Norvégia szertefoszlatta a magyar álmokat, 10. a válogatott a vb-n

NEDELYKOV TAMÁS (Herning, összefoglaló), MAROSI GERGELY (Budapest, percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (Herning, összefoglaló), MAROSI GERGELY (Budapest, percről percre)
2019.01.23. 17:54
Távolabb az olimpia: válogatottunk sima vereségével befejezte vb-szereplését, nem játszik helyosztót (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
Magyarország férfi kézilabda-válogatottja 35–26-os vereséget szenvedett Norvégiától, ezzel eldőlt, hogy nem játszhat a 7. helyért és az olimpiai kvalifikációs torna lehetőségéért, így a 10. pozícióban zárja a 2019-es világbajnokságot. Az első félidő után még csak háromgólos volt a norvégok előnye, de a második félidő elején gyors indításaikkal elhúztak és magabiztosan nyertek az északiak. Sokkal messzebb került az olimpiai selejtezőtorna – ettől kezdve jó néhány feltételnek teljesülnie kell ahhoz, hogy játszhassunk a kvalifikációs versenyen, és a magyar csapat immár nem tartja saját kezében a sorsát.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG,DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 3. (UTOLSÓ) FORDULÓ

II. CSOPORT
NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG 35–26
(16–13)
Herning, 13 815 néző. Vezette: Schulze, Tonnies (németek)
NORVÉGIA: Bergerud – BJÖRNSEN 5, RÖD 7, Gullerud 2, O'Sullivan, SAGOSEN 4, JÖNDAL 7 (2)
Csere: CHRISTENSEN (kapus), MYRHOL 6, E. Hansen, Johannessen 2, Överby 2, Tangen
MAGYARORSZÁG: Mikler – Hornyák, BALOGH ZS. 11 (6), LÉKAI 5, Bánhidi 4, Bodó 4, Bóka 1
Csere: Székely (kapus), Nagy L. 1, Schuch, Ligetvári, Ilyés, Sipos A., Juhász Á., Máthé
Az eredmény alakulása. 4. p.: 2–3. 9. p.: 6–4. 15. p.: 10–6. 21. p.: 13–8. 25. p.: 14–11. 34. p.: 20–14. 37. p.: 23–15. 42. p.: 26–16. 48. p.: 29–18. 51. p.: 30–22. 55. p.: 31–24. 58. p.: 33–26.
Kiállítások: 8, ill. 8 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 6/6

A TÖBBI MÉRKŐZÉSEKEN
Tunézia–Egyiptom 23–30 (10–15)
Dánia–Svédország 30–26 (13–13)

A magyar válogatott úgy léphetett pályára Norvégia ellen, hogy tudta, előtte Egyiptom héttel nyert Tunézia ellen, így pontszámban beérte, és a gólkülönbségben a forduló előtt kettejük között meglévő különbséget is ötre csökkentette. Így a magyar együttesnek vagy pontot kellett szereznie a skandinávok ellen, vagy legfeljebb néggyel szabadott kikapnia, hogy az egyiptomiak előtt maradjon, és játszhasson a 7. helyért (ötgólos vereségnél minimum 25 lőtt gólra volt szükség az egymás elleni összevetésben). Az elődöntőre hajtó norvégok közben nem tudhatták, hogy mit játszik utánuk Dánia és Svédország.

A legutóbbi meccsünk után Balogh Zsolt és Lékai Máté is hazautazott, de Norvégia ellen már mindketten a csapat rendelkezésére álltak, és nem meglepetésre a kezdőben is ott voltak. Amikor módunk nyílt rá, Nagy Lászlót és Schuch Timuzsint is becseréltük védekezésre, míg támadásban rendre betaláltunk, így a norvégoknak kellett futniuk az eredmény után. A védőink behozatalával sem volt könnyű megakadályozni a gyors lábú norvégokat a gólszerzésben, és miután emberhátrányba is kerültünk,6–4-re fordítottak a skandinávok.

