Angola nem jelentett akadályt férfi kéziseinknek

2019.01.13. 17:47
Bodó Richárd és a magyar válogatott felülkerekedett Angolán (Fotók: MTI/Ilyés Tibor)
Az Argentína elleni döntetlen után Angola volt a magyar férfi kézilabda-válogatott ellenfele a dán–német közös rendezésű világbajnokságon, a D-csoport második fordulójában. Bár figyelmeztető volt, hogy az afrikaiak legyőzték Katart, a magyar csapat egy pillanatig sem adott esélyt ellenfelének, és már az első félidőben eldöntve a két pont sorsát végül tíz góllal (34–24) nyert.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
D-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–ANGOLA 34–24 (18–8)
Koppenhága, 4891
néző. Vezette: Kolahduzan, Muszavian (irániak)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák 2, Nagy L. 1, Lékai 2, Bánhidi 2, Bodó 3, BÓKA 5. Csere: Székely M. (kapus), Ilyés, Sipos A. 1, JAMALI 4, BALOGH ZS. 4 (1), Juhász Á. 3, CSÁSZÁR 4 (2), Ancsin G. 2, Ligetvári 1
ANGOLA: Muachissengue – Chicola, PESTANA 4, Teca 2, Hebo 3, Maneco 3, FERREIRA 5 (2). Csere: Gouveia (kapus), Nascimento 2, Lopes, Tati, Quitongo 2, Pascoal 1, Sibo 2, Pedro
Az eredmény alakulása. 7. perc: 4–1. 14. p.: 9–2. 20. p.: 13–4. 25. p.: 17–5. 34. p.: 21–9. 38. p.: 21–13. 42. p.: 24–14. 49. p.: 28–17. 54. p.: 31–21
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 3/2

A magyar szurkolók már a kezdés előtt összeverődtek egy csoportba a felezővonalnál, és végig hangosan biztatták a magyar csapatot, élettel megtöltve a Royal Aréna egyébként csendes lelátóit.

Ahogy a magyar szakvezetés a mérkőzés előtt ígérte, ezúttal kevesebb, három helyett csak egy cserével oldottuk meg a védekezésből támadásba való átmenetet. Mindez azt jelentette a gyakorlatban, hogy mivel az első meccsen remeklő Balogh Zsoltnak a kispadtól távolabb eső oldalon kellett volna játszania, Nagy László kezdett a helyén jobbátlövőben, és csak Ilyés Ferencnek kellett befutnia a védelem közepébe.

Az elején ugyan több tiszta helyzetet is elrontottunk, de 1–1 után egyértelműen átvettük a meccs irányítását. A 6. percben Hornyák Péter révén megszereztük az első indításos gólunkat a vb-n, angolai részről Filipe Cruz már a hatodik percben időt kért. Amikor lehetett, próbáltuk gyorsan végigvinni a támadásokat, hátul pedig nehéz volt átlőni a Nagy, Ilyés, Bánhidi, Bodó alkotta falat, amely mögött Mikler Roland is stabilan állt a lábán. Nem lehetett nem észrevenni, Vladan Matics milyen kitörő örömmel fogadta a kispadon Bodó Richárd első gólját.

Angola negyedóra alatt csak háromszor tudott nekünk betalálni, ezalatt mi egyre jobban elhúztunk. Ezúttal a szélsőket is gyakran foglalkoztattuk, különösen Bóka Bendegúz élt a bal oldalon. Öt kísérletből öt gólnál járt, amikor a 22. percben piros lappal kiállították, miután hozzáért a kínaiban beugró angolai szélső vállához. Mikler egyébként utána bravúrral védett, mint ahogy nem sokkal korábban bemutatott egy dupla hárítást is, az más kérdés, hogy a második ismétlésnél már tehetetlen volt. A Veszprém kapusa így is 56 százalékkal zárta az első félidőt, amelyben a 24. percben már számolni lehetett az ellenfélre, miután nálunk Lékai Máté volt eredményes kínaiból (15–5). Tizenkettő volt a legnagyobb előnyünk, az afrikaiak Romé Hebo két találatával 18–8-ra tudtak kozmetikázni a szünetig.

