Az ASE és az Olaj is győzelemmel kezdett az európai porondon

2013.11.05. 20:13
A harmadik számú európai kupasorozat, az Eurochallenge-kupa 1. fordulójában az Atomerőmű SE és a Szolnoki Olaj is győzelemmel kezdett hazai pályán, a Jászberény viszont kikapott Törökországban.

Nagy csatában nyert a fehér mezes Szolnok (Fotó: Bugány János/MTI)

Európa harmadik számú férfi kosárlabda-kupasorozatának 1. fordulójában négy magyar csapat is érdekelt. Mondhatni, a Szolnok már rutinos résztvevője az EuroChallenge-nek, a Paks egy kihagyott évad után tért vissza a nemzetközi porondra, a Körmend kamatoztathatja az előző idény tapasztalatait, míg a Jászberény újonc. A négy csapat közül a Körmend holnap játszik az orosz Ljuberci vendégeként. Ma a Paks és a Szolnok is győzelmi eséllyel lépett pályára hazai pályán, ugyanakkor a Jászberény Törökországban nem számított favoritnak.

ATOMERŐMŰ–CSM ORADEA 78–77

Az ASE a CSM Oradeát fogadta, és a paksiak az első percektől kezdve nagyon szoros, kiélezett csatát vívtak a nagyváradi vendégekkel. A csapatok szinte felváltva vezettek, a legnagyobb különbség hat pont volt a két együttes között az első két negyedben. A Paks egyik legjobbja, Jarrod Jones duplája után 26–20-ra vezetett a második játékrészben, de a nagyszünetre egy pontra olvadt a hazai előny.

A harmadik negyed kimondottan közönségszórakoztató, triplákkal tarkított játékot hozott. A paksi közönség már csak azért is jól szórakozhatott, mert az utolsó tíz percre az addigi legnagyobb előny birtokában, 61–53-mal fordulhatott Dzunics Braniszlav csapata.

Az ASE az utolsó negyedben már nem is engedte ki a kezéből a győzelmet, bár a különbség a hajrára mindössze egy pontra csökkent. A hazaiak legeredményesebb játékosa a 17 pontos amerikai Jones volt, aki hét lepattanót is összeszedett. A legjobb magyar dobónak a Paksból Körtélyesi Gergely bizonyult, aki három triplát is szerzett, összesen 13 pontot szórt. A Paks 78–77-re győzött.

EUROCHALLENGE, FÉRFIAK, B-CSOPORT, 1. FORDULÓ
ATOMERŐMŰ SECSM ORADEA (romániai) 78–77(14–18, 17–12, 30–23, 17–24)
Paks, 1000 néző. Vezette: Kovacevic (német), Tsekov (bolgár), Vladic (osztrák)
ATOMERŐMŰ SE: Kovács Á., McGruder 10/3, KÖRTÉLYESI 13/9, SZABÓ ZS. 12/6, JONES 19. Csere: Medve 3/3, TÓTH Á. 9, Vaughn 8, Eilingsfeld 4, Baki G. Edző: Dzunics Braniszlav
CSM ORADEA: FRANKLIN 12/6, Dillon 13, Szubotics 8, NICOARA 12, DENISON 12/3. Csere: Tibirna 4, Comagics, MARKOVICS 14/12, Popescu 2. Edző: Achim Christian
Az eredmény alakulása. 2. perc: 6–2. 6. p.: 10–12. 14. p.: 23–20. 17. p.: 26–21. 19. p.: 27–28. 24. p.: 39–37. 27. p.: 50–46. 29. p.: 56–51. 32. p.: 63–56. 37. p.: 68–65
Dzunics Braniszlav: – Óriásit harcoltunk! Az első félidőben sok problémánk volt a lepattanókkal, de a szünet után sikerült feljavulnunk, és ekkor már jobban is játszottunk. Nagy dolognak tartom, hogy legyőztük a román csapatot, és győzelemmel kezdtük a sorozatot.
Achim Christian: – Nagyon kemény találkozó volt, amelyet akár mi is megnyerhettünk volna. Jól játszottak a paksiak, mi viszont nem tudtuk megvalósítani azt, amit otthon elterveztünk. Gratulálok az ASE-nak, megérdemelte a sikert.

SZOLNOKI OLAJ–RILSZKI SZPORTISZT 73–66

A Szolnok Rilszki Szpotiszt elleni találkozója nagyon rosszul kezdődött, ugyanis több mint hét perc alatt a hazaiak csak egy duplát szereztek Lóránt Péter révén, miközben a bolgárok 14 pontot értek el. A nagyon gyenge rajt meghatározta a mérkőzés képét – az Olaj sokáig futott az eredmény után.

