Hárommal győzött és kontinensbajnok lett a francia válogatott!

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (közvetítés)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (közvetítés)
2018.12.16. 17:17
A franciák első Eb-aranyuknak örülhettek (Fotó: AFP)
A női kézilabda Európa-bajnokság első meccsén az olimpiai bajnok oroszok 26–23-ra legyőzték a világbajnoki címvédő és házigazda francia válogatottat, amely most a torna utolsó meccsén, azaz a döntőben vághatott vissza: szintén három góllal, 24–21-re nyert, amivel története első Európa-bajnoki címét szerezte meg, és egyben kijutott a 2020-as tokiói olimpiára.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG
DÖNTŐ
Oroszország–Franciaország
21–24 (12–13)
Párizs, AccorHotels Aréna, 14 060 néző. Vezette: Christiansen, Hesseldahl Hansen (dánok)
OROSZORSZÁG: SZEDOJKINA – Managarova 1, VJAHIREVA 7 (5), DMITRIJEVA 5, Makejeva 1, SZENY 3, Szamohina 1. Csere: Truszova (kapus) Kuznyecova 2, Petrova 1, Malasenko, Kocsetova, Frolova, Szudakova, Sznopova. Szövetségi kapitány: Jevgenyij Trefilov
FRANCIAORSZÁG: LEYNAUD – Flippes, Zaadi 2, Ayglon 2, Edwige 2, NZE MINKO 4, Dembele. Csere: Glauser (kapus), Pineau 2 (2), LACRABERE 6 (2), Coatanea 1, Houtte 2, KANOR 2, Niombla 1, Foppa, N'Gouan. Szövetségi kapitány: Oliver Krumbholz
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 5/5, ill. 7/4
Jevgenyij Trefilov:
Egy nagyon jó csapattól kaptunk ki, gratulálok a francia szövetségnek is, kiváló munkát végeztek, és az európai szövetségnek is a színvonalas rendezésért. Hogy nem szerettem volna átvenni az ezüstérmet? Ez nem igaz, minden éremnek örülök.
Olivier Krumbholz: Fantasztikus meccset játszottunk, hihetetlen közönség előtt, végig űztek-hajtottak minket. A piros lapot nem éreztem jogosnak, de utána plusz energiák szabadultak fel bennünk, és a szurkolóink segítségével átlendültünk rajta, a játékosaim pedig hősiesen védekeztek. Érzelmi szempontból még nem éltem át hasonló találkozót.

Valahol jelképes volt, hogy az Eb első és utolsó meccsét is a franciák és az oroszok vívták. A nyitó találkozón az oroszok voltak jobbak három góllal, de mindkét válogatott fejlődött a torna során, a franciák pedig nagyon fogadkoztak, hogy tanultak abból az összecsapásból. Nem gyakori, hogy kézilabda legyen a vezető anyag a L'Équipe-ben, márpedig ezúttal szombaton és vasárnap is így történt, és minden bizonnyal hétfőn sem lesz másképpen. A vasárnapi címlapon a duplázás kifejezéssel utaltak arra, hogy a franciák a világbajnokság után felülhetnek az Európa-bajnoki trónra is.

Telt ház fogadta a csapatokat az AccorHotels Arénában Párizs Bercy városrészében, a tömeg nagy része pedig természetesen a hazaiak sikeréért szorított. A siófoki Estelle Nze Minko a találkozó előtt elmondta, még nem játszott ennyi ember előtt, és reméli, belehajszolják a csapatot a győzelembe.

Az első gólt ugyan az exgyőri Anna Szeny szerezte, de utána az oroszok legendás edzője, Jevgenyij Trefilov már a második percben látszólag idegbajt kapott a vonal mellett, csapata ugyanis több támadást elszerencsétlenkedett. A franciák ezt kihasználva 3–1-re fordítottak, de ennyivel persze még nem tudták megtörni az oroszokat, akiknél a kapuban Anna Szedojkina többször is ziccerben tudott hárítani.

