Szép búcsú! Kosárválogatottunk megszorongatta Szerbiát

2017.09.10. 13:56
Perl Zoltán 22 pontot dobott a szerbeknek (Fotó: MTI)
A magyar férfi kosárlabda-válogatott nyolcpontos vereséget szenvedett Szerbiától az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében. A mieink 86–78-ra kaptak ki a végső győzelemre is esélyes ellenfelüktől.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, ISZTAMBUL
NYOLCADDÖNTŐ
SZERBIA–MAGYARORSZÁG 86–78 (24–16, 24–25, 21–12, 17–25)

Isztambul, 1190 néző. Vezette: Lezcano (argentin), Purszanidisz (görög), Yilmaz (török)
SZERBIA: Jovics 9, BOGDANOVICS 17/9, Lucsics 11/3, KUZMICS 17, MARJANOVICS 14. Csere: Bircsevics, Micsics, MACSVAN 14/6, Miloszavljevics 4/3, Gudurics, Lazics. Szövetségi kapitány: Alekszandar Djordjevics
MAGYARORSZÁG: Wittmann 2, VOJVODA 11/9, Hanga 1, Allen 3/3, Keller Á. 8. Csere: PERL 22/6, Karahodzsics 6, Eilingsfeld 4, FERENCZ 15/12, Ruják 6/6, Tóth N. Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 3. perc: 10–3. 5. p.: 16–3. 8. p.: 16–10. 12. p.: 29–23. 15. p.:
33–39. 18. p.: 42–36. 22. p.: 53–43. 24. p.: 60–45. 27. p.: 64–51. 32. p.: 69–62. 38. p.:
82–74
Alekszandar Djordjevics, a szerb válogatott szövetségi kapitánya:
– Mint eddig mindig, most is elmondom, hogy büszke vagyok a csapatomra, mert elérte célját, és küzdhet tovább az Európa-bajnokságon. Felkészültünk a magyarok játékára, főleg Hanga Ádámra és Vojvoda Dávidra, úgy gondolom, ezen a téren megoldottuk a feladatunkat. Jól kezdtünk, aztán előjött a régi betegség, nagy előnynél könnyelműbben játszottunk, és annak sem örültem, amit a cserepadunk ehhez a meccshez hozzátett. Nyertünk, ez a legfontosabb. Ivkovics Sztojan barátomnak gratulálok, remek csapatot rakott össze, amely kiváló Eb-t tudhat maga mögött.

A világbajnoki és olimpiai második szerbek ellen kissé megilletődötten kezdett a magyar válogatott, s nem tudtunk mit kezdeni az ellenféllel, sokszor dobásig sem jutottunk. Bár 3–2-nél mi vezettünk, a szerbek 16–3-ra elhúztak – az első félidőben ez volt a legnagyobb különbség a két csapat között. Aztán egy 9–0-s rohammal felzárkóztunk (16–12). Ekkor Perl Zoltán játszott bátran, kosarai mellett Keller Ákosnak és Eilingsfeld Jánosnak is előkészített zsákolást.

Szerbia szemmel láthatóan készült legjobbjainkra, Hanga Ádámra és Vojvoda Dávidra. Előbbi az első két negyedben nem szerzett pontot, míg Vojvoda 20–16-nál dobott kosarat először a mérkőzésen, s a nagyszünetig összesen nyolc pontot szerzett. A második negyedben többnyire a végig remekelő Perl mellett Karahodzsics Kemal is beszállt a ponttermésbe. Az első negyed végén 24–16 állt az eredményjelzőn, a második játékrészt – amelyet egy ponttal megnyertünk – követően pedig 48–41.

A harmadik negyedet rosszabbul kezdtük, mint az elsőt. A szerbek három triplával nyitottak, majd 64–46-nál tizennyolc (!) ponttal vezettek. A nyomasztó szerb roham egyetlen pozitívuma, hogy 62–45-nél Hanga két büntetőt dobhatott, s bár az elsőt kihagyta, a másodikból megszerezte első (és a meccsen egyetlen) pontját az összecsapáson.

