Történelmi siker – Szlovénia az Európa-bajnok!

2017.09.17. 22:32
Goran Dragic (3) és Klemen Prepelic vezette győzelemre Szlovéniát (Fotó: AFP)
A férfi kosárlabda Európa-bajnokság döntőjében Szlovénia fantasztikus játékkal 93–85-re megverte Szerbiát, ezzel megszerezte történelme első Eb-címét.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, ISZTAMBUL
DÖNTŐ
SZLOVÉNIA–SZERBIA 93–85 (20–22, 36–25, 15–20, 22–18)
Isztambul, 12 095
néző. V: Maranho (brazil), Conde (spanyol), Sahin (olasz)
SZLOVÉNIA: DRAGIC 35/9, Blazic 7, DONCIC 8, Muric 5/3, Vidmar 2. Csere: PREPELIC 21/12, Dimec, RANDOLPH 11, Nikolic 4, Zagorac, Cancar. Szövetségi kapitány: Igor Kokoskov
SZERBIA: Jovics 2, BOGDAN BOGDANOVICS 22/6, LUCSICS 9, MACSVAN 18/6, Kuzmics 6. Csere: Marjanovics 6, Micsics 4, Bircsevics 8/6, Miloszavljevics 2, Gudurics 6/6, Stimac 2. Szövetségi kapitány: Alekszandar Djordjevics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–2. 5. p.: 7–10. 8. p.: 13–18. 13. p.: 27–28. 16. p.: 41–30. 22. p.: 59–47. 28. p.: 63–61. 30. p.: 69–61. 35. p.: 77–78. 38. p.: 84–82

Korábban Jugoszlávia nyolc alkalommal is Európa legjobbjának bizonyult, de felbomlása óta mindössze egyszer fordult elő, hogy valamelyik utódállam finálét játszhatott volna a férfi kosárlabda Eb-n: 2009-ben Szerbia ezüstérmet nyert. Az idei döntő ebből a szempontból történelmivé vált, hiszen az olimpiai és vb-második szerbek a történetük első aranymeccsére készülő szlovénok ellen léphettek pályára Isztambulban.

A mérkőzés első pontját a Crvena zvezda centere, Ognjen Kuzmics szerezte, erre Edo Muric egy triplával és egy duplával válaszolt, ám a szerbek Bogdan Bogdanovics vezetésével 22–20-ra hozták az első tíz percet. Boban Marjanovics nem találta a dobóformáját, a Pistons 221 centis centere csupán négy büntetőt dobott be, akcióból nem volt eredményes.

A második negyedre nagyot fordult a játék képe, a szlovénok Klemen Prepelic révén elkezdték szórni a triplákat, Goran Dragic pontosan dobott középtávolról, és 27–28-ról pillanatok alatt 38–28-ra alakult az eredmény. 41–30 után még egy nagy rohammal visszajöttek a szerbek öt pontra, de az utolsó négy percben Dragic mindent bedobott, és az 56–47-es nagyszünetbeli vezetésből 26 ponttal (!) vette ki a részét.

A Miami Heat 31 éves játékosa három hete úgy nyilatkozott, ez az Eb lesz az utolsó fellépése, és visszavonul a válogatottságtól – hogy tökéletes legyen a búcsú, a harmadik negyedet egy dudaszó pillanatában elengedett triplával kezdte.

Marjanovics visszajött, és a 23. percben megszerezte első akciókosarát, így a szerbek tízen belül tudtak maradni. A negyed közepén a „csodatini”, Luka Doncic, aki addig a legtöbb időt töltötte a pályán a szlovéneknél, bokasérülést szenvedett, le kellett cserélni, ami kissé megrogyasztotta az addig magabiztos Kokoskov-legénységet.

61–49 után három és fél percig nem dobott kosarat Szlovénia, a szerbek nagyszerű védekezéssel és pontos támadásokkal 63–61-re feljöttek, majd hat szlovén pont után Sztefan Bircsevics és Bogdanovics (22 pont) triplái következtek. A negyedet Dragic két büntetője zárta, 35 pontjával csapata pontjainak felét ő dobta ekkor (71–67).