A német bírópáros sorra osztogatta a két perceket a mieinknek, így igazán nehéz volt tartani a lépést az ellenféllel. Balogh Zsoltnak szerencsére újra voltak jó ütemben eleresztett lövései, de balátlövőben Bodó Richárdnak kevésbé ment, így Ligetvári Patrik jött be a helyére egy rövid időre. Emberhátrányban többször elszórtuk a labdát, így a norvégok a 15. percre 10–6-ra elmentek, Csoknyai István egyből időt kért. Kollégája, Vladan Matics azt kérte a játékosaitól, hogy csökkentsék a technikai hibák számát.

Mikler Roland ziccervédése az ötgólos különbséget akadályozta meg, a Veszprém kapusa ezután is többször jól avatkozott játékba. Bánhidi Bencét szorosan őrizték, mint általában, a szélre nem igazán ment le labda, így leginkább a belső hármas próbálkozott. A 21. percben Sander Sagosen találatával13–8-ra ment Norvégia, ami már nem volt jó a mieinknek. Nálunk Baloghon nem múlt semmi, a Szeged jobbátlövője gólokat lőtt és heteseket harcolt ki, míg a túloldalon leginkább Magnus Röddel és a balszélső Magnus Jöndallal gyűlt meg a bajunk. Közte ötnél szerencsére sikerült megfogni a meccset, és a félidő végén a kétgólos különbségért támadhattunk, de nem jött össze, ígya norvégok 16–13-ra vezettek a szünetben.

A cserék számát csökkentendő Nagy László ment le támadásban a jobb szélre, míg védekezésben helyet cseréltek Baloghgal. A norvégok a második játékrész elején bemutatták, mire kell nagyon odafigyelnünk. Elég volt tőlünk néhány elszórt labda és kimaradt támadás, hogy három és fél perc alatt egy 4–1-es sorozattalhattal elhúzzanak. Rögtön időt kellett kérnünk.

Székely Márton váltotta Miklert, de közben nagyon szenvedtünk támadásban, sorra hagytuk ki a helyzeteket vagy adtuk el a labdákat, amiből kedvükre éltek a norvégok. A 37. percben már 23–15-re vezettek, kezdett nagyon elmenni a hajó. Próbálkoztunk a belső posztokon cserékkel, de ez sem hozta meg a várt eredményt. Tizenegy is volt a különbség (29–18), innen kellett zárkóznunk. Az utolsó kilenc perc előtt még nyolccal voltunk hátrányban, nem tűnt lehetetlen küldetésnek hárommal megnyerni a hajrát, de könnyűnek sem a játék addigi képét látva.

Nem volt más választásunk, rohanni kellett, és Lékai vezetésével meg is tettük, de túl nagy volt a korábban összeszedett hátrány, hogy ötre visszajöjjünk (mivel közben elértük a 25 lőtt gólt, ez is elég lett volna). A végén jöttek az elkapkodott lövések – Norvégia3526-ra nyert, ésezzel eldőlt, hogy lemaradunk a helyosztóról, összesítésben a 10. helyen zárunk.

Szélsőséges helyzetben akár a vb-10. helyezett is indulhat az olimpiai selejtezőn, ha a későbbi versenyek nyomán kiderül, hogy az Európa-bajnok, a Pánamerikai Játékok győztese és az Afrika-bajnok is bekerült a világbajnokság első 9 helyezettje közé, tehát innentől kezdve azért kell szurkolnunk, hogy Brazília és Egyiptom is megnyerje saját kontinenstornáját, és a jövő évi Eb-n is olyan válogatott győzzön – a német, francia, horvát, spanyol, dán, norvég, svéd hetesből az egyik –, amelyik a vb-n előttünk végzett (ha a világbajnok nyeri meg az Európa-bajnokságot, az Eb-2.-nak is a vb-n előttünk lévő csapatok közül kell kikerülnie).

