Kielce-veréssel javított a Veszprém a BL-ben

2017.12.02. 17:43
Lékai Máté kapura dob (Fotó: Szabó Miklós)
A Telekom Veszprém remek játékkal 31–26-ra legyőzte a Kielcét a férfi kézilabda Bajnokok Ligájában, ezzel megszakította három meccse húzódó vereségsorozatát.

VESZPRÉM:
MIKLER – Gajic 3, Nagy L. 2, LÉKAI 5, A. NILSSON 8, ILICS 5, Ugalde 1. Csere: Alilovic (kapus), SCHUCH, TERZIC, Blagotinsek 2, Tönnesen, Marguc 3 (2), Manaszkov 2. Edző: Ljubomir Vranjes
KIELCE:
Ivic – Bombac, Lijewski, Janc 1, Mamic 2, Jurkiewicz, Strlek 1. Csere: A. Dujshebaev 3, Aguinagalde, JURECKI 9, Djukics 1, Bielecki 5 (5), ZORMAN 4, Jachlewski. Edző: Talant Dujsebajev
Az eredmény alakulása. 5. p.:
2–3. 11. p.: 6–4. 16. p.: 8–8. 21. p.: 11–9. 23. p: 11–12. 26. p.: 13–12. 36. p.: 18–16. 42. p.: 22–19. 53. p.: 26–23. 56. p.: 28–23
Kiállítások:
14, ill. 8 perc
Hétméteresek:
3/2, ill. 5/5
Ljubomir Vranjes:
– Az elejétől kitűnő volt a hozzáállásunk, és ez ugyanolyan fontos, mint a győzelem, ami nem jöhet mindig össze. Nagyon jól kezdtünk, a sok kiállítás dacára játszottuk a kézilabdát. A fizikailag nagyon jól felkészült Kielce védelmét nem volt könnyű feltörni, de sikerült néhány lerohanással megzavarni. A saját védekezésünkről és Mikler kapusteljesítményéről csak felsőfokú jelzőket mondhatok.
Talant Dujsebajev:
– A veszprémiek játéka nagyon jó volt, a saját csapatomat viszont nem kívánom értékelni, ezért mindenkinek a megértését és elnézését kérem. Túl friss a negatív élmény, le kell higgadnom, elemeznem kell a történteket, hogy ne hibázzak, amikor véleményt mondok.

Három vereség után (kétszer a PSG-től, legutóbb az Aalborg otthonában kapott ki) hazai pályán javíthatott a Veszprém, méghozzá a Kielce ellen, amellyel októberben 32–32-t játszott, de még fájóbb a 2016-os elveszített BL-döntő ellene.

A kellemetlen emlékek ellenére fantasztikus, a lengyel-magyar barátságra emlékeztető élőképpel üdvözölte Talant Dujsebajev csapatát a veszprémi közönség.

A magyar együttes a kezdetektől fogva dinamikusabban játszott, mint legutóbb Svédországban. Keményen védekezett, Mikler Roland több védést is bemutatott, támadásban pedig a gyors labdafelhozatal volt a jellemző, Lékai Máté jól mozgatta a csapatot, Dragan Gajic is jól játszott – a támadójátékra összességében nem lehetett panasz.

A 19. percben már kettővel vezettek a bakonyiak (10–8), a kisebb rövidzárlatot kihasználva azonban 5 perc alatt fordítottak a vendégek (11–12). A játékrész elején leginkább Michal Jurecki sziporkázott, Karol Bilecki hetesekből volt eredményes, húsz perc után pedig Alex Dujshebaev mutatta meg a tehetségét.

Érdekesség, hogy a Kielce kapujában (a minden bizonnyal sérült) Slawomir Szmal helyett Filip Ivic védett, pontosabban csak állt, mert a horvát csupán egyszer találkozott a labdával, ám így is 15–15-tel vonultak a csapatok a szünetre.

A fordulást követően ismét a Veszprém szerezte meg a vezetést, és el is kezdte növelni az előnyét, annak ellenére, hogy Ivic egyre jobban védett. Lékai továbbra is remekelt, Andreas Nilssont többször is kihagyhatatlan helyzetbe hozták a társak, Dejan Manaszkov a fizika törvényeit meghazudtoló mozdulattal szerzett két csodás gólt, a védelem stabil volt, Mikler továbbra is jól állt a lábán.

A 42. percben már négy góllal ment a Veszprém, ezt a hátrányt pedig már nem tudta ledolgozni a lengyel együttes, a vége 31–26 lett.

