Férfi kosár MK: egy pont döntött, a Fehérváré a trófea

MTI MTIMTI MTI
2017.02.18. 21:55
Justin Edwards másodmagával egyetemben a fehérváriak legeredményesebb játékosának bizonyult (Fotó: Földi D. Attila)
Története során negyedszer az Alba Fehérvár nyerte meg a férfi kosárlabda Magyar Kupát, mivel a győri fináléban nagy csatában, egyetlen ponttal legyőzte a Szolnoki Olajt. A bronzmérkőzésen a Szeged hat ponttal győzött a Körmend ellen.

Harmadszor játszotta egymással a Magyar Kupa döntőjét a székesfehérvári és a szolnoki együttes: a 2010–2011-es szezonban a Tisza-partiak, két évvel később a Fejér megyeiek diadalmaskodtak. Az Olajnak ez volt sorozatban a hetedik kupafináléja, az elmúlt hat alkalomból négyszer győzött.

A mostani mérkőzésen a Szolnok kezdett jobban, a fehérváriak azonban időben ébredtek, és Winston Shepard vezetésével még a második negyed elején fordítottak.

A félidőben három pont volt az Alba előnye, amely ugyan a harmadik negyedben eggyel csökkent, de a negyedik játékrész elején két perc alatt kilencre nőtt. A hatszoros kupagyőztes Szolnok nem adta fel, két és fél perccel a találkozó vége előtt Milos Boriszov hárompontosaival visszavette a vezetést (57–58).

Ezt követően a hajrában mindössze egyetlen kosár született, azt Lóránt Péter szerezte nyolc másodperccel a találkozó vége előtt, így ő döntötte el a Magyar Kupát, amely negyedik alkalommal került Székesfehérvárra.

A mezőny legeredményesebb játékosa a szolnokiak kosarasa, Nikola Pavlicsevics volt 15 ponttal.

A bronzmérkőzésen a Szeged hat ponttal győzött a Körmend ellen. A találkozó legeredményesebb kosarasa a szegedieknél szereplő bolgár Ivan Lilov volt 23 ponttal.

A Magyar Kupa névadója a 2013-ban 82 évesen elhunyt Zsíros Tibor 116-szoros válogatott kosárlabdázó, aki 1955-ben Európa-bajnok lett a nemzeti csapattal Budapesten, és játékosként három, edzőként pedig egy olimpián vett részt.

KOSÁRLABDA
ZSÍROS TIBOR FÉRFI MAGYAR KUPA, GYŐR,
DÖNTŐ
ALBA FEHÉRVÁR
SZOLNOKI OLAJ 59–58 (14–18, 21–14, 13–14, 11–12)
Győr, 1200
néző. V: Cziffra, Kapitány, Benczur
FEHÉRVÁR:
B. Taylor 2, Edwards 12/6, Shepard 12, Lóránt 9/3, Keller Á. 8. Csere: Farr 6, Burgess 7/3, Markovics, Tóth P. 3/3. Edző: Dzunics Braniszlav
SZOLNOK: Pavlicsevics 15/9, Vojvoda 5/3, Barnies, Eilingsfeld 2, Andric 12. Csere: Wittmann 3/3, Popovics 9/3, Boriszov 12/6. Edző: Kmézics Zorán
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–6. 6. p.: 2–13. 8. p.: 10–16. 12. p.: 19–18. 16. p.: 27–22. 17. p.: 27–27. 20. p.: 35–32. 28. p.: 45–41. 32. p.: 55–46. 34. p.: 55–50. 38. p.: 57–58
Dzunics Braniszlav:
– Nagy öröm a kupagyőzelem, nagyon vártunk már rá. Tudtuk, hogy képesek vagyunk erre; ha nem is játszottunk olyan jól, mint ahogy tudunk, nagyon küzdöttünk, és sikerült kicsikarnunk a sikert.
Kmézics Zorán: – Igazi kupadöntő volt, kevés ponttal, de magas tempóval, kemény ütközésekkel, szép jelenetekkel. Megvolt az esélyünk rá, hogy megnyerjük, egy kosáron múlt, sajnos nem sikerült. Dicséret a fiúknak, mert az utolsó energiájukat mozgósítva is küzdöttek.

BRONZMÉRKŐZÉS
NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK
EGIS KÖRMEND 72–66 (20–8, 15–22, 16–19, 21–17)
Győr, 1000
néző. V: Győrffy, Jakab, Boros T.
SZEDEÁK:
Boltics 9, LILOV 23/18, CSIRICS 21/9, Juhos 4, SULOVICS 13/3. Csere: Wirth 2, Révész. Edző: Nikola Lazics
KÖRMEND: PETTY 20/6, L. Smith 9, Ferencz 10/6, Allen 18/3, Csorvási 9. Csere: Németh Á. Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása. 2. perc: 4–0. 4. p.: 10–2. 7. p.: 14–4. 9. p.: 20–6. 13. p.: 24–11. 15. p.: 27–18. 18. p.: 33–23. 22. p.: 37–33. 25. p.: 43–35. 28. p.: 46–44. 31. p.: 51–52. 37. p.: 66–61
Kipontozódott: Boltics (37. p.)
Nikola Lazics: – Minden elismerésem a srácoké, szép sikere ez a szegedi kosárlabdázásnak. Nagyon nehéz meccs volt, sőt, immár a harmadik kemény mérkőzést vívtuk három nap alatt. Úgy gondolom, a Szolnok elleni elődöntőben volt egy rossz félidőnk, minden másért dicséretet érdemel csapatom. Köszönjük saját szurkolóinknak és a szolnokiaknak is a buzdítást.
Gasper Potocnik: – Gratulálok a Szegednek, megérdemelten nyert. Olyan hozzáállással kezdte a mérkőzést, ahogyan azt mindig kell, nálunk viszont ebben a tekintetben óriási problémák voltak, ami elfogadhatatlan. A második negyedtől már próbáltunk felzárkózni, de ez rengeteg energiát emésztett fel. Elfáradtunk, három kemény meccset játszottunk, szerdán pedig vár ránk még egy Chalonban.