Az utolsó játékrésznek 69–53-as szerb vezetésről vágtunk neki. Ezt a negyedet viszont remekül kezdtük, Ferencz Csaba és Vojvoda triplája után hét pontra zárkóztunk fel! A szerbek időt kértek, amely után „helyreállt a rend”, s ismét tíz pont fölé nőtt a különbség (nem a javunkra…). Perl büntetőivel mínusz tizenötről feljöttünk mínusz kilencre, a szombathelyi hátvéd nem mellesleg ekkor 21 pontnál járt a meccsen.

Bő másfél perccel a vége előtt feljöttünk mínusz hétre, majd végül nyolc ponttal kaptunk ki Európa egyik legerősebb válogatottjától úgy, hogy az utolsó negyedben legjobbjaink (Hanga, Allen Rosco, Vojvoda, Keller) alig vagy egyáltalán nem játszottak. A találkozó legeredményesebb kosarasa Perl Zoltán lett 22 ponttal.

A magyar válogatott 18 év után szerepelt ismét az Európa-bajnokságon, s cseppet sem vallott szégyent. A csehek és a románok legyőzésével bejutott a nyolcaddöntőbe, amelyben az NBA-sztárokkal felálló szerb együttes állta útját.

Ivkovics vezetésével sikeres Eb-t zárt a magyar válogatott (Fotó: MTI)

4. NEGYED

Köszönjük a figyelmet!

Ez a vége. A meccsnek és az Európa-bajnokságunknak is.
40. perc: Perl
dobott be egy büntetőt. 86–78
39. perc:
Lucsics is dob egy könnyű kettest, majd Ruják megint dob egy triplát. 84–77
39. perc: Ruják-tripla. 82–74

38. perc: Marjanovics megint könnyű kettest szerzett. 82–71
37. perc: Wittmann tört be és dobott egy nehéz ziccert. 80–71
37. perc: Lucsics zsákolt. 80–69
Perl már 21 pontnál jár! Elképesztő!
37. perc: PERL
óriásit blokkotl a másik oldalon pedig kiharcolt egy faultot. 78–69
36. perc: Eilingsfeld Marjanovicsot dobta át egy kettesért. 78–67
35. perc: Perl szedett támadópattanót, majd feltette bátran a szerb óriások között. 78–65
35. perc: Bogdanovics lélekölő hármassal vétette észre magát. 78–63
Marjanovics már négy faulttal.
35. perc: Perl
első büntetője kimaradt, a második a helyén. 75–63
34. perc: megint Marjanovics. Ha a palánk alatt megkapja, már biztosan kosarat szerez valahogy. 75–62
34. perc: Marjanovics a büntetőt is jól dobja. 73–62
33. perc: Jovics szépen vitte végig, kiszolgálta a palánk alatt álló Macsvant. 71–62
Labdát szereztünk. Ruják hátul is aktív volt.
9–0-s magyar kezdés, Szerbia időt kért!
32. perc: FERENCZ-TRIPLA!!!
Euják passzolt neki jól, Fepunak ez már a negyedik triplája. 69–62
32. perc: Tóth találta meg a sarokban álló Vojvodát, aki a harmadik hármasát szerezte. 69–59
31. perc: Ruják kiosztásából Ferencz dobott egy újabb hármast. 69–56

A mieink többször is szétzilálták a szerb védelmet (Fotó: MTI)