Ha ez nem sikerülne, akkor az Eb-n kell minél jobb eredményt elérnünk, hiszen a jövő évi Eb-ről is kijut két olyan válogatott a selejtezőre, amely korábban nem szerzett kvalifikációs helyet a vb-ről.

2. FÉLIDŐ

60. perc. Ilyésé az utolsó gól, 35–27. Még videóról visszanézik. Nem érdekes, Magyarország középdöntős csoportjában az 5. helyen végez, a világbajnokságon pedig a 10.-en. NINCS GÓL, 35–26 A HIVATALOS VÉGEREDMÉNY.

60. perc. Még egy gól a szélről, Björnsen, 35–26.

59. perc. Bánhidi a kapu mellé lő. Ennek annyi, Magyarország a csoport 5. helyén végez, a világbajnokságon pedig 10. lesz.

59. perc. 2 perc van hátra. Johannessen-gól, 34–26, ez sok. Ez túl sok.

58. perc. Siettetni kell az akciókat, különben mindegy. Lékai Bánhidi kezébe varázsolja a labdát, ő a kapuba, 33–26.

57. perc. Myrhol ziccerben, 33–25.

56. perc. Még kellene két magyar gól norvég nélkül. Vagy azonos eloszlás. Erre norvég gól jön, Sagosen, 32–24. Balogh belemegy. Indítás, Ligetvári labdát szerez, Lékai gólt lő, 32–25!

55. perc. Röd nagyon eldurrant egy labdát, indulunk, Lékai kicsikar egy hétméterest. Balogh belövi, 31–24!

54. perc. Kapust lehívva, hét a hat ellen támadunk. Hetes. Balogh ezt is belövi, 31–23.

53. perc. Bóka kap egy passzt, de kívül áll, a labda a norvégoké. „Gyerünk már!!!” – ordít a kispad. A halálbiztos végrehajtó Jöndal megint kilencre növeli a különbséget, 31–22.

53. perc. Az idő viszont fogy. Lékai cselez, faultolják. Aztán fennakad a falon.

52. perc. Johannessen azért hibázgat, Mikler véd, a mínusz hétért jöhetünk, a mínusz öt már jó a mieinknek. Mondjuk ahhoz kell még némi zárkózás.

51. perc. Röd talpról, 30–21. Balogh válaszol, 30–22!

51. perc. Éledezünk, de kérdés, eléggé-e. Az idő még mindig ellenünk dolgozik. NORVÉG IDŐKÉRÉS.

50. perc. Magyar labdaszerzés, Lékai üres kapus gól, 29–21! Nono!

50. perc. Jó magyar védekezés, Ilyés blokkolja Johannessent.

49. perc. Most elveszik a labdát a norvégoktól, Balogh lehúzza a szélre, Nagy László, 29–20.

48. perc. Bodó bejátssza a labdát, Bánhidit két oldalról két norvég tépi, hetes. Balogh kapufásan belövi. Huh. 29–19.

47. perc. Bátran minősíthetjük a szituációt kritikusnak. És a mérkőzés képe sem túl jó... Valahogy a felére kellene olvasztani a különbséget, az idő fogy. Máthé bemegy, Christensen véd, a norvégok lerohannak, Överby, 29–18. Kezdünk a kritikusból a reménytelen helyzet felé billenni.

47. perc. Mikler jelzi, hogy visszajött: védi Johannessen ziccerét.

46. perc. Viszonylag egyszerű a képlet, a norvégok vagy lerohannak, vagy tömik labdával Myrholt, aki belövi. Most az utóbbi, 28–18. Máthé lövését védi Christensen.

45. perc. Lékai, 27–18.

44. perc. Myrhol, 27–17. O'Sullivan úgy osztja a gólpasszokat, mintha korlátlan lenne a készlet...

43. perc. Máthé passza Bánhidit hozza helyzetbe, a beálló kierőszakol egy hetest. Balogh belövi, 26–17.

