Mindjárt más – ezúttal mi győztünk Dániában

2019.01.06. 16:05
Kilenc gól is volt a különbség, végül hárommal nyertünk a vb egyik házigazdája ellen (Fotó: Getty Images)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 28–25-re nyert Dánia ellen a csütörtökön kezdődő világbajnokság előtti utolsó felkészülési mérkőzésén, ezzel visszavágott a három nappal korábbi súlyos vereségért.

FÉRFI KÉZILABDA, VÁLOGATOTT FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
DÁNIA–MAGYARORSZÁG 25–28 (8–16)
Odense,
4000 néző. V: Brunner, Salah (svájciak)
DÁNIA: N. Landin – Svan 2, Öris Nielsen 3, Lauge 2, R. Toft Hansen 2, Markussen 1, Mortensen 2 (2). Csere: GREEN (kapus), Möllgaard 1, Mensah 3, M. Olsen, Zachariassen 1, M. Larsen, Hald, M. LANDIN 4 (2), J. HANSEN 4. Szövetségi kapitány: Nikolaj Jacobsen
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák 1, Ligetvári 1, Ilyés, BÁNHIDI 4, BODÓ 5, Bóka 1. Csere: Székely (kapus), LÉKAI 5, BALOGH ZS. 6, Sipos 1, Jamali 4, Ancsin. Szövetségi kapitány: Csoknyai István, Vladan Matics
Az eredmény alakulása. 7. p.: 1–3. 14. p.: 3–6. 17. p.: 4–8. 23. p.: 5–12. 27. p.: 8–13. 32. p.: 8–17. 36. p.: 12–20. 44. p.: 16–21. 50. p.: 19–23. 53. p.: 20–25. 56. p.: 21–27
Kiállítások: 8, ill. 14 perc
Hétméteresek: 6/4, ill. 1/0
Csoknyai István:
– Csütörtökön az argentinok elleni taktikát gyakoroltuk, zárt hatosfallal védekeztünk, sorokat cseréltünk. Ez kedvezett Dániának, ezért súlyos vereséget szenvedtünk. Ezután volt két napunk, hogy a dánokra készüljünk, és talán ennek is hasznát vesszük majd a vébén. Kiléptünk a lövőikre, több lábmunkával védekeztünk, segítettünk kapusainknak. A klubokban együtt szereplők játékkapcsolatai kiválóak voltak, nem kellett, nem is lehet már kísérletezni. Kiemelkedően teljesített Balogh, Bodó, Lékai, Bánhidi, Jamali és védekezésben Ligetvári. Megmutattuk, hogy tudunk kézilabdázni.

Néhány nappal ezelőtt Dánia alapos verést osztott ki a magyar férfi kézilabda-válogatottnak a világbajnokság előtti felkészülési mérkőzésen Aarhusban. A tizennégy gólos zakó sok töprengésre késztette a sportág rajongóit, így szinte megjósolhatatlan volt, mi történik a második összecsapáson, Odensében. A dánoknál kilenc olimpiai bajnok szerepelt, mert Mikkel Hansen ezúttal sem lépett pályára, és a sérült Henrik Toft Hansen is hiányzott.

Rögtön az elején látszott, hogy egy másik magyar válogatott lépett pályára. Feszesebb védekezés, jobb helyzetkihasználás és feljavult kapusteljesítmény jellemezte a játékot. Kezdettől magához ragadta a kezdeményezést a zöld mezben játszó vendégcsapat, és már a 18. percben négygólos előnyt harcolt ki. (4–8)

A dánoknak nem ízlett a magyar védekezés, ráadásul Mikler Roland egészen szenzációsan védett, így tovább nőtt az előnyünk. A padról is jól szálltak be a játékosok, és a 23. percben már hét gólra hízott a különbség (5–12).

Remekül játszott a magyar csapat, minden helyzetből sikerült gólt szerezni, a dán bombázók nem is kerültek helyzetbe. Az addigi legnagyobb differencia a félidő legvégén alakult ki, mert az utolsó pillanatban labdaszerzés után nyolc találatra növelte az előnyt Bodó Richárd. 8–16

Kellett is ez a nyolc gól, mert a második félidőben nagyon beindultak a dánok, bár előtte még kilenccel is vezettünk. A hazaiak a második félidőre kapust cseréltek, beállt a három nappal korábban remeklő Jannick Green, aki ezúttal is bravúrokat mutatott be. Jöttek előre a dánok, és a második harminc perc közepére nagyon felpörgették a játékot, feljavult a lövőhatékonyságuk is, szinte minden helyzetből betaláltak.