A második játékrészt az alapcsapat pihentetésével kezdtük, no meg sajnos labdaeladásokkal és rossz megoldásokkal, így amikor nyolcra feljöttek az afrikaiak, időt kellett kérnünk. Már Lékai és Bánhidi is készült a visszaállásra, amikor sikerült megfognunk az eredményt, és a továbbiakban 9-10 körül alakult a különbség. A Miklert váltó Székely Márton bemutatott pár védést, többen is megszerezték első góljaikat a vb-n, és Balogh is ott folytatta, ahol Argentína ellen abbahagyta, így Maticsék többnyire azon bosszankodhattak, ha nem sikerült egy-egy védekezés. Ezzel együtt nem forgott veszélyben a biztos győzelmünk, csendesen lepörögtek az utolsó másodpercek, és végül 34–24-re nyertünk.

Nagy kérdés, hogy fizikailag mennyit vett ki a mieinkből a találkozó (reméljük, nem túl sokat), ugyanis kevesebb mint 24 óra múlva, hétfő 15.30 órakor máris jön a Katar elleni ütközet. Az első forduló eredményétől függetlenül nehezebb összecsapásra van kilátás.

A D-CSOPORT TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEI
Katar–Egyiptom 28–23
(15–12)
Ld:
Benali 9, ill. el-Ahmar 6
KÉSŐBB
20.30: Svédország–Argentína (Tv: M4 Sport)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a mérkőzésnek, tíz góllal nyertünk Angola ellen. 34–24
60. perc:
Hetesthez jutott Angola, amelyet Ferreira a bal fölsőbe lőtt. 34–24
58. perc:
Újabb nagy angolai gól a hálónkban, majd Bánhidi kapott hetest, amelyet Császár a bal alsóba lőtt. 34–23
57. perc:
Hetest kaptunk a Bánhidi ellen elkövetett szabálytalanság után. Császár végezte el a hetest, és a jobb alsóba lőtt. 33–22
56. perc: Quitongo
kapta a labdát beállóban, és szépen cunderezett a hálóba. 32–22
56. perc: Ancsin
keze nagyon elsült, ezúttal a jobb alsót választotta. 32–21
55. perc: Sibe
két védő között bombázott a kapu közepébe. 31–21
55. perc: Sipos
keménykedett, ki is küldték két percre.
54. perc: Ligetvárinak
is megvan a gólja, ő a bal alsóba bombázott. 31–20
54. perc:
Gyors angolai támadás után Nascimento lőtte az angolaiak 20. gólját. 30–20
53. perc: Ligetvári
labdát lopott, de a gyors indításunkat megakadályozták az afrikaiak. Így legalább nyugodtan tudtuk felépíteni a támadásunkat, amelynek végén Császár lőtt mellé.
52. perc: Angolai időkérés.
52. perc: Ancsin
emelkedett fel messziről, és kilőtte a jobb alsót. 30–19
51. perc: Maneco
lövésével jöttek fel újra tízre az angolaiak. 29–19
50. perc: Jamali
sistergős, 112 km/órás lövése akadálytalanul jutott a hálóba. 29–18
50. perc: Pestana
tartja a reményt a csapatában, betörés után lőtt a kapunkba. 28–18
