Támadás plusz, védekezés mínusz: kétgólos vereség az olimpiai bajnoktól

2017.11.23. 20:19
Görbicz Anitáéknak túl nagy falat volt az olimpiai bajnok (Fotó: Török Attila)
A magyar női kézilabda-válogatott 35–33-ra kikapott az oroszoktól a norvégiai Möbelringen-kupa első napján. Az olimpiai bajnok vezetett hat góllal is a meccsen, de a mieink mindkét félidő végén megrázták magukat, és a végjátékot szorossá tudták tenni.

MÖBELRINGEN-KUPA, FELKÉSZÜLÉSI TORNA, BERGEN (NORVÉGIA)
1. FORDULÓ
OROSZORSZÁG–MAGYARORSZÁG 35–33 (18–17)
Straume, 1500
néző
OROSZORSZÁG: Utkina – MANAGAROVA 4, Punyko 3, DMITRIJEVA 7 (1), Makejeva 3, VEGYEHINA 5, Szamohina 2. Csere: Kalinyina (kapus), Szabirova 1, VJAHIRJEVA 6, Petrova 1, Iljina, Markova, Kocsetova 3 (3), Saposnyikova, Malasenko. Edző: Jevgenyij Trefilov
MAGYARORSZÁG: Bíró B. – Bódi 2, Tóth G. 2, Görbicz 1, Mayer, Klivinyi 4, SCHATZL NADINE 7. Csere: Janurik (kapus), Szekeres 2, Szöllősi-Zácsik 1, KOVACSICS 8 (2), Háfra N. 2, Kisfaludy, Kovács Anna 1 (1), Lukács 3. Edző: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 8. perc: 4–4. 14. p.: 10–7. 20. p.: 12–11. 27. p.: 18–14. 35. p.: 21–20. 44. p.: 25–24. 53. p.: 32–26. 56. p.: 32–31
Kiállítások: 10, ill. 6 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 6/3
További eredmény: Norvégia–Dél-Korea 39–28 (22–12)
Kim Rasmussen:
– Az első perctől kezdve nagy gondjaink voltak a védekezéssel, az oroszok gyors játékára nem volt válaszunk. Sok mindennel kísérleteztem, talán még sosem próbáltam ki ennyiféle variációt, de semmi sem segített, a játékosok végig le voltak maradva egy lépéssel az ellenféltől, és a kapusok sem tudtak segíteni. Most láttuk, mi mindenen kell javítanunk, és már a szünnapon el is kezdjük a munkát.

A mérkőzés legjobbja orosz oldalról Darja Dmitrijeva, magyar részről Schatzl Nadine lett.

A Möbelringen-kupa helyett egyértelműen a felkészülési torna elnevezés érvényesült a találkozón. Rengeteg pontatlanság, a csapatok állandó forgatása és a védekezés élességének hiánya jellemezte mindkét oldalon a meccset, az első félidőt különösen. Jellemző momentum volt, hogy Kim Rasmussen már az első félidőben kikérte a második idejét is, egy percre utóbbi után pedig Jevgenyij Trefilov is elégedetlensége miatt intette magához a lányait.

Magyar oldalon különösen lyukas volt a védelem, középen, mint kés a vajon, jutottak át Darja Dmitrijeváék, védekezésváltás után pedig a beálló maradt rendre üresen. A tehetetlenségen egyáltalán nem segített, hogy kapusteljesítmény gyakorlatilag nem volt a mieinknél, és ebben a Janurik Kinga és Bíró Blanka közti oda-vissza csere sem hozott változást. A 26. percre néggyel megléptek az oroszok, de támadásban voltak pozitívumok – főként Schatzl Nadine-tól és Kovacsics Anikótól –, ilyen volt az is, hogy a szünet előtt mínusz egyre feljött a csapat (17–18).

Fordulás után, a 40. percre ismét elhúzott hárommal a Trefilov-csapat, és sokáig úgy tűnt, a mieinknek nem jut lap a végjátékban, mert Julija Manaharova nagyon pontos volt, a Darja Dmitrijeva, Anna Vjahirjeva kettős pedig folyamatosan szétzilálta a védelem közepét. Görbicz Anita dobott egy gólt a saját kilencméteresétől, de alapvetően Kovacsicson múlt a magyar támadójáték, és ő vitte is a csapatot a hátán, amíg lehetett. Dicsérhető volt még a szélsők teljesítménye, Schatzl mellett Lukács Viktóriának is volt több jó megoldása a második játékrészben.

