Jött, látott, győzött: első nekifutásra a Veszprémé a SEHA-liga!

2015.03.29. 17:55
A Veszprém első nekifutásra megnyerte a regionális bajnokságot (Fotó: Földi Imre)
Az MKB-MVM Veszprém férfi kézilabdacsapat megnyerte a SEHA-ligát, miután a nemzetközi bajnokság színvonalas, ugyanakkor kőkemény döntőjében 11 góllal, 32–21-re nyert a fehérorosz Meskov Breszt ellen. A veszprémiek sikere teljesen megérdemelt: a sorozatban lejátszott húsz mérkőzésükből tizenkilencet nyertek meg, miközben csak egyszer szenvedtek vereséget. A gólkülönbségük 618–458!

Gyakorlatilag feltartóztatás nélkül szerezte meg a SEHA-liga trófeáját az MKB-MVM Veszprém férfi kézilabdacsapata. A bakonyiak az egy szkopjei, Vardar elleni vereséget leszámítva végigrobogtak a mezőnyön, és a szoros elődöntő után kétséget sem hagyva gyűrték le a fehérorosz Meskov Bresztet a fináléban.

A Breszt az 5. percig tudott vezetni, a lépést pedig mintegy negyedórán át tartotta, ám aztán épp edzője, Zeljko Babic időkérése után torpant meg, és a hazai együttes négy perc alatt négy gólt szerezve – közben egyet sem kapva – meglépett, ami így a szünetre már megnyugtató előnynek tűnt. 14–9

A veszprémi szélsők remekeltek, Gapser Marguc pontos volt a szélről és hetesek után is, Cristian Ugalde remekül használta ki a társak labdaszerzéseit, míg a kapus, Mikler Roland ellensúlyozni tudta, hogy a breszti kapuban a korábbi veszprémi, Ivan Pesic több bravúrt is bemutatott az első félidőben.

A nagy nyomás alatt azonban a horvát kapus sem tudta hatvan percen át tartani kiemelkedő teljesítményét, ráadásul a második játékrész elején is gyakran került teljesen kiszolgáltatott helyzetbe. A veszprémi csapat játékába új lendületet hozott Lékai Máté és Christian Zeitz is, a vendégek pedig hiába próbálkoztak több felállással – és még a kapus levitelével is –, csak Rasztko Sztojkovics beállójátéka jelentett állandó veszélyt, a második félidőre a nagy tempó mellett gyakorlatilag eldőlt az összecsapás, hiszen folyamatosan hét-nyolc találatnyi különbséggel vezetett a Veszprém.

Az utolsó percekre a cserék közül Carlos Ruesgának és Rózsavölgyi Gergőnek is jutott néhány felemelő momentum, a veszprémi közönség tombolása mellett 32–21-re húzta be a meccset a bakonyi gárda, ami nem mellesleg remek előjel a Bajnokok Ligája-negyeddöntő előtt.

FÉRFI KÉZILABDA SEHA-LIGA, NÉGYES DÖNTŐ (VESZPRÉM)
DÖNTŐ
MKB-MVM VESZPRÉM–MESKOV BRESZT (fehérorosz) 32–21 (14–9)
Veszprém, 5000
néző. V: Nikolov, Nacsevszki (macedónok)
VESZPRÉM: MIKLER – UGALDE 8, Terzic, SCHUCH, Nagy L. 2, Sulic 2, Rodríguez. Cs: Rózsavölgyi (kapus), G. MARGUC 9 (5), Ilics 1 (1), Zeitz 1, A. Nilsson 1, LÉKAI 5, Gulyás P., Iváncsik G., Ruesga 3. Edző: Carlos Ortega
BRESZT: Pesic – D. Rutenka 2, Silovics 1, SZTOJKOVICS 8 (4), NYIKULENKO 5, Kamisik 1, Vukic 1. Cs: Csarapenka (kapus), Babicsev, Karacic 1, Bozovic 2, Manojlovics, Baranov, Razgor. Edző:
Zeljko Babic
Az eredmény alakulása. 5. perc: 2–1. 10. p.: 4–4. 17. p.: 7–6. 20. p.: 10–6. 28. p.: 13–8. 34. p.: 16–10. 37. p.: 18–11. 44. p.: 25–16. 47. p.: 26–18. 52. p.: 28–18. 57. p.: 30–20
Kiállítások: 8, ill. 2 perc
Hétméteresek: 7/6, ill. 4/4
Carlos Ortega:
– Nagyon boldogok vagyunk, mert megszereztük idei első aranyérmünket. Igen erős, fárasztó, de a csapatépítésünket jól szolgáló sorozatban végeztünk az élen. Meglepett bennünket az öt egyes védekezéssel a Breszt. Ötven percig jól védekeztünk, kézben tartottuk a mérkőzést, a végjátékban pedig ellenfelünk már nem tudott megszorítani bennünket. Hétfőtől a Szeged elleni szombati bajnokira készülünk.
Zeljko Babic:
– Tavaly is döntőbe jutottunk, akkor is veszítettünk, de nem adjuk fel. Csapatunk évente lép előre, mert erősödik, egyre egységesebb lesz. A Veszprémmel szemben is kiadtunk magunkból mindent, de ellenfelünk, a világ egyik legjobb együttese hazai környezetben legyőzhetetlen volt. Nagyon örülünk, hogy itt lehettünk és élvezhettük a kitűnő szervezést, a csarnok nagyszerű hangulatát.

