Szenzációs második félidő, világbajnok a magyar válogatott!

BORBÉLY LÁSZLÓBORBÉLY LÁSZLÓ
2018.07.14. 19:47
Három a magyar igazság! A 2001-es és a 2003-as elveszített döntő után a magyar női junior kézilabda-válogatott ezúttal világbajnoki aranyérmet szerzett. Háfra Noémiék a debreceni fináléban kétgólos félidei hátrányt követően 28–22-re legyőzték Norvégiát. A magyar csapat mind a nyolc meccsét megnyerte a viadalon.
JUNIOR-VILÁGBAJNOK A MAGYAR VÁLOGATOTT! – GALÉRIÁNK MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE! (Fotó: Török Attila)

XXI. NŐI JUNIOR KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (2018. július 1–14., Debrecen)
DÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–NORVÉGIA 28–22 (10–12)
Debrecen,
Főnix Csarnok, 6500 néző.Vezette: Sosagordalina, Lemesmartinez (uruguayiak)
MAGYARORSZÁG: SUBA – Faluvégi 1, KLUJBER 8 (2), LAKATOS R. 4, PÁSZTOR N. 2, HÁFRA8, Márton. Csere: Hlogyik (kapus), Kuti, FODOR CS. 3, Tóvizi, SZABÓ K. 2, Kácsor. Edző: Golovin Vlagyimir
NORVÉGIA:GRÖNLUND – Gabrielsen 2, Ellersten 2, Lund 1 (1), Nestaker 1, REISTAD 7, K. Olsen 1. Csere: Fossheim 2, JACOBSEN 4 (4), Dahl 1, Huse, Solstad, Hovland 1. Edző: Vigdis Holmeset
Eredmények alakulása: 7. perc: 4–1. 13. p.: 5–6. 26. p.: 9–11. 39. p.: 16–15. 50. p.: 22–18. 55. p.: 25–20

AZ ÉREMÁTADÁS ÉS AZ ÜNNEPLÉS PILLANATAI VÁGATLANUL

Bár az első gól a norvégoké volt, az első hét meccsét megnyerő magyar válogatott kezdte jobban a meccset, Lakatos bombájával a hetedik percben már 4–1-re vezetett. Ezt követően kicsit megtört a lendület támadásban, Henny Reistaddal nem tudtunk mit kezdeni, és az első negyedóra végén már a norvégok vezettek (6–7).

A játékrész utolsó nyolc perce a norvégoké volt, ebben az időszakban csak egyszer tudtunk betalálni, így a szünetre kettővel mentek a vendégek (10–12).

De azt már megszokhattuk Háfra Noémiéktől, hogy a fordulás után képesek még egy sebességi fokozattal feljebb kapcsolni, és szerencsére ezúttal sem volt máshogy!

Line Ellertsen ugyan a 35. percben 13–15-re módosította az állást, ezt követően egy 3–0-s sorozattal fordítottak a mieink. A 44. percben Lakatos Rita nagyot kapott, ami után ápolni kellett, majd kórházba szállították, így az utolsó bő negyedórát csapatkapitánya nélkül játszotta le a magyar csapat (18–17). De hogyan?!

Klujber Katrin és Háfra megállíthatatlan volt, Suba Sára a csoportmeccsen bemutatott parádés teljesítményét idézte, az 50. percben már négy (22–18), az 55.-ben öt gól volt közte (25–20), végül pedig hattal nyert a magyar válogatott (28–22) – a második félidőt 18–10-re megnyerve!

Az oroszok ellen elveszített 2001-es és 2003-as vb-döntő után harmadik kísérletre már összejött az arany, világbajnok Magyarország!

A magyar kézilabdázás el az 1949-es nagypályás és az 1965-ös, teremben szerzett felnőtt női elsőség, valamint a 2017-es ifjúsági strandkézilabda arany után negyedik világbajnoki címét szerezte.

