Barcelona még mindig bevehetetlen vár a Veszprémnek

2018.09.22. 17:45
A Veszprém számára továbbra is bevehetetlen Barcelona (Fotó: AFP, archív)
A Bajnokok Ligája csoportkörének második fordulójában hiába remélt győzelmet Ljubomir Vranjes, erre még várnia kell a Veszprémnek, mert a játék képe alapján elég simán, három góllal vereséget szenvedett Barcelonában. A magyar csapatnak tehát még várnia kell arra, hogy idegenben is felül tudja múlni a Barcát.

FÉRFI BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
A-CSOPORT

BARCELONA (spanyol)–TELEKOM VESZPRÉM 31–28 (17–14)
Barcelona, 2800
néző. V: Gjeding, Hansen (dánok)
BARCELONA: PÉREZ DE VARGAS – Tomás 1, MEM 6, Fabregas 1, Goncalves, Arino 2, PÁLMARSSON 3. Csere: Möller (kapus), Andersson, N'Guessan 3, Sorhaindo 2, MORTENSEN 7 (4), Entrerríos 1, Gómez 2, Dolenec 2, Duarte 1. Edző: Xavier Pascual
VESZPRÉM: Sterbik – GAJIC 8 (5), Nagy L. 4, Lékai 1, Blagotinsek, Ilics 1, Manaszkov. Csere: Mikler (kapus), R. Toft Hansen, Tönnesen 2, Strlek 4, Mahé 2, Nilsson, Mackovsek 4, Terzic, Nenadics 2. Edző: Ljubomir Vranjes
Az eredmény alakulása. 5. p.: 4–1. 11. p.: 4–4. 19. p.: 9–10. 27. p.: 15–12. 34. p: 19–15. 39. p.: 22–17. 48. p.: 26–23. 56. p.: 30–24
Kiállítások: 14, ill. 16 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 5/5
Xavier Pascual:
– Nagyszerű meccset játszottunk, a jó hangulatról pedig a veszprémi szurkolók gondoskodtak. Remekül összeállt az öt egyes védekezésünk, agresszíven megállítottuk a nagyon jól felkészült Veszprémet.
Ljubomir Vranjes: – Nagyon sok hibával játszottunk, messze elmaradtunk igazi tudásunktól. Ezzel önmagunkat hoztuk nehéz helyzetbe. Számomra is tanulságos volt a mérkőzés, mert kiderült, hogy még többet kell edzenünk, hogy pótoljuk a hiányosságainkat.

A TÖBBI MÉRKŐZÉSEN
Vardar Szkopje (macedón)–Kristianstad (svéd) 33–25 (19–10)
Kielce (lengyel)–RN Löwen (német) 35–32 (17–17)
Meskov Breszt (fehérorosz)–Montpellier (francia) 26–23 (13–10)

A mérkőzés előtt azt fejtegette Ljubomir Vranjes, a Veszprém edzője, hogy reális esélyét látja annak, hogy végre idegenben is legyőzze a magyar csapat a Barcelonát.

Ehhez képest gyorsan megugrott három góllal a hazai együttes, de még mielőtt nagyobb baj lehetett volna, visszajött a Veszprém, 6–6-nál utolérte a Barcát, sőt a vezetést is sikerült átvenni. A félidő közepén jól játszott a vendéggárda, és egészen a 22. percig fej fej mellett haladtak a felek. Akár több góllal is vezethetett volna a Veszprém, de nehezen bírt az ellenfél nyitott védekezésével, és a sok-sok emberhátránnyal.

