A Real Madrid legyőzte az Olympiakoszt, Hanga Ádámék nyerték az Euroligát

2023.05.21. 21:03
Hanga Ádám két második hely után szerzett aranyérmet az Euroligában (Fotó: Getty Images)
Hanga Ádám csapata, a spanyol Real Madrid a görög Olympiakosz Pireusszal találkozott a férfi kosárlabda Euroliga döntőjében. Rendkívül izgalmas mérkőzésen a habfehérek 79–78-as sikert arattak és megszerezték a 11. győzelmüket a sorozatban.

KOSÁRLABDA
FÉRFI EUROLIGA
DÖNTŐ

Olympiakosz Pireusz (görög)–Real Madrid (spanyol) 78–79 (24–17, 21–28, 18–14, 15–20)
A legjobb dobók:
Vezenkov 29, Canaan 21, McKissic 14, ill. S. Rodríguez 15, Zavares 13, Hezonja 12, Causeur 11

A MONACO A BRONZÉRMES
A Monaco szerezte meg a harmadik helyet, miután tizenkét ponttal legyőzte a Barcelonát. A katalánok nem kezdték jól a meccset, már 16 pontos hátrányban voltak a félidőben. A harmadik és a negyedik negyedet ugyan megnyerték, de csak kis különbséggel, így 78–66-os végeredménnyel a Monaco bizonyult jobbnak.

A 3. HELYÉRT
Monaco (francia)–Barcelona (spanyol) 78–66
(24–13, 20–15, 16–17, 18–21)

Már az elején magához ragadta a kezdeményezést az Euroliga kaunasi final fourjának döntőjében a favorit Olympiakosz Pireusz. Kilenc kilencről 24–12-re léptek el a görögök, de ezzel még nem mentek sokra, mert a második negyed negyedik percére a Hanga Ádámmal felálló Real Madrid 31–29-re fordított. Látványos támadásokkal tarkított mérkőzést láthattunk, a királyiak parádésan céloztak távolról, riválisuk kevésbé, de így is sokszor betalált triplából.

Húsz perc játék után 45–45 állt az eredményjelzőn, Hanga két lepattanóig jutott az első félidőben. Térfélcsere után emberfogással kezdtek a madridiak, honfitársunk javarészt az Olympiakosz egyik legjobbját, a rutinos Kosztasz Papanikolaut őrizte. Hamarosan megszerezte első kosarát is a magyar válogatott hátvéd, majd nem sokkal később egy megszerzett lepattanóval elindult a görögök gyűrűje felé, betöréséből azonban nem tudott eredményes lenni. A felek folyamatosan közel haladtak egymáshoz, s bár úgy tűnt, az Olympiakosz az erősebb és komplexebb kosárlabdát játszó gárda, hiába vezetett sokáig, nem tudta bevinni a kegyelemdöfést. Támadhatott a győzelemért a Real, és a labdát a rutinos róka, Sergio Llull kezébe adták, aki olyan magas ívű dobást eresztett meg, hogy a csaknem 220 centiméter magas Moustapha Fall se tudja blokkolni.

A Barcelona végül érmet sem szerzett, a harmadik helyért rendezett találkozón – amelyet a Monaco nyert meg – a Rátgéber Akadémián nevelkedő 18 éves nigériai James Nnaji hét pontot, négy lepattanót és egy gólpasszt jegyzett.

WALTER TAVARES A NÉGYES DÖNTŐ LEGÉRTÉKESEBB JÁTÉKOSA

A GYŐZTES DOBÁS

IV. NEGYED

10. perc: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

10. perc: Hanga ismét a pályán. Szlukasz kihagyja, EUROLIGA-GYŐZTES A REAL MADRID! 78–79.

10. perc: Llull bedobja a középtávolit kicsit esetlenül, 78–79, három másodperce van az Olympiakosznak, időkérés.

10. perc: Időkérés.Tizenkét másodperc van hátra.

10. perc: Kivédekezi a támadást a Real, egy pont a különbség.

10. perc: Rodríguez dob egy tökéletes triplát, 78–77.

9. perc: Canaan védekezésben is jeleskedik, Tavares kezéből ütötte ki a labdát. Hiába volt fault, mivel a fehér mezes játékosról ment ki, a görögök jöhetnek. Alig egy perc van hátra.

8. perc: Canaan egy remek dobócsel után szerez pontokat, majd Rodríguez válaszol. 78–74

7. perc: Egy technikai után hattal megy az Olympiakosz, Tavares azonban egy zsákolással csökkenti a hátrányt négyre. 76–72

6. perc: Rodríguez kapott egyet miután megszerezte a labdát, de a görögök jöhetnek. Az állás még mindig 74–70.

6. perc: Causeur könyöke találta meg az ellenfelet nem szándékosan.

4. perc: Rodríguez triplájával zárkózik a Real, de Vezenkov ugyanúgy egy hármassal válaszol. 74–67

3. perc: McKissic újabb kettese, majd Tavares lépi el, a túloldalon pedig fault, dobhat az Olympiakosz, benn is van mindkettő. 71–64

2. perc: Vezenkov eresztett el egy hármast, ami tökéletesen hullott a gyűrűbe, jön is a Madrid időkérése. 68–61

1. perc: A Real padján technikai fault, a büntető azonban nincs bent.

1. perc: Jön az utolsó tíz perc.

