Montenegrónak csak fellángolásai voltak, Dánia jutott elsőként a döntőbe a női kézi Eb-n

2022.11.18. 17:40
A győri Anne Mette Hansen (labdával) megtapasztalhatta a montenegróiak keménységét (Fotó: MTI)
A női kézilabda Európa-bajnokság első elődöntőjében Dánia Montenegró ellen lépett pályára Ljubljanában. A montenegróiak jól kezdtek, de Dánia érvényesítette a papírformát, és 27–23-as győzelmet aratva bejutott a döntőbe.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
ELŐDÖNTŐ
DÁNIA–MONTENEGRÓ 27–23 (14–10)
Gólszerző:
Friis 7, Höjlund 6, Tranborg 3,Hansen 2, Heindahl 2, Jörgensen 2, Östergaard 2, Buurgard 2, Iversen 1, Möller 1, ill. Grbics 7, Jaukovics 7, Radicsevics 3, Rajcsevics 2, Pletikosics 1, Malovics 1, Brnovics 1, Pavicsevics 1

KÉSŐBB
NORVÉGIA–FRANCIAORSZÁG 28–20 (12–11)

Montenegró 2014 után jutott el újra az elődöntőig, míg Dánia 2004 után szerettet volna ismét fináléba kerülni. Jesper Jensen együttesénél PCR-tesztet végeztek a csütörtök szünnapon, miután a kapitány segítője, Lars Jörgensen és Kaja Kamp is elkapta a koronavírust. A többiek negatív tesztet produkáltak, így teljes kerettel állhattak ki a dánok. A montenegróiaknál természetesen újra ott volt az előző meccsen pihenő csapatkapitány, a torna után búcsúzó Jovanka Radicsevics, illetve Milena Raicsevics is vállalni tudta a játékot. A montenegrói szurkolók Szkopje után Ljubljanába is a csapattal tartottak, már a himnusz éneklésével megalapozva a hangulatot.

A montenegróiak rögtön nagy elánnal vetették bele magukat a küzdelembe, mindkét kapu előtt ezer fokon égtek. Az első percek Radicsevics és Emma Friis gólpárbajával teltek, majd Djurdjija Jaukovics bombáival 6–3-ra meglépett Bojana Popovics együttese. Radicsevicsék emberelőnyben két egész pályás lövést is elhibáztak üres kapura, a dánok ezt kihasználták, és a győri Anne Mette Hansen góljával utolérték őket. Montenegró tíz percen keresztül nem tudott betalálni, miközben Dánia a vezetést is átvette – időt kellett kérnie a balkáni csapatnak.

Kristina Jörgensen jól találta meg a helyeket a falban, Radicsevicsék meg nagyon megálltak támadásban, Dánia összességében 8–1-es sorozatot produkálva 11–7-re meglépett. A dánoknál Mie Höjlund mozgékonysága is sokat hozott a konyhára, a túloldalon a külső posztokról Jaukovics szinte egyedül próbálkozott, a balátlövő kettőre hozta vissza csapatát. Ettől függetlenül Sandra Toft és a felkeményedő dán védekezés nehéz feladat elé állította a játékot egyébként lassító Montenegrót, amely a szünetre újra négygólos hátrányba került (14–10).

A folytatásban a siófoki Marina Rajcsics is elkönyvelhette első védéseit, Dánia majdnem hét percig nem talált be, ezalatt Montenegró kiegyenlített. A dánok több gyors labdafelvitelt is elrontottak, aztán iksznél még idejében tudtak váltani, így nem kerültek hátrányba. A montenegróiak nem tudták kihasználni a dán hibákat, ráadásul a sokat játszó kulcsemberek fáradni kezdtek, a dánok pedig öttel megléptek a hajrához érve.

Radicsevicsék próbálkoztak a hét mezőnyjátékossal való támadásokkal, aztán viszont emberhátrányban elcserélték magukat. A korábbi ferencvárosi Itana Grbics lépett elő főszereplővé, sorozatban hat gólt lőtt, ezzel szinte egyedül tartotta meccsben csapatát. Aztán a legrosszabbkor, közte háromnál, három perccel a vége előtt nem tudott túljárni a Toftot váltó Althea Reinhardt eszén. Az emberelőny sem segített már a montenegróiakon, Dánia végül érvényesítette a papírformát, és sorozatban hatodik szlovéniai meccsét megnyerve 27–23-as sikerrel finalista. Több dán játékos is megkönnyezte a döntőbe jutást, látszott rajtuk, mennyit jelent nekik ez a régóta várt eredmény.

A VASÁRNAPI PROGRAM
A. HARMADIK HELYÉRT
17.45:
Montenegró–Franciaország (Tv: M4 Sport)
DÖNTŐ
20.30:
Dánia–Norvégia (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

16. Észak-Macedónia

VÉGE! Dánia 27–23 legyőzte Montenegrót és bejutott a döntőbe! Köszönjük figyelmüket!

