Női kosárlabda NB I: fölényesen győzött, és már 2–0-ra vezet a DVTK a fináléban

2024.05.04. 20:14
Ana Tadic 17 pontot dobott (Fotó: Dömötör Csaba)
A női kosárlabda-bajnokság döntőjének 2. mérkőzésén a DVTK HUN-Therm 97–62-re legyőzte a SERCO UNI Győrt, és már 2–0-ra vezet az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharcban.

Létszámukban nem, de hangjukat és egységességüket tekintve fölényben voltak a DVTK Hun-Therm szurkolói a női bajnoki döntő második mérkőzése előtt a Serco Uni Győr otthonában. A fennállásuk első élvonalbeli aranyérmére hajtó miskolciak keretéből ezúttal a litván Monika Grigalauskyte volt a kimaradó légiós, így bekerült a francia Ana Tadic, aki a DVTK által megnyert első felvonás során nem lépett parkettre. A győrieknél melegített a szerdai találkozót sérülése miatt elmulasztó brit-amerikai Kristine Anigwe, a kezdőcsapatba azonban nem jelölte őt Cziczás László mester.

Vele is foghíjasak voltak persze a Rába-partiak, de ezt már sokszor részleteztük korábban. Idegesen kezdtek a felek, bár Ruff-Nagy Dóra révén a Győr dobta az első kosarat, utána percekig nem tudtak betalálni a hazaiak, szerencséjükre a túloldalon is elképesztően nagy helyzetek maradtak ki. Ruff-Nagy törte meg a mintegy öt és fél perces kosárcsendet, de hét perc után így is tízpontos hátrányban volt a Győr.

Anigwe beállt, az első negyedben viszont így is csak Ruff-Nagy talált be a házigazdánál akcióból. A hangulat remek volt, mindkét oldal drukkerei kitettek magukért, a pályán viszont jelentős borsodi fölényt tapasztalhattunk. Anigwe dobásai rendre kiperdültek a gyűrűből (amíg össze nem szedett egy rossz bejátszást, megküzdött a két pontért), a DVTK a második negyed derekán már 17-tel állt előrébb.

Aztán a nagyszünetben 21-gyel, szóval csak a finálé iránti tiszteletből nem mertük kijelenteni, eldőlt a találkozó. Tény és való, a második félidőre lendületesebb és elszántabb Győr jött ki az öltözőből, viszont az eredmény nem mutatta ezt a változást, a miskolciak figyelme és fegyelme nem lankadt. Olyannyira nem, hogy a záró periódus elejére edzőmérkőzéssé degradálták a rangos összecsapást, Darcee Garbin duplájával 31 ponttal léptek el (84–53). A végén az volt az egyetlen kérdés, eléri-e a 100 pontot a DVTK – nem sikerült, 97-ig jutott, és minden bizonnyal kedden megszerzi a várva várt bajnoki címet.

A 3. helyéért a Sopron Basket 78–43-ra legyőzte a Tarr KSC Szekszárdot, és ezzel 1–1-re alakította az egyik fél második győzelméig tartó párharcot. Határozottan kezdett a Sopron, és a második negyedben még nagyobb fokozatra kapcsolt, a nagyszünetre pedig már 24 pontos előnyt dolgozott ki. A fordulás után sem változott a játék képe, Jelena Brooks 30 ponttal járult hozzá a soproniak sikeréhez.

„Szerintem ezúttal mindkét csapat játéka jobban hasonlított a mai kosárlabdához, sokkal nagyobb volt az iram és a dinamika, mint szerdán, láthattunk gyors indításokat, az első meccs eléggé langyoska volt ehhez képest. Ha intenzívebb a játék, több a támadás, a különbség is nagyobb lesz, és ez a differencia reális volt, a mérkőzés képe alapján kicsit sem túlzó. Az első negyedben semmi elképzelést nem fedezhettünk fel a Győr játékában, azon gondolkodtam, mire számítottak, mit akartak kihozni ebből a hazaiak, aztán szépen lassan felvették a tempót, de már késő volt. Kár, hogy ennyire egyoldalú a döntő, jobb lenne egy öldöklő ötmeccses küzdelem, ám attól tartok, a harmadik felvonás is az eddigiekhez hasonló mederben zajlik majd.”
NS-szakértő: BALOGH Judit, korábbi háromszoros Eb-bronzérmes játékos

