 (2), 5. Magyarország 2 (2)

4. NEGYED

Határ Bernadett két duplájával kezdődött a záró játékrész, már csak egy pont a hátrány (51–52). Nálunk az előny, Határ értékesített két büntetőt! Hat pontot dobott a negyedik negyed első két percében (53–52). A végeredménytől függetlenül szenzációs feltámadást produkált a magyar csapat, amely 20–0-s szériát futott. Krivacsevics, Vajda és Honti is négy személyi hibánál tart, ismét a litvánok vezetnek (53–56). Horti és Vajda is ötödször szabálytalankodott, számukra véget ért a meccs, továbbra is három pont a hátrány. Három és fél perce nem dobtunk kosarat, most a litvánok futnak 9–0-s sorozatot (53–61). Petronyté 23 pontot és 11 lepattanót számlál, nagyon jól játszik. Fegyverneky és Quigley dupláival megint feljöttünk négy pontra, amire a litvánok időkéréssel reagáltak (57–61). Nacickaité triplája nem jött jól, Határ kétpontosa annál inkább, bő három perc van hátra (59–64). Két perccel a vége előtt 67–61-re vezetnek a litvánok, akik újabb büntetőt értékesítettek (61–68). Quigley huszadik pontjával elkaptuk az utolsó szalmaszálat (63–68). Peregnek a másodpercek, a litvánok őrzik előnyüket (64–69). Quigley lepattanót szedett, ám amikor támadásba lendült volna, Petronyté visszacsente a labdát. Lehet, hogy ezzel elúszott a hajó (64–71). Honti kétsikeres büntetőjével fejeződött be a mérkőzés, a mieink 72–66-os vereséget szenvedtek.

3. NEGYED

A harmadik játékrészt is a litvánok kezdték jobban, ám a magyar szurkolóknak is volt okuk az örömre Zsovár Orsolya triplája után (26–44). A lepattanókban 34–15-re vezetnek Petronytéék, egy picit azonban így is sikerült faragni a hátrányunkon (31–46). A harmadik negyed feléhez érve ismét elértük az öt csapatfaultot, tehát a szabálytalanságokra figyelni kéne, hogy a litvánok ne dobhassák egymás után a büntetőket. Bár javult a magyar csapat játéka, számottevően nem sikerült közelebb férkőzni a litvánokhoz, sőt! (33–50) Honti Katalin és Fegyverneky Zsófia büntetőivel feljöttünk 52–39-re. Sikerült megállítani a litván rohamokat, és a büntetővonalról szerzett pontokkal egyre közelebb araszolunk a vendégekhez – aztán jött Quigley triplája! (43–52) A magyar hölgy kétpontosa után a litvánok támadóhibát követtek el, kicsúszott a kezükből a meccs (45–52). Zele Dorina két sikeres büntetőjével feljöttünk öt pontra (47–52). Izgalmas végjáték elé nézünk!

2. NEGYED

Quigley betörésére Petronyté duplájával válaszoltak a litvánok (17–17). Petronyté újabb kétpontosát követően az egyik magyar játékos véletlenül fejbe rúgta Marina Solopovát, aki ápolás nélkül is folytatni tudta a játékot az időkérés után (17–19). Eglé Siksniuté négy pontnál jár, a mieink pedig már hét eladott labdánál (17–21). Sokat hibázunk támadásban – bő öt perc alatt két pontot szereztünk –, és a személyi faultokat is „szorgalmasan” gyűjtögetjük. A pontatlanságainkat a litvánok kihasználják, a vendégek legutóbbi öt pontja Gutkauskaité nevéhez fűződik (17–26). Solopova hármasával már tizenkét ponttal vezetnek a látogatók (17–29), ez volt a litvánok negyedik triplája – pont ennyi a különbség a két csapat között. A lepattanóknál jobban figyelnek a litvánok, de hosszú idő után Horti Dóra jóvoltából ismét eredményesek voltunk (19–32). Miután dobott egy duplát, Simon Zsófia az orvosok ölében hagyja el a pályát (21–32). Védekezésben sok területet adunk a litvánoknak, akik általában élnek is a lehetőségeikkel (23–36). Annyi lepattanót szedtek támadásban, mint mi összesen – nem is lehet csodálkozni, hogy tizenhat pontos előnnyel vonulnak a nagyszünetre (23–39). Nagyon rosszul sikerült a második negyed.

1. NEGYED

Elkezdődött a mérkőzés! Három személyi hiba és négy pont az első három percben, a mieinknél Quigley Alexandria talált a gyűrűbe (2–2). A mieink szekerét eddig Quigley húzza, aki hét pontjával eddig egyedül tartja a lépést a litvánokkal (7–7). Kamilé Nacickaité már két személyi hibát gyűjtött be, le is cserélte edzője. Gintaré Petronyté büntetőivel közben ismét vezetnek a fehér mezesek. Quigley újabb két pontjával 9–9, majd a remeklő magyar lány helyére beállt Fegyverneky Zsófia. Vajda Anna öt pontjának is köszönhetően 15–12-re elhúztunk, Gabrielé Gutkauskaité dudaszó pillanatában dobott triplájával azonban egyenlítettek a litvánok (15–15).