Kosárlabda: eltűnt a 16 pont hátrány, csoportkörös az Alba

2018.10.09. 19:51
Filipovity (25) 13 pontig jutott (Fotó: fiba.com/Simon Erika)
A férfi kosárlabda Európa-kupa 2. selejtezőkörének visszavágóján az Alba Fehérvár az első meccsen összeszedett 16 pont hátrányt eltüntetve bejutott a csoportkörbe, miután 90–67-re legyőzte az ukrán BK Dnyiprót.

KOSÁRLABDA
FÉRFI FIBA EURÓPA-KUPA
2. SELEJTEZŐKÖR, VISSZAVÁGÓ
Alba Fehérvár–BK Dnyipro (ukrán) 90–67
(22–10, 25–22, 19–15, 24–20)
Székesfehérvár, 1000 néző.V: Jokics (montenegrói), Juras (szerb), Uuhendrik (észt)
ALBA FEHÉRVÁR: Cartwright 5, Boykins 5/3, FREEMAN 29/9, LÓRÁNT 8/6, HEATH 20. Csere: FILIPOVITY 13/6, Keller I. 4, Bullock 6/6, Tóth P., Peringer. Edző: Dzunics Braniszlav
DNYIPRO: MISULA 24/12, Zakurdajev 5, Revzin 11/9, Timofejenko 7/3, Kusnirov 3. Csere: Sundel 2, PROKOPENKO 13/3, Kozsemjakin 2, Szizov. Edző: Denisz Zsuralov
Az eredmény alakulása: 3. p.: 6–0. 5. p.: 9–2. 8. p: 15–4. 12. p.: 28–12. 15. p.: 34–17. 18. p.: 41–23. 22. p.: 49–32. 25. p.: 60–37. 28. p.: 63–41. 32. p.: 68–49. 35. p: 81–55. 38. p.: 82–59
Kipontozódott: Prokopenko (37. perc)

Dzunics Braniszlav: – Olyan csapattal mérkőztünk, amely már négy-öt éve együtt van, és ez látszik is a játékán. Volt rendszer ebben a játékban, és örülök, hogy nekünk sikerült kitalálni bizonyos szituációkban a megfelelő megoldásokat védekezésben és támadásban egyaránt. Nagyon tetszett, hogy a védekezésben konzisztensek tudtunk lenni, nagyon sok lepattanót szedtünk, de ez igaz volt a támadásainkra is. Ez megmutatta, hogy sok energiát fektettünk a játékunkba.
Denisz Zsuralov: – Nem tudtunk sajnos annyira felpörögni erre a meccsre, mint kellett volna. Talán azt gondoltuk, hogy a tizenhat pontos előny elég lehet a továbbjutáshoz. Képtelenek voltunk felvenni az Alba által diktált ritmust az első félidőben, és fizikailag sem bírtunk vele. Hagytuk, hogy a hazaiak leszedjék a lepattanókat, és több könnyű kosarat is engedélyeztünk nekik.

Az első mérkőzésen: 78–94
Továbbjutott: az Alba Fehérvár 168–161-es összesítéssel

Kyron Cartwhright jegyezte az első pontokat, az Alba amerikai légiósa egy dupla után büntetőből is eredményes volt. Jacobi Boykins triplája után pedig az is reális lehetőségnek tűnt mindössze két perc játék után, hogy az Alba már az első negyedben eltüntesse a 16 pontos hátrányát. Ez végül nem sikerült, a játékrész végére azonban így is 12 pontos előnyt gyűjtött a magyar csapat – bizakodni lehetett tehát a jó folytatásban, de gyorsan tegyük hozzá, az első meccsen ugyanígy 12 pont előnyük volt a fehérváriaknak az első tíz perc után.

Ezúttal azonban kitartott a fehérvári lendület és a második felvonás harmadik percére ledolgozta a hátrányát az Alba: 30–14-et mutatott az eredményjelző, sőt, néhány pillanattal később már 20 volt a különbség a javára – Filipovity Márkó és Allerik Freeman termelték ekkor a pontokat, előbbi 50 százalékos hatékonysággal triplázott. A szünetig végül valamelyest feljebb zárkózott a vendégcsapat, így 15 pont maradt meg a fehérvári előnyből, s a 47–32-es eredmény még éppen az ukránoknak volt jó.

A nagyszünetet követően aztán még magasabb sebességfokozatra kapcsolt Dzunics Braniszlav legénysége, és Jordan Heath vezetésével eldőlni látszott – nemcsak a mérkőzés, de – a továbbjutás kérdése is: Filipovity remek zsákolással vitte fel 25 pontra a különbséget a harmadik tíz perc közepén. A negyed végére azonban ismét lőtávolon belülre ért a Dnyipro, és összesítésben három pont fehérvári előny mellett fordultak a csapatok az utolsó szakaszra.

A zárónegyed vége igazán izgalmasra sikerült, miután az Alba már 25 ponttal is vezetett, ám az utolsó percre két jó triplával 19 pontra olvadt az előnye, ám a meccs legeredményesebbje, a 29 egységig jutó Freeman két büntetővel, a 20 pontig jutó Jordan Heath pedig egy nagyszerű zsákolással bebiztosította a fehérváriak 23 pontos győzelmét és így a továbbjutást.