A tekintélyes előnyből azért futotta, de nagyon kellett a koncentráció, és az, hogy Mikler is megfogjon néhány lövést. Az utolsó öt percre zavaróra jöttek ki a dánok, azonban ez sem billentette ki a magyar együttest, és noha három perccel a vége előtt háromra zárkóztak fel a hazaiak, Jamali Iman gólja mindent eldöntött.

Balogh Zsolt ravasz gólja

A végén még szereztek egy gólt a dánok, ez viszont már nem számított, a nagy lelkesedéssel és akarással küzdő magyar csapat szép győzelmet aratott az olimpiai bajnok otthonában. 25–28

Folytatás immár a világbajnokságon, pénteken kezdünk Argentína ellen – remélhetőleg hasonlóan jó játékkal.

„A csütörtöki mérkőzést nagyon elrontottuk, mind támadásban, mind védekezésben. A kapusteljesítményünk nagyot javult, védekezésben pedig stílust váltottunk, és azt gondolom, támadásban is előreléptünk” – idézi a magyar szövetség honlapja Csoknyai István szövetségi kapitányt.

Az edző hangsúlyozta, örül a győzelemnek, hiszen ez óriási fegyvertény, azonban nagyon sok energiájukat felemésztette ez a találkozó és a felkészülés.