A hajrában hatgólos előnye is volt az oroszoknak, a magyar csapat azonban nem hagyta magát, így csak Kovacsics elhibázott hetesénél dőlt el a meccs. 35–33-ra nyert az olimpiai bajnok, és legalább ennyivel összességében jobb is volt. Folytatás szombaton Norvégia ellen.

November 23., csütörtök

Norvégia–Dél-Korea 39–28 (22–12)
Oroszország–Magyarország35–33 (18–17)
November 25., szombat
16.00: Dél-Korea–Oroszország
18.15: Norvégia–Magyarország (Tv:Sport1)
November 26., vasárnap
16.00: Magyarország–Dél-Korea (Tv:Sport2)

18.15: Norvégia–Oroszország

60. VÉGE! Az orosz válogatott 35–33-ra nyert a magyar ellen.
60. Petrováé
az utolsó gól.
60. Kovacsics
lövése csúszott be. 33–34
59.
Klivinyi labdáját Kisfaludy nem tudta megszeliditeni.
58. Dmitrijeva
ismét megtalálta a rést a falon, akárcsak Schatzl a kapuba. 32–34
58. Kovacsics
hetesét Utkina kiütötte.
57.
Schatzl ugrott be, hetes és Manaharova két percre kiáll!
57. Vjahirjeva
-villanás éles szögből. 31–33
57.
Trefilov kért időt. Szűk négy perc vissza..
56.
Bíró védése után ismét Lukács a szélről... ejtés, gól! 31–32
55.
Orosz kapufa, Lukács-gól.
54.
Végre egy gyors támadás, Schatzl érdeme a gól. Labdaszerzés után újabb Szekeres-gól, ráadásul Ilina kiáll két percre. 29–32
53. Vjahirjeva
talpról eresztett el egy újabb lövést, sima gól. Szekeres maradhatott fent támadásban, meghálálta. 27–32
52.
Manaharova egész pályás próbálkozása mellé ment üres kapura.
49. Rasmussen-időkérés.
Nagyobb sebességet kér a teljes csapattól.
48.
Nem nagyon volt még ilyen: ziccervédés Januriktól! Schatzl használja ki a túloldalon az átmeneti létszámfölényt. 25–28
47. Manaharova
maradt nagyon üresem a szélen, majd gyors támadás után ismétel. 24–28
46.
Eladott labda után visszaszerzett, majd újabb elszórt...
45.
Ismét Kocsetova jött egy hetesre, és értékesítette. Újra Janurik állt már a kapuban. 24–26
45.
Trefilov időt kért.
44.
Lukács vett észre egy lepattanót, és belülvédekezés után hetest harcolt ki. Kovács Anna bedobta. 24–25
43.
Szép húzás végén Lukács ejtett a kapuba. 23–25
42.
Klivinyi lőtte arcon Kalinyinát. Szegény kapusnak le kell menni a padra.
41. Vegyekina
találatára egy „lapos” lövéssel Tóth Gabi reagált. A túloldalon Vjahirjeva beörése sikeres. 22–25
40. Hoppá! Egész pályás gól Görbicz Anitától.
A saját kilencesről ívelt a kifutó Kalinyina felett a kapuba.
39.
Újabb orosz hetes, Kocsetova nem hibázott. 20–23
38.
Az orosz csapat nagyon feltolta a védekezését, Klivinyi bombázott mellé, míg Lukácsnak hosszú egy indítás.
36. Makejeva
nem hagyja, hogy az egyenlítésért támadhassunk.
35.
Emberelőnyben Kovacsics lőtte el talán túl korán a labdát, de a következő támadásban alkaros lövésből javít. 20–21
33. Vjahirjeva
ma is jól játszik, újabb góllal bizonyítja.
32. Kovacsics
betörésből eredményes. Ráadásul Punko kiáll, a második büntetése. 19–20
31.
Dmitrijevát bántotta Zácsik, két perc és hetes. A büntetőt Kocsetova be is dobta. 18–20
31.
Méghozzá orosz góllal, amire Zácsik válaszolt. 18–19
31. Elkezdődött a második játékrész.

