Szoros csatában védte meg Eb-címét Norvégia

ILKU MIKLÓS, NEDELYKOV TAMÁSILKU MIKLÓS, NEDELYKOV TAMÁS
2016.12.18. 17:48
Nora Mörk (jobbra) vezényelte a norvég örömtáncot (Fotó: Reuters)
A norvég válogatott 30–29-re legyőzte a hollandokat a svédországi női kézilabda Európa-bajnokság döntőjében, ezzel megvédte címét, és már hetedszer bizonyult a kontinenstorna legjobbjának. Nora Mörk 12 találatig jutott a fináléban, ezzel az Eb gólkirálynője lett.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
DÖNTŐ
NORVÉGIA–HOLLANDIA 30–29 (15–15)
Göteborg, 11 000
néző. V: Alpaidze, Berezkina (oroszok)
NORVÉGIA: Silje Solberg – Kurtovic, Waade 2, KRISTIANSEN 2, FRAFJORD 5, Oftedal 2, HERREM 4. Csere: GRIMSBÖ (kapus), N. MÖRK 12 (5), Arntzen 3, Sanna Solberg, Ingstad, Tomac. Szövetségi kapitány: Thorir Hergeirsson
HOLLANDIA: WESTER – Bont, Van Olphen 2, GROOT 5, SNELDER 6, Polman 4, Goos 2. Csere: Jankovic (kapus), Kramer, Dulfer, Broch 2, Visser 1 (1), Malestein 1, Van der Heijden 3, Abbingh 3 (2), Knippenborg. Szövetségi kapitány: Helle Thomsen
Az eredmény alakulása. 3. p.: 2–1. 10. p.: 5–6. 13. p.: 6–9. 18. p.: 9–10. 20. p.: 9–13. 26. p: 14–13. 35. p.: 19–17. 40. p.: 21–19. 43. p.: 24–20. 46. p.: 26–21. 52. p.: 29–25
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 5/5, ill. 4/3
A 3. HELYÉRT
Dánia–Franciaország 22–25

A norvégok szinte hazai pályán érezhették magukat Göteborgban, ugyanis a norvég szurkolók már egy évvel ezelőtt rengeteg jegyet felvásároltak a záró hétvégére.

Az északiak Silje Solberggel kezdtek a kapuban, és a poszt szerinti rangsort a döntő előtt vezető játékos a hollandok elleni meccset is több nagy védéssel indította. A találkozó stílszerűen az All-Star-csapatba beválasztott és az MVP-címmel is kitüntetett Nycke Groot góljával indult, de utána rendre a norvégok tudtak vezetni. A narancsmezesek azonban nem hagyták magukat leszakítani, és a ferencvárosi Danick Snelder beállóból elért találataival mindig egyenlíteni tudtak. Thorír Hergeirssonnak már a 10. percben időt kellett kérnie, miután csapata leragadt öt gólnál, miközben a hollandok fordítottak.

Érdekes párharc alakult ki a hollandok kapuja előtt, ahol a két győri, Groot és a gólkirályi címét a döntőben bebiztosító Nora Mörk került szembe egymással. A hollandok emberhátrányban is el tudtak húzni három találattal (9–6), Mörkék többször sem tudtak túljárni az önkívületben játszó Tess Wester eszén. Amikor Groot leült a padra pihenni, megállt a csapat támadó gépezete, pillanatok alatt fel is jöttek a norvégok mínusz egyre. Helle Thomsen időkérése után a rendkívül gyorsan induló hollandok több gólt is lőttek két beállós játékból, és a 21. percben először mentek néggyel (13 –9).

Kari Aalvik Grimsbö jött be a norvég kapuba, aki hat percig nem kapott gólt, ezalatt a társai megfordították a mérkőzést. Egészen elképesztő volt az a henger, ahogy a norvégok visszajöttek a meccsbe. A hollandok csak kétszer találtak be a szünet előtti tíz percben, Groot az utolsó másodpercekben egyenlített (15–15).

