A favorit még más szint – rémálomszerű kezdés után kikaptunk Norvégiától

VINCZE SZABOLCS (Malmö, összefoglaló), BORBÉLY LÁSZLÓ (percről percre)VINCZE SZABOLCS (Malmö, összefoglaló), BORBÉLY LÁSZLÓ (percről percre)
2020.01.17. 18:01
Nem bírtunk Sagosenékkel (Fotó: AFP)
A férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének 1. fordulójában a legutóbbi két világbajnokságon döntőző Norvégia megmutatta, miért számít a torna favoritjának: 36–29-re legyőzte a magyar válogatottat. Az ismét remekül játszó Sander Sagosen vezérletével ellenfelünk a 18. percben már 10 góllal vezetett, és bár a szünet után kissé feljavult a védekezés, és feljöttek mínusz négyre a mieink, az újabb norvég roham már soknak bizonyult. Folytatás vasárnap Szlovénia ellen.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 1. FORDULÓ
2. CSOPORT (MALMÖ)
NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG 36–29 (20–12)
Malmö, 8078
néző. V: Pavicsevics, Raznatovics (montenegróiak)
NORVÉGIA: Bergerud – Björnsen 2, Röd 3, SAGOSEN 7 (2), ÖVERBY 4, JOHANNESSEN 6, Jöndal 5 (1). Csere: Saeveraas (kapus), Gulliksen, Gullerud 3, O'Sullivan, REINKIND 5, Tamgen, Blonz 1. Szövetségi kapitány: Christian Berge
MAGYARORSZÁG: Mikler – Hornyák P. 2, Máthé 3, Sipos A., Bánhidi 3, LIGETVÁRI 5, Győri. Csere: Székely M. (kapus), Bóka 1, Szita 1, Balogh Zs. 3, Fekete B. 1, ifj. Rosta M. 3, NAGY B. 5, Ubornyák 2, Tóth Á. Szövetségi kapitány: Gulyás István
Az eredmény alakulása. 6. p.: 4–0. 10. p.: 8–1. 18. p.: 15–5. 22. p.: 17–7. 25. p.: 17–10. 34. p.: 22–14. 40. p.: 23–19. 48. p.: 28–20. 55. p.: 34–26
Kiállítások: 8, ill. 10 perc
Hétméteresek: 5/3, ill. –

A magyar válogatott norvégok elleni első középdöntős meccsére megadta az alaphangot az előtte rendezett Izland–Szlovénia összecsapás, amelyen mintegy száz fanatikus, festett arcú, egyik kezében sörösüveget markolászó, a visszafogottságot hírből sem ismerő izlandi szurkoló „kibérelte” a sajtópáholy mögötti szektort, és üvöltve nézte végig, ahogy csapata Magyarország után Szlovéniától is vereséget szenved.

Mivel a dán drukkerek hazautaztak, az izlandiak pedig a lefújás után még a csapatuk lerohanásainál is gyorsabban szállták meg a környék kocsmáit, a hangulat alábbhagyott a mi meccsünkre, és szurkolói szempontból az eddigi Eb-meccseinkhez képest a félházas norvégok elleni volt a legcsendesebb. És ez a találkozó volt az első ezen az Európa-bajnokságon, amelyet kifejezetten rosszul kezdtünk. A pontatlan lövéseink, a kihagyott helyzeteink és a védelmi hibáink után Norvégia öt perc alatt elhúzott 4–0-ra, mire Máthé Dominik megszerezte az első gólunkat, de 6–1-nél a kispadunkról felpattanó Chema Rodríguez időt kért, mert gyorsan rendezni kellett (volna) a sorokat.

De továbbra sem tudtunk felpörögni, Bánhidi Bencére nagyon figyeltek, az átlövéseink nem jöttek be, és ezúttal Mikler Roland bravúrjai is elmaradtak a kapuban. Gulyás István az első félidő felénél be is küldte a helyére Székely Mártont, aki kivédte ugyan Sander Sagosen hetesét, de ő sem tudta megakadályozni, hogy tízzel elhúzzanak a norvégok (15–5). Az egyik probléma az volt, hogy belementünk a norvégok „rohanós” játékába, amelyben sokkal jobbak nálunk, másrészt a védelmünk ezúttal erősen hézagos volt. Az ellenfél könnyen megtalálja rajta a réseket, és az első félidőben húsz gólt kaptunk, amire még nem volt példa sem ezen az Európa-bajnokságon, sem a kontinensviadalok 1994 óta íródó történetében (a negatív rekordunk 19 volt, Oroszországtól kaptunk ennyit 2012-ben, az első csoportmeccsen).