A VÉGEREDMÉNY
Világbajnok:
MAGYARORSZÁG (Binó Boglárka, Faluvégi Dorottya, Fodor Csenge, Giricz Laura, Háfra Noémi, Hlogyik Petra, Hornyák Bernadett, Kácsor Gréta, Klujber Katrin, Kuti Bettina, Lakatos Rita, Márton Gréta, Pásztor Noémi, Suba Sára, Szabó Kitti, Tóvizi Petra, szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir), 2. Norvégia, 3. Dél-Korea, 4. Oroszország, 5. Hollandia, 6. Dánia, 7. Franciaország, 8. Románia, 9. Horvátország, 10. Izland, 11. Brazília, 12. Svédország, 13. Németország, 14. Japán, 15. Szlovénia, 16. Montenegró, 17. Spanyolország, 18. Portugália, 19. Angola, 20. Chile, 21. Kína, 22. Paraguay, 23. Egyiptom. Elefántcsontpart visszalépett a tornától.

A VILÁGBAJNOKSÁG ÁLOMCSAPATA
Kapus:
Polina Kaplina (Oroszország)
Jobbszélső: Faluvégi Dorottya (MAGYARORSZÁG)
Jobbátlövő: Line Ellertsen (Norvégia)
Irányító: Henny Reistad (Norvégia)
Beálló: Pásztor Noémi (MAGYARORSZÁG)
Balátlövő: Háfra Noémi (MAGYARORSZÁG)
Balszélső: Emma Friis (Dánia)
Gólkirály: Helena Paulo (Angola) – 73 gól
Legjobb játékos (MVP): Szong Hje Szu (Dél-Korea)

A VILÁGBAJNOK MAGYAR NŐI JUNIORVÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
BINÓ Boglárka (Győri Audi ETO), HLOGYIK Petra (MTK Budapest), SUBA Sára (GVM Europe-Vác)
Jobbszélsők: FALUVÉGI Dorottya (FTC-Rail Cargo Hungaria), KUTI Bettina (MTK Budapest)
Jobbátlövők: KLUJBER Katrin (Dunaújvárosi KKA), PÉNZES Laura (DVSC-TVP)
Irányítók: LAKATOS Rita (GVM Europe-Vác), SZABÓ Kitti (NEKA)
Beállók: GIRICZ Laura (EUbility Group Békéscsaba), PÁSZTOR Noémi (Budaörs), TÓVIZI Petra (DVSC-TVP)
Balátlövők: HÁFRA Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), HORNYÁK Bernadett (GVM Europe-Vác), HORVÁTH Laura (NEKA), KÁCSOR Gréta (GVM Europe-Vác)
Balszélsők: FODOR Csenge (Győri Audi ETO), MÁRTON Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Szövetségi edző: GOLOVIN Vlagyimir
Edző: PIGNICZKI Krisztina

Klujber Katrin ma is tarthatatlannak bizonyult (Fotó: Török Attila)

57. Reistad ziccerét is védi Suba!
56. Faluvégi lövését védte a kapus, de marad nálunk. Kácsor sem talál be.
52. Időt kértünk.
52. Lakatos a kórházban folytatja sajnos...
52.
Szabó lövését védi Grönlund, de megint a mienk!
52.
Klujbert blokkolják, korner. Szuper!
51.
Belül védekezés, hetes. Lund is belövi. 22–19
50. Háfra kap két percet.
50. Klujber betörésből is betalál. Ez a hetedik gólja. 22–18
49. Szabó belement, Suba véd! Ez már a 10.
bevágja a bal alsóba! 20–18
46. Háfra hetest és két percet harcol ki, utóbbit Nestakernek.
46. Dahl
labdát szerez, szépít. 19–18
45. Ellertsen fölé lőtt. Ő is benne van az álomcsapatban amúgy, Reistad a másik norvég, akinek ez még összejött.
45.
Olsent Pásztor blokkolja. Korner.
44. Háfra
gyönyörűen húzza vissza a jobb felsőbe. 19–17
Háfra, Pásztor és Faluvégi a vb álomcsapatában!
44.
Lakatos kapott egy óriásit, ápolni kell.
43.
Szabálytalan zárás ott.
43. Pásztor
egy kézzel megszerzi, óriási gól! 18–17
42. Fossheim újabb hetest harcol ki. Jacobsen megint belövi, a jobb alsóba. 17–17
41. Labdaszerzés, Pásztor indul, 17–16.
40.
Szabálytalan zárás.
40. Reistad
töri meg a norvég gólcsendet. 16–16
40. Időt kértek a norvégok. A legutóbbi három gólt a mieink szerezték.
37.
Ellertsen most mellé lőtt, de Suba indítását Reistad lehúzza.
36.
Eladott norvég labda, de hátul megszerzik.
35. Lakatos
elhajlásból szépít. 14–15
35. Ellertsen villámgyorsan felel sajnos. 13–15
35. Háfra szenzációs betörés után szépít. 13–14
34. Háfra megveri az emberét, ítélet nincs, védés van... Viszont elrontották a túloldalon.