60. perc:Rajcsevics betör és gólt lő, de a dánoknál Höjlund is újra eredményes. 27–23

59. perc: Brnovics beállóból nem hibázik, de a másik kapu előtt Höjlund is magabiztos. 26–22

58. perc: Üres kapu mellett támadnak a dánok, Tranborg pedig átlövésből eldönti! 25–21

58. perc: Burgaard megy ki kettő percre miután földre viszi a beállót. Grbics ziccerét Reinhardt védi!

57. perc: Grbics a blokkba lövi! A dánok elvesztik a labdát a kemény montenegrói védekezésnek köszönhetően.

56. perc: Höjlund mellé lő, kezd izgalmas lenni a vége!

Jesper Jensen érzi, hogy egy kis szünetre van szüksége a csapatának, dán időkérés.

55. perc: Grbics parádés az utóbbi percekben, már csak három a hátránya Montenegrónak! 24–21

53. perc: Östergaard gyorsan ki is használja a kettős fölényt, de Grbics a túloldalon megállíthatatlan. 24–20

53. perc: Alivodics Iversen góljánál kettő perces kiállítást kapott, majd egy perc elteltével jött is volna vissza, kettős emberhátrány!

52. perc: Rohannak a csapatok, Grbics betalál, majd a másik oldalon Iversen is. Grbics nagyon él, újra betalál.23–19

51. perc: Ismét üres kapu, ismét Grbics gól. De a dánok is betalálnak, Östergaard a jobb szélről nem hibázik. 22–17

50. perc: Burgaard kap egyet Jaukovicstól, de nem torpan meg és középről a kapuba lő. 21–16

49. perc: Üres kapu mellett támadnak a montenegróiak, Grbics ki is használja a létszámfölényt. 20–16

Öt gól dánok előnye, montenegrói időkérés.

48. perc: Megtalálják Brnovicsot beállóban, de a ziccert Toft védi. A másik oldalon viszont jön a beállós gól, Iversen nem hibázik. 20–15

47. perc: Iversen ziccerét Rajcsics védi, de a kipattanóból Friis büntetőt harcol ki, Möller most nem hibázik. 19–15

46. perc: Passzív jelzés mellett Höjlund átlő, Rajcsics csak beleérni tud, védeni nem. 18–15

45. perc: Először jut el a labda a montenegróiak balszélsőjéhez, Pavicsevics pedig nem hibázza el a ziccert. 17–15

44. perc: Ellépték a montenegróiak, Dánia rohan, a támadás végén Friis ejti a kapu a labdát. 17–14

43. perc: Möller érkezett hetest lőni, Rajcsics bravúrral védett. A dánnak ez volt az első kihagyott büntetője az EB-n...

40. perc: Rikke Iversen Grbics nyakára üt, kettő perc.

38. perc: Rajcsevics lövése rossz, gyors indítást követően újra Tranborg eredményes. 16–14

37. perc: Grbics egyenlít, de most a dánok is jól zárják le a támadást, Tranborg talál be. 15–14

36. perc: Kapkodnak a dánok, Montenegró Rajcsevics góljával még közelebb zárkózik. 14–13

35. perc: Nagy a rohanás mindkét oldalon, végül Friis ziccerben, de Rajcsics ismét véd. A dán kapu előtt ismét Jaukovics lő, góljával kettőre zárkóznak a montenegróiak. 14–12

34. perc: Höjlund megtalálja az utat a lövéshez, de Rajcsics védi a ziccert! A montenegrói támadás Jaukovics belemenésével zárul.

33. perc: Montenegró is sokáig passzolgatott, végül a passzív lejárta előtt Jaukovics lövése utat talált a kapuba. 14–11

32. perc: Az első lövés Tranborgé, de Rajcsics védeni tud.

Folytatódik a mérkőzés, a dánok emberhátrányban kezdhetik a passzolgatást.

VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! Montenegró kezdeti lendülete gyorsan megtört, a félidő végére magabiztos előnyt tudtak szerezni a dánok.

30. perc: Östergaard két kézzel kilökte Pavicsevicset a pályáról, kettő perc. Az időntúli szabaddobást elrontják a montenegróiak.

30. perc: Toft óriási formában, ezúttal Grbics lövését védi. A félidő utolsó dán támadását Friis zárja góllal. 14–10

29. perc: Bekerül a labda Heindahlhoz, a dán beálló pedig nem hibázza el a ziccert. 13–10

27. perc: Brnovics lökte ki a falból Iversent, kettő perc. Heindahl ziccerét Batinovics védte!