42. perc. Bánhidi beállóból majdnem kidönti a kaput, Björnsen végigviszi, 26–16. A norvég lerohanások végeznek velünk, úgy tűnik.

IDŐT KÉR CSOKNYAI

42. perc. Röd elég szabadon lőhet, 25–16, itt nagy baj van. Mínusz kilenc.

41. perc. Bodó remek passzal alakít ki ziccert, Hornyák a lécre lövi!

41. perc. Myrhol, 24–16.

40. perc. Pontatlan norvég passz, jöhetünk. Juhász irányít. Nagy faultot erőszakol ki. Bodó rácsűri, blokk, Christensen véd.

39. perc. Bodó bevágja, 23–16, ez valamivel jobban mutat, mint a 24–15...

38. perc. Bodó felmegy, nem lő. Balogh igen, Christensen véd. Norvég labdaszerzés, indítás, Székely véd!

37. perc. Lékai egyéni akció után a kapusba lő, norvég akció jöhet. Christensen elkezdett fogni, és ez nagyon nem hiányzott. Ziccerig játszott norvég támadás, Gullerud, 23–15, 7–2-es norvég roham.

36. perc. Eladott magyar labda, Sagosen, 22–15.

35. perc. Björnsen mattolja a szélről a frissen beállt Székelyt. 21–15.

35. perc. Nagy Lászlót kiküldik, Sagosent kapta a hóna alá.

35. perc. BODÓÓÓÓ! 20–15.

MAGYAR IDŐKÉRÉS.

34. perc. Sáncról bepattanegy norvég lövés, Röd, 20–14.

34. perc. Rossz magyar passz. Fent a bírók keze. Bóka beviszi szélről, Christensen véd.

32. perc. Balogh lövése lelassul, Christensené. Lerohanás, Överby, 18–14. Aztán Lékai hibázik, újabb lerohanás, Björnsen, 19–14. Ajaj.

31. perc. Bodóé az első magyar lövés, ez gól. 16–14. Jöndal egyből felel, 17–14.

31. perc. Sagosené az első lövés, mellé.

31. perc. Norvégia kezdi a 2. félidőt. Espen Christensen áll a norvég kapuba.

1. FÉLIDŐ

30. perc. Ligetvári a lécet kapja telibe. A labda a lelátóra pattan, ennyit az első félidőről. NORVÉGIA 16–13-RA VEZET, SZÜNET! Az elején a norvégok futottak az eredmény után, aztán több magyar kiállítást kihasználva megléptek, és a kritikus ötgólos különbséget is elérték. A félidő végén aztán a norvégoknak gyűlt meg a bajuk a kiállításokkal, a magyar csapat közelebb jött, mínusz három a szünetben.

30. perc. BLOKK! Ilyés állt bele Johannessen lövésébe, a miénk a félidő valószínűleg utolsó támadása.

29. perc. 1:01 van hátra a félidőből, NORVÉG IDŐKÉRÉS.

29. perc. A kapust lehívva támadnak a norvégok. Sagosent Sipos leszedi a levegőből, a játékvezetők figyelmeztetik, hogy ne dobálja magát.

28. perc. Lékai szólózik, Röd leveri, 2 perc. A meccs elején a mieinket szórták, most a norvégokat. Lékai bemegy, de kapufára lő!

28. perc. Myrhol kiejt egy bejátszást, köszönjük.

27. perc. Balogh továbbra is virgonc, 16–13, a 6. gólja!

27. perc. Kiegészül a norvég csapat. Johannessen lő egy nagy gólt, 16–12.

26. perc. NA! Bodó lövi át a norvég falat, 15–12.

25. perc. Röd játszik kés a vajban játékot, 15–11

25. perc. Bánhidi szétzavarja a pókokat a felső sarokban beállóból, 14–11.

