Férfi kézi-vb: dán–francia és német–norvég az elődöntőben

2019.01.23. 22:23
Az I. csoportból Németország és Franciaország, a II.-ból Dánia és Norvégia jutott az elődöntőbe a 2019-es férfi kézilabda-világbajnokságon. Egyiptom hét góllal, 30–23-ra legyőzte Tunéziát, s miután a mieink több mint öt góllal kikaptak Norvégiától (35–26), ez a II. csoport negyedik helyét jelentette David Davis válogatottjának – a magyar csapatnak pedig a búcsút. Az I. csoportban Brazília 32–29-re legyőzte Izlandot, Horvátország pedig 23–20-ra – a már biztos elődöntős – Franciaországot. Így a Németországtól egygólos vereséget szenvedő spanyolok csúsztak vissza negyediknek és lesznek Egyiptom ellenfelei a 7. helyért.

II. CSOPORT

Ha a szurkolókat nem is hatotta meg a Tunézia–Egyiptom mérkőzés, és nem is tették nagy számban tiszteletüket a csarnokban, magyar szempontból kiemelt figyelemmel követtük a találkozót, ugyanis David Davis csapatának még volt esélye megelőzni a mieinket. Erre úgy nyílt lehetőségük, ha legyőzik Tunéziát, míg a mieink kikapnak Norvégiától, és eközben ledolgozzák a gólkülönbségben meglevő hátrányukat.

Utóbbi azért lényeges, mert a csoportkörben ikszelt a két együttes, így az egymás elleni eredmény nem tud dönteni. A forduló előtt mi –1-gyel, míg az egyiptomiak pedig –13-mal álltak. Ebből a szempontból nyugodtabban néztük az első húsz percet, amikor Tunézia vezetett, utána azonban Davis behozta több fontos játékosát, és csapata 8–6-os hátrányból 15–10-es előnyt kovácsolt a félidőre. Tunézia több labdát is eladott ebben a periódusban, valamint többször csak a kapufát találták el a játékosai, vagy éppen az egyiptomi kapus mutatott be nagy védést.

A meccset egyébként a helyszínen tekintette meg a nemzetközi szövetség (IHF) egyiptomi elnöke, Hasszan Musztafa is. Tunézia a második félidőben aztán fel tudott jönni 20–18-ra, miközben a maréknyi magyar szurkoló rázendített a „Zia, zia, Tunézia!” rigmusra. Davis időkérése után azonban tudott váltai Egyiptom, és kezdett újra egyre jobban elhúzni. Megint sorra jöttek a bosszantó hibák tunéziai részről, a „Fáraók” pedig 28–20-ra megléptek, ami egyre aggasztóbb volt a mieink szempontjából. Végül héttel (23–30) nyert Egyiptom, ami azt jelentette, hogya magyar csapat legfeljebb négy góllal kaphatott ki Norvégiától, míg az ötgólos vereség abban az esetben lehetett volna jó, ha legalább 25 gólt szerzünk.

Végül nem kellett számolgatnunk, a norvégok kilenc góllal kiütötték a mieinket – a találkozóról részleteket ITT olvashat.

Mikkel Hansen ismét a dánok egyik legjobbja volt

A II. csoport utolsó mérkőzésén Dánia négy góllal legyőzte Svédországot.

Az első játékrészben még a svédek diktálták a tempót, az olimpiai bajnok egyszer háromgólos hátrányba is került, ám a végén összejött az egyenlítés (13–13).

A második félidőben is Svédország szerezte meg a vezetést, Dánia csupán 19–18-nál tudta megfordítani az állást. Innentől pedig már ki sem engedte azt a kezéből. (30–26).

I. CSOPORT

Az I. csoportban Brazília a negyedik hely reményében lépett pályára a pont nélkül, csoportutolsóként álló Izland ellen – tudván, a sorsa akkor sincs saját kezében, ha összejön a győzelem. A dél-amerikaiak egy 5–0-s sorozattal kezdtek, Izland azonban rendezte sorait, és a félidő hajrájára felzárkózott, a szünet előtt néhány másodperccel pedig egalizált is, így 15–15-ös állásnál vonultak öltözőbe a csapatok.

A második játékrészben ismét a brazilok kezdtek jobban, de két gólnál nagyobb különbséget sokáig nem tudtak kidolgozni. A hajrá azonban ezúttal az övék volt. 28–26 után ismét ötgólos előnyre tettek szert, és ezt a fórt az utolsó percekben beosztva végül 32–29-re nyertek. Innentől a horvátokon múlt, felkapaszkodhatnak-e a negyedik helyre...

Csakhogy a horvátok nem tettek szívességet Brazíliának.

Bár a franciák szerezték a találkozó első gólját, a folytatásban többnyire déli szomszédaink diktálták a tempót és ha két találatnál többel nem is tudtak vezetni, egészen a 28. percig őrizték is a fórt. A játékrész utolsó másodperceiben aztán fordított Franciaország, és a végjátékban még annak is örülhettek a horvátok, hogy nem hátránnyal, hanem 11–11-es egállal fordulhattak.

A második félidőben sokáig fej fej mellett haladtak a csapatok, 16–19-nél, először a mérkőzésen három találattal is elléptek a horvátok. A franciák biztos továbbjutóként igyekeztek a lehető legkevesebbet kockáztatni, miközben a csoport harmadik helyéért hajtó horvátoknak minden gólra és pontra szükségük lehetett – ez a két fél játékán is meglátszódott.

Lino Cervar együttese a hajrában három gólt meg is őrzött előnyéből (20–23), ezzel legrosszabb esetben is a hetedik helyért játszhat.

Ezzel pedig a spanyolok kerültek lépéskényszerbe, akiknek az összesített 5. hely reményében le kellett volna győzniük a németeket – így visszaelőzve Horvátországot. Ez azonban nem jött össze Alex Dujshebaevéknek.

Az első félidőben egyetlen alkalommal 3–1-es német vezetésnél volt két gól a csapatok közt, ezt leszámítva mindig csak eggyel ment az épp fórban lévő csapat – többnyire a világbajnokság társházigazdája. Németország a szünetben 17–16-ra ment.

Fordulás után ritmust váltottak a házigazdák, előbb három, majd négy góllal is ellépve a spanyoloktól (20–17, 24–20), de a 2013-as világbajnok – a találkozón hat találatig jutó A. Dujshebaev vezérletével – a hajrára felzárkózott (28–27), ennél többre azonban nem futotta az erejéből.

A 31–30-as sikerrel a németek megnyerték csoportjukat, míg a spanyolok a negyedik helyen zártak a középdöntőben és Egyiptommal mérkőzhetnek meg a 7., még biztos olimpiai kvalifikációs tornát jelentő helyért. Horvátország és Svédország az ötödik helyért találkozik majd.

Az elődöntőben az olimpiai címvédő Dánia a világbajnoki címvédő Franciaországgal, míg a társrendező Németország a mieinket kilenc góllal legyőző Norvégiával csap össze.