Az utolsó negyed elején az addig biztoskezű Dragic két homályt is dobott, triplakísérletei a gyűrűt sem találták el, így négy év fél perccel a vége előtt Bogdanovics, Vaszilije Micsics és Vladimir Lucsics kosaraival Szerbia 77–76-ra feljött. Sőt, Milan Macsvan (18 pont) találatával át is vette a vezetést, erre Prepelic negyedik triplájával válaszolt (80–78).

Két és fél perccel a vége előtt Kuzmics két büntetőt rontott, Prepelic (19 pont) és Anthony Randolph két szép tempót dobott, ismét Szlovéniánál volt az előny 86–82-re. Az utolsó egy percben ezt kellett megőrizni, ami olyannyira sikerült, hogy Prepelic, majd Nikolic is bedobott két-két büntetőt.

A vége 93–85 lett, Szlovénia férfi kosárlabdacsapata először lett Európa-bajnok, Szerbia pedig a 2014-es spanyolországi világbajnokság, majd a tavalyi, riói olimpia után az Eb-n is ezüstérmet szerzett.

4. NEGYED

Köszönjük a figyelmet!

SZLOVÉNIA MEGNYERTE AZ EURÓPA-BAJNOKSÁGOT!

Ez a vége!
40. perc: Blazic
is dob egy büntetőt. 93–85
40. perc: Macsvan
még bedobott egy triplát. 92–85
40. perc: újabb rossz szerb támadás. Blazic bedobta a büntetőit. 92–82
35 másodperc van hátra.
40. perc:
Bogdanovics triplája lejött, faultolnak a szerbek. Nikolic mindkét büntetője jó. 90–82
39. perc: Prepelic háromból kettő büntetőt dobott be. 88–82
A szlovénok büntetőket dobhatnak, Szerbia időt kért.
39. perc:
Vidmar leblokkolta Bogdanovicsot.
39. perc: Randolph
faulttal együtt talált be. A szlovénok eksztázisban. A büntető kiamaradt. 86–82
Szerb időkérés.
38. perc: Prepelic
megint nagy kosarat dobott. 84–82
38. perc: Vidmar szabálytalanul szerzett lepattanót, Kuzmics dobhat két büntetőt. Mindkettő kimaradt. 82–82
37. perc: Randolph középtávoliját faultolták, a két büntetőt jó. 82–82
37. perc: Bogdanovics
ziccerét a gyűrűn belülről ütötte ki egy védő. A kosár érvényes. 80–82
36. perc: Prepelic óriási triplát dobott, majd megint Macsvan talált be. 80–80
36. perc: VEZETNEK A SZERBEK! Macsvan forgatta be az emberét. 77–78
A szlovénoknál elő kell lépnie valakinek, mert Dragic fáradnak tűnik, Doncic pedig már nem játszik sérülés miatt. Az utolsó percekben egyértelműen jobbnak tűnnek a szerbek.
Szlovén időkérés.
35. perc: Lucsics
teljesen üresen maradt a palán alatt. 77–76
34. perc: Micics próbált meg kiharcolni egy támadót, technikai az eredménye. Dragic kihagyta a büntetőt (ő is fárad).
33. perc: Bogdanovics vitte végig két pontért. Később Micics dobott ziccert. 77–74
32. perc: Blazic most középtávolról. Ő is beindult. 77–70
32. perc: Macsvan dobott triplát, nagyon kellett ez a szerbeknek. 75–70
32. perc: Blazic szépen betört és Marjanovics mellett dobott ziccert. 75–67
31. perc: Nikolic bedobta mindkét büntetőt. 73–67
31. perc: a szlovénok elrontották a negyed első támadását, így tettek szerbek is, ráadásul Gudurics szándékos faultot vét.

Goran Dragic 35 pontnál jár: soha, senki nem dobott még ilyen sok pontot az Európa-bajnokságon.