30. Időn túli szabaddobás után vége az első félidőnek. Ahhoz képest, hogy a félidő során jobbára csak futott a magyar csapat az eredmény után, a félidei állás hízelgő.
30.
Görbicz hetesét Kalinyina védte lábbal. Ez az irányító 2. kihagyott büntetője.
30.
Háfra verte meg Punkót. Két perc és hetes.
27.
Rasmussen már a második idejét kérte ki.
26.
Szinte nincs kapusteljesítményünk, már újra Bíró a kapuban, de Vjahirjeva és Makejeva is gólt lő. 14–18
22.
Ismét Dmitrijeva volt eredményes, ráadásul Szekeres még odapakolt egyet, újra hátrányban a magyar csapat. 12–15
22. Klivinyi
szerzett újabb gólt.
21. Vjahirjeva
lőtt gólt, majd Dmitrijeva lövését védte be Janurik. 11–14
20. Kovacsics
még hátrányban vert meg két embert lábbal.
19. Bódi
faragott a hátrányon. 10–12
18.
Orosz büntető, Dmitrijeva kíméletlen. 9–12
18.
Zácsik lőtt mellé. Háfráé az első magyar kiállítás.
17. Szabirova
befutás után talált a hálóba.
16. Schatzl
eddig biztos pont, újabb gól tőle. 9–10
14. Makejeva
beállóból felavatta Janurikot. A túloldalon Háfra megszerezte az első gólját. 8–10
13. Szamohina
éles szögből pattintott a kapuba. Ebben Bíró benne volt vastagon, jön Janurik. 7–9
12. Kovacsics
értékesítette a büntetőt. 7–8
12. Szabirova
kétkezes lökése miatt kétperces és hetes.
12.
Sok az eladott labda még ennyi gól mellett is, Zácsik szerezte vissza.
11. Schatzl
szélről értékesített egy ziccert. 6–8
11. Rasmussen időt kért.
10.
Nincs egy pillanatnyi megállás sem: Bódi találata után Punko és Dmitrijeva vette be a kaput. 5–8
9. Manahorva
indulás után talált be. 4–6
8. Szamohina-, Klivinyi- és Vjahirjeva-
gól gyors egymásutánban. 4–5
7.
Újabb hetes, ezúttal Mayer ellen szabálytalankodtak, Kovacsics a kapu bal oldalába dobta a labdát. 3–3
6.
Görbicz labdájával Tóth Gabi ment be, és be is dobta. 2–3
5. Vegyekina
növelte az előnyt. 1–3
4.
Klivinyi harcolt ki hetest, Görbicz labdáját azonban védte a kapus.
3. Schatzl
válaszolt. 1–2
2. Vegyekina büntette meg Klivinyi belemenését.
1. Punkóé az első gól betörés után. 0–1
1. A magyar csapat kezdte a mérkőzést.

A mieink fehér, az oroszok kék mez és nadrágban játszanak.

Az oroszok kerete alaposan átalakult az olimpia óta az elmúlt bő egy évben. A Rióban szereplő 15 orosz játékos közül hatan maradtak hírmondónak a bő keretben – köztük az olimpiai MVP, Anna Vjahirjeva és a legjobb irányító, Darja Dmitrijeva. Meg persze Jevgenyij Trefilov. A keretben csupán egy légiós van, a debreceni Anna Punko.

„Kevesebb edzésre marad időnk, viszont kemény mérkőzéseket játszunk, és lehet, hogy ez lesz az üdvözítő megoldás – mondta Kim Rasmussen a Bálint Mátyásnak adott interjúban.Az utóbbi években a magyar csapat általában csak egy-két könnyebb edzőmeccsel készült, de most mással kísérletezünk: nekimegyünk a világ élvonalának, ahol ha nem tesszük oda magunkat, kinyírnak. Edzésekre meg inkább a videoszobában kerül sor, a tanulságokat ott vonjuk le. Biztos, hogy lesz belőlük bőven, mert kísérletezni fogok, mind a tizennyolc játékosnak lehetőséget adok és minden taktikai variációt kipróbálok, az eredmény ezúttal másodlagos. Persze meg akarjuk nyerni a mérkőzéseket, de fontosabb, hogy felmérjük, a december másodikai első vb-meccsünkig miben kell még előrelépnünk.” A teljes interjút – számos vb előtti részlettel itt olvashatja!

Kim Rasmussen egyelőre 18 játékossal számolhat a kupán. Továbbra is kérdőjel szerepel amellett, hogy Tomori Zsuzsanna, illetve Szucsánszki Zita részt vehet-e a németországi vb-n, mindketten itthon készülnek.

A norvégiai tornán négy csapat vesz rész, a magyar és az orosz mellett a házigazda norvég és a dél-koreai. A nyitó mérkőzésen a házigazda a kiváló első félidő után 39–28-ra legyőzte az ázsiai csapatot. A norvégoknál Amanda Kurtovic, valamint az idén június végén második gyermekének életet adó Heidi Löke is hét gólig jutott. A Győrben légióskodó Nora Mörk és Stine Oftedal három-három gólt lőtt a hazaiaknál.