Három–három után felváltva vezettek a csapatok, a kiegyenlített mérkőzésen mindkét fél igyekezett minél jobban megszervezni a védekezését. Olivier Krumbholz többet cserélt kollégájánál, míg Trefilov inkább bízott az alapembereiben (különösen az Eb MVP-jének megválasztott Anna Vjahirevában és Darija Dmitrijevában). A franciák többször is elléptek kettővel a szünet előtt, de rendre érkezett az orosz válasz. Nze Minkóra mindig lehetett számítani, hogy egy egyéni villanással megoldja a helyzetet, amikor a többieknek már nem ment támadásban. A szünet előtt Alexandra Lacrabere gólja eredményezte a franciák vezetését (12–13).

A második félidő elején először léptek el hárommal a franciák, ennek azonban nagy ára volt, a dán játékvezetők videózás után piros lappal kizárták a hetes értékesítése közben Szedojkina fejét eltaláló Allison Pineau-t (kicsit szigorú ítéletnek tűnt), aki könnyes szemmel, arcát törölközőbe temetve ült ki a nézőtérre. A franciák heves tiltakozásba kezdtek, a nézők pedig hatalmas füttykoncertet rendeztek, amely egy idő után átcsapott biztatásba.

Az oroszok ezután ugyan feljöttek egyre, de egyenlíteniük nem sikerült, helyette újra három lett a különbség. Közben előbb a PSG focicsapatának sztárját, Kylian Mbappét, majd a férfi kézicsapat egyik hazai kedvencét, Nikola Karabaticot mutatták a kivetítőn, nagy ovációt kiváltva a közönségből.

Akárcsak minden szép megmozdulás vagy jó védekezés a pályán levőktől – márpedig Nze Minkóékat láthatóan nem zavarta meg a piros lap, eksztázisban mentek tovább. Az oroszokban nem volt annyi átütőerő, hogy megfordítsák a meccset, a franciák előnye kitartott a végéig (21–24). A végén még a kapuba visszatérő Amandine Leynaud védett egyet, majd kezdődhetett a körtánc.

A franciák már a döntőbe jutással történetük legjobb Eb-szereplését produkálták, végül arannyal koronázták meg a szereplésüket, visszavágva az oroszoknak a riói olimpia fináléban elszenvedett vereségért. A franciák mostani sikerükkel egyenes ágon kijutottak a 2020-as tokiói játékokra.

Az oroszok második Eb-fináléjukat is elbukták. A döntő legjobbjának a hét góljával a mezőny legeredményesebbjének bizonyuló Vjahirevát választották meg. „Sportolóként mindig az első hely a célunk, így most szomorú vagyok, hogy ez nem sikerült. Ilyen hangulatban, mint ami az arénában uralkodott ma, lehetetlen volt nyernünk” – mondta a jobbátlövő a találkozó után.

Amandine Leynaud (Franciaország)
Jobbszélső: Carmen Martín (Spanyolország)
Jobbátlövő: Alicia Stolle (Németország)
Irányító: Stine Oftedal (Norvégia)
Beálló: Crina Pintea (Románia)
Balátlövő: Háfra Noémi (Magyarország)
Balszélső: Majda Mehmedovics (Montenegró)
A legjobb védő: Kelly Dulfer (Hollandia)
A torna legértékesebb játékos (MVP): Anna Vjahireva (Oroszország)
Gólkirály: Katarina Krpezs-Slezak (Szerbia, 50 gól)

16. Horvátország

Vjahirevát választották meg a mérkőzés legjobbjának.

60. perc: Vége! Leyneaud is véd még egyet a végén! Franciaország az Európa-bajnok!

60. perc: Lacrabere lövését védte még Szedojkina.

59. perc: Francia időkérés.

59. perc: Kínai figurát rontanak az oroszok! Leynaud véd nagyot. Örülnek a gallok.

58. perc: Nem jutnak lövéshez az oroszok, fogy az idejük, Trefilov időt kér. Majd barátságosan leüvölti lányai fejét.

58. perc: Lacrabere belövi, egy nagy csel után, 21–24!

57. perc: Kanor sáncolt lövése is a kapufáról pattan ki.

56. perc: Zaadi lőtt mellé... a túloldalon Vjahireva lőtt kapufát.

55. perc: Dmitrijeva szépít egy trükkös góllal, 21–23!

54. perc: Újabb hetes a franciáknak, Ngouan harcolta ki, Lacrabere lövése a kapufát súrolta!

54. perc: Leynaud védi Szamohina ejtését.

54. perc: Újabb hetes, ez is belülvédekezés, Makejeva és Dmitrijeva is belül volt. Trusova jön védeni, de Lacrabere ellen nem jár sikerrel, 20–23.