Az első negyed 14–4-es vendégvezetése után feléledt a két szezonnal ezelőtt a sorozat négyes döntőjéig jutó Szolnok, a második negyed végére hét pontot lefaragott hátrányából.

Az Olaj feljavulásának oka: mindenki átérezte a maga felelősségét, és egyre többen tudtak hozzátenni a csapat játékához. Simon Balázs például a hét pontja mellett öt assziszttal, Willie Warren 13 (közte három tripla), Tomiszlav Ivosev 12 ponttal, Chris Oliver pedig nyolc lepattanóval vette ki a részét a nagy felzárkózásból.

A Szolnok a harmadik negyed hajrájában érte utol a bolgárokat, 49–48-nál már vezetett is. Ezt követően egy nagyon kiélezett meccs lett az összecsapásból, de a végjáték már a hazaiak szája íze szerint alakult. Warrent nem tudták tartani a bolgárok, az amerikai légiós 20 pontig jutott, az Olaj 73–66-ra nyert.

Szolnoki Olaj KK–Rilszki Szportiszt (bolgár) 73–66 (4–14, 27–20, 18–16, 24–16)
Szolnok, 1580 néző. Vezette: Brziak (szlovák), Pourszanidisz (görög), Milicevic (bosnyák)
OLAJ KK: WARREN 20/12, Vojvoda 8/3, Oliver 3/3, Lóránt 9, Keller 6. Csere: Rakics 2, SIMON B. 7/3, Horváth Á. 2, Báder, IVOSEV 16/3. Edző: Nedeljko Ascserics
RILSZKI SZPORTISZT: HENRY 15, Z. Georgiev 5/3, BARNETTE 15, RAVENEL 14/6, Vaklinov 2. Csere: Bozov 2, Calhoun 6, V. Taylor 7. Edző: Roszen Barcsovszki
Az eredmény alakulása:4. perc: 2–4, 8. p.: 2–14, 15. p.: 14–16, 18. p.: 23–29, 24. p.: 36–40, 28. p.: 44–48, 34. p.: 56–53, 38. p.: 65–60
Kipontozódott: Lóránt (38. p.)
Nedeljko Ascserics: – A Radnicski elleni meccsen sok energiánkat elhasználtuk, és ez meg is látszott rajtunk a kuparajton. Koncentráció nélkül kezdtünk, és ez csaknem megbosszulta magát. Szerencsére a végére megtaláltuk azt a csapatot, amely meg tudta nyerni a meccset. Ha tovább akarunk jutni a csoportból, többet kell nyújtanunk.
Roszen Barcsovszki: – Jól kezdtünk és vezettünk, de mi is sok ziccert elhibáztunk. A folytatásban már kiütközött, hogy sok új ember van nálunk, és nem vagyunk összeszokva, a hazaiak pedig Warren jó játékával megnyerték a mérkőzést.

TOFAS SC BURSA–FORTRESS JÁSZBERÉNY 86–72

A Jászberény nem tudta borítani a papírformát Törökországban. A vendégek két szerb légiósa, Rasztko Dramicsanin és Milos Markovics együtt ugyan 33 pontig jutott, de ez is kevésnek bizonyult a Tofas SC Bursa otthonában. A meccs kulcsembere a hazaiak amerikai játékosa, Marcus Denmon volt, aki egymaga 27 pontot jegyzett. A meccs elején 3–0-ra és 5–3-ra még a Jászberény vezetett, innentől viszont már a hazaiak akarata érvényesült, a török csapat 86–72-re győzött.

TOFAS SC BURSA (török)–FORTRESS JÁSZBERÉNY 86–72 (23–17, 25–14, 18–18, 20–23)
Bursa, 574 néző. Vezette: Sutulovics (montenegrói), Gurion (izraeli), Sarapa (fehérorosz)
BURSA: Stipcevic, Büker 7/3, Cetin 13/9, Balazic 13/9, Elonu 11. Csere: Denmon 27/6, Geyik 9/3, Aydin, Dokuyan 2, Tekin, Senli 4. Vezetőedző: Ahmet Caki
JÁSZBERÉNY: Raivio 11, Soós 2, Markovics 15, Dramicsanin 18/6, Lazar 6. Csere: Dukics 12/6, Szögi, Horti 8. Vezetőedző: Földi Sándor
Az eredmény alakulása.1. perc: 0–3. 5. p.: 12–7. 7. p.: 15–13. 14. p.: 33–22. 17. p.: 38–27. 20. p.: 48–31. 23. p.: 52–35. 25. p.: 52–40. 28. p.: 61–45. 33. p.: 68–54. 39. p.: 75–66