24. perc. Sagosen ellen belemenést fújnak. Ligetvári hosszan kivár a levegőben, lecsapják. 2 perc Gullerudnak,másodszor száll ki a norvég védekezés alapembere.

23. perc. Balogh cselez és lő, kiharcol egy hetest és fogja az orrát. Aztán belövi a hetest, 14–10.

22. perc. Röd harmadik gólja, 14–9.

22. perc. Balogh simít egy kicsit a magyar idegeken egy góllal. Johannessen majdnem végigmegy válaszul középkezdésből, de belefújtak. 13–9.

21. perc. Sagosen bombáz a magyar kapuba, közte öt, innentől a különbség kritikus. 13–8.

20. perc. HELLÓÓÓÓÓ!!! Bodó kap egy óriásit a levegőben. Figyelmeztetik, mert rájátszott a szabálytalanságra... Lékai talpról lő, a kapusba. Bergerud simán hárított.

19. perc. Myrhol tesz vissza egy kipattanót, hiába védi Mikler Röd lövését. 12–8.

18. perc. A vége norvég gól beállóból, Myrhol, 11–7. Lékai szépít, 11–8.

17. perc. Hosszú norvég támadás a válasz, lassan letelik a kiállítás. Fent a bírók keze. Röd átlövését oldalra üti Mikler.

16. perc. Hosszú magyar akció után Bóka a szélről, 10–7.

15. perc. És az első norvég kiállítás. Gullerud áll ki.

15. perc. MIKLER!!! Újabb magyar labdavesztés, norvég lerohanás, O'Sullivan helyzetben, de Mikler nagyot véd!

MAGYAR IDŐKÉRÉS. Szükség is van rá az elmúlt percek alapján.

15. perc. Újabb labdavesztés, újabb norvég lerohanás, Björnsen, 10–6. Na, ez egyértelműen nem fér bele a világ egyik legjobban induló csapatával szemben.

14. perc. Gullerud szinte már fekve, egészen remek technikai megoldással talál be beállóból, ezzel 9–6.

13. perc. Balogh újabb fontos gólja, 8–6. Háromnál tart.

13. perc. Magyar labdavesztés, üres a kapu, Sagosen, 8–5.

12. perc. Sagosen méterekkel lő fölé, de fölütötték a kezét. Schuch Timuzsint kiállítják. Az ismétlés alapján Schuch ártatlan, de itt nincs fellebbezés. Van emberhátrány.

11. perc. Bodó átlövése a kapusban hal el. Röd lövését Mikler védi! Az első Mikler-bravúr a mérkőzésen. A labda a norvégoknál marad.

10. perc. Balogh lő egy nagyon szép gólt, 6–5! Jöndal sem áll le, 7–5.

9. perc. Újabb rossz magyar akció, Röd büntet, 6–4 és még egy 2 perc is. Na, ez pont nem hiányzott. Bóka állt ki.

8. perc. Eredménytelen magyar akció. A norvégok meg átveszik a vezetést, Jöndal a szélről, 5–4. Jöndal már 4 gólnál tart.

7. perc. Nagy Lászlóra fújnak, derékon kapta a helyzetben meginduló Sagosent.2 perc, hétméteres. Jöndal belövi, 4–4.

7. perc. Remek magyar akció, Balogh passzából Bánhidi talál be, 3–4! Eddig a norvégok futnak az eredmény után.

6. perc. Jöndal bepattintja a hetest, 3–3.

6. perc: Sagosen ugyan kihagy egy helyzetet, de Schuch szabálytalankodott, sárga lap és hetes.

6. perc. O'Sullivan keménykedik, sárga lap. Bodó eladja a labdát.

5. perc. Egymást biztatják a magyar fal tagjai. Myrhol befordul, de helyet csinált magának, szabaddobás kifelé.

4. perc. Lékai, 2–3!

3. perc. Egy nagyon finom befejezés, Jöndal, 2–2. Gyönyörű ejtés a bal szélről.