„Elképzelhető, hogy a mai védekezési rendszert a vébén is használni fogjuk. Minden dicséret megilleti a játékosokat, akikkel leültünk és átbeszéltük a csütörtöki meccset. Ma nagyon sok energiát tettek a győzelembe, és megmutatták, hogy tudnak kézilabdázni” – tette hozzá Csoknyai.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, a magyar csapat végig vezetve győzött a vébé előtti utolsó felkészülési mérkőzésén. 25–28
60. perc:
Sokáig támadtak a dánok, majd egy kínai figura után Mikler védett.
60. perc: Dán időkérés.
60. perc:
Az utolsó percben kaptuk meg az első hetesünket, amelyet Balogh Greenbe lőtt.
59. perc: Mikler
védte Nielsen lövését, de maradt náluk, Zachariassen pedig lefordulásból a jobb fölsőbe lőtt. 25–28
58. perc: Bánhidi
ziccerét védte Green, de a kipattanót Lékai elfogta. Újra felépíthettük a támadást, majd Jamali a beállóban tűnt fel, és kiválóan lőtt a hálóba. 24–28
57. perc: Magyar időkérés.
57. perc: Bodó
lövését kivédte Green, a másik oldalon pedig Möllgaard lőtte be. 24–27
57. perc:
Labdaeladás után Larsen könnyű gólt szerzett. 23–27
56. perc:
Csak nem hagyják magukat... Nielsen szabadon maradt, és a kapu bal oldalába lőtt. 22–27
56. perc: Szép gól! Bánhidi
halászta le a labdát, és remekül lőtt a bal alsóba. 21–27
55. perc: Morten Olsen
lőtt, Mikler viszont kitalálta a gondolatát, és védett.
54. perc: Dán időkérés.
54. perc: Lékai
gyönyörűen, vajkézzel juttatta a labdát a bal alsóba. 21–26
54. perc:
Jönnek előre a dánok, mint a meszes, és Mensah Larsen nagyon bevágta. 21–25
53. perc:
Végre! Megtört Baloghnál a jég, Lékai átadása után ezúttal már Green sem tudott védeni. 20–25
52. perc: Hansent
mostanában megtalálták a jobb szélen, ezúttal is, és visszahúzta a rövidbe. 20–24
52. perc:
Megint Balogh került ziccerbe, és Green ezt is kifogta!
52. perc:
Ráadásul hetes is, de ezt Mikler kivédte! Landin bánkódott – mi nem.
51. perc:
Újabb kiállítás nálunk... Ezúttal Sipost küldték ki, mert a levegőben meglökte Laugét.
51. perc: Kínai figura és gól! Hornyák
vetődött be, majd Lékaihoz játszott, aki belőtte. Nagy játék volt. 19–24
50. perc:
Végre egy kiállítás a dánoknál is, Mensah Larsent küldték ki.
49. perc: Balogh
óriási csellel került ziccerbe, de Green védett, a másik oldalon viszont Hansen belőtte. 19–23
48. perc: Nielsen
ziccerét Mikler nagy bravúrral védte.
48. perc:
Újabb jogos kétperces büntetés nálunk. Jamalit küldték ki.
48. perc:
Sokáig támadtunk, nem sok hatékonysággal, majd Bóka úgy lőtt gólt, hogy belépett.
47. perc:
Viszont szinte azonnal gólt értek el Nielsen révén a dánok. Az utóbbi időben nem találkoznak a kapusaink a labdával... 18–23
47. perc: Szép! Lékai
lőtt ügyes gólt. 17–23
46. perc:
Kihagyott helyzet a magyar és a dán oldalon is, miközben Markussent ápolták a pálya mellett.
45. perc:
Sajnos Hansen nagyon gyorsan újabb gólt szerzett a dánoknak. 17–22
45. perc: HIHETETLEN! Balogh
ravaszul, szabaddobásból lőtt gólt kettős hátrányból. 16–22
44. perc: Magyar időkérés.
44. perc:
Nagyon meghajtották az utóbbi perceket a dánok, ezért ez a kettős emberhátrány nem jött jól.
44. perc: Jamalit
is kiállították, ráadásul hetes. A hetest Landin belőtte. 16–21
44. perc:
Viszont most Ancsin Gábor összeszedett egy kétperces kiállítást.
43. perc: Ancsinnak
nem jönnek be a lövések... Ezúttal tiszta helyzetben eltalálta a kapust.
42. perc: Landin
maradt egyedül a bal szélen, és bedobta. 15–21
42. perc: Markussen
eladta a labdát, megint növelhettük az előnyünket, és ez azért nem sikerült, mert Lékai lövését védte Green.
41. perc:
Labdát szereztünk, Hornyák villámgyorsan indult, és biztosan dobta be a ziccert. 14–21
40. perc:
Emberhátrányban támadtunk, nem is siettük el, aztán Ancsin alsó lövését védte Green.
39. perc:
Gyorsan gólt szereztek emberelőnyből, Landin lőtt a kapu bal oldalába. 14–20
39. perc: Sipos
lökött a falban, kiküldték két percre.
38. perc: Ancsin
lőhetett szabadon, de Green szépen védett.
38. perc:
Sokáig támadtak a dánok, de jó volt a magyar védekezés, aztán Toft Hansen beállóból lefordulva lőtt a bal fölsőbe. 13–20
36. perc: Bánhidi
helyet csinált, Bodó pedig a bal alsóba lőtt. 12–20
36. perc:
Labdát szereztek a dánok, Mensah pedig villámgyorsan a kapu közepébe lőtt. 12–19
35. perc:
Hetest kaptak a dánok, Magnus Landin a bal alsóba lőtt. 11–19
34. perc:
Csakhogy Balogh jó átadása Bánhidit találta meg, aki bevágta. 10–19
34. perc:
Nem akarnak lemaradni a dánok, Nielsen lőtt a jobb alsóba. 10–18
33. perc: Bodónak
remekül megy, felkanyarodott, és a nemrég beállt Green fölött lőtt a hálóba. 9–18
33. perc:
Régen látott dolog történt, Toft Hansen gólt szerzett. 9–17
33. perc: Ancsin
is a pályán volt, de szabálytalanság miatt két percre pihenni küldték.
32. perc:
Gyorsan indult Lékai, és remekül lőtt a hálóba. 8–17
32. perc: Lauge
