Győzött a Fehérvár, ismét az Olajnak kell kapaszkodnia

2013.05.28. 18:55
Ebben a szezonban eddig rendre a hazaiak örülhettek Fehérváron (Fotó: Tumbász Hédi, NS-archív)
Az Alba Fehérvár 85–73-ra legyőzte hazai pályán a Szolnoki Olajat a férfi kosárlabda NB I döntőjének harmadik mérkőzésén, így 2–1-re vezet a párharcban. A házigazdák végig irányítottak a mérkőzésen, 17 pont is volt a két csapat között.

1. NEGYED

Szabó Miklós kosarával kezdődött a találkozó, a pirosban játszó Szolnok került előnybe. Ronald Moore egy triplával válaszolt a túloldalon. A fehérvári légiós következő hármaskísérlete kimaradt, majd Keller Ákos tette fel szépen a palánkra a labdát egy gyors kontra végén. Meglépett a házigazda, Damian Hollis is betalált, Moore triplája után Keller szedte le a lepattanót és egyből a gyűrűbe továbbította a labdát. (9–2) Beragadt a Szolnok, az Olaj időt is kért hétpontos hátrányban.

Sehovics triplája nem volt jó, Szabó azonban támadólepattanót gyűjtött, de nem tudott élni a lehetőséggel az Olaj. Hollis harcosan tört be a túloldalon, és szerzett két pontot az Alba Fehérvárnak, majd Sehovics egy triplával hozta közelebb a vendégeket. Keller dobott egy közelit, sőt, faultot is fújtak Báder Márton ellen, a büntető kimaradt, ám Szabó Zsolt eredményes volt a lepattanó után, tíz ponttal meglépett a Fehérvár. (15–5)

Brandon Wood dobhatott két büntetőt, mindkettőt pontra is váltotta, majd Németh István labdaszerzése után Florence hibázott támadásban három és fél perccel a negyed vége előtt. Brandon Gay ugrasztotta meg Szabót, és egy gyönyörű duplát szórt, majd büntetőzhetett Szolnok, ám előbb az Alba időt kért. Florence jól dobta a büntetőket, majd Jones két pontja mellé egy büntetőt is dobhatott, ám ez kimaradt. Szép fehérvári támadás végén Jones volt ismét eredményes, majd a túloldalon Gay dobott két jó büntetőt. Az eredmény a végén már nem változott, így 10 ponttal vezetett az Alba Fehérvár az első játékrész után. (21–11)

2. NEGYED

Némethet faultolta Moore, így a szolnoki dobhatott két büntetőt, mindkettő sikeres volt. Jobban kezdett a Szolnok a második negyedben, Németh ezúttal egy triplával jelentkezett. Moore három ponttal növelte a különbséget, majd Hollis kosara mellé büntetőt is elvégezhetett, amit ne is rontott el, közte tíz volt újfent. A Szolnok időt kért. (26–16)

Báder előbb kiejtett egy labdát tiszta ziccerben, majd javította hibáját, és két pontot szórt estében, illetve egy büntetőt is bedobott, ezzel megszerezte első pontjait a meccsen. Szép fehérvári támadás zárult Moore-hármassal, majd Supola Zoltán tört kosárra, ám előtte kilépett, így a vendégeké lett a labda. Simon triplájával feljött hatra az Olaj, majd Horváth Ákos is szórt egy hármast. Triplaeső eredt el Fehérváron, Moore megdobta harmadik hármasát a következő támadásból, majd Báder hibázott.

Keller büntetőiből egy sem volt jó, majd Sehovics és Horváth is hibázott a szolnokiaknál. Wood egy büntetőt értékesített, a hazaiak ekkor 50 százalékkal dobták ezeket. Egy labdaszerzés után Simon volt eredményes, majd egy hosszas szolnoki támadás vége több kimaradt dobás lett. Woodnak sem élete estéje volt ez, egymás után kétszer is rontott, majd Simon egy jó tempóval hozta fel ötre a címvédőt. A fehérvári időkérés után eladta a labdát az Olaj, Moore a túloldalon jól büntetőzött. Megtette ezt a szolnoki Bell is, a negyed Horváth Ákos triplája után Moore pontjaival zárult. A nagyszünetben hattal ment az Albacomp. (42–36)