3. NEGYED

Véget ért a harmadik negyed.
30. perc: Dragic
harcolt ki két büntetőt. be is dobta őket. 71–67
30. perc: Bogdanovics ezúttal maga pörkölt be egy triplát. 69–67
30. perc: Bogdanovics a teljes védelem figyelmét magára vonta, nagyon szép kiosztással megtalálta Bircsevicset egy hármasra. 69–64
29. perc: Prepelicnek távolról már nem ment, a büntetőket bevágta. 69–61
29. perc: Dragic kért egy zárást, majd ziccert dobott. Amikor pályán van, akkor garantáltak a szlovén pontok. 67–61
28. perc: Randolph
dobott egy középtávolit. 65–61
27. perc:
Micics jól játszotta meg Stimacot, aki jól fordult le és dobott ziccert. 63–61
27. perc: Prepelic nagy homályt dob távolról. Baj van a szlovénoknál.
Doncic nem valószínű, hogy játszik még.
27. perc: Bogdanovics
türelmesen várta a dobóhelyzetet, meg is jött. 63–59
26. perc: lejárt a szlovénok támadóideje. Most már nagyon jól védekeznek a szerbek.
26. perc: Macsvan dobhat majd két büntetőt, közben Doncic a bokáját fogva a földre rogyott. Mindkét büntető jó. 63–57
25. perc: Micics
tört be szépen két pontért. 63–55
24. perc: Dragic nem engedhette ezt tovább. 63–53
Kissé megakadt a szlovén támadógépezet.
23. perc: Lucsics,
majd Marjanovics dob egy-egy kosarat. 61–53
22. perc: Vidmar óriásit zsákolt, Marjanovics faultolta közben. Neki ez már a harmadik hibája. A büntető nem jó. 61–50
22. perc: Bogdanovics egy távoli kettessel. 59–50
21. perc: Dragic egy triplával kezd. 59–47
21. perc:
elkezdődött a második félidő.

Egy érdekesség, ami megmutatja, hogy milyen szintű játékosokról beszélünk: a szlovénok 12/12 büntetőt dobtak, a szerbek 11/11-et hoztak össze eddig. Képzettek a fiúk.

A szerbeknél Bgdan Bogdanovics próbálja tartani a lépést a szlovénokkal (11 pont, 4 assziszt), Kuzmics (6 pont) nem kezdett rosszul, de azóta eltűnt, Gudurics (6 pont) pedig jól szállt be. Valakinek fel kell nőnie Bogdanovics mellé, és védekezésben egységesen jobban kell teljesíteniük, mert az 56 kapott pont rengeteg.

Goran Dragic első félidei produkciója több, mint fantasztikus. A szlovén vezér 26 pontnál jár (7/12 kettes, 2/2 tripla, 6/6 büntető), egyszerűen tarthatatlan. mellette Prepelic is bedobott 12 pontot, Luka Doncic pedig 8 egységnél és 5 lepattanónál jár.

2. NEGYED

Ez a félidő vége.
20. perc: Dragic
ezúttal középtávolról dob egy visszalépőset. Bogdanovics egy ziccerel szól hozzá a meccshez. 56–47
20. perc: Miloszavjevics nem hibázott a büntetővonalról. 54–45
19. perc: DRAGIC!!! Egymás után két triplát vág be. 54–43
18. perc: Dragic tarthatatlan, ezúttal ziccert dobott. A másikon Gudurics a második tripláját is bedobta. 48–43
18. perc: Lucsics is büntetőzhetett. Mindkettő jó. 46–40
17. perc: a támadás már nem jó, a másik oldalon pedig a szerbek is dobást rontanak, a lepattanócsatában Guduricsra fújtak faultot. Doncic két büntetőjével: 46–38
17. perc: Lucsics eldobta magát védekezés közben. Technikai. Prepelic bedobta a büntetőt. 44–38
Jön a szlovén időkérés.
17. perc:
megindultak a szerbek is, Gudurics üresen dobott a sarokból egy triplát. 43–38
16. perc: Lucsics tépett támadópattanót, majd faulttal egy dobott egy nehéz kosarat. A büntető is jó. 43–35
16. perc: megint Macsvan, majd Dragic újabb két büntetővel. 43–32
16. perc: Prepelic 10 méterről dobta be a harmadik tripláját. 41–30
16. perc: hosszú idő után szerb pontok, Macsvan ziccerezett. 38–30
15.perc: az „MVP” újabb büntetőket dobott. 38–28
15. perc:
összegyűltek a szerb csapatfaultok, Dragic két büntetővbel büntette. A szlovén zseni dobása közben skandálta a közönség, hogy „MVP, MVP”. 37–28
14. perc: Dragic lépett le a védőjéről, és dobott egy középtávolit. 34–28
Újabb szerb időkérés.
14. perc:
remekül védekeztek a szlovénok, a másik oldalon Doncic zsákolt a rendezetlen védelem ellen. 32–28
13. perc: akkor már Prepelic is. Egy kicsit gondolkodott a labda, de behullott. 30–28
13. perc: Bircsevics
is triplát dob. Beindultak a fiúk. 27–28
12. perc: Randolph-nak sem kellett több, ő is beemelt egy távolit. 27–25
12. perc: Bogdanovics megelégelte, bedobta az első szerb triplát. 24–25
12. perc:
Jovics passzát Randolph fülelte le, Dragic pedig ziccerezett belőle. 25–22
11. perc: Randolphot Macsvan faultolta tripladobás közben. A honosított szlovén mind a három büntetőjét értékesített. Vezetnek a szlovénok. 23–22