KOSÁRLABDA
NŐI NB I
DÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS
SERCO UNI Győr–DVTK HUN-Therm 62–97 (8–18, 18–29, 27–26, 9–24)
Győr, 1000 néző. V: Praksch, Nagy V., Török D.
GYŐR: Ruff-Nagy 10, DUBEI 16/9, BACH 14/12, Goree 4, Gyöngyösi. Csere: Dombai 15/3, Anigwe 3, Hegedűs J., Küllős. Edző: Cziczás László
DVTK: Aho N. 11/3, CHARLES 14, LELIK 13/9, Garbin 13/6, M. JOVANOVICS 17/3. Csere: Kányási 9/3, A. TADIC 17, Tenyér, Aho T. 3, Végh-Dudás, Oláh. Edző: Völgyi Péter
Az eredmény alakulása. 5. perc: 2–6. 7. p.: 4–14. 12. p.: 12–24. 15. p.: 16–30. 18. p.: 22–40. 22. p.: 30–54. 27. p.: 44–66. 32. p.: 53–80. 37. p.: 60–90
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a DVTK javára
Cziczás László: – Ellenfelünk Euroliga final four formában szinte átgázolt rajtunk. A DVTK magas színvonalú játékot produkált, mi a jelenlegi kerettel csupán egy negyedben tudtunk felnőni hozzá, nagyon sok ziccert és hárompontosdobást hibáztunk. A harmadik mérkőzésen nem szeretnénk áldozati bárányok lenni, az idény nehézségei után csapatunk minden dicséretet megérdemel.
Völgyi Péter: – Keményen, nagy energiákat mozgósítva játszott a csapat. Döntőnek bizonyult, hogy a bizonytalan kezdés után lepattanózásban feljavultunk, és bár a Győr a harmadik negyedben összeszedte magát, a félidőig lényegében eldőlt a mérkőzés. Egy lépés választ el bennünket a végső sikertől, kedden ezt szeretnénk megtenni.

A 3. HELYÉRT, 2. MÉRKŐZÉS
Sopron Basket–Tarr KSC Szekszárd 78–43 (18–12, 26–8, 19–11, 15–12)
Sopron, 1200 néző. V: Cziffra, Győrffy, Nyilas
SOPRON: FEGYVERNEKY 15/9, Papp K. 4, BÖRÖNDY 16/3, Varga A. 1, BROOKS 30/9. Csere: Toman D., Sitku Zs. 2, Turner 10, Jevtovics. Edző: Gáspár Dávid
SZEKSZÁRD: Theodoreán, Horváth Bernadett 2, Sztanacsev 4, WESTBELD 13, Monroe 7. Csere: Krnjics 6, Boros J. 1, Miklós 3, Mányoky 4, Szücs G., Bernáth 3/3, Holcz. Edző: Djokics Zseljko
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–2. 8. p.: 16–8. 12. p.: 20–12. 15. p.: 28–14. 18. p.: 35–16. 22. p.: 50–22. 26. p.: 59–28. 28. p.: 61–29. 32. p.: 64–37. 35. p.: 70–37. 38. p.: 76–40. Kipontozódott: Mányoky (38. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–1
Gáspár Dávid: – Nagyon örülök, hogy az előző mérkőzéshez képest ekkora különbség volt a játékunkban. Ahogy mondani szokás, a munka még nincs elvégezve, van még egy mérkőzés, lépcsőfok a bronzérem megszerzéséig. Ezzel a céllal megyünk Szekszárdra. Köszönöm Alekszandra Crvendakicsnak, hogy itt volt velünk, és az egész edzői stáb nevében, hogy dolgozhattunk vele. Fegyverneky Zsófitól nem búcsúzunk, neki van még dolga.
Djokics Zseljko: – Eksztázisban játszott a Sopron, nagy motiváció volt Fegyverneky Zsófi utolsó soproni pályára lépése. Sokat köszönhetünk neki, elismerésre méltó, amit a magyar kosárlabdának adott! Minden paraméterben rosszabbak voltunk, de egy ilyen párharcban mindegy, mennyivel nyersz, vagy kapsz ki, ugyanannyit jelent. Össze kell kapnunk magunkat, és szerdán meg kell szerezni a bronzérmet.