27. perc: Grbics passza után Jaukovicstör be jól, újabb gól. 12–10

25. perc: Jaukovicsvédőjével a nyakán sétál be hét méterre és a léc alá bombáz. 12–9

24. perc: Höjlund nagy formában, gyors cselek után szerez újabb gólt. 12–8

23. perc: Nem sikerült megjátszani a dán beállót, de a rohanást Montenegró is elrontotta.

Most a dánok kértek időt.

22. perc: Szépen járatták a labdát a dánok, Friis pedig a bal szélről a kapuba ejtett. A másik oldalon Malovicstalált be átlövésből. 11–8

20. perc: Szépen járatják a labdát a dánok, Höjlund középről újabb gólt szerez, ráadásul Raicsevicskettő perces kiállítást kap. 10–7

19. perc: Üres kapuval támadnak a dánok, Höjlund pedig keményen a léc alá lövi a labdát. A másik oldalon újra Pletikosics marad üresen, de ziccerét Toft bravúrral védi! 9–7

18. perc: Jörgensen a nyakánál fogva vitte földre Raicevicet, kettő perc. Pletikosicski is használja az előnyt. 8–7

17. perc: Jörgensen megver két védőt és megszerzi második gólját, Montenegró kilenc perce gólképtelen. 8–6

16. perc: Jaukovicsra jön ki a figura, Toft rossz irányba mozdul, de jól emeli a lábát és a kapu fölé rúgja a labdát.

Montenegrói időkérés.

16. perc: Burgaard passza után Jörgensen talál üres helyet a montenegrói falban és megszerzi a dánoknak a vezetést. 7–6

15. perc: Egyenlítenek a dánok, Hansen első gólját lövi, a túl oldalon rossz a passz Radicsevics irányába.6–6

14. perc: Jaukovics középről lő, de Toft érzi az irányt és kitenyereli a labdát.

13. perc: Burgaard most jól csinálja, zárkóznak a dánok! Majd Montenegró ismét az üres kapu mellé lövi a labdát. 5–6

12. perc: A montenegróiak túlgondolták a támadást Raicsevics nem érte el Jaukovics passzát, a másik oldalon Hansen lövését védi Rajcsics, Radicsevics üres kapus kísérlete pedig kapu mellé szállt.

11. perc: Grbics lőne, de Tranborg visszarántja, kettő perc!

10. perc: Grbics lövése mellé száll, a dánok azonban nem tudnak zárkózni, mert Hansen ellépi.

8. perc: Friis büntetőjére Batinovics érkezik a kapuba, de nem kell védenie, a dán csúnyán fölé lő. A másik oldalon Jaukovicslövését Toft csak beljebb tudja segíteni, de a dánok is rohannak és Hansen révén gólt is szereznek. 4–6

7. perc: Radicsevics a jobb alsóba lövi a büntetőt. Majd egy blokk után újra montenegrói támadás Jaukovicsgóllal.3–5

6. perc: Friis lövi a büntetőt, meg is van a dánok harmadik találata. A dán kapu előtt Brnovics harcol ki büntetőt.3–3

5. perc: Grbics passza után Radicsevicsejtése a kapuban. A másik oldalon Hansen harcol ki büntetőt.2–3

4. perc: Szépen járatják a dánok a labdát, a bal szélről Friis talál be. 2–2

3. perc: Az első átlövés gól Jaukovicsnevé mellé kerül, a dánok támadását Hansen kapufája zárja. Jaukovics újra lő, Toft ezúttal hárít. 1–2

2. perc: Friis egalizál szintén szélről, majd dán labdaszerzést követően Tranborg lő a kapu fölé. 1–1

1. perc: Montenegró szerzi az első gólt, Radicsevicstalál be a jobb szélről. 0–1

1. perc: Montenegró kezdi a találkozót. A dánok fehérben, Montenegró feketében lép pályára.

A találkozót moldáv bírópáros vezeti majd.

A két csapat utolsó középdöntős mérkőzései felemás képet mutattak. A dánok meglepetésre a norvégok legyőzésével végeztek a csoport első helyén, míg a már biztosan továbbjutó Montenegró nem erőltette meg magát túlságosan a hollandok ellen, a társrendező 17 gólos vereséget szenvedett.

A dánok legeredményesebb játékosa Emma Friis, hat mérkőzésen 28 gólt szerezve. A montenegrói csapat leggólerősebb játékosa Djurdjina Jaukovic 35 találattal.

A két csapat legutóbb a 2020-as Eb-n találkozott egymással, akkor a hazai pályán szereplő dánok fölényes, 28–19-es győzelmet arattak.

Köszöntjük olvasóinkat! Hamarosan kezdődik a női kézilabda Európa-bajnokság első elődöntője, melyen a középdöntős csoportját megnyerő Dánia és a csoportmásodikként továbbjutó Montenegró csap össze egymással.