A győri Yvette Broch nem kímélte magát a norvég védőfalban (Fotó: Reuters)

A rendkívül magas színvonalú játék a második játékrészben is folytatódott. A norvégok rendezték a beálló körüli védekezésüket, miközben Mörk góljaival kerültek újra előnybe. Grootéknak kellett mindig futniuk az eredmény után, és hiába kért időt Thomsen, négygólos hátrányba került csapata. Kritikus pillanatokat éltek meg a hollandok, Grimsbö hetest védett, Mörk mellett Emilie Arntzen is védhetetlen bombát eresztett meg, mínusz ötnél jött az újabb időkérés.

Hét mezőnyjátékossal támadtak a hollandok, de hiába lőttek belőle gólt, ha hátul nem tudták megakadályozni Mörkéket a válaszban. A norvégok háromgólos fórban kezdhették az utolsó öt percet, de a narancsmezesek Estavana Polman révén feljöttek 30–29-re, sőt, az egyenlítésért is támadtak, de Polmant túlzottan elvitte a hév, és Grimsbö védett. Egy kimaradt norvég támadást követően még maradt pár másodpercük a hollandoknak, de már nem tudtak betalálni. Az összezáró norvégokkal szemben kierőszakoltak egy szabaddobást, amelynél a labda kicsúszott Snelder kezéből, és lábon találta Grootot...

Norvégia – megvédve elsőségét – 1998, 2004, 2006, 2008, 2010 és 2014 után hetedik Eb-címét szerezte meg. A hollandok a vb-ezüst és az olimpiai bronz után ezúttal Eb-ezüsttel gazdagodtak, pedig most jártak a legközelebb a norvégok legyőzéséhez a sorsdöntő meccsen.

A döntő legjobbjának a 12 gólos Mörköt választották, míg győri csapattársa, Grimsbö történelmet írt azzal, hogy ötödik Eb-aranyát is megszerezte a norvég válogatottal. Korábban erre Karoline Dyhre Breivang és Linn-Kristin Riegelhuth Koren volt csak képes.

Szintén példa nélküli az izlandi edzők idei szárnyalása, januárban Dagur Sigurdsson vezette győzelemre a németeket a férfi Eb-n, míg most honfitársa, Hergeirsson nyert a norvég női csapattal – korábban még nem volt arra példa, hogy egyazon nemzetből származó szövetségi kapitányok ugyanabban az évben Eb-t nyerjenek.

