Férfi kosár Alpok–Adria-kupa: a Körmend kikapott a döntő első meccsén

GYŐRI FERENC (Mavrinci)GYŐRI FERENC (Mavrinci)
2019.04.03. 21:09
A körmendiek kilencpontos vereséggel utazhatnak haza Horvátországból (Fotó: Facebook/Egis Körmend)
Hektikus mérkőzésen maradt alul kilenc ponttal a Körmend férfi kosárlabdacsapata az Alpok–Adria-kupa döntőjének első felvonásán, de ez a hátrány a hazai visszavágón ledolgozható a horvát Skrljevo ellen.

Masszív elektronikus zene dallamai fogadták a mavrinci csarnokba betoppanó körmendi stábot másfél órával az Alpok–Adria-kupa döntőjének első felvonása előtt. Matthias Zollner edző mosolyogva meg is jegyezte, hogy a muzsika kicsit hasonlít arra a dübörgésre, amit késő éjszaka kellett hallgatnia szállodai szobájában a zajos szomszédok miatt. Aztán következett a kellemes meglepetés, ugyanis Járai Márk és Marsalkó Dávid hangja csendült fel, a Halott Pénz egyik slágere szólt a hangfalakból. A házigazda Skrljevo csapatának a fiumei rádiónál is dolgozó mindenese gondoskodott a megfelelő vendéglátásról, egy magyar online rádió műsorát kapcsolta be.

Az Egis Körmend Horvátországban sem maradt szurkolói nélkül (volt köztük olyan, aki a környéken él), ahogy a hatalmas, címeres piros-fekete drapéria is kifeszíttetett.

Hogy nem lesz könnyű dolga a magyar együttesnek, azt előrejelezte, hogy három és fél perc játék után hat faultot fújtak a vasiakra a játékvezetők. Nem sokkal később pályára lépett Csorvási Milán, ezzel eldőlt a kérdés, a korábbi magyar válogatott center saroksérülése nem jelentett áthidalhatatlan problémát. Azt viszont mindenképp kellemetlen volt látni, hogy a Skrljevo 19–8-ra ellép, Zollner mesternek időkéréssel kellett rendet tennie a fejekben. Sokat nem javított a helyzeten, a körmendiek nem érezték a gyűrűt, míg a horvátoknak gyakorlatilag minden beesett. Csorvási nagyot zuhant a hazaiak palánkja alatt, látszólag nem magától, a bírók sípja néma maradt, Matthias Zollner viszont szóvá tette mindezt, amiért technikai hibát kapott.

A 27–10-es hátrány nem tűnt kevésnek, de a Körmend egyértelműen jobb felfogással jött ki a második negyedre. Be is kúszott tíz pont alá a vendéggárda, más kérdés, hogy például a labdát lendületből átvevő Desonta Bradford ellen ítélt lépéshiba talán a régi szabályok szerint sem volt az, nemhogy az újak alapján…

Az önbizalom viszont kezdett visszajönni, Leyton Hammonds hatalmas blokkját öröm volt nézni, azt meg pláne, hogy a mieink egy pontra zárkóztak fel a nagyszünetre (36–35).

A második félidő elején kétszer is támadhatott a vezetésért a Körmend, nem járt sikerrel, s újra ellépett néhány ponttal a Skrljevo – a labdák ismét nem úgy pattantak, ahogy kellett volna nekik...Az 51–38-as eredmény már nem volt tréfa, a pontatlan befejezések mellett túl sok második esély is jutott a horvátoknak. Szerencsére Xavier Thames nagyon elkapta a fonalat, folyamatosan szerzett tíz körmendi pont fűződött a nevéhez.

A záró negyedben 46 másodperc után időt kellett kérnie a házigazdát irányító Damir Rajkovicnak, ugyanis Hammonds kosaraival 57–55-re jött fel az Egis. Utána azonban újabb, nem várt fordulat következett: magyar oldalon nem jöttek a pontok, T. J. Price viszont kipontozódott és utána technikait is kapott (mármint a kispad), mert az egyik játékvezetőhöz dobta a labdát. Az utolsó percek célja egyértelmű volt, a lehető legkisebb különbségű vereséggel átvészelni ezt a túrát. A felfokozott idegállapot ellenére tíz egységen belül maradt a Körmend, a differencia ledolgozható a visszavágón.

KOSÁRLABDA
ALPOK–ADRIA-KUPA
DÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉS

BK ADRIAOIL SKRLJEVO (horvát)
EGIS KÖRMEND 76–67 (27–10, 9–25, 21–16, 19–16)
Mavrinci, 300 néző. V:
Susanj, Lenac, Stankovic (horvátok)
SKRLJEVO:
Uljarevic 5, YACOUBOU 15/3, BARNJAK 18/3, Sarac 11/6, KRSTANOVIC 11/3. Csere: Kucan, Williams 10/6, Stemberger, Cvitkovic, Lebo 6. Edző: Damir Rajkovic
KÖRMEND: Bradford 5, Price 5/3, Németh Á., Hammonds 13, Delas 9. Csere: FERENCZ 11/9, THAMES 14/3, Csorvási 10. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása. 4. perc: 10–4. 7. p.: 14–6. 8. p.: 21–8. 10. p.: 27–10. 15. p.: 30–25. 16. p.: 35–25. 19. p.: 36–31. 22. p.: 40–35. 28. p.: 53–38. 31. p.: 57–55. 34. p.: 66–55. 37. p.: 74–61
Kipontozódott: Price (34. p.), Lebo (37. p.)
Damir Rajkovic:
– Tudtuk, hogy remek csapat lesz az ellenfelünk, ráadásul több sérülés is nehezítette a dolgunkat. Az első félidő után jelentős mínuszban voltunk a lepattanókat illetően, bután játszottunk. Nem teljesen fogtuk fel, hogy döntő mérkőzésen vagyunk, kezelhettük volna valamivel okosabban is a helyzetet. Bízom benne, hogy a visszavágón véghezviszünk valami nagy dolgot, de úgy gondolom, még mindig nem mi vagyunk az esélyesek.
Matthias Zollner: – Láttuk a Skrljevo Léva elleni elődöntőjét, tisztában voltunk vele, hogy csak akkor érhetünk el jó eredményt, ha azokra a dolgokra koncentrálunk, amelyekre hatással tudunk lenni. Tizennyolc eladott labdával semmilyen mérkőzést nem lehet megnyerni. A lepattanócsatában felülkerekedtünk, bizonyos dolgokat jól csináltunk, ez az eredmény sült ki belőle. A játékvezetéssel ahogy máskor, most sem szeretnék foglalkozni. A visszavágón agresszívabban kell játszanunk, támadni a gyűrűt és persze jobban megbecsülni a labdát – teljesen más mérkőzés lesz, mint ez volt.