LABDAELADÁSOK, TECHNIKAI HIBÁK
LÉKAI MÁTÉ, a Veszprém irányítója: – Az első félidő végén túl sok labdát szórtunk el, ezzel lépéselőnyhöz juttattuk a Barcát. A másodikban csak futottunk az eredmény után, és amikor felzárkózhattunk volna, újra belehibáztunk. Nem tudtunk könnyű gólokat lőni, a Barcelona pedig ilyenekkel tartotta előnyét.
DRAGAN GAJIC, a Veszprém jobbszélsője: – Nem lett volna szabad a hibáinkkal helyzetbe hozni a Barcelona gyors, erőszakos átlövőit és irányítóit. Tudtuk, hogy a nyitott védekezése is agresszív lesz, mégsem voltuk képesek átjátszani. A technikai hibáink száma elárulja, miért kaptunk ki.

A 26. percben, kétgólos Barca-előnynél időt kértek a hazaiak, és ettől kezdve még gyorsabbá vált a zavaró védekezésük, amely ellen már Sterbik sem tudott mit tenni. Az utolsó percre négygólos előnnyel érkezett a Barcelona, és végül még örülhettünk neki, hogy háromgólos hátrányban mehetett pihenőre a Veszprém. 17–14

Sok volt a labdavesztés, ezért hiába alakult viszonylag jól a lövőszázalék, a helyzetig el is kellett volna jutni.

A második félidőben sem akart változni a játék képe, őrizte két-három gólos előnyét a hazai csapat. Jött Nenadics, jónak tűnt Mackovsek, ám kiderült, hogy ezek a gólok csak felvillanások voltak, mert a másik oldalon egyenletes teljesítménnyel szorgoskodták össze a találatokat.

Véres verítékkel feljött ugyan két gólra a Veszprém a 36. percben, hogy aztán alig három perc alatt sosem látott különbségű barcelonai előny formálódjon. 22–17

Innen már érezhető volt, hogy nem tud felállni a magyar együttes, bár próbálkozott becsülettel. Az utolsó tíz percre Vranjes agresszívabb, öt egyes védekezésre váltott, csakhogy most ez sem segített, és a heteseket gyilkos higgadtsággal értékesítő Mortensen vezérletével hatgólos előnyre tett szert a Barca. 30–24

A rengeteg technikai hiba után könnyű gólokat szereztek a hazaiak, a Veszprém pedig a nehezen kidolgozott helyzetei közül is többet kihagyott. Így aztán nem is lehetett más a vége, mint vereség, a magyar csapatnak tehát – bár az utolsó percekben sikerült három gólra feljönni, ami akár fontos is lehet a végelszámolásnál – még várnia kell arra, hogy idegenben is le tudja győzni a Barcelonát. 31–28