KÜLÖNDÍJAK
A hatos döntő álomcsapata
Kapus: Mikler Roland (Veszprém). Jobbszélső: Gasper Marguc (Veszprém). Jobbátlövő: Nagy László (Veszprém). Irányító: Dmitrij Nyikulenko (Breszt). Beálló: Rasztko Sztojkovics (Breszt). Balátlövő: Sandro Obranovic (Zagreb). Balszélső: Radoslav Antl (Presov). A legértékesebb játékos: Chema Rodríguez (Veszprém)
KORÁBBAN

A 3. helyért: PPD Zagreb (horvát)–Vardar Szkopje (macedón) 26–23 (11–10)

60. VÉGE! 32–21-es győzelemmel a Veszprém elhódította a SEHA-ligát!

60. Nikolenkau óriási erejű bombájával ért véget az összecsapás.
59.
Rózsavölgyi mutatott be nagy bravúrt Baranau lövése után.
56.
Rózsavölgyi jött az utolsó percekre Mikler helyett.
54.
Zeitz találta el a kapufát, ám a másik oldalon Lékai visszaszerezte a labdát. Zeitz önzetlen, így Ruesga trükközhetett. 29–19
53. Sztojkovics
dobta be a labdát Schuch mellett. 28–19
52.
Mikler védése után támadásban Ruesga harcolt ki hetest. Marguc ezt is bepattintotta. Tíz közte. 28–18
51. Lékai
tréfálta meg a breszti falat. 27–18
50.
Nilsson dobta fejbe Pesicet. Szerencsére nincs nagy baj.
49.
Ortega időt kért.
49.
Sulic blokkolta Manojlovicsot, Sztojkovics lövését Mikler ütötte ki.
46. Ilics
kapott kétpercest. Megúszta, pirosat érően csapott oda Kamisiknek.
45.
Breszti hetes, Rózsavölgyi a kapuban, Sztojkovics a feje felett eredményes. 25–17
45.
Itt a harmadik fehérorosz időkérés.
44.
Nikolenkau lőtt a lécre, Lékai passza után Sulic üres. Három gól egy perc alatt emberhátrányból! 25–16
43. Nagy
használta ki, hogy mezőnyben hat a hat ellen támadott a hazai csapat. Labdaszerzés, Lékai hátrányból növelte az előnyt. 24–16
43. Sztojkovics
a jobb alsóba vágta a labdát. Vukic 22–16
43.
Sztojkovics esett össze, hetes, és Schuchnak pihenő.
38.
Ezúttal a beálló, Sztojkovics ellen fújtak a bírók. Elöl a villámléptű szélsők, Marguc passzából Ugalde fejezte be az akciót pimasz ejtéssel. 19–11
35.
Mikler csípővel tolta ki Vukic próbálkozását.
35. Ugalde
és Rutenka ütközött. Előbbit kiállították, utóbbit ápolni kellett.
34.
Nagy nem vállalta el elsőre, Sulic háttal elengedett labdáját kirúgta a kapus, Nagy másodszorra átemelt, majd a jobb alsóba lőtt. 16–10
Elkezdődött a második félidő.

Marguc 6, Ugalde 5 gólnál tart, a két szélső együtt tehát 11-nél.

Mikler 53, Pesic 39 százalékkal védett az első félidőben.

