A végjátékban bukott el a Szolnoki Olaj

2012.04.29. 17:55
Nagy csatában maradt alul a négy perccel a vége előtt még 7 ponttal vezető Szolnoki Olaj (Fotó: Szabó Miklós)
A férfi kosárlabda EuroChallenge-sorozat Debrecenben zajló négyes döntőjének bronzmérkőzésén a Szolnoki Olaj nagy csatában 94–87-re kikapott az orosz Ljubercitől. A találkozó legjobbjának a 37 pontig és 10 lepattanóig jutó Jerry Jefferson (Ljuberci) bizonyult, mellette orosz részről még Szergej Karaszev 25, és Kyle Landry 20 egysége emelhető ki, míg a szolnokiak oldaláról a 33 pontot szerző Trotter Obie és a dupla dupláig jutó Julien Mills (19 pont, 12 lepattanó) érdemel dicséretet .
„Fiatal és rapszodikus az orosz gárda, nem tudni, melyik arcát mutatja ellenünk – nyilatkozta a találkozó előtt Horváth Ákos, a Szolnok egyik kulcsembere a Nemzeti Sportnak. – Csapatként kell támadni. Ha jól és gyorsan tudjuk járatni a labdát, így megteremtve a dobóhelyzeteket – ami sajnos a törökök ellen nem sokszor sikerült –, győzhetünk. Mert célunk a harmadik hely megszerzése.”

Az Olaj ellenfele a bronzcsatában az orosz gárda lesz, amely a bajnokságban már az elődöntőben jár, és a szereplése a négyes döntőben meglepetésnek számít – három okból is. Elsőként kell megemlíteni, hogy a Szolnokhoz hasonlóan a selejtezőből került a főtáblára, majd a 2. csoportkörben három vereséggel nyitott, három egymást követő győzelemmel mégis bejutott a negyeddöntőbe, ahol a jóval esélyesebbnek tartott spanyol Fuenlabradát ejtette ki két idegenbeli sikerrel.

Vaszilij Karaszjov vezetőedző legénységének legnagyobb erőssége a palánkról lecsorgó labdák szorgos begyűjtése: a négyes döntőt megelőzően a Ljuberci átlagánál több támadó- (10.5) és összlepattanót (36.4) senki sem szedett le a kupasorozatban. A csapat fiatal játékosokból áll, talán ezért is mondta a vesztes elődöntőt követően az edző, hogy legénysége még nem szokott hozzá ekkora teher elviseléséhez, teljesen normális, hogy az ilyen kiemelt fontosságú találkozón még nem tudtak helytállni. Nagy kérdés, hogy az elődöntőbeli vereség mekkora terhet vett le az oroszok válláról, s mennyire lesznek motiváltak a helyosztón.

1. NEGYED

BÁDER: ÉLETRE SZÓLÓ ÉLMÉNY VOLT
Aki sok nemzetközi meccset játszik, az megfigyelheti, hogy a legtöbbször az nyer, aki a negyven perc egésze alatt koncentráltabban kosárlabdázik. Mi most 36 percig jól játszottunk, de aztán pár perc alatt rengeteg hibát vétettünk, s az oroszok ezt kegyetlenül kihasználták. Fizikailag és pszichésen is felülmúltak ekkor minket és ez eldöntötte a bronzérem sorsát. Ez a része csalódás számunkra, de összességében örömteli és életreszóló élmény, hogy a négybe kerültünk és rendeztünk.

Az oroszok kezdték el a találkozót és Karaszev kosarával meg is szerezték a vezetést, de Mills és Trotter duplájával fordított a Szolnok, sőt, utóbbi egy gyors triplát is elsüllyesztett a gyűrűben (7–2).

Jefferson két duplájával szépítettek az oroszok ugyan (7–6), de Trotter újabb triplája és Mills kettese után ismét meglépett a magyar együttes, jött is Karaszjov időkérése (12–6).

Sőt Landry kimaradt dobása után Horváth is megszerezte első hármasát, majd az újabb eredménytelen Ljuberci-támadások után Báder három pontjával (büntető, aztán zsákolás) már 18–6-ot mutatott az eredményjelző.

Gay két dobása után révén két perccel a negyed vége előtt már 5. tripláját a Szolnok (7 kísérletből!), de 21–8 után Landry öt és Karaszev három pontjával megkezdte a felzárkózást az orosz csapat (25–21 is volt), a negyed csattanóját Fodor betörésével végén a magyar csapat adta (27–21).