lövésébe belenyúlt egy kéz, így Mikler védeni tudott.
31. perc:
Lehetőségünk adódott az előny növelésére, hiszen mi kezdtük a második játékrészt, de hiába lőttünk gólt, nem adták meg lépéshiba miatt.
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, ki hitte volna... Remekül játszik a magyar csapat, és nyolc góllal vezet. 8–16
30. perc: Mensahot
lesáncoltuk, villámgyorsan indultunk, Bodó pedig bevágta a ziccert. 8–16
29. perc: Balogh
adott remek labdát Bodónak, aki befutott, és nagy gólt szerzett. 8–15
29. perc: Svant
hozták helyzetbe a dánok, ő azonban a rárontó Miklertől talán megrémült, mindenesetre mellé ejtett.
28. perc:
Nem nagyon találtuk a rést a dán védőfalon, aztán Balogh vette észre, hogy szabad a jobb alsó, oda is küldte a labdát. 8–14
28. perc: Bánhidit
hárman birkózták le, végül Martin Larsent küldték ki két percre.
27. perc: Lauge
tisztán törhetett be a védőfalunkba, aztán a jobb alsóba bombázott. 8–13
27. perc: Bánhidi
kapta két védő között, de így is bedobta! 7–13
26. perc: Magyar időkérés.
26. perc: Svan
egyedül maradt a jobb szélen, és szépen pattintott a hálóba a hazai közönség legnagyobb örömére. 7–12
25. perc:
Viszonylag sokáig támadhattunk, majd Lékai próbálkozott, de túlságosan átlátszóan, így Landin védett.
24. perc: Jamali
ezúttal hibázott, de a másik oldalon Mikler szépen védte Mensah Larsen távoli, de nem túl jó lövését.
24. perc: Mensah Larsen
szépen játszotta magát tisztára, majd a jobb fölsőbe talált. 6–12
23. perc: Nagyon megindultunk! Jamali
a szaggatottról a bal fölsőbe durrantott. 5–12
23. perc: Martin Larsen
került ziccerbe, de Mikler hihetetlen bravúrral védett.
22. perc:
Újabb labdaszerzés után Sipos kapott remek átadást, és szép gólt szerzett. 5–11
21. perc:
Labdát szereztünk, Sipos indította Ligetvárit, aki lehetetlen pozícióból is gólt szerzett. 5–10
21. perc: Lékai
nem a legjobb helyzetből dobta el a labdát, Landin védett is.
20. perc:
Újabb hetes a dánoknak, ezt Zachariassen harcolta ki, Mortensen ejtését azonban Székely elkapta!
19. perc:
Üres kapuval a hátunkban támadtunk emberhátrányban, és Jamali megint nagy gólt lőtt, ezúttal a bal alsót vette célba. 5–9
19. perc: Hald
beállóból harcolt ki hétméterest. A hetest Mortensen belőtte. 5–8
18. perc: Kiállítás
nálunk is, Bánhidi rángatta az ellenfele mezét.
18. perc: Jamali
most állt be, és azonnal egy hatalmas góllal tette le a névjegyét. 4–8
17. perc:
Ellépték a dánok, mi pedig majdnem eladtuk, de aztán Hornyák valahogy összekaparta a labdát.
17. perc: Ezt már Nikolaj Jacobsen sem bírta nézni, ki is kérte az első idejét.
16. perc: Bodó
megindult lövésre, majd váratlanul Baloghhoz játszott, aki a kapu bal oldalába lőtt. 4–7
16. perc: Ligetvári
jó sánccal jelentkezett, majd Markussen nagy lövését Mikler tolta a kapufára.
15. perc: Bodó
jól látta meg, hogy üres a kapu jobb oldala, de Landin ujjheggyel még odaért...
15. perc: Lauge
most lökött, ki is küldték két percre.
14. perc:
Azonnal támadtak a dánok, és Lauge könnyű gólt dobott. 4–6
14. perc:
Határozott magyar védekezéssel szembesültek a dánok, Bodó pedig labdát szerzett, Bóka megindult, és szépen lőtte be. 3–6
13. perc: Balogh
került ziccerbe, de fölé lőtt.
12. perc: Nielsen
lövését védte remekül Mikler.
12. perc: Bánhidiról
megfeledkeztek a dánok, ő pedig hat méterről a bal alsóba pattintott. 3–5
11. perc:
Sokáig támadtak a dánok, majd Markussent csak belül védekezéssel lehetett megállítani, hetes. A hetest Mortensen a léc alá vágta. 3–4
10. perc: Bodó
ugrott fel vagy tíz méterről, és kegyetlenül bebombázta a jobb alsóba. 2–4
10. perc: Bánhidi
kapott egy nagyot René Toft Hansentől, akit ezért ki is állítottak két percre.
8. perc:
Újabb dán támadás múlt el gól nélkül, de Balogh is eladta a labdát, így Svan roboghatott előre, és be is dobta a ziccert. 2–3
7. perc: Markussen
technikai hibája után gyorsan próbáltunk indulni, de mivel nem volt teljesen tiszta a terep, inkább megálltunk, és felépítettük a támadást. Balogh maradt egyedül középen, és könnyen lőtt a bal alsóba. 1–3
6. perc: Lékai
próbált betörni, de Möllgaard megállította. Utána Lékai átlövése talált utat a bal alsóba. 1–2
4. perc:
Tanácstalanul támadtak a dánok, Schuch révén labdát szereztünk.
3. perc: Lékai
lőhetett, de nem túl erősen tette, így aztán Landin könnyen védett.
3. perc:
Az eset után a dán játékos a földön maradt, sokáig ápolták, de a saját lábán jött le a pályáról.
3. perc: Lauge
szabadult meg az őrzőjétől, aztán a bal alsóra célzott, ám Mikler kirúgta a labdát a sarokból.
2. perc: Baloghra
nem figyeltek oda, ő pedig oda sem nézett, úgy pattintott messziről a bal alsóba. 1–1
1. perc:
A dánok kezdték a meccset, aztán egy szép betörés után Markussen lőtt gólt. 1–0
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés. A dánok piros-fehérben, a magyar csapat tiszta zöldben játszik.