III. NEGYED

10. perc: Rudy Fernández triplája jön ki a gyűrűről, néggyel vezet az Olympiakosz a harmadik negyed végén. 63–59

9. perc: Lement Hanga, a Madrid pedig két büntetővel egyenlített. 59–59

7. perc: Érdekes jelenetek a felezővonalnál, Papanikolau vette fel a hátára Tavarest, majd Williams-Goss-triplával 59–57.

6. perc: Újabb Canaan-pontok, időt kér a Real Madrid.

5. perc: Canaan hármasa után büntetőből is pontot szerez, majd Hezonja kísérlete jön ki a gyűrűről. 55–52

3. perc: Vezenkov faultolva is besétál, majd a büntetőt is értékesíti.Válaszként megvan Hanga első két pontja! 51–52

1. perc: Triplára tripla a válasz. 48–48

1. perc: Folytatjuk, Hanga ismét a pályán!

Hanga Ádám eddig szűk hat percet kapott a döntőben, pontot még nem szerzett. A görögöknél Vezenkov 15, a spanyolnál pedig Hezonja 12 ponttal a legeredményesebb.

II. NEGYED

10. perc: Vége a második negyednek, a félidőben döntetlen. 45–45

10. perc: Llull ereszti el az utolsó triplát, de egy méterrel rövidebb, ez az utolsó lehetőség a félidőben.

10. perc: Spanyol időkérés, 25 másodperc van még a félidőig.

9. perc: Egyenlít az Olympiakosz, McKissic a triplájával nyolc perc alatt már tíz egységnél jár. 45–45

7. perc: Pontváltások után néggyel lépett meg a Madrid, Hezonja egy triplával majd egy megindulással növelte az előnyt. 38–42

5. perc: McKissic hármasára is tripla a válasz, majd Bolomboy egyenlít. 34–34

4. perc: Jön is az időkérés, ezúttal a görögök részéről.

4. perc: Bolomboy ütötte el Tavares leeső labdáját, majd Rodríguez középtávolijával már a Madrid vezet. 29–31

3. perc: Behullik Hezonja triplája, eddig ez a negyed a madridiaké, már csak kettő közte. 29–27

3. perc: Már háromra is feljöhetett volna a fehér mezes gárda, Sergio Rodríguez azonban csúnyán kidobta a labdát a pályáról. 29–24

1. perc: Hezonja két büntetőjével zárkózik a Real, majd Causeur kettesével már csak négy van közte. 25–21

1. perc: Folytatjuk, jön a második negyed!

I. NEGYED

10. perc: Vége az első negyednek, héttel megy az Olympiakosz. 24–17

10. perc: Töprengenek a játékvezetők, Hezonja kosaránál az egyikük faultot, a másikuk lépést fújt, előbbi szava az erősebb.

9. perc: Vezenkov dob szép kosarat, majd Rudy Fernández tör be és hiába térdelte le ellenfelét felugrás közben, a Real dobhat. 24–15

8. perc: Causeur hibázza el a sarokból a triplát, de a labda marad a fehéreknél, Tavares viszont már ront a büntetővonalról. A válasz érkezik a túloldalon, 22–12.

6. perc: Tavares a két megítélt büntetőből csak egyet értékesít, míg Caanan triplájával már 17–10.

6. perc: Itt a meccs első időkérése. A spanyolok kérték ki.

6. perc: Egy hármas után dobhat az Olympiakosz, majd a jó védekezés után kicsit meglépnek a görögök. 14–9

4. perc: Gyors pontváltások után már 9–9, előnybe kerülhettek volna a madridiak, de jó a görögök védekezése. Közben Hangáé a meccs első faultja a Real oldalán.

2. perc: Egy tripla itt, egy ott, így kezdtek a csapatok. 3–3

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés!

Hanga Ádám a Real Madrid kezdőötösében kapott helyet.

ELŐZMÉNYEK

Újra nekifuthat a legmagasabban jegyzett magyar férfi kosárlabdázó,      Hanga Ádám      az Euroliga-győzelem megszerzésének: csapatával, a Real Madriddal vasárnap este Kaunasban a görög Olym­piakosszal küzdhet meg. A legutóbbi két fináléban előbb a Barcelona, majd a Real Madrid tagjaként egyaránt ott volt, ám a török Anadolu Efes mindkétszer jobbnak bizonyult. Ezúttal sem a királyiak a favoritok, de ha az elődöntőben sikerült megnyerniük az el Clásicót, akkor Szasa Vezenkov és társai ellen is van esélyük a trófea megszerzésére.

„Megtiszteltetés találkozni a döntőben az Olympiakosszal, amely tökéletesen működő gépezet – hangsúlyozta Chus Mateo, a madridiak vezetőedzője. – Csodálatos kosárlabdát játszik, nagyon masszív, tagjai régóta jól ismerik egymást. Rendkívüli csapat, nagyszerű karakterek alkotják, akik magas szintet képviselnek. Például Konsztantinosz Szlukasz, aki kiváló versenyzőtípus, ő és Kosztasz Papanikolau pontosan tudja, hogy kell megnyerni az ilyen meccseket.”

A két fél az elitsorozat alapszakaszában értelemszerűen kétszer találkozott, a Real Madrid otthon két, idegenben 13 ponttal kapott ki – Jorgosz Bardzokasz, az Olympiakosz trénere kérdésre válaszolva felidézte, hogy először tíz éve találkozott a Reallal az Euroligában, s a görög gárda az akkori döntőben domináns játékkal legyőzte a spanyolokat. Hanga Ádám miatt bízunk benne, hogy ezúttal fordul a kocka. (GY. F.)