AZ 5. HELYÉRT, 2. MÉRKŐZÉS
Vasas–Pécs 73–77 (17–21, 13–18, 14–23, 29–15)
Pasaréti út, 125 néző. V: Pozsonyi, Jakab, Sörlei
VASAS: M. Taylor 8, Tóth O. 6, ALLEN 17/6, Jáhni 8/3, BUDÁCSIK 12. Csere: MADÁR E. 9/3, Boros B. 6, Salamon Zs. 4, Madár K., Gelei, Kádár O. 3. Edző: Milos Pavlovics
PÉCS: M. TADIC 12/3, Szmailbegovics 2, Wallace 5, MÉRÉSZ B. 15, P. WILLIAMS 14. Csere: Laczkó 3, Weninger 2, M. WILLIAMS 17, Kiss A. 5, Simon Zs., Olawuyi, Rátkai 2. Edző: Jovan Gorec
Az eredmény alakulása. 4. perc: 6–7. 8. p.: 12–17. 12. p.: 19–28. 17. p.: 25–36. 23. p.: 36–43. 26. p.: 40–56. 29. p.: 42–62. 33. p.: 52–70. 36. p.: 60–72. 39. p.: 69–75
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc végeredménye: 2–0 a Pécs javára
Milos Pavlovics: – Az energia döntött a mérkőzésen. Ellenfelünknek hosszabb szünet jutott a párharc előtt, mi egy ideje feszített tempóban voltunk. Ez részben jó, hiszen lendületbe kerültünk, azonban a kimerültség már kezdett úrrá lenni lányainkon ezen a meccsen. Végig nyögvenyelős volt a játékunk, majd a hajrában néhány szerencsés találatnak és pécsi hibának köszönhetően vissza tudtunk kapaszkodni. Ez volt az utolsó meccsem a Vasas kispadján, ezért kértem a lányokat, hogy a megszokott küzdeni akarással harcoljunk ezúttal is. A találkozó nagy részében sajnos ez nem sikerült, amikor viszont erőre kaptunk, már túl késő volt az újabb bravúrra.
Jovan Gorec: – A harmadik negyedre sikerült nagyobb különbséget kialakítanunk, ezt követően viszont túlságosan hátradőltünk. Mentálisan talán már be is fejeztük a találkozót, ekkor pedig jött a Vasastól jól megszokott harc. Milossal a Vasasnak az egész évad során ez volt a legnagyobb erőssége, sohasem adta fel. Örülök a győzelemnek, és hogy végre vége van ennek az idénynek.

A 7. HELYÉRT, 2. MÉRKŐZÉS
ELTE BEAC–TFSE-MTK 82–84 (17–21, 16–19, 28–19, 11–13, 10–12) – hosszabbítás után
Gabányi-sportcsarnok, 300 néző. V: Kovács N., Jankovics, Téczely
BEAC: K. Morgan 11/6, ANGYAL B. 26, Milkovics, TÓTH F. 17/3, Ozola 4. Csere: JUHÁSZ A. 12, GÁBOR 10/3, Katona B., Drahos 2. Edző: Mészárosné Kovács Andrea
TFSE: DÚL T. 11/3, Burján 6/6, Szabó F. 17/6, NÉMETH A. 19, CZINANO 17. Csere: BAA 12/6, Király, Horváth D. 2. Edző: Hegedűs Péter
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–8. 8. p.: 14–18. 13. p.: 24–25. 18. p.: 31–36. 23. p.: 41–40. 26. p.: 53–49. 29. p.: 59–59. 33. p.: 61–65. 36. p.: 65–71. 39. p.: 69–72. 43. p.: 77–79. Kipontozódott: Ozola (39. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc végeredménye: 2–0 a TFSE javára
Mészárosné Kovács Andrea: – Maximálisan megérdemelte a győzelmet a TFSE, hiába voltunk most a legközelebb hozzá. Az alapvető hibáinkat szerettük volna javítani, ami részben sikerült is, hiszen kevesebbet követtünk el ezen a találkozón, amelyen voltak ragyogó teljesítményeink is. Centerposzton hátrányban voltunk, de kettő-kettőben mezőnyben is hibáztunk. Kihozták magukból a lányok a maximumot, azonban nem volt szerencsénk, mert nem tudtunk olyan dobóformát hozni, amivel nyerhettünk volna.
Hegedűs Péter: – A harmadik negyedben a BEAC ritmusváltására nem tudtunk jól reagálni, így nyílt lett a találkozó. Néhány napja a Vasas ellen hasonló szituációba kerültünk, akkor szintén vezettünk, de visszahoztuk a meccsbe az ellenfelet. Örülök, hogy le tudtuk zárni a párharcot, mert fizikailag és érzelmileg is ki vagyunk merülve. Az évad elején magasabb célkitűzéseink voltak, meglátjuk, hogy a jövő mit tartogat.