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, biztosan győzött a Barcelona. 31–28
60. perc: Nagy László
lőtt egyet a szaggatottról, a labda pedig utat talált a hálóba. 31–28
59. perc: Sorhaindo
bulizta ki magának a helyzetet, és mivel nem nyúltak hozzá, belőtte. 31–27
59. perc: Barcelonai időkérés.
59. perc:
Gyors indítás után Strlek szedte össze a labdát, és szépen kihasználta a ziccert. 30–27
58. perc:
Labdaszerzés után Nenadics vállalta el távolról, és valahogy becsúszott a labda a bal alsóba. 30–26
57. perc:
Végre Gajic helyzetbe került, és ha már ott volt, szépen be is lőtte. 30–25
56. perc: Mortensen
jutott át a védőfalon, és a hálóba pattintott. Ez volt a hetedik gólja. 30–24
56. perc:
Kapufát dobott a Barca, majd Nagy László is. Közben Mahét Fabregas eltüntette, kiküldték két percre. Neki már kettő ilyen is volt, véget ért a meccse.
55. perc: Ez a hajó elúszni látszik...
54. perc:
Előbb Mahé, majd Toft Hansen hibázta el a helyzetét...
54. perc: Mortensen
a jobb felsőbe pattintott. 29–24
54. perc: Sterbik
védett, majd a kipattanóból Terzic belül védekezése miatt hetest kapott a Barca.
54. perc: Tönnesen
addig húzta Entrerrios mezét, míg kiküldték két percre.
53. perc: Mahé
kiharcolta, Gajic belőtte a hetest. 28–24
52. perc: Tönnesen
lövését kivédte Vargas, majd indította Mortensent, aki ezúttal már belőtte. 28–23
51. perc:
Labdaeladás után Mortensen mehetett ziccerben kapura, de egyszerűen mellé cunderezett.
50. perc: Veszprémi időkérés.
50. perc:
Kihúzták a spanyolok, ráadásul N'guessan valami rémesen nagy gólt szerzett. 27–23
49. perc: Sterbik
remek védése után jött előre a Veszprém, de Mackovsek hiába ment fel az égbe, sáncos lövését könnyen védte a kapus.
48. perc:
A hetest Gajic a kapus lába között lőtte be. 26–23
48. perc: Gómezt
küldték ki két percre, csak most már ezt ki is kellene használni...
48. perc:
Csak megcsinálták... N'Guessan lőtt ütemtelenül a bal fölsőbe. 26–22
47. perc: Barcelonai időkérés.
47. perc: Strlek
gyorsan indult, kapta is a labdát, és a léc alá lőtt. 25–22
46. perc: Strlek
helyzete kimaradt, majd Duarte lövését Sterbik védte.
45. perc: Gómez
kapta a labdát a jobb szélen, és ügyesen lőtt a hálóba. 25–21
45. perc: Tönnesen
ezúttal a jobb oldalon tűnt fel, és szépen belőtte. 24–21
44. perc: Dolenec
szaladt el a fal előtt, aztán belőtte... 24–20
43. perc: Duarte
lövését Sterbik védte, aztán az ellenakcióból Strlek nem tudta eldobni ziccerben Pérez de Vargas mellett.
42. perc: Nenadics
harcolt ki hetest, amelyet Gajic a kapu jobb oldalába lőtt. 23–20
42. perc:
Hihetetlen, de Mem három ember között ugrott fel, majd lőtt a bal alsóba. 23–19
41. perc:
Tanácstalannak tűnt a veszprémi akciót, erre Mackovsek felemelkedett a levegőbe, és kipókhálózta a bal fölsőt. 22–19
40. perc: Mortensen
a kapufát találta el, Strlek gyorsan indult, Gómez elgáncsolta, kiment két percre.
40. perc: Mackovseket
lesáncolták, de a labda éppen Strlek elé pattant, ő pedig a jobb alsóba lőtt. 22–18
40. perc: Veszprémi időkérés.
39. perc: Gajic
kezéből kicsúszott a labda, a meccs pedig kicsúszni látszik a magyarok kezéből, Mem középről, talpról lőtt a kapu jobb oldalába. 22–17