1. NEGYED

Ennyi volt az első negyed.
10. perc:
labdát szereztek a szlovénok, Dragic pillanatok alatt végig ért a pályán egy ziccerért. 20–22
10. perc: Marjanovics előbb mellé dobta közelről, majd Bircsevicset blokkolták, de a kezébe visszahulló labdát másodjára már a helyére dobta. 18–22
9. perc: Marjanovics jó nagyot odasózott Doncicnak. A játékosok össze is szólalkoznak utána.
9. perc: Nikolic és Prepelic összjátékával: 18–20
8. perc: összegyűjt a szlovének öt csapathibája, Bogdanovics így egy mezőnyfault után dobhatott két büntetőt. 16–20
8. perc: Prepelic is pályán, óriási triplával szólt hozzá a meccshez. 16–18
A gólpasszarány 6–2 a szerbek javára.
8. perc: Bogdanovics
betört, ziccerével arra is ügyelt, hogy ne blokkolják le – magasan kiemelt dobása a gyűrűbe hullott. 13–18
7. perc: Marjanovics újabb két büntetőjével: 13–16
6. perc: Bogdanovics középtávolit értékesített, a másik oldalon Doncic remek dobócsellel hozta magát helyzetbe és talált be. 13–14
6. perc: Jovics a nagy emberek között dobott egy ziccert, Dragic hasonló módon tört be két pontért. 11–12
5. perc: Dragic talált magának helyzetet, távoli kettesével: 9–10
5. perc: cserék mindkét oldalon. A szerbeknél beálló Marjanovicsot Randolph faultolta. Az óriás mindkét büntetőjét bedobta. 7–10
4. perc: megint Kuzmics ziccerezett, majd Macsvan fejezett be egy indítást. 7–8
4. perc: Bogdanovics Kuzmicsot találta meg a palánk alatt, a másikon Doncic dobott egy középtávolit. 7–4
3. perc: rendezetlen volt a szerb védelem, Muric így is egy nagyon nehéz kettest dobott be közelről. 5–2
2. perc:
mindkét csapat elrontott két-két támadást.
1. perc: Muric egy testcsel után triplát dobott a sarokból. 3–2
1. perc: a szerbek hozták el a feldobást, Bogdanovics egy kettő-kettő után megtalálta Kuzmicsot, akin jól védekeztek ugyan, de egy félhoroggal betalált. 0–2

Elkezdődött a mérkőzés!

Kezdődjön a délszláv ütközet, az Európa-bajnokság döntője!

A szerb kezdő:
Jovics, Bogdanovics, Lucsics, Macsvan, Kuzmics.
A szlovén kezdő:
Dragic, Blazic, Doncic, Muric, Vidmar.

ELŐZMÉNYEK

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Szlovénia–Szerbia férfi kosárlabda Eb-döntő online tudósításában!