30.
Szünetben az állás: 14–9 a Veszprém javára.
30.
Kínai figura végén Ugalde góljára tombolt a közönség.
30.
22 mp van hátra, Ortega időt kért.
29.
Gulyás lépett a vonalra. Babic ziccerénél Mikler óriásit védett lábbal.
29. Sztojkovics
is pontos a büntetővonalról. 13–9
29. Ilics
bántotta feleslegesen Sztojkovicsot, hetes és kétperces.
28.
Manojlovics is tehetetlen Miklerrel szemben, Zeitz most büntetőt harcolt ki. Marguc egyelőre nem hibázott. 13–8
27.
Nikolenkau lövése is gyenge, Mikler indítása után Zeitzé a figura vége. 12–8
26.
Ilics pattogós lövését megállította Pesic.
25.
Másfél perces breszti támadás, kapura lövés nélkül.
24. Marguc
újabb hetest értékesített. 11–8
24. Sztojkovics
kapta az első kétpercet, még ha Bozovic is érdemelte volna.
23.
Egy támadásig tartott a hétemberes taktikázás.
22.
Belemenés mindkét oldalon.
22.
A Breszt levitte a kapust, hét mezőnyjátékossal támadnak a fehéroroszok.
19.
Ilics szerzett labdát, így Ugalde roboghatott. Húsz mp-cel később ugyanez a fogatókönyv, csak Nagy Lászlóval az elején, újabb Ugalde-gól. 9–6
17.
Mikler védte Karacic próbálkozását. Döcögős támadás végén Marguc a befejező, ismét a rövidbe húzta. 7–6
16.
Zeljko Babic időt kért.
16.
Sulic ziccerét is védte Pesic. Mikler is nagyot hárított.
11.
Sulic is hetest harcolt ki, Ilics lövése után viszont kirúgta a labdát Pesic.
10.
Vukic, majd Babicsev szélsőlövését is védte Mikler, utóbbi után azonban hetes járt. Sztojkovics a bal felsőbe dobta. 4–4
8. Ilics
pattintotta be a Chema kiharcolta hetest. 4–3
7. Kamisik
kilencről talált a jobb felsőbe. 3–3
7.
Sztojkovics állította meg keményen Chemát, sárga. Ugalde maradt szabadon a szélen, és jól látta meg Pesic lába mellett a hézagot. 3–2
6.
Szép figura végén Marguc húzta be a labdát a jobb felsőbe. 2–2
5. Nikolenkau
talpról lőtt újabb gólt. 1–2
4.
Újabb Pesic-védés Chema lövése után. Nagy labdaszerzését követően Ugalde lerohanás végén szerezte az első hazai gólt. 1–1
3.
Kamisik megrántásáért Nagy kapott sárgát. Ezt követően Az átlövő lövése a lécről pattant fölé.
2.
Chema lövését fölé tolta a korábbi veszprémi Ivan Pesic kapus.
1. Nikolenkau
az első gól szerzője. 0–1
1.
A Meskov Breszt kezdte az összecsapást.

A macedón Nacsevszki, Nikolov páros dirigálja a meccset.
A Veszprém keretéből hiányzik a sérült Mirko Alilovic, így Mikler Roland mögött a 18 éves Rózsavölgyi Gergő a tartalékkapus. Nincs Iman Dzsamali sem. A vendégeknél a szlovén irányító, David Spiler hagyja ki a mérkőzést.
Zajlik a bemutatás, a kék mezes bresztiek után jönnek a hazaiak fehérben.

ELŐZMÉNYEK

A pénteki elődöntőbe jutásért a BL-negyeddöntős horvát PPD Zagreb a szlovákiai Tatran Presovot, majd a fehérorosz Meskov Breszt a horvát Nexe Nasicét verte meg. Ezután a vasárnapi fináléba kerülésért a kiemelt, alapszakasz-második, címvédő Vardar (szintén BL-negyeddöntős) óriási meglepetésre kikapott a Breszttől, az alapszakaszt megnyerő Veszprém pedig cudarul megszenvedett a hősiesen harcoló zágrábiakkal.

„Bízom benne, hogy a nagy iramú és olykor a keménység határát túllépő küzdelem a Zagreb ellen nem vett ki belőlünk annyi erőt, hogy vasárnap gondunk legyen a Breszt ellen – mondta Mikler Roland, az elődöntő egyik hőse, akinek a hatvanadik percben bemutatott bravúros védése megmentette a Veszprémet a döntetlentől és az ezzel járó hosszabbítástól. – Szombaton részben pihentünk, erőt gyűjtöttünk a fináléra, részben a fehéroroszok taktikájával foglalkoztunk.”

A Breszt tavaly is SEHA-döntőbe jutott, ám kikapott a Vardartól, amely idén tartalékosan érkezett, a kisebb combizomhúzódással bajlódó Sterbik Árpádot, a világ egyik legjobb kapusát sem játszatta. A bresztiek sikerében főszerepe volt edzőjük, Zeljko Babic, az új horvát szövetségi kapitány kiválóan megválasztott taktikájának, valamint a kilenc gólt szerző Rasztko Sztojkovics szenzációs támadójátékának.