A kézilabda-szövetség beszámolója szerint a mieink érkezése nem volt éppen zökkenőmentes, bár Oslóba gond nélkül megérkezett Kim Rasmussen csapata, a norvég fővárosból gépe viszont csak szerda éjfélkor tudott továbbindulni Bergenbe.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a magyar–orosz meccs alkalmából! A mérkőzés helyszíne Bergen.

Magyarország–Oroszország 33–35 (17–18)
18.15: Norvégia–Magyarország (Tv: Sport1)
16.00: Magyarország–Dél-Korea (Tv: Sport2)

A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: BÍRÓ Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), JANURIK Kinga (Érd)
Jobbszélsők: BÓDI Bernadett (Győri Audi ETO), LUKÁCS Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövők: HÁFRA Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), KOVÁCS Anna (Dunaújvárosi KKA)
Irányítók: GÖRBICZ Anita (Győri Audi ETO), KOVACSICS Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), TÓTH Gabriella (Érd)
Beállók: KISFALUDY Anett (Érd), MAYER Szabina (Alba Fehérvár KC), MÉSZÁROS Rea (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: KLIVINYI Kinga (Érd), MAZÁK-NÉMETH Csilla (Siófok KC), SZEKERES Klára (FTC-Rail Cargo Hungaria), SZÖLLŐSI-ZÁCSIK Szandra (Budaörs)
Balszélsők: GÁVAI Szonja (Érd), SCHATZL Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Szövetségi kapitány: Kim RASMUSSEN
Edző: SITI Bea
Kapusedző: BAKOS István

Rehabilitációját végzi: TOMORI Zsuzsanna (Győri Audi ETO)
Tartalék: SZUCSÁNSZKI Zita (FTC-Rail Cargo Hungaria)

AZ OROSZ NŐI VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: 29 Jelena UTKINA (Lada Togliatti), 44 Kira TRUSZOVA (Asztrahanocska), 88 Viktorija KALINYINA (Kubany)
Jobbszélsők: 13 Anna VJAHIRJEVA (Rosztov-Don), 36 Julija MANAHAROVA (Rosztov-Don), 97 Anasztaszija MAKINA (Dinamo Volgográd)
Jobbátlövők: 37 Anna SAPOSNYIKOVA (Asztrahanocska), 87 Valentina VERNYIGOROVA (Kubany), 93 Anna PUNKO (Debrecen)
Irányítók: 7 Darja DMITRIJEVA (Lada Togliatti), 31 Karina SZABIROVA (Asztrahanocska), 77 Jaroszlava FROLOVA (Kubany), 33 Jekatyerina ILINA (Rosztov-Don)
Beállók: 6 Jekatyerina MATLASZOVA (Kubany), 19 Kszenija MAKEJEVA (Rosztov-Don), 70 Maja PETROVA (Rosztov-Don)
Balátlövők: 21 Viktorija ZSILINSZKAJTYE (Kuban), 27 Polina VEGYEHINA (Lada Togliatti), 66 Anna KOCSETOVA (Asztrahanocska)
Balszélsők: 18 Darja SZAMOHINA (Asztrahanocska), 32 Krisztina KOZOHAR (Asztrahanocska), 98 Julija MARKOVA (Dinamo Volgográd)
Szövetségi kapitány: Jevgenyij TREFILOV

NŐI KÉZILABDA-VB (december 1–17., Németország)
CSOPORTBEOSZTÁS

A-csoport (Trier): Franciaország, Románia, Spanyolország, Szlovénia, Angola, Paraguay
B-csoport (Bietigheim): Norvégia, Svédország, Csehország, Magyarország, Argentína, Lengyelország
C-csoport (Oldenburg): Dánia, Oroszország, Brazília, Montenegró, Japán, Tunézia
D-csoport (Lipcse): Hollandia, Németország, Szerbia, Koreai Köztársaság, Kína, Kamerun

A csoportmérkőzések helyszíne: Bietigheim-Bissingen, EgeTrans Aréna

Az A- és B-csoport továbbjutóinak nyolcaddöntőjére Lipcsében kerül sor, az Arena Leipzigben. A negyeddöntők helyszínei Lipcse és Magdeburg, az elődöntők, a döntő és a bronzmérkőzés helyszíne Hamburg.

A világbajnokság adatbankját, benne a teljes menetrenddel itt tekintheti meg!