ELŐZMÉNYEK

A dán válogatott január 3-án 33–19-re kiütötte a vele nem egy súlycsoportban lévő magyar csapatot. Csoknyai István így értékelt: „Az első félidőben rosszul védekeztünk, ezért nagy előnyt szerzett Dánia. A kapusaink teljesítménye is gyenge volt, márpedig védekezés és kapus nélkül nem lehet nyerni. A második félidőben talán húsz percen át jobban játszottunk, de a hajrában megint sokat hibáztunk. Látszott a csapaton a fáradtság, ezért vasárnapig frissítenünk kell játékosainkat.”

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
MIKLER Roland (Telekom Veszprém), SZÉKELY Márton (Grundfos Tatabánya)
Jobbszélső: HORNYÁK Péter (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők: ANCSIN Gábor (Ferencváros), BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged), MÁTHÉ Dominik (Balatonfüredi KSE)
Irányítók: CSÁSZÁR Gábor (Kadetten Schaffhausen, svájci), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SCHUCH Timuzsin (Ferencváros), SIPOS Adrián (Grundfos Tatabánya)
Balátlövők: BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), ILYÉS Ferenc (Grundfos Tatabánya), JAMALI Iman (Telekom Veszprém), LIGETVÁRI Patrik (Ademar León, spanyol), SZITA Zoltán (Balatonfüredi KSE)
Balszélsők: BÓKA Bendegúz (Balatonfüredi KSE), JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya)
Szövetségi kapitány:
CSOKNYAI István és Vladan MATICS

FÉRFI KÉZILABDA-VB (2019. január 10–27., Dánia és Németország)
CSOPORTBEOSZTÁS
A-csoport (Berlin):
Franciaország, Oroszország, Németország, Szerbia, Brazília, Korea
B-csoport (München): Spanyolország, Horvátország, Macedónia, Izland, Bahrein, Japán
C-csoport (Herning): Dánia, Norvégia, Ausztria, Tunézia, Chile, Szaúd-Arábia
D-csoport (Koppenhága): Svédország, MAGYARORSZÁG, Katar, Argentína, Egyiptom, Angola
A csoportok első három-három helyezettje jut a középdöntőbe.

A MAGYAR VÁLOGATOTT CSOPORTMÉRKŐZÉSEI
Január 11., 18.00:
Argentína–Magyarország (Tv: M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 13., 18.00: Magyarország–Angola (Tv: M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 14., 15.30: Magyarország–Katar (Tv: M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 16., 18.00: Magyarország–Egyiptom (Tv: M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 17., 20.30: Svédország–Magyarország (Tv: M4 Sport, élőben az NSO-n)

A világbajnokság győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek részt vehetnek az olimpiai selejtezőtornákon 2020 tavaszán.