3. NEGYED

30. perc: Vojvoda begyűjtötte a 4. faultját is. A harmadik negyed végén: 69–53
30. perc: Miloszavjevics faulttal együtt dobott egy ziccert, a büntetője hiába rossz, Kuzmics visszazsákolta. 67–53
29. perc: nagyon jól védekeztünk, de az ellentámadásból nem sikerült pontot szereznünk.
29. perc: megint Perl, szinte egyedül tartja most a magyar csapatot. 64–53
28. perc: Keller harcolt ki támadóhibát Marjanovicson.
27. perc: Perl Marjanovicson harcolt ki egy sportszerűtlent. Két büntetőjével: 64–51
27. perc: Ferencz a második tripláját dobta. 64–49
27. perc:
nem úgy a szerbeknek. Igaz, nincs is nehéz dolguk, már ha eljut a labda Marjanovicsig, mint ahogy most is történt. 62–46
27. perc: most minden dobásunk lejön...
26. perc: Hanga szerzett labdát, de nem tudott megindulni, Micics faultolta – sportszerűtlen hiba. Hanga a második büntetőjét dobta be. Végre neki is van pontja. 62–46
25. perc:
megint Jovics szerzett labdát, egyedül vitte végig és fejezte be a lerohanást. 62–45
25. perc: szépen játszottak a szerbek, Marjanovics dobott kosarat. 60–45
24. perc: Ferencz eldobta ugyan nagyon távolról, de ez nem volt dobóhelyzet. Fepunak dobnia kellett, mert lejárt a támadóidő. Kőkeményen védekeznek a szerbek. Jön is a magyar időkérés.
24. perc: eladtuk a labdát, Jovics ziccerrel köszönte meg. 58–45
24. perc: Macsvant találták meg tisztán, ő is dobott egy hármast. Így nehéz lesz tartani a szerbeket. 56–45
23. perc: Hanga remek passzal szolgálta ki Perlt, aki újabb kosarat szerez. Már 12 pontos. 53–45
21. perc: Miloszavljevics is távolról talált be. 53–43
21. perc: Bogdanovics gyorsan szerzett egy hármast, majd Keller tett vissza egy lepattanót. 50–43

Elkezdődött a második félidő.

Hanga Ádámot remekül megfogták (Fotó: MTI)

Kár a kezdésért, hiszen a második játékrészt 25–24-re megnyertük. Nálunk elsősorban Perl Zoltán remekel (10 pont, 3 gólpassz), de a második negyedben Vojvoda Dávid (8 pont) is beemelt két triplát. Támadásban a magasembereink sincsenek elveszve: Keller Ákos és Kemal Karahodzsics is dobott 6-6 pontot.

Hanga Ádámot egyelőre teljesen leszedik a pályáról, már ami a pontszerzést illeti – a magyar klasszis még nem dobott pontot, viszont kiosztásokkal többször is jó helyzetet teremtett a társainak.

Ahogy arra számítani lehetett, a palánkok alatt nagy fölényben játszanak a szerbek. A lepattanóarány 20–10 a javukra, Ognjen Kuzmics (15 pont, 6 lepattanó) tarthatatlan, Milan Macsvan is berámolt 9 pontot és a legnagyobb sztárjuk, Bogdan Bogdanovics is 11-nél jár már.