3. NEGYED

Szenzációs Fehérvár-támadással kezdődött a harmadik negyed, Wood húzásra tette fel Jonesnak, aki zseniálisan zsákolt. Ezután jött egy Moore-tripla, nagy elánnal kezdtek a hazaiak. Gay törte meg az Alba lendületét, majd Sehovics egy távoli triplával jelentkezett, sőt, Florence is betalált, gyorsan feljött négy pontra a Szolnoki Olaj. (47–43)

Wood nagyon belejött, két hármassal állította vissza a tízpontos különbséget, a vendégek időt kértek. A lélegzetvételnyi szünet után Báder felemásan büntetőzött, az Albacomp sikeresen tartotta a tízpontos különbséget. Sőt, Jones remek zsákolásaival növelte is azt (64–49), extázisban volt a fehérvári csarnok, az Olaj pedig időt kért két perccel a negyed vége előtt.

Egy elrontott fehérvári támadás után Bell talált be a szolnoki kontra végén, Supola után Németh István is hibázott. Sehovics sikeres büntetőivel zárkózott a Szolnok, Moore remek bejátszását Keller pöckölte a gyűrűbe, ezzel véget is ért a harmadik játékrész, a fehérváriak 13 pontos előnnyel várhatták az utolsó tíz percet. (66–53)

4. NEGYED

Bell kosarával kezdődött a záró negyed, majd a második perc közepén Szabó Zsolt ejtett a szolnoki gyűrűbe. Florence ellen fújtak sportszerűtlent, Moore büntetőit pedig pontokra váltotta, majd Wood saját dobása utána gyűjtötte be a lepattanót és szerzett két pontot. Sehovics egy triplával válaszolt hét perccel a meccs vége előtt.

Gay tartotta a lelket az Olajban, majd Hollins kosara után 16 pont volt a különbség. Wood triplája után 17 volt közte öt perccel a vége előtt, könnyen lehet, hogy eldőlt a mérkőzés. A szolnoki időkérés után Báder gyönyörű passzát Németh váltotta kosárra, majd Jones jelentkezett egy középtávolival.

Gay után Németh István is fontos szolnoki pontokat szerzett, utóbbi egy hármast is szórt, amire reagálva az Albacomp időt kért. Két perccel a vége előtt Báder kezéből csúszott ki a labda, majd Sehovics kosarára Hollis válaszolt. A fehérváriak már a közönségnek játszottak, Wood feldobott labdáját Keller húzta a gyűrűbe, ezzel ki is alakult a végeredmény. (85–73)

A Fehérvár tehát ismét behúzta a hazai mérkőzést az Olaj ellen, így 2–1-re vezet a döntőben a címvédő ellen. Folytatások pénteken, Szolnokon!

A mérkőzés összefoglalója

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 3. MÉRKŐZÉS
BERICAP ALBA FEHÉRVÁR–SZOLNOKI OLAJ KK 85–73 (21–11, 21–25, 24–17, 19–20)
Székesfehérvár, 2434
néző. Vezette: Vígh, Kapitány, Benczur
ALBA: MOORE 21/12, WOOD 18/9, Hollis 13, Szabó Zs. 7/3, KELLER Á. 12. Csere: JONES 14, Supola, Juhos
SZOLNOK: Simon B. 10/6, Florence 4, SEHOVICS 15/9, Bell 6, Szabó M., 2. Csere: Báder 7, GAY 13, Németh I. 10/6, Horváth Á. 6/6, Fodor M.
Az eredmény alakulása. 1. p.: 0–2. 5. p.: 11–2. 7. p.: 17–5. 9. p.: 17–9. 12. p.: 21–16. 12. p.: 27–16. 14. p.: 30–24. 18. p.: 36–31. 20. p.: 40–36. 22. p.: 47–36. 23. p.: 47–43. 24. p.: 53–43. 28. p.: 64–49. 32. p.: 72–55. 35. p.: 79–62. 38. p.: 81–71.

AZ ELŐZMÉNYEK

A két együttes a szezonban eddig négyszer találkozott egymással a bajnokságban, és elég egyértelmű a képlet: mindig a hazai csapat nyert, ráadásul még a különbség is állandó, Szolnokon öttel nyertek a házigazdák (a középszakaszban 75–70, a döntő második felvonásán 65–60), Fehérváron pedig mindig kilenccel (72–63 és 79–70).

A felek emellett még a Magyar Kupa fináléjában is összecsaptak, Pakson óriási vereséget mért az Alba Fehérvár a címvédő Szolnoki Olajra (74–54).