2. NEGYED

A kezdeti parádés forma után most sorozatban három kimaradt triplakísérletet mutatott be a Szolnok, Mills duplája és Báder büntetőire Szolovjev és Karaszev felelt (31–25).

Most már négy, a kimaradt triplakísérletek száma, Kaaresz 2+1-es akciója után pedig már látótávolságon belül az oroszok (31–28).

Landry kétpontosa után Pór Péter is időt kért, de Jefferson duplájával már egyenlő volt az állás, sőt a Trotter kettesére adott Karaszev válaszhármassal a mérkőzés során először az oroszok vezettek (35–36). Karaszev másfél negyed alatt 16 pontig jutott már.

Jefferson tarthatatlannak tűnik a palánk alatt, és bár Trotter becsülettel küzd, már ő is 16-nál jár, Karaszev újabb triplája, és Landry gyorsindulás követő duplájával már hat ponttal vezet a Ljuberci, jött is a második szolnoki időkérész (39–45).

Jefferson két zsákolásával már tíz is volt közte (39–49), de Mills kettesével, majd Landry két kimaradt büntetője után Trotter egyet sem hibázott, így Mills félidő végi hármasával ismét mérkőzésben van a Szolnok (46–49).

Eddig az oroszok egyértelműen a palánk alatti játékban jobbak a szolnokiaknál, a festékben 28 pontot szereztek a magyar csapat 8-jával szemben. Mills eddig parádésan játszik, 9 pont, 10 lepattanó és 5 gólpassz szerepel statisztikai lapján.

3. NEGYED

Elkezdődött a második félidő, Mills kosarával szépített a Szolnok, Nikolovnak azonban nagyon nem megy, eddig hatból nulla. Két és perc alatt pontatlanságok sorozatát láthattuk, Landry triplája szakítja meg a pont nélküli sorozatot (48–52).

Mills triplája ült, orosz időkérés (51–52). Az 5/7-es kezdés utáni 13 dobásból ez mindössze a második sikeres volt távolról. Nikolov két újabb sikertelen dobással jelentkezett, majd Mills sportszerűtlen hibája után Karaszev két büntetője és Jefferson közelije is jó (51–56).

Grebenár két duplájára (55–56) az immár 20. pontját is megszerző Jefferson válaszolt, majd Landry kettesével ismét megléptek az oroszok (55–60).

Gay harmadik hármasa újabb időkérést vont maga után, és bár Horváth két büntetőjéből csak egyet szórt be, Trotter tripljája és Mills duplája után már négy ponttal a Szolnok vezetett! (64–60)

A negyed utolsó másodperceiben Landry büntetőből szépített, majd Báder dobott legalább kétfaultos kosarat, kár, hogy egyiket sem fújták be (66–61).

4. NEGYED

Karaszev az első félidőben szerzett 19 pontja után csak két büntetőt szerzett eddig. Horváth pontjaival már hét ponttal vezetett a Szolnok, de a már 0/10-zel álló Nikolov dobásai után Kuzjakin és Landry kosarával szépítettek az oroszok (68–65).

Trotter nagy hármasára Jefferson felelt két gyors kettessel, így kettejük csatája 24–24-re, a csapatoké 71–69-re módosult, majd Nikolov eladott labdája után – ment is padozni – Jefferson kiegyenlített (71–71).

De Trotter sem akarta hagyni magát! Faulttal együtt beszórt egy triplját, négypontos előnyhöz juttatva csapatát (75–71), Jefferson pedig csak ötödik büntetőjét tudta beszórni a mérkőzésen (75–72).

Horváth és Trotter vezetésével próbálta végleg leszakítani ellenfelét az Olaj, Jefferson próbálta tartani együttesét, négy perccel a vége előtt (81–74).

Jöttek azonban ismét az oroszok, Kuzjakin triplája és Jefferson sokadik zsákolása, és két büntetőjével egy pontra közeledtek a vendégek – Mills büntetője jelentette ekkor a különbséget – majd McKee két szabaddobása és Landry távoli dobása után már a Ljubercinél volt az előny (82–86).

Báder és Jefferson egymás elleni harcát mindkétszer a támadó nyerte meg, majd egy labdaeladás után 40 másodperccel a vége előtt 88–84-es orosz előnynél támadhatott a Ljuberci.