2. NEGYED

Véget ért az első félidő.
20. perc:
az ellentámadásból nem jutottunk rádobásig.
20. perc: Bogdanovics jól tört be, dobott egy ziccert. 48–41
20. perc: Vojvoda óriási triplát dobott! 46–41
Magyar időkérés.
19. perc:
megint másodpercek alatt ellépett Szerbia, előbb Jovics, majd Macsvan dobott egy-egy kettest. 46–38
19. perc: Hanga blokk-kal akadályozott meg egy zsákolást, a másik oldalon Karahodzsicsot találta meg a palánk alatt egy kettesér. 42–38
18. perc: megjárattuk a labdát, Perl üresen maradt a triplánál, megbüntette. 42–36
18. perc: Macsvan ezúttal két büntetővel. 42–33
18. perc: Hanga ziccere rossz, Karahodzsics azonban jó helyen volt és visszapöcizte. 40–33
17. perc: Macsvan nagyon üresen dobhatott triplát. 40–31
17. perc: óriásit védekeztünk, a támadóidő lejárta előtt azonban Wittmann csak szabálytalankodni tudott. Bogdanovics két büntetőjével: 37–31
17. perc:
Wittmann simán elfutott Marjanovics mellett, majd Eilingsfeld is a szerb óriás mellett találta meg Karahodzsicsot, aki üresen dobott be egy ziccert. Újabb szerb időkérés. 35–31
16. perc: Marjanovics közelről. 35–29
15. perc: Ferenczet hárompotos-dobás közben faultolta Lucsics. A körmendi játékos hidegvérrel be is dobta mind a hármat. 33–29
15. perc: Vojvoda egy rá jellemző távoli triplát dobott. 33–26
15. perc: Lucsics most nem hagyta, hogy blokkolják, szépen átvitte a gyűrű alatt és úgy dobott ziccert. 33–23
14. perc: Macsvant pedig Karahodzsics szerelte.
14. perc:
Allen rontott egy nehéz kettest, az ellentámadást Keller egy szép blokkal állította meg.
13. perc: Kuzmics tarthatatlan, kiharcolt két büntetőt, amelyeket értékesített is. 31–23
12. perc: Hanga betört, ezúttal is jól védekeztek rajta, ezért kiosztotta Perlnek, aki bevágta a távolit. 29–23
12. perc: most Keller nem tudott mit kezdeni Kuzmiccsal, könnyű zsákolás a vége. 29–20
Időt kért Djordjevics.
12. perc:
Vojvodára figyelt az egész szerb védelem, meg is találta a palánk alá üresen leváló Kellert, aki ziccerrel hozta közelebb a mieinket. 27–20
11. perc: Bogdanovics gyorsan bepörkölt egy triplát. 27–18
11. perc:Keller Kuzmicson mutatott be egy tanítani való centerjátékot. 24–18
A második negyed első támadását mi vezethetjük.

1. NEGYED

Ez az első negyed vége!
10. perc:
remekül védekeztek a szerbek, az utolsó támadásból pedig Bogdanovics rossz dobását Kuzmics tette vissza. 24–16
10. perc: Bogdanovics értékesített két büntetőt. 22–16
9. perc: szerb közeli után, Vojvoda is megszerzi első pontjait egy ziccerből. 20–16
9. perc:
a szerbek letámadtak, könnyen átjátszottuk, Perl gyönyörű passzából Eilingsfeld üresen zsákolt. 18–14
8. perc: Macsvant faultoltuk, ez már az ötödik magyar hiba volt. Mindkét büntető jó: 18–12
8. perc: ismét kivédekeztünk egy szerb akciót, majd újra Perl volt eredményes egy nagyon szép kettessel. 16–12
8. perc: Erről van szól! Újabb magyar labdaszerzés után Perl vezette végig szépen a labdát és faulttal együtt dobott be egy ziccert. A büntető kimaradt. 16–10
7. perc: Eilingsfeld szerzett labdát, a kontra végén Ferencz dobott egy triplát. 16–8
6. perc: Perl passzából Keller óriásit zsákolt. Szépen csináltuk meg a 2-2-t. 16–5
A szerbek 14 megválaszolatlan pontot szereztek.
5. perc: Bogdanovics könnyű ziccerével: 16–3
5. perc: Karahodzsics ziccert rontott, majd Marjanovics nagyon könnyen szerzett róla kosarat, ráadásul faultolták is közben. A büntető kimaradt. 14–3
4. perc: Allen triplája lejött, válaszul Bircsevics távolija is kimaradt.
4. perc: Bogdanovics gyönyörűen játszotta meg Kuzmicsot, aki üresen zsákolt. 12–3
3. perc: ezúttal sem volt igazi dobóhelyzetünk, a másik oldalon ráadásul Kuzmics faulttal együtt szerzett egy kettest. Magyar időkérés után Kuzmics a büntetőt is bedobta. 10–3
2. perc: Lucsics triplával válaszolt, később Jovics ziccerezett. 7–3
1. perc: ugyan az első támadásból nem jutottunk dobásig, a túloldalon Vojvoda labdát szerzett, majd Allen a sarokból dobott egy triplát. 2–3
1. perc:
Kuzmics előbb hibázott közelről, majd a saját lepattanóját értékesítette. 2–0

Elkezdődött a mérkőzés!

