Nemzetisport.hu 2012.06.10 15:28 Frissítve: 2015.02.22 03:16

Hatgólos magyar diadal Nagy László visszatérésén

A magyar férfi kézilabda-válogatott 27–21-re legyőzte Norvégiát a világbajnoki selejtező 1. mérkőzésén, ezzel hatgólos előnyt szerzett a visszavágóra. A három év kihagyás után a válogatottba visszatérő Nagy László hatszor vette be a norvégok kapuját.

Nagy László három év után hat góllal tért vissza
a magyar válogatottba (Fotó: Mirkó István)

A norvégok ellen összességében pozitív volt a mérleg (24 mérkőzés, 17 győzelem, 1 döntetlen, 6 vereség, 573 lőtt és 520 kapott gól) a meccs előtt, ám az utóbbi két alkalommal, amikor a vb-re kijutás volt a tét, a skandináv gárda bizonyult jobbnak összesítésben.

A 2000-es vb-selejtezőjében a mieink Szegeden 20–19-re nyertek, Altában viszont 24–22-re kikaptak, így egyetlen gól döntött a norvégok javára. A 2004-es vb előtti párharcban Sandefjordban 27–24-re nyertek a norvégok, a magyarok Miskolcon viszont csak 30–29-re, és kétgólos különbséggel a rivális jutott tovább.

A találkozót a norvégok kezdték jobban, a magyar támadásokba sok pontatlanság csúszott, és mintha idegesebbek is lettek volna a játékosok a kelleténél. Talán ez látszott a válogatottba három év szünet után visszatérő Nagy Lászlón is, de az biztos, hogy a találkozó elején nem tudott túljárni Ole Erevik eszén. A magyar csapatot a támadók közül Császár Gábor egy személyben tartotta mérkőzésben három gyors góljával, de nagy szükség volt Fazekas Nándor bravúrjaira is a kapuban.

Aztán csak megtört a Nagy-átok, és záporoztak is szépen az óriási átlövésgólok, de meglépni így sem tudott a magyar válogatott, sőt 9–6-ot követően visszazárkóztak a norvégok, és a félidő során az egy-két gólos differencia állandósult (12–10).

A folyatás ugyanúgy indult, mint az első felvonás, két gyors északi góllal eltűnt a magyar előny, majd egy hetes és Nagy újabb bombája után ismét megvolt a két csapat között szinte végig fennálló két gól. Egy újabb norvég kiállítás és Gulyás leindulásból szerzett találatával már néggyel is vezettünk (17–13).

Szépen felépített előny

A különbséget azonban ezúttal sem sikerült tartani, a norvégok két gyors szépítése után pedig hiába cserélt kapust Mocsai, kezdetben Mikler Roland sem találkozott sokat a labdával.

Az utolsó 10 percre ez utóbbi mutató megváltozott, míg elől Nagy nagyszerű passza után Harsányi Gergely, utóbbi átadásából Zubai Szabolcs volt eredményes, mielőtt a jelenleg még Barcelonát erősítő átlövő maga talált be – megnyugtató, ötgólos előnnyel érkeztünk a hajrára (25–20).

Bár Kristian Kjelling még szépített, de az utolsó percekben Lékai Máté, majd időn túli hetesből Harsányi is eredményes volt (27–21), a magyar csapat így hatgólos előnnyel utazik a jövő szombati norvégiai visszavágóra.

Hogy fogadták a szurkolók a visszatérő Nagy Lászlót? Milyen szerepet játszott a norvégok elleni sikerben? Ide kattintva választ kaphat ezekre a kérdésekre.

FÉRFI KÉZILABDA, VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ
ELSŐ MÉRKŐZÉS
MAGYARORSZÁG–NORVÉGIA 27–21 (12–10)
Veszprém, 5000 néző. V: Geipel, Helbig (németek)
Magyarország: FAZEKAS – Gulyás 3, Zubai Sz. 2, NAGY L. 6, LALUSKA, Pérez 1, Iváncsik G. Csere: MIKLER (kapus), CSÁSZÁR 6 (2), Schuch 1, Putics, Lékai 2, Mocsai 1, HARSÁNYI 4 (2), Vadkerti 1
Norvégia: Erevik – Björnsen 2, Rambo 1, KJELLING 5, MYRHOL 3, Mamelund 2, TVEDTEN 6 (3). Csere: Klev, Samdhal 2, Koren, Hansen, Paulsen
Az eredmény alakulása. 3. p.: 0–2. 7. p.: 2–4. 11. p.: 5–4. 17. p.: 9–6. 24. p.: 9–8. 29. p.: 11–9. 32. p.: 12–12. 40. p.: 17–13. 52. p.: 20–19. 56. p.: 25–20. 60. p.: 26–21
Kiállítások: 2, ill, 10 perc
Hétméteresek: 5/4, ill. 3/3
MOCSAI LAJOS, a magyarok kapitánya: – Óriási drukk volt bennem, és nem csupán Nagy László visszatérése miatt. Ő egy a játékosaink közül, ebben a sportágban a csapat teljesítménye a fontos. A számok pedig önmagukért beszélnek… Többször is eredményesen forgattuk a még nem egészen összeszokott, több fontos játékosát nélkülöző csapatunkat, amelynek Oslóban az elején sem szabad statikusan támadnia és szétesően védekeznie.
ROBERT HEDIN, a norvégok kapitánya: – Tökéletesen elégedett voltam a játékunkkal és az eredménnyel az ötvenkettedik percig, ám ami ezután történt, az elszomorított. Addig is futottunk az eredmény után, ám többnyire meg tudtuk tartani a nagyon jó magyar átlövőket. A végén nyolc perc alatt csak két gólt lőttünk, nem tudtunk koncentrálni, valamint Miklerben elakadt szinte az össze lövésünk.