49. perc: Balogh
ment be ziccerbe, de inkább Juhászhoz játszott, aki az üres kapuba lőtt. 28–17
49. perc: Pestana
vállalkozott ismét lövésre, de Székely védett!
48. perc: Jamali
lövését védte Muachissengue, de mivel maradt a labda nálunk, Balogh lőtt ügyes gólt. 27–17
47. perc: Pestana
ment fel az égbe, és hatalmas erővel lőtt a jobb fölsőbe. 26–17
46. perc: Balogh
gyenge lövése csemege volt az angolai kapusnak.
46. perc: Teca
vonalra lépett, ezért visszavonták a gólját, mi pedig emberhátrányban támadhattunk.
45. perc: Ancsin
nem túl szofisztikált védekezése kétperces kiállítást ért.
44. perc: Császár
ismerte fel a lehetőséget, és ezúttal a jobb alsót vette célba. 26–16
44. perc: Ferreira
lövését Székely védte, de a kipattanót Pascoal szedte össze, és be is lőtte. 25–16
43. perc:
Előbb Ferreira lőtt gyorsan gólt hét a hatban, majd utána közvetlenül Jamali lőtt üres kapus gólt. 25–15
43. perc: Császár
ismerte fel, hogy szabad az út előtte, és a jobb felsőbe lőtt. 24–14
42. perc: Sipos
védekezése után hetest kaptak az angolaiak, amelyet Ferreira a jobb alsóba lőtt. 23–14
41. perc: Ligetvári
blokkja után emberelőnyben támadhattunk, Juhász a bal szélről szépen lőtte ki a bal fölsőt. 23–13
39. perc: Újabb kínai!
Vagy legalábbis kínaiszerűség, amelyet Balogh paskolt a hálóba. 22–13
39. perc: Kellett! Székely
védett, Juhász megindult, Pestana lerántotta egy kétpercesért.
38. perc: Császár
eladta a labdát, de ezúttal nem tudtak gyorsan indulni az afrikaiak.
38. perc: Magyar időkérés.
38. perc:
Újabb eladott labdánk után Nascimento száguldott, és a jobb alsóba lőtt. 21–13
37. perc:
Eladtuk a labdát, rohatnak az angolaiak, Pestana pedig belőtte. 21–12
37. perc: Hebo hát mögötti passzát Teca lőtte a hálóba. 21–11
36. perc: Császár
próbálkozott, de Gouveia kiütötte a lövést.
35. perc:
Sokáig nem találtak a rést az angolaiak, aztán Ferreira a kapunk bal oldalába lőtt. 21–10
34. perc: Hebónál
belemenést fújtak, utána sokáig támadtunk, végül Balogh talpról a jobb alsóba durrantott. 21–9
33. perc: Császár
lövését védte a kapus, de a kipattanót Juhász összeszedte, és a jobb alsóba lőtt. 20–9
32. perc: Pestana
ugrott fel, lövése a blokkon irányt változtatott, így jutott a kapunkba. 19–9
31. perc: Sipos
került helyzetbe, és beállóból a kapu bal oldalába pattintott. 19–8
31. perc: Juhász
majdnem labdát szerzett, de nem sikerült, szerencsére az angolai lövés a kapufán csattant.
31. perc: Elkezdődött a második félidő, immár Székellyel magyar a kapuban.