38. perc:
Belemenés a veszprémieknél, villámgyors indítás a mások oldalon, Mem lába leért ugyan, de kicsire nem adtak a bírók, megadták a gólt. 21–17
37. perc: Pálmarsson
kapott szép átadást, és a léc alá lőtt. 20–17
37. perc: Toft Hansen
mehetett le két percre, ezúttal teljesen jogosan.
37. perc: Arino
próbálkozott Sterbik mellett hiába, de maradt a labda a hazaiaknál.
36. perc:
Labdát szerzett a Veszprém, de gyors akció nem lehetett belőle, végül Nagy beállóból ejtett a hálóba. 19–17
35. perc: Nenadics
újra próbálkozhatott, és ezúttal már belőtte a jobb alsóba. 19–16
teljesen előkészítetlen lövése után Pérez de Vargas könnyedén védett, majd a kapus azonnal az üresen hagyott hálóba lőtt, de a bírók nem adták meg.
34. perc:
A másik oldalon viszont Arino nemcsak helyzetbe került, de be is zúdította a bal szélről. 19–15
34. perc:
Folytatódik a barcelonai nyitott védekezés, Ilics nagy helyzetbe került, de nem tudta belőni.
33. perc:
Nem tartott sokáig, amíg Pálmarsson tiszta ziccerben a bal fölsőbe lőtt. 18–15
33. perc: Mackovsek
mehetett gondolkodni két percre a padra.
32. perc:
Labdát szerzett a Veszprém, de Terzic eladta támadásban...
32. perc: Mackovsek
belőtte magát, ezúttal a jobb alsóba bombázott. 17–15
31. perc:
Még emberhátrányban játszhatott a Barcelona, de Pálmarsson jobb alsóba tartó lövését Sterbik védte.
31. perc: A második félidőt a Barca kezdte.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, három góllal vezet a Barcelona. 17–14
30. perc:
Sikerült gyorsan szépíteni, Gajic lőtt élesen a jobb alsóba. 17–14
30. perc: Duarte
mehetett le két percre.
29. perc:
Megint elvesztette a Veszprém támadásban, ezt már Arino belőtte. 17–13
29. perc:
És amikor már minden veszve van, egy lerohanás után Sterbik véd!
29. perc: Tönnesen
mellett Duarte könnyedén tört be, és a bal fölsőbe lőtt. 16–13
28. perc:
Azért tapad a Veszprém, Mackovsek lőtt a hálóba. 15–13
27. perc:
Nem sok hely van Sterbik feje és a léc között, na ott lőtte be Mem... 15–12
27. perc:
Gyors támadás végén Mahé tűnt fel a hatos vonala előtt, kapta is a labdát, és belőtte. 14–12
27. perc: Mortensen
ezúttal Miklert csapta be, és a jobb alsóba lőtt. 14–11
27. perc:
Passzívot jeleztek a bírók, de aztán fújtak egy hetest Tönnesen ellen.
26. perc: Időt kért a Barcelona.
25. perc: Gajic
került ziccerbe, de elrontotta, és fölé lőtt.
25. perc:
A hazaiak is mérgelődnek, mert Fabregas odacsapott Tönnesennek, ezért kiküldték két percre.
24. perc: Strlek
a bal szélről nem tudta belőni, az ellentámadásból pedig Dolenec szép gólt szerzett. 13–11
23. perc: Fabregas
pillanatok alatt belőtte, miután lefordult Toft Hansenről. 12–11
23. perc: Tomás
hagyott ki egy ziccert, de utána labdát vesztett a Veszprém. Régen volt kiállítás is, úgyhogy a Veszprém kapott egyet, mert Manaszkov arrébb rúgta a labdát.
22. perc:
Nem telt bele sok időbe, és Mackovsek úgy eltalálta a jobb fölsőt, és ráadásul olyan erővel, hogy a kapus kezét is bevitte a labda a hálóba. 11–11
22. perc:
Már a Barca vezet. Mortensen ejtett a hálóba. 10–11
21. perc: Mackovsek
elől szerzett labdát a Barcelona, majd ugyanő védekezett a hatoson belül, jött is hetes.
20. perc: Entrerrios