Nagy Bence bátran szállt be a mérkőzésbe (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

A másik félidőt Bánhidi góljával és Szita Zoltán kilencméteres bombájával kezdtük, amelyek kellettek is a gólkülönbség miatt, de a játékvezetők a második félidő második percében olyan ítéletet hoztak, amivel tulajdonképpen eldöntötték a mérkőzést. Előbb két percet adtak, majd rövid videózás után végleg kiállították a magyar védelem oszlopát, Bánhidi Bencét. Tény, a Szeged beállója hozzáért Magnus Röd arcához, de ez kétperces kiállításnál többet nem ért volna.

A meccs a piros lap után érezhetően feszültebb lett, mindkét kapitány sárgát kapott reklamálásért, és bár kidőlt a védelem és a támadás oszlopa, ez kicsit mintha végre kizökkentette volna a magyar játékosokat. Jöttek a Székely-bravúrok, szervezettebb lett a támadójátékunk, és keményebb lett a védelmünk, de már a második félidő felénél érezhető volt, hogy ezen a meccsen inkább a gólkülönbségre érdemes figyelnünk. A norvégok ellen két góllal debütált az Eb-n Ubornyák Dávid, és bár továbbra is sok gólt kaptunk, egyre bátrabban lőttünk, és ha a felzárkózás már nem is volt reális, a vállalható vereség továbbra is látótávolságon belül maradt.

Ugyan nem volt esélyünk, de nem is estünk össze, a vége 36–29-es megérdemelt norvég győzelem lett, ami reális, mert magasabb szinten kézilabdáznak nálunk. De ne legyünk igazságtalanok: ez a vereség a három fantasztikus csoportmeccs után, az Eb egyik esélyese ellen azért benne volt a pakliban.

A MAGYAR VÁLOGATOTT TOVÁBBI PROGRAMJA
Január 19., vasárnap, 16.15: Szlovénia–Magyarország (Tv: Sport1)
Január 21., kedd, 20.30: Magyarország–Svédország (Tv: Sport1)
Január 22., szerda, 16.00: Portugália–Magyarország (Tv: Sport1)

60. Reinkind a végén kilövi a pályáról.
60. Ubornyák bevágja cserébe. 36–29
60. Székely újabb ziccert véd.
59. Tóth a jobb szélről nem találta el a hosszú alsót.
59. A 10. nincs meg, Gullerud elrontja.
Sagosen 7 gólnál és 9 gólpassznál jár.
58. Időkérés.
58. Továbbra is, elrontott támadásra kihagyott lövés a válasz, Máthé rontott.
51. Sagosenbombája már jó. 30–21
51. Johannessen lövése után saját térfeléig pattan vissza a labda a kapufáról.
Rossz passz Szitától Rostának.
44. Az újabb beállóból érkező ziccert bravúrral védi Székely.
44. Nagy passzívnál csuklóból. 25–20
43. Gullerudvisszaállítja a kényelmes előnyt beállóból. 25–19
43. Sagosen esett óriásit, Sipos két percre kimegy.
42. Passzívnál most mi mellé lőttünk Szita révén.
41. Gyönyörű védekezés, passzív, de Reinkinda végén csak betör. De kár érte... 24–19
40. Rosta szépen lehúzza, már csak négy! 23–19
40.
Most a fault ment meg minket.
40. Van Székely-védés ziccerben!
39. Sipos nagyon harcias, de nem jön össze a labdaszerzés, de legalább kiállítás sincs.
39. Sipos szerez labdát, Bóka pedig ziccert értékesít. 23–18
38. Nagy Bence lövése a kapufáról ezúttal már jó irányba pattant. 23–17
38. Atyaég. Sagosenmintegy 3 és fél méterről vágja be. 23–16
37. Na, ott a gól. Balogh felugorva test mellől. 22–16
37.
Pattogott a labda össze-vissza, most mi kapunk szabadot.
36. Na ez már a miénk, blokk után Székely.
36. Bóka belekap, de megint visszakerül hozzájuk.
36. Székely ziccert véd, de sajnos hozzájuk pattan vissza.
35. Hetes nem volt, gól így is jön, Hornyák a jobb szélről szépít. 22–15
35. Rosta harcolt ki két percet, Reikind pihen.
34. Nagy lökete a kapufáról kipattant, Johannessen pedig robog. 22–14
33. Jöndalzicceréhez csak hozzáérni tudott Székely. 21–14
33. Passzívnál rossz bejátszás Rostának.
32. A Röd, Bánhidi csatából előbbi jött ki rosszul, utóbbi meg megy ki ezért a pályáról. VÉGLEG!
31. Ez már jobb kezdés, Szita lőtt kilencről a felsőbe. 20–14
31. Szép bejátszás Bánhidinek, 20–13.
31. Folytatódik a meccs.