A magyar válogatott vörös mezben lép pályára.

A szerb kezdő: Jovics, Bogdanovics, Lucsics, Bircsevics, Kuzmics.
A magyar kezdő: Wittmann, Vojvoda, Hanga, Allen, Keller.

Néhány perc és kezdődik a magyar válogatott eddigi legfontosabb mérkőzése. Mindent bele!

Megvolt a csapatok bemutatása, épp a magyar himnuszt játsszák.

ELŐZMÉNYEK

AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA TALÁLJA!

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a Szerbia–Magyarország férfi kosárlabda Európa-bajnoki nyolcaddöntős mérkőzés online tudósításában!

Ki ne tudná, a magyar válogatott 18 évnyi távollét után szerepel ismét a kontinensviadalon, és ha már ott van, le is teszi a névjegyét – Románia és Csehország legyőzésével bejutott a legjobb 16 közé.

A nyolcaddöntőben egy igazi nagyágyúval, Szerbiával kell megküzdenie a mieinknek. Déli szomszédunk a 2014-es világbajnokságon második lett, és ugyanezt a helyezést érte el tavaly, a riói olimpián. Azt sem mondhatjuk, hogy a két évvel ezelőtti Európa-bajnokságon leégett volna: majdnem ott is meglett neki a dobogó, végül a negyedik helyen zárt a délszláv együttes.

A szerbeknek ebben a csapatsportágban is olyan merítési lehetőségük van, hogy szinte meg sem érzik a világ egyik legjobb irányítója, a nyáron a Los Angeles Clippershez szerződő Milos Teodoszics hiányát, de rajta kívül is veretes a névsor, amely az ilyen-olyan okokból az Európa-bajnokságtól távol maradókat listázza: Nemanja Bjelica (Minnesota Timberwolves), Miroszlav Raduljica (Csiangszu Dragons), Nikola Jokics (Denver Nuggets), Sztefan Markovics (Himki Moszkva), Nikola Kalinics (Fenerbahce), Nemanja Nedovics (Unicaja Málaga), Marko Szimonovics (Zenit).

Vagyis miattuk nem kell, hogy fájjon a fejünk, ám az a tizenkét játékos, aki ezen a tornán képviseli Szerbiát, megfelelő mennyiségű kellemetlenséget tud okozni bárkinek – négy győzelem mellett egy vereséget számlálva az igen erős D-csoport első helyén zárt. A legnagyobb sztár minden kétséget kizáróan Bogdan Bogdanovics, aki az előző szezonban 15.1 pontot átlagolt az Euroliga-győztes Fenerbahcéban, a nyáron pedig minden idők legzsírosabb újoncszerződését kötötte az NBA-ben szereplő Sacramento Kingsszel. Bogdanovics csak októbertől fogja megtapasztalni, mi vár rá az új világban, a center Boban Marjanovics viszont már a harmadik szezonját kezdi az észak-amerikai profi ligában – a Detroit Pistons 221 centiméter magas játékosa nagyjából fél fejjel magasabb Kemal Karahodzsicsnál, vagy éppen Keller Ákosnál. És még nem beszéltünk a csapaton belül pontban, lepattanóban és gólpasszban is top háromban lévő Milan Macsvanról.

A szerb keretbe a Sacramentón és a Detroiton kívül többek között a Real Madrid, az Anadolu Efes, a Crvena zvezda, a Zalgiris Kaunas, vagy éppen a Bayern München – utóbbi kettőt is – delegál kosarast, ezt a sort is érdemes összevetni a magyar válogatott játékosainak klubjaival.