2. FÉLIDŐ

60. perc: NEM! Polman középről kísérletezik, de Grimsbö hárít. Snelder sáncolja Oftedal lövését a túloldalon, de marad a labda a norvégoknál. Elveszik a labdát! Támadhat Hollandia, négy másodperc. HIBA! Snelder passza rossz Grootnak, ez a vége! NORVÉGIA EURÓPA-BAJNOK!
59. perc: SZERENCSÉS GÓL! Polman megpattanó lövése megtéveszti Grimsbőt. HOPPÁ! Egymás után kétszer próbálkozik sikertelenül Oftedal, Wester eszén nem tud túljáni. Támadhat az egyenlítésért Hollandia.29–30
58. perc: Snelder és Groot zár össze Oftedal előtt, marad a labda a norvégoknál. Wester hárítja Oftedal próbálkozását.
57. perc: HIHETETLEN! Passzívnál Nora Mörk középről, a védők kezei között lő a jobb alsóba. Gyorsan jön a válasz, Polman révén. 28–30
56. perc: Polman kezéből kiperdül a labda, de kap egy szabaddobást. Snelder harcol ki hetest passzívnál. GÓÓÓL! Abbingh és Grimsbö párharcát ezúttal a holland játékos nyeri, kettő közte. 27–29
55. perc: BRAVÚR! Arntzen lő középről, talpról, de Wester nagyot spárgázva kirúgja a labdát.
54. perc: Kurtovic ziccere a jobb szélen, de Wester nagyot véd. Jó sánc Herremtől, hatástalanítja Groot kísérletét.
53. perc: Grimsbö véd ismét, a hollandok vészkapussal játszanak. Üres a kapu, de Arntzen indítását lehalásszák. GÓL! Van Olphen lövésébe belepiszkál Grimsbö, de becsorog a labda. 26–29
52. perc: NEM SIKERÜL! Bont kap remek labdát a jobb szélen, de harmadik lövéséből sem születik meg az első gólja, nagy hiba. Grimsbö véd. Góllal büntet Norvégia, Arntzen bejátászását Frafjord váltja gólra. 25–29
51. perc: Polman próbálkozását Grimsbö lábbal hárítja, a kipattanót viszont bepofozza Snelder. Wester fogja Mörk lövését, még tovább zárkózhat Hollandia.25–28
50. perc: A megítélt hetest Abbingh értékesíti. Belemenés Herrem ellen, fordulhat Hollandia.24–28
49. perc: Van Olphen védekezésben nem remekel, összehoz egy hetest Oftedal mellett. Mörk pedig köszöni szépen, a jobb felsőt célozza és lő is oda. ÚJABB KÉT PERC! Tomac is leülhet pihenni, kettős emberhátrányban a norvégok.23–28
48. perc: KIÁLLÍTÁS! Arntzen szabálytalan Groottal szemben, amiért két percet kap. Négy közte, Van Olphen érkezik lendületből és lő megállíthatatlanul a hálóba. 23–27
47. perc: Időt kér Hollandia. Abbingh hozza közelebb a hollandokat, jó 9 méterről lő a hálóba. Frafjord harcol ki hetest a túloldalon. GÓÓL! Nora Mörk bevágja az újabb büntetőt, 10. gólja ez a fináléban. 22–27
46. perc: Arntzen esélyt sem ad középről a kapusnak, bődületes erejű lövése a lécről vágódik a hálóba. EZ IS BENN VAN! Grootot átadását leszedik védekezésben, a gyors fordulásból pedig Herrem lövi ki a bal alsót.21–26
45. perc: Oftedal passzát leszedik, jól védekezik most Hollandia. Hetes a túloldalon. NINCS GÓL! Grimsbö megfogja Visser hétméteresét.
44. perc: Grimsbö a lehető legjobbkor mutat be egy védést a túloldalon. Megtörik a holland gólcsend, Van de Heijden eredményes. 21–24
43. perc: Rossz lövés, a sáncról levágódó kísérletet könnyedén szedi össze Grimsbö. GÓÓL! Nora Mörk kilencedik találata a döntőn, nyolc méterről a két léc találkozásához centizi ki. Bajban Hollandia. 20–24
42. perc: Elrontják a támadást a hollandok, még lövésig sem jutnak. Frafjord is belejön, rövid időn belül másodszor szerez gólt. 20–23
41. perc: Jó sánc, Mörk lövése sarokdobásra pattan. GÓÓL! Kristiansen bejátszásából Frafjord talál be. Időt kér Hollandia.20–22
40. perc: Goos gyönyörű mozdulattal ejti át Grimsbőt, de rálép a vonalra, így nincs gól. Van a túloldalon, ismét Oftedal talál be. Egy pillanatra sincs megállás, Groot két védő között pattint a hálóba Grimsbö lábai között.20–21
39. perc: Oftedal két védő gyűrűjében talál a hálóba, szép egyéni akció. 19–20
38. perc: Belemenés a norvégoknál. EGYENLÍT HOLLANDIA! Goos kap remek labdát Groottól, majd a rövidbe húzza a labdát a bal szélről. 19–19
37. perc: Polman vállalkozik bátran, de Grimsbö véd. Kiegészülnek a hollandok. Hiba itt is, ott is, Grimsbö fogja Polman lövését ismét.
36. perc: HOPPÁ! Megy ez emberhátrányban is, Groot elemi erővel rakétáz a jobb felsőbe. Mörk ziccerét most lábbal hárítja Wester, nem kis bravúrral.18–19
35. perc: Nem jó bejátszás a hollandoktól, ráadásul Kristiansen harcosan gólt szerez a túloldalon. KIÁLLÍTÁS! A norvég gólnál még egy két percet is kiosztanak, Snelder kapja, másodszor a döntőn. Vigyáznia kell. 17–19
34. perc: Van der Heijden lő a hálóba Grimsbö lába alatt. Nora Mörköt most nem tudja tartani a holland védelem, akcióból is betalál. 17–18
33. perc: Kristiansen hoz össze egy hetest, jöhet Mörk. GÓL! A Győri ETO átlövője elfekteti Westert, majd a kapu bal oldalába zúdít. Ezzel megvan a gókirályi cím a norvégnak.16–17
32. perc: Rossz bejátszás Polmantól, Grimsbőhöz pattan a labda. A norvég kapus gyorsan indít, Herrem pedig gólra váltja a ziccert. Groot viszont egyenlít a túloldalon. 16–16
31. perc: FOLYTATÁS! A norvégoké az első támadás, Kristiansen lövését védi Wester.