A Veszprém nagyon fontos győzelmet aratott az év utolsó hazai BL-meccsén – lelkileg is helyreállhat minden a csapatnál, amely a továbbjutás szempontjából is jobb pozícióba került.

Ez a vége! Győzött a Veszprém!
30. perc:
Lékai gólpasszából Nilsson lőtt még egy gólt. 31–26
60. perc: Marguc lőtt be egy hetest. 30–26
59. perc: Nilsson most is parádés labdát kapott, ezúttal védett Ivic. A másik oldalon megint Zorman volt eredményes. 29–26
58. perc: Ilics a passzív helyzetben lőtt gólt, ráadásul rengeteg idő eltelt. (29–24) Heteshez jutott a Kielce, Alilovic jött be védeni. Bielecki lövését nem lehetett. 29–25
56. perc:
Schuchot állították ki. Zorman lőtt gólt. 28–24
55. perc: most Vranjes kért időt. Lékai pazar passzt adott Nilssonnak, a svéd ezúttal is meghálálta egy góllal. 28–23
54. perc: Mikler védett, Lékai indított, az elöl maradt Nilsson köszönte szépen. 27–23
53. perc: időt kért a Kielce. Szép akció, Djukics talált be. 26–23
52. perc: Nagy kapott egyet az arcára, a csapatkapitány a földre rogyott, a tőle elpattanó labda pedig Marguchoz gurult, aki gólt szerzett ebből. Zormnat ki is állították. 26–22
50. perc: a vendégeknél ismét Jurecki. 25–22
49. perc: Nilsson maradt üresen a hatoson, újabb gólt szerzett hát. 25–21
48. perc: Zormanhoz pattant a labda, kihasználta. 24–21
47. perc:
Bombacot kiállították, most Marguc végezte el a büntetőt, ő már sikeresen. 24–20
46. perc: Jurecki óriási gólt lőtt. 23–20
44. perc: Mikler Roland sem vesz vissza.
43. perc: Nilsson szedett össze egy sáncról lecsorgó labdát és újabb gólt lőtt. 23–19
42. perc: most Nilsson került kihagyhatatlan helyzetbe, nem is hibázott. (22–18) Strlek törte meg a Kielce gólcsendjét. 22–19
41. perc: Nagy ziccerét fogta Ivic, a felpattanó labdára a semmiből megérkezett Manaszkov és újabb szép gólt lőtt. 21–18
40. perc: Lijewskit kiállították, Ivic kivédte Ilics büntetőjét. Mikler most Dujshebaev nehéz lövését védte lábbal.
39. perc: Ilics átlövésből lőtt nagy gólt. (20–18) Mikler pedig Janc ziccerét fogta meg.
38. perc: Manaszkov éppen összeszedte a föld elől Lékai passzát, bevetődve értelmezhetetlen mozdulattal szerzett gólt. (19–17) Kicsivel később egy sokkal könnyebb ziccert rontott, nem úgy Janc. 19–18
37. perc: Nagyot kiállították. Jól hozták helyzetbe beállóban Jureckit, neki ez már a 7. találata. 18–17
36. perc: Lékai nem lassít, nagyon agresszívan teremtett magának helyzetet és szerezte meg az 5. gólját. 18–16
34. perc: Mamic rohant végig, a másik oldalon Lékai elképesztő passzal szolgálta ki Nilssont. 17–16
32. perc: Ilics
egy korábbihoz hasonló mozdulattal tört be és szerzett gólt. 16–15
31. perc: az első lengyel támadásból Manaszkovot állították ki.
Elkezdődött a második félidő!

