Női kosárlabda Euroliga: a DVTK egy győzelemre a négyes döntőtől

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2024.02.21. 19:48
Fotó: Árvai Károly
A női kosárlabda Euroliga negyeddöntőjének első mérkőzésén a DVTK Hun-Therm 78–66-ra legyőzte a francia Villeneuve d'Ascqot.

SZINTE SENKI NEM TUDOTT hiteles és pontos jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy az Euroliga negyeddöntőjében megrendezésre kerülő DVTK–Lille párharcnak van-e esélyese. Még a nemzetközi szövetség (FIBA) szakértői sem jutottak dűlőre, vajon ki jut be majd a final four-ba… Ennek legfőképpen az az oka, hogy sem a franciák, sem a sorozatban mindössze másodszor szereplő diósgyőriek nem jártak még az elitliga ezen fázisában, vagyis hogy a négyes döntőbe kerülésért játszhassanak. Annyit azért leszögezhetünk, mi legalábbis és ebben a szaksajtó is általános egyetért, hogy a pályaelőny a borsodiak mellett szól. Ezt a meccsre másfél órával a kezdés előtt már melegíteni érkező Lelik Réka is megerősítette, s abbéli bizalmát fejezte ki, hogy a drukkerek belehajszolják őket a győzelembe. Szólt a buzdítás is a csaknem teljesen megtelt csarnokban – soha ennyien nem voltak még a 2021 végén átadott DVTK Arénában, ahol három ezer néző buzdította a hazaiakat.

A B-csoportban harmadikként záró vendégek egy négy meccsből álló győzelmi sorozat után léptek parkettre Diósgyőrben, azaz az önbizalmukkal nem volt gond, s ezt hamar bizonyították, mert parádésan kezdtek, 10–2-es vendégelőnynél már a harmadik percben időt kért Völgyi Péter. Kapkodva és bátortalanul játszott ekkor a pályaválasztó, amelynél az első hét pontot az amerikai Kaila Charles szerezte, s amely kicsit megilletődöttnek tűnt. Dinamikusabb és agresszívebb volt a Lille, nem volt ínyünkre, amit láttunk, s amikor 17 ponttal megugrott a francia együttes, nagy volt a baj. Lelik első triplája jókor jött, mert kezdett mélyülni a gödör, amibe a magyar csapatot lökdöste az ellenfél. A játékvezetők is nagyvonalúan ítélték meg a Villeneuve védekezését, a 15. percig egyetlen személyi hibát fújtak a vendégekre. Noha rettenetesen gyengén dobtak a hazaiak távolról, így is kiegyenlítettek a 20. percben, s végre volt kellő élet és harciasság a hazai játékosokban.

Aho Nina pillanatokkal indult a harmadik negyed, majd a 25. percben Charles hárompontosával először vezetett a hazai együttes. Lendületbe jött a DVTK, s újabb Lelik-triplákkal 11 pontra nőtt a különbség, közben pedig 3000 szurkoló üvöltött örömében. Az utolsó negyedben mindkét gyűrű alatt sok hiba volt, s nőtt a feszültség, de szerencsére a franciák továbbra is inkább egyéni akciókból próbálkoztak, mégis három pontra zárkóztak a 36. percben. Azonban a diósgyőriek már nem inogtak meg, s győztek 12 ponttal. A fantasztikus fordítást bemutató DVTK ezzel 1–0-ra vezet az egyik fél második győzelméig tartó párharcban.

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA
NEGYEDDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
DVTK Hun-Therm–Villeneuve d'Ascq (francia) 78–66 (14–26, 21–10, 25–15, 18–15)
Miskolc, 3000 néző. V: Jankowski (lengyel), Mendoza (spanyol), Stan (román)
DVTK: Aho N. 7, CHARLES 18/3, LELIK 16/9, Jovanovics 6, Grigalauskyte. Csere: KÁNYÁSI 8/6, TADIC 11, GARBIN 12/6, Tenyér. Edző: Völgyi Péter
VILLENEUVE: Zellous 12/6, Smalls 1, Salaün 12/3, BURKE 17/6, DIABY 11. Csere: Heriaud 2, Gueye, Lisowa-Mbaka 11, Mununga. Edző: Rachid Meziane
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–10. 4. p.: 5–16. 5. p.: 7–18. 9. p.: 12–18. 12. p.: 14–31. 16. p.: 23–33. 17. p.: 29–35. 18. p.: 31–35. 20. p.: 35–35. 23. p.: 43–43. 25. p.: 46–43. 26. p.: 53–45. 30. p.: 60–49. 32. p.: 60–53. 35. p.: 62–59. 38. p.: 71–61. Kipontozódott: Zellous (39. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a DVTK javára
Völgyi Péter: – Nagyszerű hangulatú mérkőzés volt, jó érzés ennyi ember előtt játszani. Az első negyedben sokkolt minket az ellenfél jó dobószázaléka, és nehezen álltunk fel belőle. Eltelt egy kis idő, amíg a kellő agresszivitással tudtunk védekezni és támadni, azonban amikor sikerült és mi irányítottuk a meccset, a sebességünk ismeretében biztos volt, hogy a franciák ezt a tempót nem fogják tudni tartani. A végére magabiztos győzelem született, megtettük az első lépést, de a második is fontos lesz.
Rachid Meziane: – Jól kezdtünk, de egy idő után elvesztettük a fókuszt. A furcsa magatartást tanúsító közönség támogatásával a hazai együttes visszajött a meccsbe. Sajnos képtelenek voltunk a saját játékunkat hozni, emiatt nem nyertünk. Elemezzük a hibákat, és egy hét múlva szeretnénk megmutatni, hogy többet tudunk. Azért dolgozunk, hogy két hét múlva is legyen még meccs.

További eredmények: Fenerbahce Alagoz Holding (török)–Halcón Avenida Salamanca (spanyol) 98–91, CBK Mersin (török)–Casademont Zaragoza (spanyol) 79–62, USK Praha (cseh)–Beretta Famila Schio (olasz) 78–60