2. perc. Bodó is elvállal egy egyéni akciót, hetest harcol ki. Balogh bevágja, 1–2!

2. perc. Röd tör be Bánhidi mellett, 1–1.

1. perc. Bánhidi-gól, 0–1, aztán norvég kapufa. Irdatlan rohanásra készülhetünk.

1. perc. MAGYARORSZÁG KEZDI A MÉRKŐZÉST!

Mindjárt kezdünk, előbb himnuszok, előbb a norvég (ők a pályaválasztók papíron), aztán a magyar. A norvég csapat kékben, piros díszítéésekkel, a mieink fehérben. Balogh Zsolt és Lékai Máté megint megjárta Magyarországot, mindketten visszaértek, bevethetők.

♦ Vegyük át a forgatókönyveket a Magyar Kézilabda-szövetség segítségével:

MAGYARORSZÁG A 7. HELYÉRT JÁTSZHAT, HA...
pontot szerez Norvégia ellen
legfeljebb 4 gólos vereséget szenved Norvégiától
5 gólos vereséget szenved, de legalább 25 gólt szerez Norvégia ellen

Amennyiben Norvégia 29-24-re győz, Magyarország és Egyiptom között sorsolás dönt a középdöntő csoport 4-5. helyéről.

♦ Összesített magyar mérleg Norvégia ellen: 29 mérkőzés, 18 győzelem, 2 döntetlen, 9 vereség, 679–626-os gólkülönbség

♦ JÓ ESTÉT, JÓ SZÓRAKOZÁST, JÓ SZÁMOLGATÁST KÍVÁNUNK! Bár a legjobb az lenne, ha Magyarország férfi kézilabda-válogatottja feleslegessé tenné a számolgatást és pontot, pontokat szerezne Norvégia ellen. Ebben az esetben biztosan játszhat ugyanis a 7. helyért, mely olimpiai kvalifikációs tornára jogosít fel. Ha a mieink kikapnak, akkor nem mindegy, hogy mennyivel.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE – NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok: MIKLER Roland (Telekom Veszprém), SZÉKELY Márton (Grundfos Tatabánya)
Jobbszélső: HORNYÁK Péter (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők: BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged), NAGY László (Telekom Veszprém), MÁTHÉ Dominik (Balatonfüredi KSE)
Irányító:LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SIPOS Adrián (Grundfos Tatabánya), SCHUCH Timuzsin (Ferencváros)
Balátlövők: BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), ILYÉS Ferenc (Grundfos Tatabánya), LIGETVÁRI Patrik (Ademar León – Spanyolország), SZITA Zoltán (Balatonfüredi KSE)
Balszélsők:BÓKA Bendegúz (Balatonfüredi KSE), JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya)
Szövetségi kapitány: CSOKNYAI István és Vladan MATICS
Kapusedző:
SZATHMÁRI János

A NORVÉG VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:Espen CHRISTENSEN (GWD Minden, német), Torbjörn BERGERUD (SG Flensburg-Handewitt, német)
Jobbszélsők:Kristian BJÖRNSEN (Wetzlar, német), Alexander BLONZ (Viking HK), Magnus RÖD (SG Flensburg-Handewitt, német)
Jobbátlövők: Eivind TANGEN (Skjern, dán), Harald REINKIND (THW Kiel, német)
Irányítók:Sander SAGOSEN (PSG Handball, francia), Christian O'SULLIVAN (SC Magdeburg, német)
Beállók: Bjarte MYRHOL (Skjern, dán), Henrik JAKOBSEN (Toulouse, francia), Petter ÖVERBY (Erlangen, német), Magnus GULLERUD (GWD Minden, német)
Balátlövők:Göran JOHANNESSEN (SG Flensburg-Handewitt, német), Espen LIE HANSEN (Nantes, francia)
Balszélső:Magnus JÖNDAL (SG Flensburg-Handewitt, német)