Férfi kézi Eb: sokat javultunk, de kikaptunk a spanyoloktól

2016.01.26. 18:10
Bánhidi Bence fordul kapura (Fotó: AFP)
A magyar válogatott sokat javuló játékkal 31–29-re kikapott Spanyolországtól a lengyelországi férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében, ezzel csak halvány esélye maradt az olimpiai selejtezőn való részvételre.

Éremesélyesként érkeztek a spanyolok Lengyelországba, és a céljuk eléréséhez a dánoktól elszenvedett vereség után nyerni akartak ellenünk, hogy közelebb kerüljenek az elődöntőhöz.. A mieink ezzel szemben azért küzdöttek, hogy megpróbálják befogni az olimpiai versenyfutásban lépéselőnyben levő Svédországot és Oroszországot.

Magyar oldalon a megfázással bajlódó Pásztor Ákos a kispadra foglalt helyet, míg a túloldalon nem Sterbik Árpád, hanem Gonzalo Pérez de Vargas állt a kapuban. Az első gólt ugyan a több magyarországi légióssal (Ugalde, Mindegía és Robledo), valamint Talant Dujsebajev fiával érkező spanyolok lőtték, de utána olyan történt, ami legutóbb Montenegró ellen: vezettünk.

Most nem ragadtunk be a rajtnál, jól összeállt hátul a falunk, és Mikler Roland is hozzátette a magáét. Támadásban bejöttek a lövések, ami önbizalmat adott, 3–1 után ugyan egyenlített az ellenfél,de 6–3-ra megint el tudtunk menni, jött is a spanyol időkérés.

Nyoma sem volt a korábbi görcsösségnek, de nagyon figyelnünk kellett, mert amint nem passzoltunk pontosan, gyors indulásokkal feljött mínusz egyre a spanyol csapat. Dujsebajev is rögtön időt kért. Nagy László, Nagy Kornél és Bodó Richárd is bátran és – ami lényeges – eredményesen vállalkozott. A 20. percben Hornyák Péter kivételével minden poszton cseréltünk, de így is rendre meg tudtuk szerezni a vezetést, a szünetben azonban 15–15 állt az eredményjelzőn. Robledo az utolsó pillanatban még üres kapus helyzetben csak a lécet találta el.

A spanyoloknál Sterbik érkezett a második félidőre, és egyből kispárgázta Bánhidi lövését. Az áthúzódó kiállításunkat is kihasználva hárommal ellépett Cadenas együttese, többször sem léptünk ki középen a lövőkre. Emberelőnyben egyenlíthettünk volna, ám technikai hibát követtünk el. A 42. percben Nagy László már 7/7-nél járt, jött is vissza Pérez de Vargas az ellenfél kapujába. A Veszprém jobbátlövője világklasszis teljesítményt nyújtott, elöl és hátul is igazi vezére volt a csapatnak. Schuch góljával értük utol az ellenfelet, Dujsebajev ekkor időt kért, hogy tanáccsal lássa el a játékosait, és bejöjjenek a cserék.

Újfent a spanyolok kerültek háromgólos előnybe az utolsó tíz perchez érve, ráadásul Zubai után Borsost is kiszórták. A spanyolok üres kapus gólt is elérve 29–25-re elmentek. Nem törtünk meg, sorozatban hármat lőttünk, ezzel feljöttünk mínusz egyre. Dujshebaev a legrosszabbkor talált be, de még volt válaszunk. Az utolsó fél percben a spanyolok támadhattak, és egy időn túli hetessel végül 31–29-cel behúzták a meccset.

„Ez a csapatunk” – skandálták a magyar szurkolók. Ha a ma mutatott küzdést és bátor játékot láttuk volna az együttestől az elmúlt meccseken, senkinek sem lehetett volna egy rossz szava sem az együttesre.

Azzal, hogy a későbbi meccsen a svédek nem nyertek, még életben maradt a minimális olimpiai reményünk, ehhez „csak” annyi kell, hogy nyerjünk Svédország ellen, a macedónok holnap ne nyerjenek Fehéroroszország ellen vagy a fehéroroszok ne nyerjenek legalább hárommal több góllal, mint mi, és hogy Norvégia Európa-bajnok legyen vagy második a franciák mögött. (Ez utóbbi lehetőségéhez pedig nem kell más, mint egy iksz a norvég–francián, miközben a lengyelek kikapnak a horvátoktól.)

A találkozót követően Talant Dujsebajev szövetségi kapitány értékelt az NSO Tv-nek

Nagy László így látta amérkőzést:

Mikler Roland szerint hiba volt a spanyolokra bízni a sorsunkat.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, ADATBANK

FÉRFI KÉZILABDA EB, LENGYELORSZÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, WROCLAW
JANUÁR 26.

Spanyolország–MAGYARORSZÁG 31–29 (15–15)
Wroclaw, 6500 néző. V: Gusko, Repkin (fehéroroszok)
SPANYOLORSZÁG: PÉREZ DE VARGAS – Tomás 4, Maqueda 1, Morros, ENTERRÍOS 4, Del Arco, Ugalde 3. Csere: Sterbik (kapus), Aguinagalde 2, Duyshebaev 3, Canellas 4, Gurbindo 1, GARCÍA 4, Mindegia, RIVERA 5 (4), Baena
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák, NAGY L. 9, NAGY K. 5, Bánhidi 2, Bodó 3, Iváncsik G. 1. Csere: Bartucz (kapus), Schuch 1, Borsos, Gazdag 2 (2), Faluvégi 1, Dzsamali 3, Zubai Sz. 1, Ancsin G. 1, Pásztor Á.
Az eredmény alakulása. 3. p.: 1–3. 11. p.: 3–6. 17. p.: 8–8. 23. p.: 11–13. 34. p: 18–15. 45. p: 23–23. 50. p: 27–24. 54. p.: 29–25. 59. p.: 29–28.
Kiállítások: 10, ill. 10 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 3/2
MANOLO CADENAS: – Aki a táblázatra néz, látja, mennyire fontos volt nekünk ez a két pont, amelyet hatalmas harcban tudtunk megszerezni. Ez egyben a magyarokat is dicséri, mert nagyot változott, javult a játékuk a korábbiakhoz képest. A támadójátékunkban és a védekezésünkben is volt hiba, de a végjátékban kevesebb.