53. perc: Itt meg orosz hetes, belülvédekezés. Vjahireva Leynaud ellen. Az orosz nyer, 20–22!

52. perc: Francia hetes! Lacrabere bevágta, 19–22!

51. perc: Megint nincs négy közte Flippes lőtt kapufát. Szamohina a szélről eredményes, 19–21.

50. perc: Támadót fújnak Vjahirevánál.

49. perc: Kanor jól lépett el védője mellett, lövése beakadt, 18–21.

48. perc: Szeny harcolt ki hetest. Vjahireva nem hibázott, 18–20.

48. perc: Kiegészültek a franciák. Houette vágott be a szélről egy kipattanót, 17–20.

47. perc: Vjahireva belövi a hetest, 17–19.

47. perc: Kanor lövését védte Szedojkina, nincs négy gól. Van viszont egy hetes a túloldalon.

46. perc: Houette szerzett labdát, végigrobogott a pályán és nem hibázott ziccerben – bár Szedojkina hozzáért, 16–19.

46. perc: Orosz időkérés.

46. perc: Zaadi kap két percet, Vjahirevát tartotta meg a levegőben.

45. perc: Kiegészültek az oroszok.

44. perc: Zaadi erőszakosan tör be, 16–18!

44. perc: Passzív az oroszoknál. Kocsetova lövését védi Glauser.

43. perc: Zaadi rossz passza után jöhetnek az oroszok.

43. perc: Nze Minko harcolt ki két percet, Dmitrijeva kapta.

43. perc: Dmitrijerva talpról, csípőből a léc alá, 16–17.

42. perc: Két passz után elvették a franciáktól.

42. perc: Francia időkérés. Passzívnál.

41. perc: Lacrabere lövését sáncolták, aztán Szeny talpról, a kilencesről lő nagy gólt, 15–17.

40. perc: Lacrabere tört be balról, lövi a 17. francia gólt. 14–17.

39. perc: Kuznyecova a bal szélről töri meg a gólcsendet, 14–16.

38. perc: Támadót fújnak Lacrabere-nél. Ez sem feltétlenül jó döntés... Kezd kicsúszni a bírók kezéből a meccs...

37. perc: Emberelőnyben támadnak az oroszok, rögtön egy belemenés – ami egyébként belülvédekezés volt.

36. perc: PIROS LAP! Végleg kiállítják Pineaud-t! Sírva távozik. A közönség fütyül, elégedetlen. A gólt megadják, és jár egy két perc is.

36. perc: Kanor harcolt ki hetest, Pineaud végezte el. A labda Szedojkina fülét csípte,gól, de a bírók visszanézik, 13–16.

36. perc: Kanor hatalmas gól vág a kilencesről felugorva, 13–15.

35. perc: Vjahireva belőtte a hetest, 13–14.

34. perc: Dembele lőtt kapufát. Kylan Mbappét szúrta ki a kamera a lelátón. Aztán Managarova harcolt ki hetest.

33. perc: Szenynél fújtak belemenést.

32. perc: Ayglon második lövése a meccsen, a második gólját szerzi, 12–14.

31. perc: Flippes a jobb szélről lő, Szedojkina véd. A franciáknál Glauser véd.

31. perc: Folytatjuk, a franciák támadnak!

30. perc: Lacrabere góljára Kochetova zúgó kapufáját követően egy rontott, időn túli orosz szabaddal ér véget a félidő, 12–13.

29. perc: Hosszú orosz akció végén Dmitrijeva egyenlít, 12–12.

28. perc: Dembele a szélről, Szedojkina véd.

27. perc: Orosz hetes, Makejeva harcolta ki, Vjahireva bevágta, 11–12.

27. perc: Leynaud védése után Szedojkina is véd egyet.

26. perc: Nze Minko átlőtte az orosz sáncot, 10–12.

25. perc: Dmitrijeva jobbról egy betörés után lő gólt, 10–11.

24. perc: Vjahireva középről szépít, Niombla egyéni akciója végén állítja vissza a kétgólos különbséget, 9–11.

23. perc: Nze Minko egy csel után meglövi a harmadik gólját a meccsen, 8–10.

22. perc: Vjahireva egyre nehezebben viseli a kis szurkálásokat, Dmitrijeva lövését fogja Leaynaud.