1. FÉLIDŐ

Véget ért az első félidő!
30. perc:
időt kért Vranjes, 47 másodperc van hátra az első félidőből. Nem sikerült az átbeszélés, eladta a labdát a Veszprém, a Kielce is időt kért, 28 másodperce lesz a lengyeleknek. Jobban kihasználta az utolsó támadását a vendég együttes, Dujshebaev csinálta a szépen. 15–15
29. perc: Blagotinseket hozták remek helyzetbe a társak, góllal hálálta meg. 15–14
28. perc: Aguianagalde harcolt ki hetest, Bielecki eszén ezúttal sem lehetett túljárni. 14–14
27. perc: Dujshebaev szólózott és szerzett gólt. (13–13) Lékai lövését sáncolták, Ivic gyakorlatilag bevédte. 14–13
26. perc: hosszú támadást védekeztek ki a hazaiak, gyorsan végig rohant a labdával a Veszprém, Gajic talált be szélről. 13–12
24. perc: újabb elhibázott veszprémi támadás, megint góllal büntette a Kielce. Már vezetnek. (11–12) Ilics testcsellel ültette hintába a védőjét és lőtt gólt ziccerből. 12–12
23. perc: Blagotinsek gólját nem adták meg, a másik oldalon Zorman találatával egál. 11–11
22. perc:
a lengyelek is szép akciókat mutatnak be, egy újabbal Tönnesent állíttatták ki. Járt még egy hetes is, megint Bielecki volt eredményes. 11–10
21. perc: Ilics passzolt Lékainak, aki Gajicnak továbbított, a szlovén gyönyörű mozdulattal talált be szélről. 11–9
20. perc: elcsúszott a veszprémi védekezés, Mikler azonban így is megfogott egy ziccert. Nem sokkal később egy szerzett labdával rohant végig a Kielce, Jurecki lőtt újabb gólt. 10–9
19. perc: elhibázott hazai támadás után Terzic a félpályánál harcolt ki belemenést. Az ellentámadásból Blagotinsek lőtt gólt. 10–8
18. perc: faultokkal, sánccal, majd egy Mikler-védéssel védekezte ki a lengyel akciót a Veszprém.
17. perc: Lékai lőtt óriási gólt. Remekül játszik a hazaiak irányítója. 9–8
16. perc: Aguinagalde harcolt ki hétméterest, Bielecki ezúttal sem hibázott a vonalról. 8–8
14. perc: megint Jurecki, a másik oldalon Gajic talált be szélről. 8–7
13. perc: de még a másik letelése előtt gólt lőtt Jurecki. (6–6) Nilsson jól csinált magának helyet, Ilics észre is vette. A svéd góljával: 7–6
12. perc: hosszasan támadott a Veszprém, ez annyira volt jó, hogy az egyik kiállítás letelt.
11. perc: Ilics is megszerezte az első gólját, a középkezdés után viszont szinte azonnal válaszolt Dujshebaev, ráadásul Blagotinseket ki is szórták közben. Kettős emberhátrányban a Veszprém. 6–5
10. perc: most Nilssont állították ki. Bombac gyönyörű passzt adott Jancnak, a ziccerét azonban még szebben védte Mikler.
9. perc: Mikler védett ismét, de a lerohanást elrontotta magyar csapat.
8. perc: Mikler most már ténylegesen védett, az ellentámadásban Lékai nagyon átverte a védőjét és góljával vezetéshez juttatta a Veszprémet. 5–4
7. perc: úgy tűnt, Jurecki átlövését védi Mikler, ám a labda a lába alatt begurult a kapuba. Szinte azonnal válaszolt Nagy. 4–4
6. perc:
Lékai most Nagyot hozta jó helyzetbe, a csapatkapitány is betalált. 3–3
5. perc: Nilsson szabálytalanul védekezett, hetes. Bielecki értékesítette a büntetőt. 2–3
4. perc: Jurecki teljesen üresen tört be és lőtt gólt. Válaszként Lékai egy háta mögötti passzal hozta kihagyhatatlan helyzetbe a szélről fellépő Ugaldét, a spanyol nem is hibázott. 2–2
3. perc: a másik oldalon sem maradt el a kiállítás, Lékai ellen Janc szabálytalankodott. Így tehát egyenlő létszámban támadott tovább a magyar együttes, Lékai talált be. 1–1
2. perc: Terzicet máris kiállították, ezt kihasználva Jurecki lőtt gólt a középen megnyíló résben. 0–1
1. perc: az első támadás a Veszprémé volt, Ugalde dobott kapufát.
Elkezdődött a mérkőzés!

Fantasztikus élőképpel készültek a veszprémi szurkolók, a lengyel-magyar barátságra emlékezendő.

ELŐZMÉNYEK

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Telekom Veszprém–Kielce férfi kézilabda Bajnokok Ligája-mérkőzés online tudósításában!

SZÁMOL AZ IRÁNYÍTÓ
A Veszprém válogatott irányítója, Lékai Máté utánaszámolt: legutóbb 22 éve fordult elő – akkor ment általános iskolába –, hogy sorozatban három meccsen vereséget szenvedett a Veszprém.
„Nagyon sajnálom, ami az előző hétvégén történt – mondta –, szombaton bárhogyan is, nekünk győztesen kell elhagynunk az arénát. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy sorozatban négy vereséget szenvedjünk. Hogy miként állunk talpra? Teljesen mindegy. Ha rossz játékkal is, a lényeg a két pont.”