30. Az utolsó másodpercekben még egy távoli lövés, és lepörögnek a másodpercek.
30. Johannessenkígyózása után ott a 20. norvég gól. 20–12
30. Björnsenziccerből mellé lőtt, Nagyot blokkolták.
29. Ligetvári ellépi, most már nem marad nálunk.
29. Nagy lövését a kapufa védi, de visszaszedi.
29. Rossz bejátszás, de fault.
28. Bóka szépen kap bele, de marad náluk. Beáll közben Saeveraas a kapuba. Székely véd!
27. Norvég időkérés, 3:02-vel a szünet előtt.
27. Hornyáka jobb szélről parádés gólt lőtt a jobb felsőbe. 19–12
26. Sagosenkét percre kimegy Rostáról.
26. Az üres kapuba nem lőnek, a telibe igen, Björnsen a szélről. 19–11
26. Nagybátran betör és a kapuba pattint, 18–11.
25. Reinkindmegszakítja, középről a bal felsőbe. 18–10
25. Nagy Bencefelugrásból, test mellől. 3–0-s rohanásban vagyunk! 17–10
24. Hoppá! Jöndala bal felső mellé lő.
24. Johannessen lőtt mellé, de hetes és két perc, Fekete pihen.
23. Ligetváribombájával pedig kozmetikáz. 17–9
23. Ilyen sem volt még, passzív és labdavesztés a norvégoknál.
22. Balogh játszott Bánhidihez, ő beállóból szépít. 17–8
21. Reinkindcsúnyán megverte Sipost lábon, innentől pedig már ziccer volt. 17–7
21. Először jut el a labda a jobb szélre, Fekete Bálintszépen lőtt a hosszúba. 16–7
21. Balogh belement, de az üres kapura későn néznek, így pedig egy blokk megakadályozza az üres kapus gólt.
20. Jöhet az újabb norvég hetes... Jöndal a jobb alsóba lőtt. 16–6
20. Belül védekezés miatt hetes, Sagosen büntetőjét pedig Székely védi.
19. Rostatépett mezt, ezért két percre lemegy.
19. Balogh átlövése beszédült. 15–6
18. Gullerudkörül méterekre nincs ember. Közte tíz! 15–5
17. Totális tanácstalanság támadásban. Győri ellépi.
17. Röd.Ha nem lépünk ki, akkor szétlő minket. 14–5
16. Na, ez szép volt. Balogh kapott labdát lendületből, ő pedig berepülve szépített. 13–5
16. Gullerudvisszajött, szerzett is egy gólt belülről. 13–4
15. Rödközépről most a jobb felsőbe lőtt, majd elszórakoztuk a középkezdést. 12–4
15.Balogh lövése pedig a kapusban.
Székely a kapuban.
14. Tyű... Sagosenrenem léptünk fel, ő 9-ről szétlövi a bal felsőt. 11–4
14. Gullerudpihen két percet.
14. Ligetvári újra elvállalja, ez gól, sőt, kiállítás is. 10–4
13.
Sagosent blokkolja Bánhidi, így Miklernek is jut sikerélmény.
13. Ligetvári újabb bombáját a kapufa hárítja.
12. Sagosen játszotta az üresen álló Överbyhez, aki a kapuba pattint. 10–3
11. Ligetváriátlövése a bal alsóban kötött ki. 9–3
Balogh már most a pályán.
11. Sagosenezt is bevágja kíméletlenül. 9–2
10. Máthé szabálytalankodik ziccernél, hetes, két perc.
10. Végre eljut a beállóhoz, Bánhidi szépít is. 8–2
10. Győri labdája nem veszélyes, Överby viszont betalál. Eddig nagyon csúnya. 8–1
9. Nagyon mennek, Rödre nem lépünk ki, 9 méterről szétlövi a bal felsőt. 7–1
9. Szitát blokkolták, Bergerud így pedig lábbal védeni tudott.
8. Jött is az időkérés. Hosszabb támadásokat kérünk.

8. Még egy rossz bejátszás, ezúttal Máthétól, lerohanás, Jöndal is eredményes. 6–1

7. Johannessen lemásolja. 5–1
7. Na végre! Máthé betörésből pattint a kapuba. 4–1
6. Sagosena kapu jobb oldalába lőtt. 4–0
5. Eddig nagyon nem jönnek össze a támadások, Szita fölé lőtt, majd Mikler óriási bravúrt mutatott be, de hetes.
4. Szita bejátszása pontatlan Bánhidinek, de Röd lövését a kapufa védi.
4. Johannessen bombája is a magyar kapuban kötött ki. 3–0
3. Szita középről lő, Bergerud véd.
3. Sipos blokkja után Mikler véd, de Överby ismétlése már jó. 2–0
2.
Máthé átlövésével kezdünk, de nem tudott egyenlíteni.
1. A maratoni támadás végén Sagosen játszott Björnsenhez, ő pedig a jobb szélről a rövidbe lőtt. 1–0

1.Elkezdődött a meccs.
Mikler kezd a magyar kapuban, a második félidőben jöhet Balogh Zsolt támadásban.

Köszöntjük kedves olvasóinkat! Két, de inkább három bravúr után jön vajon az újabb? Sikerül megfogni az ellenállhatatlan Sander Sagosent? Hamarosan mindenre választ kapunk.