21. perc: Niombla lőtt, a labda súrolta a lécet – fölülről.

21. perc: Francia időkérés.

20. perc: Makejeva szépített, 8–9.

19. perc: Nze Minko nem vacakolt, 97 km/h-s sebességgel zúdította be a labdát a kilencesről, 7–9.

18. perc: Orosz időkérés.

18. perc: Coatanea a jobb szélről szépen visszahúzza a rövidre, 7–8.

17. perc: Passzívba hajló orosz akció végén Makejeva lépett vonalra, nincs gól.

16. perc: Zaadi remek bejátszása után Edwige középről egyenlít, 7–7.

16. perc: Petrova kapott két percet.

15. perc: Vjahireva remek passza után Petrova beállóból eredményes 7–6.

15. perc: Lacrabere egyenlít egy lövőcsel után, 6–6.

14. perc: Kiegészültek a franciák.

14. perc: Szeny labdaszerzése után dob távolról az üres kapuba, 6–5.

13. perc: Lacrabere lövését Szedojkina kivédte!

12. perc: Kapus nélkül támadnak a franciák. Végül hetes, Edwige harcolta ki.

11. perc: Edwige szép betörés után lő gólt. Pineau gyűjt be egy kétpercest, Dmitrijeva gyorsan egyenlít, 5–5.

10. perc: Rossz zárás a franciáknál, végül Kuznyecova a jobb szélről egyenlít, 4–4.

9. perc: Szeny rossz hát mögötti passza után támadhatnak a franciák.

8. perc: Kaotikus akció végén Vjahireva a jobb szélről belövi első gólját, a túloldalon Zaadi is feliratkozik a góllövők közé, 3–4.

7. perc: Az első két percet Szamokina kapja. Szedojkina kivédi Pineau hetesét.

6. perc: Vjahireva lövését Leynaud védeni tudja, Managarováét nem, 2–3.

5. perc: Dembele harcolt ki hetest. Pineau belövi, 1–3.

4. perc: Dembele a balszélről, Szedojkina véd.

3. perc: Egy rossz lövés a franciáknál, majd labdaeladás az oroszoknál, ami után Ayglon Saurina talál be, 1–2

2. perc: Makejeva lépett rá a hatos vonalára lövés közben, .

2. perc: Nze Minko egyenlít betörésből, 1–1.

1. perc: Szeny előtt nyílik rés a falban, ki is használja, 1–0.

1. perc:

Az oroszok kezdenek.

17.29: Minden készen áll a fináléra. A franciák tiszta kékben, az oroszok fehér felsőben, kék nadrágban.

17.27: ...majd a francia. Zúgja is a csarnok rendesen a végén, amikor levették a hangszeres kíséretet.

17.26: Himnuszok. Előbb az orosz...

17.24: Megérkeztek a franciák is, bemutatták a játékvezetőket is.

17.22: Megkezdődött a játékosok egyenkénti beszólítása. Előbb jönnek az oroszok.

17.18: A hangulat alakul a helyszínen, a telt ház garantált, a csapatok végeztek a melegítéssel. Bő tíz perc és kezdünk.

17.15: Köszöntjük olvasóinkat, hamarosan megkezdődik Párizsban a döntő!

ÉRDEKESSÉGEK, ELŐZMÉNYEK

A két csapat keretében két olyan játékost találunk, aki a magyar NB I-ben szerepel, s mind a kettő a francia válogatottat erősíti: Estelle Nze Minko a Siófok átlövője, míg Amandine Leynaud a Győri ETO kapusa. Az oroszoktól senki sem játszik Magyarországon.

Az biztos, hogy új győztest avatunk a mai finálé után, hiszen eddig sem az olimpiai bajnok Oroszország, sem a világbajnoki címvédő Franciaország nem nyert Eb-aranyat. Az oroszok legjobb eredménye egy Eb-ezüst 2006-ból, a franciáké három bronzérem – 2002-ből, 2006-ból és 2016-ból.

Eddig csak Norvégia, Dánia, Montenegró és Magyarország válogatottja tudott női kézi Eb-t nyerni.

A döntő előtt rendezték meg a bronzmeccset, amelyen Hollandia 24–20-ra felülmúlta Romániát, így első Eb-bronzérmét szerezte meg – két éve ezüstérmes lett.