kettőre növeli az előnyt. 10–12
28. Grönlund is remekel, Klujber átlövését védte.
28.
Reistad lövését most védte Suba.
28. Időt kértek a norvégok is.
27.
Klujber lövését védte a kapus, Tóvizié lehetett volna a labda, de fault. Szabó test mellől. 10–11
26. Reistadra nincs eddig ellenszer. 9–11
26. Kácsor bombáját védi a kapus.
25. Fossheim
egy maratoni támadás végén befutva eredményes. 9–10
24. Lakatos bombája a jobb felső fölé ment.
negyedik gólja a jobb alsóban. 8–9
21. Dahlt blokkoljuk, Suba még kiüti. Lakatos lövése nem jól pattan.
21.
Háfra lövését védi Grönlund.
20.
Háfra nem kap faultot, de elrontják a norvégok.
19.
Szép blokk, de Klujber nem tudja megkaparintani. Dahl fölé lőtt.
18. Lakatos
talpról megint bevágja. 8–8
18. Jacobsen a bal alsóba lőtt. 7–8
18. Pásztor két percet kap, a norvégok hetest.
17. Háfra csen labdát, majd gólt szerez! 7–7
16.
Suba védi az átlövést, de Grönlund is hárítja Klujber helyzetét.
15.
Kuti ejtését lehúzza Grönlund.
14. Reistadot
a kettős hátrány sem zavarja... 6–7
14. Klujber ezt már bevágja, a kapu jobb oldalába. 6–6
14. Olsen belép a ziccerben beugró Faluvégi elé, ez is két perc.
13. Ellertsen találta arcon Faluvégit.
13. Reistad betörésből fordít. 5–6
12. Lakatos hetest harcol ki. Klujber a csoportban 8/8-cal zárt, most az elsőt kihagyja.
12.
Márton is a kapufát találja el.
11. Reistad
pedig nagyon bevágja a bal felsőbe. 5–5
11. Passzívnál kapnak egy szabadot még, így nem számít, hogy kidobták oldalra.
5. Klujber meg tíz gólig, most már kettőnél jár. 2–1
5. Ellertsen átlövését másodjára védi Suba. Ez volt az első védése, a csoportmeccsen 24-ig jutott.
4.
Kapufa, a kipattanó a miénk, Márton fölé lőtt.
3. Nestaker mellé, Klujber a jobb felsőbe. 1–1
2.
Háfra átlövését védi a kapus, a túloldalon a léc hárít.
1.
Kiejtett labda nálunk, Gabrielsen a jobb szélről büntet. 0–1
1. A mieink kezdték el a meccset.

ELŐZMÉNYEK

A mieink magabiztosan meneteltek a döntőig, a csoportkör nyitányán a brazilok ellen még szorosabb meccsen (27–24) nyertek, majd Portugália (33–20), Montenegró (27–17) és a csoportelsőségről döntő mérkőzésen Norvégia (35–27) ellen is fölényesen diadalmaskodtak.

A nyolcaddöntőben a lányok egy szorosabb első félidő után a második játékrészben hengerelve 14 góllal (31–17) verték Szlovéniát, majd 14–17-es első 30 percet követően 31–26-ra Romániát. Az elődöntőben Dél-Korea (30–25) sem jelentett problémát, így 2001 és 2003 után harmadszor jutottak a mieink a vb-döntőbe, igaz, eddig még egyszer sem tudtunk nyerni (mindkétszer az oroszok örülhettek).

A norvégok szintén megverték Brazíliát (25–20), Montenegrót (31–20) és Portugáliát (34–22), a nyolcaddöntőben Izland (35–30), a negyeddöntőbe hosszabbítás után Franciaország (27–26), az elődöntőben pedig Oroszország (30–23) ellen nyertek. Nekik is ez a harmadik döntőjük, 2005-ben kikaptak az oroszoktól, 2010-ben megverték őket.