Mikler fantasztikus védésekkel járult hozzá a győzelemhez

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, tíz gól az előnyünk. 18–8
30. perc: Jamali
megint a kapufát találta el, az utolsó(nak tűnő) támadást Angola vezethette, és Hebo be is lőtte, szinte a dudaszó pillanatában. 18–8
29. perc: Azta!
Őrült nagy kínait dobtak az angolaiak. Ferreira Manecónak, majd Maneco Hebónak adta, ő pedig belőtte. 18–7
29. perc: Sipos
összehozott magának egy kiállítást, amúgy teljesen feleslegesen.
28. perc: Jamali
ezúttal a kapufát találta el, de az angolaiak szedték össze a kipattanót.
28. perc: Magyar időkérés.
28. perc:
Labdát szereztünk, ezúttal Lopes adta el...
27. perc: Jamali
kapta a labdát, felugrott, és a jobb alsóba lőtt. 18–6
26. perc: Quitongo
kapott jó labdát beállóban, és hosszú idő után sikerült neki angolai gólt szereznie. 17–6
25. perc:
Pillanatok alatt labdát szereztünk, és Hornyákot nagyon egyedül hagyták, így aztán a jobbszélsőnk a hálóba lőtt. 17–5
25. perc: Jamali
szerzett labdát, végigrohant, és a hálóba pattintott. 16–5
24. perc: Megvan a tíz közte, méghozzá kínaival! Hornyák
kanyarodott középre, majd passzolt a berepülő Lékainak, aki persze bevágta. 15–5
23. perc: Sibo
ment fel nagyon magasra, és lőtt is, de Mikler ezt is kikapta.
23. pec: Nagy
vállalkozott lövésre, de hiába volt verve a kapus, a kapufa mentett.
22. perc:
A hetest Sibo végezte el, de Mikler lábbal védett!
22. perc: Bóka
meghúzta a lövő kezet, ezért neki véget ért a meccs. Jogos volt a piros lap.
21. perc: Lékait Hebo
ütötte meg szabálytalanul, kiállítás és hetes. A hetest Balogh a jobb alsóba vágta. 14–5
20. perc: Mikler
kétszer bravúrral védett, de harmadszor is az angolaiakhoz pattant, Maneco pedig letett lábbal belőtte, de megadták. 13–5
19. perc: Pestana
lövését védte Mikler, támadásban jött Sipos Adrián a pályára, majd Bodó irtózatos erővel pókhálózta ki a bal fölsőt. 13–4
18. perc: Bókának
nagyon megy, megint ő lőtte a gólt Lékai hát mögötti passza után, ezúttal a léc alá. 12–4
17. perc: Chicolánál
kétszer indulást fújtak, jöhettünk előre. de labdát vesztettünk, Maneco indult, és belőtte. 11–4
16. perc: Bodó
látta meg, hogy Bóka szabadon maradt, aki felkanyarodott, és kivételesen a rövid sarokba lőtt. 11–3
16. perc:
Őrületes cselezések után tört be ziccerbe Lopes, de a kaput nem találta el.
15. perc: Bodó
nem vacakolt ő is a bal alsót választotta átlövésből. 10–3
14. perc:
Kicsit hektikus támadások után Maneco maradt a kapunk előtt, kapta a labdát, és a bal alsóba vágta. 9–3
13. perc: Lopes
lépéshibája után változtattak védekezésben az angolaiak, zavaróra jött ki Maneco, de hiába, mert Nagy a szaggatottról talált a bal alsóba. 9–2
12. perc:
Labdát szereztünk, Bóka indult, végigvitte, és a kapu közepébe lőtt. 8–2
12. perc:
Szerencséjük sem volt az angolaiaknak, mert Hebo a kapufát találta el. Azonnal indítottunk, és Bánhidi a rendezetlen védekezést kihasználva növelte az előnyünket. 7–2
11. perc: Mikler
megint védett, Bóka kapta a bal szélen, és remek csavarintással szerezte meg a hatodik gólunkat. 6–2
10. perc: Teca
hibázott, de elkapkodtuk az indítást.
9. perc: Nascimento
lövését Mikler védte, az ellentámadásból Bodó messze kapu fölé lőtt.
8. perc:
Szép támadás végén született meg az első szélsőgólunk a vébén, Bóka talált a kapuba. 5–2
8. perc: Ferreira
emelkedett nagyon magasra, és küldte a jobb alsóba a labdát. 4–2
7. perc: Bodó
kapott labdát, felemelkedett, de hiába húzták, bevágta a kapu jobb oldalába. Pestana közben szabálytalankodott, emberelőnybe kerültünk. 4–1
7. perc: Pestana
lövését védte Mikler.
6. perc: Azonnal időt kért az angolai szövetségi kapitány.
6. perc: Bánhidi
blokkolt, Ilyés összeszedte, Hornyák indult, és be is lőtte. 3–1
5. perc:
Belemenés az angolaiaknál, lékai szépen játszott Bánhidihez, aki a bal kapufa segítségével ért el gólt. 2–1
4. perc: Bodó
a kapufát találta el, de a kipattanót megszereztük. Bánhidi került ziccerbe, csakhogy Muachissengue bravúrral védett.
3. perc:
Gyorsan támadtunk, Lékai betört, és egyenlített. 1–1
3. perc:
Ezúttal Nagy adta el a labdát, gyorsan indultak az angolaiak, Teca pedig nem ejtett, hanem lőtt. Gólt. 0–1
3. perc: Mikler
hatalmas bravúrral védte ki Teca ejtését. Mondjuk nagyon egyedül hagytuk a vonalon az angolait...
2. perc:
Gyorsan eladták a labdát az afrikaiak, akik nyitott védekezéssel igyekeztek megzavarni bennünket, és ügyesen tették, mert Lékai eladta a labdát.
1. perc: Nagy
mindjárt a kezdőcsapatban kapott helyet, Bodó távoli lövését viszont könnyedén védte Muachissengue.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta fehérben, az angolai piros-feketében játszik.