1. FÉLIDŐ

30. perc: Mörk bejátszásával Frafjord fordul be, majd a földre kerül, hetes. Jön Jankovic a holland kapuba. GÓL! De Mörk neki sem kegyelmez, bevágja a hétméterest. Jön a válasz a túloldalon, Grooté a végszó. 15–15 A SZÜNETBEN!
29. perc: Kristiansen lövését sáncolja Groot, begyűjtik a labdát a hollandok. Visser átlövését is fogja Grimsbö – elvégre ezért hozták be.
28. perc: Abbingh ugrik be ziccerben a bal szélen, de Grimsbö lábbal véd.
27. perc: Nem sokáig vezetnek az északiak, Van der Heijden talál be. Oftedal kezéből kicsúszik a labda.14–14
26. perc: Még egy rontás a hollandoktól, megtorpantak. GÓÓL! Fordít Norvégia, Arntzen lövése Broch sáncolni igyekvő kezéről pattan a hálóba. 13–14
25. perc: Arntzen jóvá teszi iménti hibáját védekezésben, labdát szerez a túloldalon. EGYENLŐ! Zsinórban negyedik gólját szerzi Norvégia, Waade egyenlít. 13–13
24. perc: Újabb technikai hiba a hollandoktól, egyenlíthet a címvédő. De nem tud, Wester kispárgázza Arntzen próbálkozását.
23. perc: Kapufa az egyik oldalon, gól a másikon: Mörk hozza fel egyre Norvégiát. 13–12
22. perc: A gólkirályi címre törő Mörk bújik be két védő között és lő a hálóba. Technikai hiba a hollandoktól, fordulhatnak a norvégok. NAGY GÓL! Waade jobbátlövőből enged el egy rakétát és kipókhálózza a jobb felsőt.13–11
21. perc: Groot készít elő, Snelder pedig a beálló helyéről vágja be a ziccert. Kapuscsere a norvégoknál, Solberg helyére jön Grimsbö.13–9
20. perc: Groot kap sárgát védekezésben. Arntzen befut középre, és a bal felsőt veszi célba, de Wester bravúrral hárít.
19. perc: Meglép Hollandia, Wester védése után indul Broch, akinek lövése a lécről vágódik be. Három közte. 12–9
18. perc: Malestein pattint a hálóba Solberg lábai között a jobb szélről. Jön a válasz, Frafjord beállóból eredményes. Győri összjátékból születik a holland gól, Groot átadásából Broch talál be.11–9
17. perc: Passzívnál eladja a labdát Hollandia, a gyors indításból pedig Herrem kíméletlenül bevágja a ziccert. Időt kér Hollandia. 9–8
16. perc: Megtörik a norvég gólcsend, Arntzen eredményes. 9–7
15. perc: Solberg is bemutat egy védést. EXTÁZISBAN A HOLLAND KAPUS! Előbb Kristiansen, majd Kurtovic ziccerét is hárítja Wester. Kollégája sem akar lemaradni, Solberg is véd egyet a túloldalon.
14. perc: Kiegészülnek a hollandok. Mörk lövése levágódik a sáncról, Wester pedig hozzáér, így nincs sarokdobás.
13. perc: Wester nagyon elkapja a fonalat, nem tudnak gólt lőni a norvégok. Broch harcol ki hetest közben a túloldalon. GÓÓL! Visser bevágja a hétméterest, jól jön ki az emberhátrányból Hollandia. 9–6
12. perc: KIÁLLÍTÁS! Elveszíti legeredményesebbjét Hollandia, Snelder kap két percet. NINCS GÓL! Mörk húzza le a szélre, de Kurtovic próbálkozását Wester lábbal védi. Van a túloldalon, emberhátrányból talál be Hollandia, Polman eredményes. 8–6
11. perc: Szerencsés gól az időkérés után, Mörk lövésébe csak belekap Wester, védeni nem tud. NA DE! Gyors középkezdés a hollandoktól, Snelder pedig negyedik találatát jegyzi. 7–6
10. perc: Kristiansen lövését a sánc után könnyen fogja Wester, majd indítja gyorsan Goost, aki gólra váltja a ziccert. Időt kér Norvégia, beragadnak az északiak most kicsit az utóbbi percekben. 6–5
9. perc: Frafjord löki el két kézzel Polmant, de megússza egy sárgával. EGÁL! Snelderrel nem bírnak a norvégok, harmadik gólját szerzi a találkozón. 5–5
8. perc: Bravúr a túloldalon is, Oftedal ziccerét hatástalanítja Wester.
7. perc: Van Olphen jobb felsőbe tartó átlövését kiszedi Solberg. A túloldalon sáncolják Mörk próbálkozását. SZÉP VÉDÉS! Bont mehet ziccerben a jobb oldalon, de Solberg lábbal hárít.
6. perc: BOMBA! Óriási találattal felelnek a hollandok, Polman a szaggatottról lő a bal felsőbe. Herrem a bal szélről talál be a túloldalon, nem is akárhogyan, cunderezve.4–5
5. perc: Oftedal harcol ki egy hetest két védő között. Mörk büntetőből sem hibázik, a jobb alsóba helyez. 3–4
4. perc: HATALMAS GÓL! Nora Mörk emelkedik középen, és nyolc méterről bombáz a léc alá. Jön a válasz, Snelder másodszor talál be a mérkőzésen.3–3
3. perc: Oftedal lövése a sáncról a kapufára pattan, marad a labda a norvégoknál. GÓÓL! Kristiansen átlövése utat talál a hálóba. Azonnal jön a válasz, Snelder ejtése hull a hálóba a túloldalon. 2–2
2. perc: Sárga lap Sneldernek, keményen bekkelnek a hollandok. Hiába, megvan az egyenlítés, Frafjord eredményes beállóból. Solberg védi Polman lövését. 1–1
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A DÖNTŐ! A hollandok támadnak először, rögtön egy gól az MVP-től: Groot lövi át a falat és a kapu jobb oldalába zúdít. 1–0