lőtt óriási erővel a kapu bal oldalába, ezt nem lehetett védeni. 10–10
19. perc: Nagy
lövését védte a kapus, de maradt a Veszprémnél, Mahé pedig felugrás után megtalálta a rést a falon. 9–10
18. perc:
Ez nagy hiba volt, labdát lopott Gómez, majd végigrobogott a pályán, és belőtte. 9–9
17. perc: Sterbik
védése után gyorsan indult a Veszprém, Gajic pedig megszerezte a vezetést. 8–9
17. perc:
Hosszan támadott a Veszprém, majd Nagy a jobb alsóba pattintott. 8–8
16. perc:
Nagyon egyedül maradt előnyben Mortensen, és szép bekanyarodás után a bal alsóba lőtt. 8–7
15. perc: Lékai
próbálkozott, mert szabaddá vált előtte a kapu, de a kaput nem találta el.
14. perc:
Villámgyorsan egyenlítettek a barcelonaiak, méghozzá Sorhaindo lövésével, ráadásul Tönnesent kiküldték két percre. 7–7
14. perc: Ott a gól!
Vezet a Veszprém, méghozzá Ilics szép lövésével. 6–7
14. perc: Újabb elrontott barcelonai támadás után időt kért a Veszprém.
13. perc: Strlek
labdát szerzett, de még időben szabálytalankodtak vele. De nem adta föl, pikk-pakk a rövidbe lőtte az egyenlítő gólt. 6–6
12. perc: Gajic
ezúttal is belőtte, szépen a léc alá. 6–5
12. perc:
Repülnek a hetesek, ezúttal Strlek harcolta ki, ráadásul Pálmarssont kiküldték két percre.
12. perc:
Nem elég, hogy Mem gólt szerzett, Manaszkovot még ki is küldték két percre lökés miatt. 6–4
11. perc:
Emberhátrányban támadott a Veszprém, Tönnesen pedig kibrusztolta a gólt. 5–4
11. perc:
A hetest Mortensen pimaszul Sterbik felett ejtette a hálóba. 5–3
10. perc: Nagy
rántotta le Pálmarssont, kiküldték két percre, ráadásul hetes is.
10. perc:
Az ellenakcióból Nagy lőhetett, de nem túl erősen, így Pérez de Vargas védeni tudott.
9. perc: N'Guessan
lövését ezúttal lehuppanva védte Sterbik.
9. perc:
Belemenés a Barcánál, majd Gajic eladta a labdát.
8. perc:
A hetest Gajic a kapu közepébe pattintotta. 4–3
8. perc: Fabregas
tüntette el Blagotinseket a hatosnál, kiküldték két percre, és hetes is.
7. perc: Sterbik első védése. N'Guessan
gyalogolt be a hatosra, de Sterbik csak felemelte a kezét, és védett!
7. perc:
Nehezen találta meg a lövőhelyzetet a Veszprém, passzívat is mutattak a bírók, majd Lékai ügyes lövése utat talált a kapu közepébe. 4–2
6. perc:
Egyelőre nem védekezik jól a Veszprém, Mem kissé jobbról kipókhálózta a jobb fölsőt. 4–1
5. perc: Blagotinsek
értetlenkedett, mert támadás közben elkövetett ütése miatt kiállították két percre.
4. perc:
Labdát loptak a spanyolok, Tomás meglódult a jobb oldalon, majd Sterbik lába alatt a hálóba lőtt. 3–1
4. perc:
Óriási gól a bal felsőbe, N'Guessan szinte talpról vágta be a Veszprém kapujába. 2–1
3. perc: Lékai
játszott a jobb szélre Gajichoz, aki hiába igyekezett a kapus lába között bedobni, nem járt sikerrel.
2. perc:
Gyorsan egyenlítettek a spanyolok, méghozzá a jól ismert Pálmarsson szép átlövése után. 1–1
1. perc:
A Veszprém kezdte a meccset, nyitott védekezéssel igyekezett meglepni a magyar csapatot a Barcelona. Ez sem lepte meg Nagy Lászlót, aki a bal alsóba bombázott. 0–1
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a Barcelona piros-kék csíkos mezben, fekete nadrágban, a Veszprém tiszta fehérben játszik.