JÓ ESTÉT KÍVÁNUNK! Magyarország férfi kézilabda-válogatottja folytatja szereplését a 2019-es világbajnokságon. Az Argentína elleni döntetlen után a győzelemmel rajtoló Angola lesz az ellenfél. Tartsanak velünk, jó szórakozást!

ELŐZMÉNYEK

Hatalmas sikernek, edzői karrierem egyik legjobb eredményének tartom a pénteki győzelmet, amelyben Romé Hebo volt a főszereplő. Hét gólt lőtt, és védekezésben is kiválóan játszott. A legizgalmasabb a meccs vége volt, akkor ki is kaphattunk volna, de kapusunk ziccert védett, és az utolsó másodpercben Claudio Chicola belőtte a legfontosabb gólt. Nekünk már a pénteken szerzett két pont is óriási eredmény, de talán még tudunk meglepetést szerezni” – magyarázta az Angolát irányító Filipe Cruz a szombati szünnapon a Nemzeti Sportnak. A 49 éves szakember dirigálta már hazája női válogatottját is, amellyel Rióban nyolcadik lett.

• A világbajnokság beharangozóját itt lehet elolvasni.
• A magyar válogatottat ebben a cikkben mutattuk be.
• Az NSO Tv Csoknyai Istvánt és Lékai Mátét kérdezte a várakozásairól.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE – NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:MIKLER Roland(Telekom Veszprém),SZÉKELY Márton(Grundfos Tatabánya)
Jobbszélső: HORNYÁK Péter(Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők: ANCSIN Gábor(Ferencváros),BALOGH Zsolt(Mol-Pick Szeged),NAGY László(Telekom Veszprém)
Irányítók:CSÁSZÁR Gábor(Kadetten Schaffhausen – Svájc),LÉKAI Máté(Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence(Mol-Pick Szeged),SIPOS Adrián(Grundfos Tatabánya)
Balátlövők: BODÓ Richárd(Mol-Pick Szeged),ILYÉS Ferenc(Grundfos Tatabánya),JAMALI Iman(Telekom Veszprém),LIGETVÁRI Patrik(Ademar León – Spanyolország)
Balszélsők:BÓKA Bendegúz(Balatonfüredi KSE),JUHÁSZ Ádám(Grundfos Tatabánya)
Szövetségi kapitány:CSOKNYAI István és Vladan MATICS
Kapusedző:
SZATHMÁRI János
Tartalékok: MÁTHÉ Dominik(Balatonfüredi KSE),SCHUCH Timuzsin(Ferencváros),SZITA Zoltán(Balatonfüredi KSE)

A MAGYAR VÁLOGATOTT TOVÁBBI CSOPORTMÉRKŐZÉSEI
Január 13., 18.00:Magyarország–Angola (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 14., 15.30:Magyarország–Katar (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 16., 18.00:Magyarország–Egyiptom (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 17., 20.30:Svédország–Magyarország (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)
A világbajnokság győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek részt vehetnek az olimpiai selejtezőtornákon 2020 tavaszán.

FÉRFI KÉZILABDA-VB (2019. január 10–27., Dánia és Németország)