A hollandok narancssárgában lépnek pályára, a norvégok fehérben.

A mérkőzés beharangozóját nyilatkozatokkal, érdekes statisztikákkalITTtalálja!

A két együttes két fontos mérkőzést is vívott egymással az elmúlt egy év során: a tavalyi vb-döntőben a norvégok már az első félidőben eldöntötték az aranyérem sorsát, 20–9-re vezettek, és 31–23-ra győztek a hollandok ellen. A két csapat két hajszál híján a riói olimpia döntőjében is összefutott, de csak bronzcsata lett belőle, és a szünetre akkor sem maradt kérdés: Norvégia 19–13-as első félidő után 36–26-ra nyert.

Keretek, eredmények, mérkőzések – tudjon meg mindent az Európa-bjanokságról adatbankunkból.Kattintson ide!

Az All-Star-csapatot is kihirdették már a döntő előtt:két-két holland és norvég játékos is bekerült a legjobbak közé, ráadásul Nycke Groot, a Győri ETO holland légiósa megkapta a torna legjobbjának járó MVP-címet is. A Győri ETO norvég átlövője, Nora Mörk pedig az All-Star-tagság mellett az Eb gólkirálynője lehet, ehhez legalább hat gólt kell szereznie a döntőn.

A bronzmérkőzésen a riói olimpián ezüstérmes Franciaország már héttel is vezetett Dánia ellen, végül szoros, háromgólos győzelmet aratott Dánia ellen.Bővebben itt!

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a Hollandia–Norvégia női kézilabda Eb-döntő élő tudósításában. Tartsanak velünk, hamarosan kiderül, hogy a hollandok letaszítják-e a trónról az északiakat.