ELŐZMÉNYEK

Nagyon érdekes helyzetben lesz Nagy László, a Veszprém férficsapatának kapitánya szombaton. Ami persze nem újdonság, hiszen mindenki tudja, hogy gyakran és szívesen jár vissza Barcelonába, egykori óriási sikerei helyszínére. Ugyanakkor először fordul elő, hogy Veszprém-mezben játszik volt együttese ellen a katalán fővárosban.

„A hetedik idényemet kezdem Veszprémben, és ezalatt egyszer, két évvel ezelőtt fordult elő, hogy a BL-csoportküzdelmekben Barcelonában vívtunk, de azon a találkozón kéz-sérülésem miatt nem szerepelhettem – mondta a Nemzeti Sportnak a kétszeres Bajnokok Ligája-győztes jobbátlövő, aki 2012-ben tért haza a katalán sztárcsapatból, amely 2000-ben a Szegedből szerződtette. – A régi társaim közül, akikkel 2011-ben a Ciudad Real ellen megnyertük az először megrendezett négyes döntőt a BL-ben, már csak Raúl Entrerríos, Víctor Tomás és a kapus Pérez de Vargas játszik a Barcában. Valamennyien kitűnő barátaim, de a Barcelona legendás csarnokában ellenfélként először szombaton állunk szemben egymással. Hozzáteszem, még az is lehet, hogy utoljára, de a jövőbe nem látok.”

RÉGI-ÚJ ARC

A formálódó, új arculatával is a régire hasonlító Barcát a nyáron elhagyta Viran Moros (PSG), Valero Rivera (Nantes), Borko Risztovszki (Benfica), Alexis Borges (Porto) és Vael Dzsalluz (Füchse Berlin). A helyükre érkezett Ludovic Fabregas (Montpellier), Casper Mortensen (Hannover), Thiagus Petrus Goncalves (Szeged), Kevin Möller (Flensburg) és Gilberto Duarte (Plock). A csapatot az ötvenéves, ősbarcelonai Xavier Pascual 2009 óta edzi, aki a Barca, majd több spanyol élcsapat kapusa volt 1986 és 2005 között. A román férfiválogatott dirigálását is elvállalta „másodállásban” 2016-ban, de az idén nyáron elköszönt Bukaresttől.

A súlyos megfázással küszködő Ljubomir Vranjes edző a pénteki elutazás előtt rekedt hangon mondta el, hogy hatalmas taktikai csatára számít jeles kollégája, Xavier Pascual együttese ellen, amely 25-szörös spanyol bajnok, a BEK-et/BL-t kilencszer nyerte meg, kétszer végzett az élen a KEK-ben és egyszer az EHF-kupában.

„A Barcelona, az Barcelona, bármikor, bárhol bármelyik csapatot képes legyőzni – válaszolta Vranjes lapunknak arra felvetésére, hogy két éve folyamatosan fiatalodik, frissül, de kicsit sem gyengül a nagy stratéga Pascual kerete. – Mindig talál újabb tehetségeket, akiket kiválóan elegyít a rutinos, nagy tekintélynek örvendő játékosokkal. Az első fordulóban a Bundesliga-ezüstérmes Löwen elleni egygólos veresége csak arra bizonyíték, hogy a német együttes rettentően veszélyes Mannheimben, ahol még azt is elbírja, hogy ellenfele harmincnégy gólt dobjon... Hasonló a helyzet Barcelonában, ahol az ellenfelek pontszerzése világszenzáció. Mi most erre törekszünk, de nagyon jó napot kell kifognunk, tökéletesen kell játszanunk. Esélyesebb a Barca, de bizakodom, mert csapatom a héten dicséretesen gyakorolt, és a felkészülésre használta ki a keddi egri bajnoki mérkőzést is. Felkészültünk a katalánoknál látott újabb taktikai húzásokra, például a hét a hat elleni támadójátékukra, vagy a váltakozó, hat nullás és öt egyes védekezésükre.”

A Barcelona honlapján Xavier Pascual arról beszélt, hogy a Veszprém 1986 óta európai kupaellenfele csapatának, de még sosem nyert a félelmetes hírű Palau Blaugranában, és szerinte ez a hagyomány a szombati hatalmas taktikai csatában sem szakad meg... Játékosai kiválóan ismerik a veszprémieket, ráadásul a volt szegedi Thiagus Petrus Goncalvesnek és a volt veszprémi Aron Pálmarssonnak bőven van személyes tapasztalata a Vranjes-csapatról. Pascual szerint sok múlik majd a kapusokon – Sterbik Árpád és Pérez de Vargas egyaránt a világ legjobbjai közé tartozik.