Szlovénia történetének első döntőjére készül világversenyen (eddigi legjobb helyezése a 2009-es Eb-n elért 4. hely), míg a szerbek 2009 után most kerültek a legközelebb a kontinensviadal megnyeréséhez (ezen a néven nekik is ez lenne az első győzelmük). Hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy déli szomszédunk az előző világbajnokságon és a tavalyi olimpián is fináléban szerepelt.

A szlovén együttes az idei torna legnagyobb meglepetéscsapata, hiszen azok után, hogy veretlenül abszolválta a csoportkört, kiütötte Ukrajnát, megverte a letteket, majd a legfőbb esélyes Spanyolországot is fantasztikus játékkal búcsúztatta.

A szerbek egy oroszok ellen elszenvedett vereség mellett négy győzelmet arattak, ezzel a D-csoport élén végeztek, később megverték mieinket 86–78-ra, majd még kevesebb esélyt adtak az olaszoknak, az elődöntőben pedig nagy csatában visszavágtak Oroszországnak.

Szlovénia majdhogynem a legjobb csapatával vesz részt az Eb-n, legjobb játékosa a Miami Heat játékosa, Goran Dragic. A rutinos irányító korábban bejelentette, hogy mérkőzésen most képviseli utoljára a hazáját, ennek megfelelően klasszis teljesítménnyel búcsúzik a válogatottól: átlagban szerzett 21 pontjával az egész mezőny 5. legeredményesebb játékosa, emellett 4.1 lepattanót és 5.4 gólpasszt jegyez, igazi vezére a csapatának.

Dragic visszavonulása után sem marad sztár nélkül a szlovén csapat, ugyanis a 18 éves Luka Doncic már most olyan érett játékot mutat, hogy alapjaiban meghatározza a válogatott eredményességét. 15.1 pontot, 8.3 lepattanót és 3.8 gólpasszt átlagol, számtalan meccsen megmutatta már mentális felkészültségét is – nem is csoda, hiszen a Real Madridnak is alapembere volt az előző szezonban. Aki nem hallott volna még róla, ideje megjegyeznie a nevét, jó eséllyel a következő 10-20 év egyik legnagyobb sztárjáról beszélünk.

Mellettük fontos szerepe van a honosított Anthony Randolphnak, aki magasember létére sokszor a vajkezével kergeti őrületbe az ellenfeleket, de Hanga Ádám korábbi csapattársának, Jaka Blazicnak, a Klemen Prepelic, Aleksej Nikolic hátvédpárosnak és a center Gasper Vidmarnak és lehetnek jó percei. A magyar szurkolóknak még Sasa Zagoracot érdemes figyelemmel követni, ő a következő szezonban a Sopront erősíti.

A szerbek igen tartalékosan érkeztek az Eb-re, hiszen legalább nyolc olyan játékosuk van, aki valamilyen ok miatt kihagyja a tornát – többek között Milos Teodoszics, Nikolaa Jokics és Nemanja Bjelica is a maródiak listáját „erősíti”. Erejüket mutatja, hogy még így is a végső győzelmet tűzték ki célul maguk elé, és mint láthatjuk, minden esélyük meg is van rá.

Dragicot követi a pontdobólistán a szerb vezér, Bogdan Bogdanovics 20.3 egységgel, ráadásul meccsenként ötször hozza kihagyhatatlan helyzetbe társait. Őt nézve sokszor olyan érzése van az embernek, hogy bármikor képes kosarat szerezni. Legnagyobb segítsége a 221 centis, Boban Marjanovics. A szerb óriás esetében érdemes kiemelni, hogy nemcsak a hatalmas termetével okoz gondot az ellenfeleinek, hanem nagyon jó a keze és parádés passzkészséggel is megáldott.

Ha ő nem lenne elég, akkor ott van még a 213 centis Ognjen Kuzmics, a csapat mindenese, Milan Macsvan és a játékszervező Sztefan Jovics, akinek a játéka bokasérülés miatt kérdéses a döntőben.

Mindkét együttesnél vannak tehát nagy sztárok, de muszáj leírni azt a közhelyesnek tűnő mondatot, hogy két olyan csapatról van szó, amelyben mindenki tudja a feladatát, mindenki hozzá tud tenni a csapat teljesítményéhez, és bárki előléphet egy-egy meccset eldöntő teljesítménnyel.