Időnként csikorgott a magyar gépezet, de bedarálta a brazilokat

2011.01.17. 16:01
Kellett a keménység a védekezésben: a magyar csapat végül bedarálta a brazilokat (Fotó: Reuters)
A magyar férfi kézilabda-válogatott magabiztos, 36–24-es győzelmet aratott 18–11-es félidő után Brazília ellen a svédországi világbajnokságon, így három fordulót követően két győzelem, egy vereség mérleggel áll a B-csoportban.

Az első támadást a magyar csapat vezethette, Gál Gyula fél perc alatt kiharcolt egy büntetőt, amelyet Császár a lécre bombázott, majd az irányító lövését blokkolták. Több mint másfél percig támadhattunk, más lapra tartozik, hogy eredménytelenül. A brazilok első akciója is hétméterest eredményezett, viszont gólt is, Leonardo Bortolini talált be. (0–1). Kis híján öt perc kellett az első magyar gólhoz, szép kombináció után Gál zörgette meg a brazilok hálóját.

Gyors gólváltás (Renato Tupan, Mocsai) törte meg a kialakult gólcsendet, de azt bátran állíthattuk, hogy nem a támadójátékról szólt a találkozó – sok volt a pontatlanság. Bortolini találata után Törő harcolt ki hetest és kiállítást, Harsányi bevágta a büntetőt, 3–3. Élni kellett az előnnyel, és ez sikerült is, Gál ejtése után a 11. percben először vezetett a magyar válogatott, Mocsai Tamás pedig 5–3-ra növelte a fórt.

A hatodik magyar találat Harsányi gyönyörű egyéni alakítása után került a hálóba – szépségdíjas gólt lőtt a szélről, cserébe Bortolini büntetőből csökkentette a brazilok hátrányát. Ilyés egy átlövésgóllal, talpról állította vissza a háromgólos különbséget, Gál pedig kiállítást érően szabálytalankodott – a brazilok kaptak egy esélyt a felzárkózásra. Meg is ragadták azt, a kétperces kiállítás letelténél már 7–6 állt az eredményjelzőn.

Törő gyönyörű szélsőgóljára Ribeiro válaszolt parádés találattal, Császár erre „bemondta a rekontrát" – 9–7 ide. A tizediket Harsányi szerezte gyors indítás után, húsz perc után három volt a magyar előny, amely nem kis részben a brazil kollégájánál sokkal jobban védő Fazekasnak (6/13-as védési hatékonyság 2/13-mal szemben) volt köszönhető.

A dél-amerikaiak rengeteg hibával szőtték támadásaikat, és bár a magyar válogatott gépezete is csikorgott, sikerült 13–8-ra elhúzni a 24. percre. Schuch Timuzsin megszerezte első gólját a vb-n, Bortolini válaszolt – a brazil kilences tartotta csapatát belátható távolságban. A tizenötödik magyar gólt egy Mocsai-Gál összjáték hozta meg, majd Mocsai Tamás maga is beköszönt. Az első félidő utolsó percét Harsányi nyitotta góllal, de a hátralevő másodpercekbe még belefért egy Teixeira-gól, egy magyar időkérés és – az utolsó szó jogán – egy Mocsai-találat: félidőben magabiztosan, 18–11-re vezetett válogatottunk.

A második játékrészt magyar kiállítás nyitotta, de nem jöttünk ki rosszul belőle: 19–12-ig jutott a két csapat. Fazekas többször is hárított, de a brazilok összekapták a védekezést és feljöttek öt gólra (20–15). Jókor jött egy brazil kiállítás, Katzirz megzörgette a hálót, viszont egy Cardoso-lövés a kapufáról Fazekas hátára pattant, onnan meg a hálóba..

Mocsai megszerezte hatodik találatát, viszont Bortolini egy átlövéssel mattolta Fazekast – Mocsai Lajos nem véletlenül volt elégedetlen a védekezés miatt... A kisebb hullámvölgyet aztán magyar gólok követték, sikerült visszaállítani a nyolcgólos különbséget, bár Bortolini rendületlenül (és elég jó százalékkal) tüzelt.

A 44. percben a fonalat elkapó, a második félidőben igen aktív Zubai 27–18-ra hizlalta a fórt, a tízgólos különbség fél perc múlva alakult ki, Fazekas kínálta meg egy hosszú indítással a szintén jól játszó Harsányit (28–18).

Bortolini ismét bevetette a kapufa-Fazekas-gól „háromszögelést" (magasan csapata legjobbja volt), majd kiharcolt egy piros lapot is, Ilyés hagyta el végleg a pályát, miután lecsapta az átlövőt. A kiállítás alatt a brazilok közelebb lopakodtak (28–21). Tíz perccel a vége előtt még mindig nagy volt a magyar válogatott előnye, izgalommentesnek ígérkezett a hajrá, persze tenni is kellett azért, hogy ez így legyen.

Hamarosan ismét közte tíz volt, Harsányi kilencedik találatának köszönhetően, a magyar jobbszélsőre nem találtak ellenszert a dél-amerikaiak. Öt perccel a befejezés előtt a brazilok kicsiny szurkolótábora elég szomorkásan ült a lelátón, a pályán látottak adtak is erre okot (32–22).

Harsányinak összejött a tizedik gól is, Törő lerohanásból plusz tizenkettőre alakította a különbséget. A brazilok igazolták hírüket, amely szerint nem túl acélos a védekezésük – a magyar válogatott még úgy is simán, nagy különbséggel diadalmaskodott, hogy a játék időnként döcögött. A végén Császár is lőtt egy gólt, a magyar tábor „Szép volt, fiúk!"-rigmussal honorálta a győzelmet – 36–24, könnyed papírforma-győzelem, a mezőny legjobbjának pedig Harsányi Gergelyt választották meg. A japánok ellen alighanem nehezebb lesz.

FÉRFI KÉZILABDA-VB, B-CSOPORT, 3. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–BRAZÍLIA 36–24 (18–11)
Linköping, 1600 néző. V: Nikolics, Sztojkovics (szerbek)
MAGYARORSZÁG: FAZEKAS – HARSÁNYI 10 (3), MOCSAI 6, CSÁSZÁR 4, Gál 3, Ilyés 3, Törő 3. Cs: Schuch 1, ZUBAI SZ. 3, Katzirz 1, Nagy K. 2
BRAZÍLIA: Nascimento – Tupan 2, Santos 1, Pozzer, Kojoroski, Oliveira 1, Ribeiro 2. Cs: Tercairol (kapus), BORTOLINI 8 (3), Chiuffa, TEIXEIRA 4, Cardoso 4, Bonfim, Pires 2.
Az eredmény alakulása. 9. p.: 2–3. 13. p.: 6–3. 17. p.: 7–6. 20. p.: 11–7. 25. p.: 14–8. 28. p.: 16–9. 36. p.: 20–15. 38. p.: 22–17. 41.p 25–17. 45.p 28–18. 50.p 28–21. 54.p 32–21.
Kiállítások: 8 + kizárás Ilyés, ill. 8 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. 3/3