Karaszev két büntetőjével hatra nőtt a különbség (84–90), időt kért Pór Péter, de innen már nem volt visszaút, Karaszev szabaddobásokkal szépen megszedte magát a végén, Jefferson megszerezte 37. pontját is, míg a Szolnok részéről még egy Trotter-büntető és egy Mills-dupla fért bele – ő 33-ig jutott –, a Ljuberci jobb hajrájával végül megszerezte a 3. helyet (87–94).

A fináléban a négy között a Szolnoki Olajt búcsúztató török Besiktas 91–86-ra legyőzte a francia Elan Chalont. A törökök sikeréért a legtöbbet az egyaránt masszív dupla duplát elérő Pops Mensah-Bonsu (26 pont, 20 lepattanó) és Zoran Erceg (25 pont, 15 lepattanó) tett, a franciáknál öten értek el legalább 10 pontot.

VOLT EGY VÉGZETES RÖVIDZÁRLATUNK – BÁDER
FÉRFI KOSÁRLABDA, EUROCHALLENGE-SOROZAT
NÉGYES DÖNTŐ (DEBRECEN)
A 3. HELYÉRT
SZOLNOKI OLAJ KK–TRIUMF LJUBERCI (orosz) 87–94 (27–21, 19–28, 20–12, 21–33)
Debrecen, 3000 néző. V: Pérez (spanyol), Trawicki (lengyel), Vovk (horvát)
SZOLNOK: TROTTER 33/15, Horváth Á. 8/3, MILLS 19/6, Nikolov, Báder 9. Csere: Gay 11/9, Grebenár 5, Fodor M. 2, Soós
LJUBERCI: McKee 2, Kulagin 5/3, KARASZOV 25/9, JEFFERSON 37, Szolovjev. Csere: LANDRY 20/9, Valijev, Kuzjakin 5, Vikrov
Az eredmény alakulása. 5. p.: 12–6. 8. p.: 21–8. 10. p.: 25–21. 12. p.: 31–23. 15. p.: 35–36. 18. p.: 39–49. 23. p.: 48–49. 26. p.: 55–56. 29. p.: 64–60. 34. p.: 71–71. 37. p.: 81–74. 39. p.: 82–86.
Pór Péter: – Nem sok hiányzott a csodához, de az utolsó negyed végén volt egy egyperces rövidzárlatunk, amelyen elúszott a mérkőzés. Gratulálok az oroszoknak, hatalmasat harcoltak. Úgy is meg lehet fogni ezt az eredményt, hogy a rajtnál senki nem számított arra, hogy a négybe kerülünk, vagyis ez egy hatalmas siker, más kérdés, hogy így most azért csalódottak vagyunk. Mindenkinek köszönjük a támagatást abban, hogy ezt az eredményt, a klub eddigi legnagyobb sikerét, ezt az élményt megélhettük.
Vaszilij Karaszov: – Örülök, hogy megszereztük a bronzérmet, nagy siker ez a klub számára. Az elődöntőben és a helyosztó első félidejébne sajnos túl görcsösek és idegesek voltunk, aztán végül amikor megnyugodott az együttes, akkor remekül is kosarazott, verge a a saját játékát játszotta és ezért nyert.

STATISZTIKA
Mezőnybeli dobószázalék: 29/61 (48%) 35/73 (48%)
Büntetők dobószázaléka: 18/23 (78%) 17/25 (68%)
Lepattanók: 37 37
Legtöbb lepattanó: Mills 12 Jefferson 10
Legtöbb gólpassz: Mills, Horváth Á. 5-5 McKee 9

DÖNTŐ
BESIKTAS MILINGAZ (török)–ELAN CHALON (francia) 91–86 (27–15, 17–25, 13–15, 34–31)
Debrecen, 2500 néző. V: Rocha (portugál), Javor (szlovén), Dragojevic (montenegrói)
BESIKTAS: ARROYO 15/9, Hawkins 13/3, Cetin, ERCEG 25/9, MENSAH-BONSU 26. Cs: Jagmur, Dagli 4, Kemp 8/3. Edző: Ergin Ataman
CHALON: Tchicamboud 19/9, Delaney 11/6, Schilb 12/6, EVTIMOV 12/12, Aminu 13. Cs: Smith 4, Lang 6/6, Aboudou, Lauvergne 5, Jean-Baptiste-Adolph 4. Edző: Gregor Beugnot
Az eredmény alakulása. 3. p.: 8–3. 7. p.: 20–10. 11. p.: 32–18. 14. p.: 34–23. 17. p.: 41–31. 19. p.: 42–38. 23. p.: 46–46. 29. p.: 53–55. 33. p.: 62–57. 38. p.: 79–66. 40. p.: 86–81.