Igen negatív szériában van a magyar bajnok, ugyanis azok után, hogy kétszer kikapott a Paris Saint-Germaintől, nagy meglepetésre az Aalborg otthonában is vereséget szenvedett. Ilyen előzmények után egy olyan csapattal találkoznak a bakonyiak, amely ellen bőven van elszámolnivalója – annak ellenére lehet ezt mondani, hogy a veszprémi mérleg 5 győzelem, 1 döntetlen, két vereség a Kielce ellen. Októberben 32–32-es végeredmény született Lengyelországban, 2016-ban pedig, ki ne emlékezne rá, a BL-fináléban emlékezetes módon szenvedtek vereséget Nagy Lászlóék.

„Ki kell köszörülnünk a csorbát, mert az előző három BL-meccsünkön vereséget szenvedtünk, és a legutóbbi, aalborgi különösen fájó, bár én a sokkal erősebb PSG ellen is két győzelemben reménykedtem – mondta a Nemzeti Sportnak Mikler Roland, a Veszprém kapusa. – A hét elején volt időnk megbeszélni a történteket, aztán attól kezdve már nem hátra, hanem előretekintünk. Tanultunk a sorozatos vereségekből, és mindannyian tudjuk, a Kielce ellen ez a széria nem folytatódhat. Dujsebajev csapatában a tréner jobbátlövő fia, a Vardarral a tavasszal BL-t nyerő, nagyon gólerős Alex a vezér-egyéniség, pedig újonc, csak a nyáron érkezett. Ugyanez igaz a szlovén jobbszélsőre, Blaz Jancra is, aki főleg lerohanásokból lövi góljait, akárcsak leendő csapattársunk, Manuel Strlek (a 28 éves horvát válogatott balszélső a következő idényt már Veszprémben kezdi és a szerződése 2021-ig szól). Őket semmiképpen sem szabad helyzethez segíteni a támadásban eladott, elszórt labdákkal.”

„Nálam jobban nem sokan tudják, milyen nehéz ellenfélként érkezni a Veszprém Arénába – ezt már a szlovén Dean Bombac, a volt szegedi irányító, a lengyel bajnok egyik legjobbja mondta. – Persze felkészültünk, bízunk is magunkban, hiszen az első mérkőzésünkön nagyon közel álltunk a Veszprém megveréséhez, csak Gasper Marguc utolsó pillanatban lőtt gólja miatt veszítettünk egy pontot. Nem jó előjel, hogy az előző három fordulóban kikapott a Veszprém, félő, ellenünk akar bizonyítani, de mi is ott leszünk. Kielcében a családommal együtt jól érzem magam, de szívesen gondolok vissza a Magyarországon töltött évekre.”

Az utóbbi időben a mérkőzéseken túl is zajlik az élet Veszprémben, hiszen december 1-jei hatállyal lemondott a Veszprémi Építők Sportegyesület elnöki tisztéről Kálomista Gábor, a napokban pedig hivatalossá vált, hogy Mikler új kapustársat kap, Mirko Alilovic Szegeden folytatja a következő idénytől, a helyére Sterbik Árpád érkezik a Vardartól.

EZT VÁRJÁK AZ EDZŐK...
Az elbukott BL-döntő és a Strlek személye miatt még azért is érdekes a mérkőzés, mert a vendégeket a magyar férfi válogatott korábbi szövetségi kapitánya Talant Dujsebajev irányítja, míg a hazaiakat a jelenlegi, Ljubomir Vranjes irányítja. Lássuk, a két tréner hogyan várja a mérkőzést!

Ljubomir Vranjes: „A csapatom hozzáállásával volt a legfőbb gond Aalborgban, emiatt kaptunk ki, ez okozott óriási csalódást. Erre úgy sincs magyarázat, csak újabb győzelmekkel korrigálhatjuk a hibáinkat. A fiatalok és tapasztaltabbak kitűnő keverékéből álló, atletikus, remekül képzett Kielce ellen meg kell izzadnunk, de nyernünk kell.”

Talant Dujsebajev: „Európa két legjobb csapata közé sorolom a Veszprémet, még úgy is, hogy jelentős érvágás volt Pálmarsson távozása, mert úgy látszik, a klub áthidalja ezt a gondot. Teljes csapattal jövünk, nincs sérültünk.”